اسید هیومیک

اسید هیومیک چیست؟

هیومیک اسید همان چیزی است که گیاهتان نیاز دارد.

هیومیک اسید از تجزیه اجساد گیاهان و جانوران و طی فرآیندهای طولانی مدت حاصل می‌شود. در واقع گیاهان و جانوران مدفون‌شده در خاک، در اثر تابش نور خورشید و با وجود گرما و رطوبت به منبع خوبی از مواد آلی و معدنی تبدیل شده‌اند، که یکی از این مواد معدنی اسیدهیومیک است. این ماده با ارزش گاهی از رسوباتی که از دوران ماقبل تاریخ به جا مانده‌است، به دست می‌آیند.

اهمیتی که هیومیک برای صنعت کشاورزی دارد، از این جهت است که ثمربخشی خاک و در نتیجه بازدهی پروسه‌های کشت و زرع را به میزان قابل‌توجهی بالا می‌برد. هیومیک نه تنها خاک و بستر پروش گیاهان را تقویت می‌کند، بلکه محصولاتی که از کشاورزی به دست می‌آید را به لحاظ کیفی متحول می‌کند.

ویژگی‌های اساسی و مزایای اسید هیومیک برای صنعت کشاورزی

مزایای اسید هیومیک

کمک به رشد عمودی گیاه

رشد عمودی گیاه نقش مهمی در جذب حداکثری مواد مغذی موجود در خاک توسط ریشه دارد که این ماده مغذی و غنی می‌تواند بستر مناسبی برای رشد عمودی گیاه در خاک ایجاد کند.

مزایای اسید هیومیک

تقویت ریشه های گیاه

وجود هیومیک در خاک، به ریشه گیاه کمک می‌کند که آب و مواد غذایی بیشتری را از خاک جذب کند. این موضوع باعث عمل آوردن محصولات با کیفیت‌تری می‌شود.

فواید اسید هیومیک

ایجاد تعادل در خاک‌های اسیدی

هیومیک اسید میزان PH خاک را تنظیم کرده و بر این اساس محیط را به لحاظ اسیدی و یا قلیایی بودن متعادل می‌‎کند.

فواید اسید هیومیک

افزایش سطح ویتامین‌ها در خاک

هیومیک اسید ویتامین‌هایی نظیر؛ Zn، K+Fe، P و N را به خاک اضافه می‌کند. این موضوع خود نقش مهمی در بالا بردن کیفیت محصول نهایی دارد.

مزایای اسید هیومیک

جذب یون‌های آهن

یکی از مزیت‌هایی که به کارگیری هیومیک برای صنعت کشاورزی دارد، بالا بردن توان جذب یون‌های آهن بوسیله ریشه گیاه است.

مزایای اسید هیومیک

افزایش طول عمر محصولات کشاورزی؛

وجود هیومیک در خاک باعث می‌شود که ضخامت دیواره‌های سلولی در محصولات کشاوری بیشتر بشود. این موضع خود نقش مهمی در بالا بردن طول عمر مفید محصولات دارد.

فواید اسید هیومیک

سرعت بخشیدن به فرآیند فتوسنتز

استفاده از هیومیک در خاک موجب بالا رفتن کلروفیل، آمینو اسید و شکر در گیاهان شده و همین موضوع باعث سرعت بخشیدن به فرآیند فتوسنتز می‌شود.

فواید اسید هیومیک

کاهش میزان نمک در خاک

هیومیک اسید میزان نمک موجود در خاک را متعادل کرده و همین موضوع موجب جلوگیری از نابود شدن ریشه گیاهان در اثر غلظت بالای نمک در خاک می‌شود.

دلایل استفاده از هیومیک اسید

  • افزایش محصول‌دهی ؛ شاید مهم‌ترین ویژگی‌ هیومیک اسید و مزیتی که برای صنعت کشاورزی دارد، تحریک آنزیم‌های موجود در خاک و کمک به افزایش محصول‌دهی باشد. اسید هیومیک با تکثیر میکروارگانیسم‌های مطلوب در خاک، به رشد گیاهان کمیت و کیفیت قابل‌توجهی می‌بخشد.
  • افزایش ظرفیت خاک در نگهداری رطوبت ؛ به کار بردن این ماده مغذی در صنعت کشاورزی و ویژگی منحصر به فرد آن در حفظ رطوبت خاک باعث می‌شود، که به میزان قابل توجهی در مصرف آب صرفه‌جویی شود. در واقع ساختار هیومیک اسید به گونه‌ای است که استفاده از آن در بافت خاک، آن را در مقابل خشکی مقاوم می‌کند. این موضوع در مناطق گرم و خشک و مزارعی که بودجه آبی محدودی دارند، اهمیت زیادی دارد.
  • کمک به رشد عمودی گیاه؛ رشد عمودی گیاه نقش مهمی در جذب حداکثری مواد مغذی موجود در خاک توسط ریشه دارد. هیومیک می‌تواند بستر مناسبی برای رشد عمودی گیاه در خاک ایجاد کند.
اسید هیومیک برای پسته

سایر فواید و مزایای هیومیک اسید

مزایای اسید هیومیک

جلوگیری از وقوع واکنش‌های شیمیایی مضر

فسفر به خودی خود با مواردی مانند AL، MG، Fe و Ca واکنش نشان می‌دهد. این موضوع باعث می‌شود که گیاه، فسفر کافی برای رشد و نمو نداشته‌باشد. استفاده از Humic acid در مزارع باعث جلوگیری از این‌گونه واکنش‌ها شده و در نتیجه فسفر کافی را برای مراحل رشد گیاه حفظ می‌کند.

