اسید هیومیک

اسید هیومیک چیست؟

اسید هیومیک همان چیزی است که گیاهتان نیاز دارد.

icon

اسید هیومیک از تجزیه اجساد گیاهان و جانوران و طی فرآیندهای طولانی مدت حاصل می‌شود. در واقع گیاهان و جانوران مدفون‌شده در خاک، در اثر تابش نور خورشید و با وجود گرما و رطوبت به منبع خوبی از مواد آلی و معدنی تبدیل شده‌اند، که یکی از این مواد معدنی اسیدهیومیک است. این ماده با ارزش گاهی از رسوباتی که از دوران ماقبل تاریخ به جا مانده‌است، به دست می‌آیند.

اهمیتی که  هیومیک برای صنعت کشاورزی دارد، از این جهت است که ثمربخشی خاک و در نتیجه بازدهی پروسه‌های کشت و زرع را به میزان قابل‌توجهی بالا می‌برد. اسید هیومیک نه تنها خاک و بستر پروش گیاهان را تقویت می‌کند، بلکه محصولاتی که از کشاورزی به دست می‌آید را به لحاظ کیفی متحول می‌کند.

ویژگی‌های اساسی و مزایای اسید هیومیک برای صنعت کشاورزی

icon

مهم‌ترین ویژگی‌های هیومیک اسید ، که مزیتی برای صنعت کشاورزی به حساب می‌آیند عبارتند از؛

humic icon

کمک به رشد عمودی گیاه

رشد عمودی گیاه نقش مهمی در جذب حداکثری مواد مغذی موجود در خاک توسط ریشه دارد. هیومیک می‌تواند بستر مناسبی برای رشد عمودی گیاه در خاک ایجاد کند.

humic icon

تقویت ریشه های گیاه

وجود اسید هیومیک در خاک، به ریشه گیاه کمک می‌کند که آب و مواد غذایی بیشتری را از خاک جذب کند. این موضوع باعث عمل آوردن محصولات با کیفیت‌تری می‌شود.

icon

ایجاد تعادل در خاک‌های اسیدی

هیومیک اسید میزان PH خاک را تنظیم کرده و بر این اساس محیط را به لحاظ اسیدی و یا قلیایی بودن متعادل می‌‎کند.

humic icon

افزایش سطح ویتامین‌ها در خاک

هیومیک اسید ویتامین‌هایی نظیر؛ Zn، K+Fe، P و N را به خاک اضافه می‌کند. این موضوع خود نقش مهمی در بالا بردن کیفیت محصول نهایی دارد.

icon

جذب یون‌های آهن

یکی از مزیت‌هایی که به کارگیری هیومیک برای صنعت کشاورزی دارد، بالا بردن توان جذب یون‌های آهن بوسیله ریشه گیاه است.

humic icon

افزایش طول عمر محصولات کشاورزی؛

وجود اسید هیومیک در خاک باعث می‌شود که ضخاکت دیواره‌های سلولی در محصولات کشاوری بیشتر بشود. این موضع خود نقش مهمی در بالا بردن طول عمر مفید محصولات دارد.

humic icon

سرعت بخشیدن به فرآیند فتوسنتز

وجود اسید هیومیک در خاک موجب بالا رفتن کلروفیل، آمینو اسید و شکر در گیاهان شده و همین موضوع باعث سرعت بخشیدن به فرآیند فتوسنتز می‌شود.

humic icon

کاهش میزان نمک در خاک

هیومیک اسید میزان نمک موجود در خاک را متعادل کرده و همین موضوع موجب جلوگیری از نابود شدن ریشه گیاهان در اثر غلظت بالای نمک در خاک می‌شود.

دلایل استفاده از هیومیک اسید

icon
  • افزایش محصول‌دهی ؛ شاید مهم‌ترین ویژگی‌ هیومیک اسید و مزیتی که برای صنعت کشاورزی دارد، تحریک آنزیم‌های موجود در خاک و کمک به افزایش محصول‌دهی باشد. هیومیک با تکثیر میکروارگانیسم‌های مطلوب در خاک، به رشد گیاهان کمیت و کیفیت قابل‌توجهی می‌بخشد.
  • افزایش ظرفیت خاک در نگهداری رطوبت ؛ به کار بردن هیومیک اسید در صنعت کشاورزی و ویژگی منحصر به فرد آن در حفظ رطوبت خاک باعث می‌شود، که به میزان قابل توجهی در مصرف آب صرفه‌جویی شود. در واقع ساختار هیومیک اسید به گونه‌ای است که استفاده از آن در بافت خاک، آن را در مقابل خشکی مقاوم می‌کند. این موضوع در مناطق گرم و خشک و مزارعی که بودجه آبی محدودی دارند، اهمیت زیادی دارد.
  • کمک به رشد عمودی گیاه؛ رشد عمودی گیاه نقش مهمی در جذب حداکثری مواد مغذی موجود در خاک توسط ریشه دارد. اسید هیومیک می‌تواند بستر مناسبی برای رشد عمودی گیاه در خاک ایجاد کند.
استفاده از اسید هیومیک

سایر فواید و مزایای اسید هیومیک

icon
icon

جلوگیری از وقوع واکنش‌های شیمیایی مضر

فسفر به خودی خود با مواردی مانند AL، MG، Fe و Ca واکنش نشان می‌دهد. این موضوع باعث می‌شود که گیاه، فسفر کافی برای رشد و نمو نداشته‌باشد. استفاده از هیومیک اسید در مزارع باعث جلوگیری از این‌گونه واکنش‌ها شده و در نتیجه فسفر کافی را برای مراحل رشد گیاه حفظ می‌کند.

humic icon

افزایش جذب نور خورشید توسط گیاه

استفاده از هیومیک در یک مزرعه کشاورزی موجب تیره شدن خاک آن می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که سطح خاک، نور بیشتری از خورشید را جذب کند. به این ترتیب پروسه پرورش گیاه با وجود نور بیشتر، سریع‌تر و باکیفیت‌تر انجام می‌گیرد. مطمئناً محصولی که از این‌گونه گیاهان به دست می‌آید نیز، کمیت و کیفیت بیشتری دارد.

