صفر تا صد کود آهن مخصوص پیاز

کود آهن مخصوص پیاز

قبل از آنکه بدانید بهترین کود آهن مخصوص پیاز باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، بهتر است ابتدا با خطرات و مشکلات کمبود آهن در پیاز آشنا شوید و بدانید عنصر با ارزش آهن چه نقشی را در گیاه و افزایش کیفیت پیاز برعهده دارد، سپس با انتخاب بهترین کود آهن نیازهای گیاهان خود را تقویت کنید.

آیا استفاده از کود آهن برای پیاز ضروری است؟

پیاز به دلیل نیاز روزمره مردم و خواص منحصر بفردی که دارد، جزو محصولات پرمصرف در جیره غذایی انسان بشمار می‌رود. همه ما از فواید عناصر فسفر و نیتروژن آگاهیم و می‌دانیم جزو عناصر ضروری و پر مصرف برای گیاهان بشمار می‌روند. اما متاسفانه به دلیل استفاده ناگاهانه و بی‌رویه از کودهای ازته و فسفره، باعث آسیب‌های جدی به خاک و محیط زیست می‌شویم. همچنین کوددهی نامتعادل و غیراصولی توازن مواد مغذی در خاک را بهم زده و بویژه سبب کاهش جذب عناصر ریزمغذی از جمله آهن توسط ریشه گیاه می‌شود. علاوه بر آن به دلیل آهکی بودن خاک در اکثر مناطق کشت پیاز، جذب عناصری مانند آهن که سرعت تثبیت بالایی دارند با مشکل مواجه است و گیاهان در بیشتر موارد علائم کمبود آهن را به همراه دارند. بنابراین با استفاده از کودهای آهن می‌توانیم محصول پیاز را از عوارض فقر آهن نجات دهیم و محصولی مرغوب برداشت کنیم. پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله “کود آهن چیست” را حتما مطالعه کنید.  

چگونه کمبود آهن را در پیاز تشخیص دهیم؟

کمبود آهن نیز مانند بسیاری از عناصر با علائم ظاهری همراه است و درواقع راحت‌ترین راه تشخیص آن نیز مشاهده تغییر رنگ برگ‌هاست. درصورت کمبود عنصر آهن در خاک، رنگ برگ گیاهان از سبز به زرد تغییر کرده اما رگ برگ‌ها همچنان به رنگ سبز باقی می‌مانند، در این صورت به اصطلاح کلروز آهن اتفاق می‌افتد. کمبود آهن مشکلات زیادی را برای ادامه فعالیت‌های حیاتی گیاه بوجود می‌آورد و تغییر رنگ برگ تنها نشانه آن نیست، بلکه می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • توقف رشد گیاه؛
 • عدم تشکیل برگ‌های جدید؛
 • کاهش کیفیت محصول؛
 • عدم جذب و یا کاهش غلظت سایر عناصر؛
 • عدم تشکیل پروتئین؛

کمبود آهن به دلایل مختلف در گیاه بوجود می آید که یکی از مهم‌ترین آنها PH خاک است. همانطور که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم، خاک‌های آهکی و قلیایی سبب تثبیت عنصر آهن شده و از دسترس ریشه گیاه خارج می‌شود.

افزایش کیفیت پیاز با کمک کود آهن

نکته: عنصر آهن به جذب سایر عناصر از جمله نیتروژن، فسفر و پتاسیم کمک می‌کند و ممکن است گاهی در صورت کمبود شدید آهن، نشانه‌های کمبود سایر عناصر را نیز در گیاه مشاهده کنید. اما آیا کمک به جذب عناصر پر مصرف تنها فایده آن برای گیاه است؟ قطعا خیر. در ادامه به بررسی سایر فواید کود آهن مخصوص پیاز خواهیم پرداخت.  

فواید کود آهن برای پیاز چیست؟

ادامه حیات تمام گیاهان به فتوسنتز وابسته است. بنابراین یکی از راه‌های تقویت گیاه، کوددهی عناصری است که به افزایش فتوسنتز کمک می‌کنند و آهن نقش بزرگی را در این مسیر ایفا می‌کند. کلروفیل ماده‌ای شیمیایی است که در تمام قسمت‌های سبز گیاه وجود دارد و وظیفه اصلی آن فتوسنتز است. عنصر آهن با سنتز کلروفیل سبب افزایش مقدار آن در گیاه شده و از این طریق به طور غیرمستقیم در افزایش فتوسنتز و سوخت و ساز گیاه نقش دارد. کود آهن همچنین فواید بی‌شماری برای تمام گیاهان از جمله پیاز دارد که عبارت‌اند از:

 • افزایش میزان پروتئین؛
 • کاهش غده‌های پیاز از دست رفته؛
 • تولید انرژی؛
 • افزایش سبزینگی گیاه؛
 • افزایش کیفیت محصول؛
 • تقویت فتوسنتز و تولید کلروفیل؛

با توجه نکات ذکر شده در مورد فواید کود آهن برای گیاهان از جمله پیاز، ضروری است تا از کود آهن اصل و مرغوب جهت تقویت و بهبود غده پیاز استفاده کنیم تا از بروز علائم مخرب آن جلوگیری کنیم. در ادامه قصد داریم بهترین کود آهن مخصوص پیاز را به شما معرفی کنیم.  