فواید اسید هیومیک

افزایش جذب نور خورشید توسط گیاه

استفاده از humic acid در یک مزرعه کشاورزی موجب تیره شدن خاک آن می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که سطح خاک، نور بیشتری از خورشید را جذب کند. به این ترتیب پروسه پرورش گیاه با وجود نور بیشتر، سریع‌تر و باکیفیت‌تر انجام می‌گیرد. مطمئناً محصولی که از این‌گونه گیاهان به دست می‌آید نیز، کمیت و کیفیت بیشتری دارد.

فواید اسید هیومیک

افزایش کیفیت و کمیت دانه‌ها

یکی دیگر از مزایایی که هیومیک برای صنعت کشاورزی دارد، نقشی است که در ماندگاری دانه‌ها و رشد آنها به لحاظ کیفیت و کمیت بازی می‌کند. همچنین تقسیمات سلولی در گیاهانی که در خاک حاوی هیومیک رشد می‌کنند، بیشتر است و در نتیجه محصول نهایی نیز کیفیت بالاتری دارد.

  • جلوگیری از فرسایش خاک ؛ پدیده فرسایش خاک ضرر و زیان زیادی برای صنعت کشاورزی به دنبال دارد. اسید هیومیک به دلیل ترکیبات کلوییدی یا به اصطلاح چسب‌سانی خود، احتمال روی دادن این اتفاق را به حداقل ممکن می‌رساند. به عبارتی دیگر، خاک دارای اسید هیومیک، قابلیت بالایی در حفظ کیفیت و کمیت ذرات و دانه‌های خاک دارد.
  • جلوگیری از ترک‌خوردگی ؛ خاک دارای هیومیک اسید به دلیل همان ترکیبات کلوییدی که پیش از این ذکر شد، کمتر ترک می‌خورد. در واقع ترکیبات کلوییدی همانند یک چسب قوی دانه‌های خاک را به هم پیوند داده و به علاوه با قابلیتی که در حفظ رطوبت خاک دارد، ترکیب یکدستی از خاک را ایجاد می‌کند.
  • جلوگیری از وقوع سیلاب ؛ قابلیت خاک‌های دارای اسید هیومیک در جلوگیری از سیلاب به دلیل ویژگی‌های خاص آن در پیشگیری از فرسایش خاک و هرز رفت آب می‌باشد. از آنجایی که اسید هیومیک باعث ایجاد یک بافت منسجم در خاک می‌شود، احتماع وقوع سیلاب در اینگونه مزارع به حداقل ممکن می‌رسد.

موارد مصرف اسید هیومیک​

  • افزایش هوادهی خاک ؛ یکی دیگر از ویژگی‌های خاک‌ حاوی اسید هیومیک، قابلیت آن در هوادهی می‌باشد. این ویژگی موجب کارآمد شدن خاک شده و بستری برای رشد بهتر ریشه گیاهان می‎سازد. به عبارتی دیگر، خاک دارای هیومیک اسید بهتر و راحت‌تر نفس می‌کشد.

 

  • جلوگیری از وقوع بیماری و آفت در خاک؛ ویژگی اسید هیومیک در افزایش جذب یون‌های آهن و همچنین ترکیباتی که در خود این ماده گران‌بها وجود دارد، احتمال وقوع بیماری‌های گیاهی نظیر فقر آهن را به صفر می‌رساند. اسید هیومیک همچنین یک ماده ضد آفت طبیعی به حساب آمده و از این لحاظ فواید قابل‌توجهی برای صنعت کشاورزی دارد.

 

  • کاهش میزان مواد سمی موجود در خاک؛ اسید هیومیک میزان مواد سمی موجود در خاک را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. این ویژگی به خاطر ترکیبات خاصی است که در باف هیومیک اسید وجود دارد.

مزایای استفاده از اسید هیومیک​

مزایای استفاده از هیومیک اسید برای صنعت کشاورزی آنقدر زیاد است که شاید ذکر همه آنها در این مجال نگنجد. علاوه بر صنعت کشاورزی، محیط زیست نیز منافع زیادی از به کارگیری اسید هیومیک در مزارع پرورش گیاه می‌برد.

این ماده با ارزش به صورت طبیعی خاک را غنی کرده و هیچ ماده مضری را وارد محیط زیست نمی‌کند. مصرف آب در مزارع کشاورزی حاوی اسید هیومیک به حداقل می‌رسد و به این ترتیب در منابع و هزینه‌های احتمالی صرفه‌جویی می‌شود.

به هرحال استفاده نکردن از اسید هیومیک در مزارع و باغات، به منزله پس زدن برکتی است که این ترکیب منحصر به فرد می‌تواند به صنعت کشاورزی و محصولات ارگانیک ما ببخشد.

اسید هیومیک

شما به راحتی می‌توانید با تماس با شماره ۰۹۱۳۰۰۷۲۸۲۶ و یا ثبت سفارش خود از طریق فرم زیر به اندازه دلخواه هیومیک اسید مورد نیاز خود را دریافت کنید.

این تقویت‌کننده خاک به دو صورت پودری و مایع در دسترس می‌باشد. بسته‌بندی بیست لیتری هیومیک اسید مایع برند شوک که توسط ما عرضه می‌شود، می‌تواند بهترین گزینه برای انواع زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها باشد.