اسید هیومیک

افزایش کیفیت و کمیت دانه‌ها

یکی دیگر از مزایایی که اسید هیومیک برای صنعت کشاورزی دارد، نقشی است که در ماندگاری دانه‌ها و رشد آنها به لحاظ کیفیت و کمیت بازی می‌کند. همچنین تقسیمات سلولی در گیاهانی که در خاک حاوی هیومیک رشد می‌کنند، بیشتر است و در نتیجه محصول نهایی نیز کیفیت بالاتری دارد.

فواید استفاده از اسید هیومیک

icon
  • جلوگیری از فرسایش خاک ؛ پدیده فرسایش خاک ضرر و زیان زیادی برای صنعت کشاورزی به دنبال دارد. اسید هیومیک به دلیل ترکیبات کلوییدی یا به اصطلاح چسب‌سانی خود، احتمال روی دادن این اتفاق را به حداقل ممکن می‌رساند. به عبارتی دیگر، خاک دارای هیومیک، قابلیت بالایی در حفظ کیفیت و کمیت ذرات و دانه‌های خاک دارد.
  • جلوگیری از ترک‌خوردگی ؛ خاک دارای هیومیک اسید به دلیل همان ترکیبات کلوییدی که پیش از این ذکر شد، کمتر ترک می‌خورد. در واقع ترکیبات کلوییدی همانند یک چسب قوی دانه‌های خاک را به هم پیوند داده و به علاوه با قابلیتی که در حفظ رطوبت خاک دارد، ترکیب یکدستی از خاک را ایجاد می‌کند.
  • جلوگیری از وقوع سیلاب ؛ قابلیت خاک‌های دارای اسید هیومیک در جلوگیری از سیلاب به دلیل ویژگی‌های خاص آن در پیشگیری از فرسایش خاک و هرز رفت آب می‌باشد. از آنجایی که اسید هیومیک باعث ایجاد یک بافت منسجم در خاک می‌شود، احتماع وقوع سیلاب در اینگونه مزارع به حداقل ممکن می‌رسد.

موارد مصرف اسید هیومیک​

  • افزایش هوادهی خاک ؛ یکی دیگر از ویژگی‌های خاک‌ حاوی اسید هیومیک، قابلیت آن در هوادهی می‌باشد. این ویژگی موجب کارآمد شدن خاک شده و بستری برای رشد بهتر ریشه گیاهان می‎سازد. به عبارتی دیگر، خاک دارای هیومیک اسید بهتر و راحت‌تر نفس می‌کشد.
  • جلوگیری از وقوع بیماری و آفت در خاک؛ ویژگی هیومیک در افزایش جذب یون‌های آهن و همچنین ترکیباتی که در خود این ماده گران‌بها وجود دارد، احتمال وقوع بیماری‌های گیاهی نظیر فقر آهن را به صفر می‌رساند. اسید هیومیک همچنین یک ماده ضد آفت طبیعی به حساب آمده و از این لحاظ فواید قابل‌توجهی برای صنعت کشاورزی دارد.
  • کاهش میزان مواد سمی موجود در خاک؛ اسید هیومیک میزان مواد سمی موجود در خاک را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. این ویژگی به خاطر ترکیبات خاصی است که در باف هیومیک اسید وجود دارد.

مزایای استفاده از اسید هیومیک​

icon

مزایای استفاده از هیومیک اسید برای صنعت کشاورزی آنقدر زیاد است که شاید ذکر همه آنها در این مجال نگنجد. علاوه بر صنعت کشاورزی، محیط زیست نیز منافع زیادی از به کارگیری اسید هیومیک در مزارع پرورش گیاه می‌برد.

این ماده با ارزش به صورت طبیعی خاک را غنی کرده و هیچ ماده مضری را وارد محیط زیست نمی‌کند. مصرف آب در مزارع کشاورزی حاوی  هیومیک به حداقل می‌رسد و به این ترتیب در منابع و هزینه‌های احتمالی صرفه‌جویی می‌شود.

به هرحال استفاده نکردن از اسید هیومیک در مزارع و باغات، به منزله پس زدن برکتی است که این ترکیب منحصر به فرد می‌تواند به صنعت کشاورزی و محصولات ارگانیک ما ببخشد.

مزایای استفاده از اسید هیومیک

خرید اینترنتی اسید هیومیک

شما به راحتی می‌توانید با یک تماس ساده با شماره 09120809366 و یا ثبت اطلاعات تماس خود در فرم زیر به اندازه دلخواه هیومیک اسید مورد نیاز خود را سفارش داده و دریافت کنید.

این تقویت‌کننده خاک به دو صورت پودری و مایع در دسترس می‌باشد. بسته‌بندی بیست لیتری هیومیک اسید مایع برند شوک که توسط ما عرضه می‌شود، می‌تواند بهترین گزینه برای انواع زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها باشد.