معرفی بهترین کود آهن مخصوص پیاز

به دلیل اهمیت بالای محصول پیاز و کاربرد آن در روزمره، طبیعتا تقاضای آن نیز افزایش پیدا می‌کند و همین امر سبب شده است تا زمین‌های کشاورزی زیادی به کاشت پیاز اختصاص داده شوند. برای رفع کمبود آهن و نیازهای غذایی پیاز از کودهای متنوعی استفاده می‌شود که از مهم‌ترین آنها می‌توان به کود سولفات آهن و کلات اهن اشاره کرد. در مقاله معرفی انواع کود آهن به بیان مزایا و معایب هریک پرداخته‌ایم که می‌توانید جهت علاقه به کسب اطلاعات بیشتر مقاله آن را مطالعه کنید.

برداشت پیاز با کیفیت با کوددهی متعادل

نانو کود آهن جزو جدیدترین کودهای شیمیایی بشمار می‌روند که از فواید زیادی برخوردار هستند. همانطور که از اسم آن پیداست، ذرات آهن در کودهای نانو بقدری کوچک هستند که حتی درصورت تماس با دست، به سرعت از طریق پوست جذب می‌شوند. بنابراین جذب آنها توسط گیاه به راحتی انجام می‌شود. نانو کود آهن به دلیل کارایی بالایی که دارد سبب کاهش تلفات مغذی شده و برای محیط زیست نیز هیچ خطری به همراه ندارد. عملکرد فوق‌العاده آن در برابر کودهای آهن معمولی سبب افزایش رشد چشم‌گیر غده پیاز شده و کیفیت محصول را چند برابر می‌کند.  

مقدار و نحوه مصرف کود آهن نانو برای پیاز

نحوه مصرف شما از کود آهن به هدف شما از کوددهی بستگی دارد. درصورتی که علائم کمبود آهن را در برگ‌های گیاه خود مشاهده کردید، باید از روش‌های جذب سریع آهن استفاده کنید تا در کمترین زمان ممکن نیاز گیاهان خود را برطرف کنید. به طور کلی آهن به 3 روش محلول پاشی، آبیاری و چالکود استفاده می‌شود.

 • محلول پاشی کود آهن

 • آبیاری کود آهن

در این روش 2 لیتر از کود اهن را در 1000 لیتر آب مخلوط کنید و با استفاده از دستگاه‌های مخصوص محلول پاشی را انجام دهید. با محلول پاشی عنصر آهن از طریق برگ جذب شده و به سرعت تاثیر خود را خواهد گذاشت. در این روش 5 لیتر از کود آهن نانو را با مقدار آب مورد نیاز برای یک هکتار زمین مخلوط کرده و به صورت آبیاری به ریشه گیاه خود برسانید. در این روش عنصر آهن از طریق ریشه به راحتی جذب شده و می‌تواند به تمام بخش‌های گیاه برسد و نیز از ماندگاری بیشتری در گیاه برخور دار است.

افزایش تناژ محصول پیاز با کودهای ریزمغذی
 • چالکود آهن

در این روش با حفر چاله‌هایی در نزدیکی گیاه، کود جامد را در آن ریخته و با خاک می‌پوشانیم. در نتیجه عنصر آهن برای تاثیرگذاری و جذب به مدت زمان زیادی نیاز دارد و ممکن است مقدار زیادی از آن در خاک تثبیت شده و عملا کاربرد خود را از دست بدهد. این روش به علت کارایی پایین تقریبا منسوخ شده است.  

خرید بهترین کود آهن مخصوص پیاز

ما در مجموعه نیاز گیاهان همواره در تلاشیم تا با تهیه انواع کودهای شیمیایی اصل و با کیفیت به شما باغداران و کشاورزان محترم در جهت رسیدن به محصولی مرغوب کمک کنیم. شما می‌توانید جهت تهیه انواع کودهای شیمیایی مورد نیاز از طریق وب سایت فروشگاه نیاز گیاهان اقدام کرده و به صورت آنلاین سفارش خود را ثبت کنید. همچنین می‌توانید با مشورت بهترین کارشناسان ما در این زمینه، با اطلاعاتی کامل دست به انتخاب بزنید.  

کلام آخر

 • کوددهی نامتعادل و غیراصولی توازن مواد مغذی در خاک را بهم زده و بویژه سبب کاهش جذب عناصر ریزمغذی از جمله آهن توسط ریشه گیاه می‌شود.
 • عنصر آهن با سنتز کلروفیل سبب افزایش مقدار آن در گیاه شده و از این طریق به طور غیرمستقیم در افزایش فتوسنتز و سوخت و ساز گیاه نقش دارد.
 • نانو کود آهن به دلیل کارایی بالایی که دارد سبب کاهش تلفات مغذی شده و برای محیط زیست نیز هیچ خطری به همراه ندارد. عملکرد فوق‌العاده آن در برابر کودهای آهن معمولی سبب افزایش رشد چشم‌گیر غده پیاز شده و کیفیت محصول را چند برابر می‌کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 4.1 / 5. امتیاز های این مقاله: 7

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها