پلت مرغی

پلت مرغی

پلیت مرغی گنجینه‌ای برای صنعت کشاورزی

icon

همه کسانی که در زمینه کشاورزی و باغداری فعالیت می‌کنند، از اهمیت انواع کودها برای تغذیه خاک مطلع هستند. از طرفی هیچ کشاورزی دلش نمی‌خواهد که مزرعه‌اش را با کودهای شیمیایی تقویت کند. بنابراین کودهای طبیعی و ارگانیک بهترین گزینه برای حاصلخیزتر کردن زمین‌های کشاورزی و باغ‌هاست که پلیت مرغی یکی از این کودها می‌باشد.

کودهای حیوانی به عنوان موادی غیرسمی و طبیعی فواید زیادی برای خاک‌های کشاورزی دارند. این کودها ارزان قیمت هستند، قابل دسترس می‌باشند و دوستدار محیط زیست به حساب می‌آیند. چه انتظار دیگری می‌توان‌ از یک کود داشت.

یکی از انواع کودهای حیوانی بی ضرر، پلیت مرغی‌ است که در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی در میان فعالان عرصه کشاورزی به دست آورده‌است.

پلت مرغی چیست؟

کود ارگانیک پلت مرغی

icon

پلت مرغی یک نوع کود حیوانی و ارگانیک است، که در بخش‌های مختلف صنعت کشاورزی کاربرد دارد. این کود طبیعی با توجه به مواد آلی که در آن وجود دارد، می‌تواند تأثیر چشمگیری در تقویت و حاصلخیزی خاک داشته‌باشد. علاوه بر آن محصولاتی که در خاک حاوی پلت مرغی پرورش داده می‌شوند، کیفیت بهتری دارند.

پلت مرغی منبع غنی از ویتامین‌ها و مواد مغذی برای خاک است. اگر بخواهیم پلت مرغی را با کود دیگر حیوانات مقایسه کنیم، باید بگوییم که پلت مرغی کلسیم، فسفر، پتاسیم و نیتروژن بیشتری نسبت به کودهای حیوانی دیگر دارد. بنابراین استفاده از پلت مرغی در صنعت کشاورزی، یک اقدام هوشمندانه در جهت دستیابی به زمین حاصلخیز و محصول باکیفیت با صرف هزینه خیلی کم به حساب می‌آید.

کود پلت مرغی
کود پلت مرغی

پلیت مرغ طی چه فرآیندی تهیه می‌شود؟

icon

پلیت مرغی طی انجام فرآیندهایی از کود مرغ به دست می‌آید. در ابتدا، کود مرغ خشک شده و رطوبتش به طور کامل گرفته می‌شود. پس از آن ماده خشک به دست آمده، در آسیاب‌های بزرگ صنعتی به پودر تبدیل شده و به طور کامل ضدعفونی می‌شود.

در این مرحله تمام عوامل بیماری‌زا، باکتری‌های مضر، مواد سمی و … از آن گرفته می‌شود. پس از مرحله ضدعفونی، پودر خشک ضدعفونی شده به شکل پلیت درمی‌آید. در نهایت، پلیت‌ها بسته‌بندی شده و به بازار عرضه می‌شوند. بافت نهایی که پلیت مرغی به خود می‌گیرد، به گونه‌ای است که به راحتی با خاک پیوند خورده و ترکیب منسجمی را با آن تشکیل می‌دهد.

کاربردهای پلت مرغی

icon

پلیت مرغی در انواع زمین‌های کشاورزی، مزارع، باغ‌ها، بوته‌زارها و چمن‌زارها کاربرد دارد. در واقع این کود طبیعی و پرکاربرد میزان رشد و کیفیت دانه‌ها، گل‌ها، سبزیجات، درختان، چمن‌ها و بوته‌ها را به میزان قابل‌توجهی افزایش داده و با غنی‌سازی خاک قابلیت‌هایی مانند حفظ رطوبت را در آن، به حداکثر میزان ممکن می‌رساند.

استفاده از پلیت مرغی در بخش‌های مختلف صنعت کشاورزی، یک روش آسان و مقرون به صرفه برای تقویت گیاهان، سبزیجات و میوه‌ها به لحاظ میزان نیتروژن موجود در آنها می‌باشد. علاوه بر این خاصیت هوموسی این کود ارگانیک، یک شفادهنده برای خاک‌های خسته به حساب می‌آید. بنابراین پلیت مرغی در مزارع و زمین‌های کشاورزی که پشت سر هم محصول‌دهی دارند نیز، کاربرد گسترده‌ای دارد.

پلیت مرغی دارای میزان قابل‌توجهی نیتروژن است، که ماده ضروری برای رشد مطلوب گیاه و همچنین محصولات کشاورزی برگ‌دار مانند کلم، کدو، ذرت، کرفس و ریواس می‌باشد.

صنعت کشاورزی

ویژگی‌های اساسی و مزایای پلت مرغی برای صنعت کشاورزی

icon

پلیت مرغی یک جایگزین مناسب برای کودهای شیمیایی می‌باشد. اما چرا پلیت مرغی تا این اندازه مفید و کارآمد می‌باشد؟

humic icon

پلت مرغی کود آرام رهش

پلیت مرغی یک منبع غنی از مواد مغذی ضروری برای مزارع کشاورزی به حساب آمده، که خاک را طی مراحلی تقویت می‌کند. درواقع مواد مغذی موجود در پلیت مرغی به صورت تدریجی به خاک اضافه می‌شوند. بنابراین اثر طولانی مدتی بر خاک می‌گذارند.

humic icon

پلیت مرغی و نیتروژن

نیتروژن موجود در پلیت مرغی باعث رشد بهتر برگ‌ها و گیاهان سبز می‌شود؛ نیتروژن در واقع ماده اصلی مورد نیاز برای رشد گیاهان مختلف می‌باشد. وجود میزان بالای نیتروژن در پلیت مرغی، دلیل اصلی بهبود کیفیت و کمیت گیاهان، گل‌ها، بوته‌ها و درخت‌ها می‌باشد.

humic icon

دسترسی راحت به پلت مرغی

منابع پلیت مرغی به میزان قابل‌توجهی در دسترس بوده و پروسه تولید و عرضه آن، چالش خاصی ندارد؛ این کود ارگانیک طی یک فرآیند ساده و بدون نیاز به ماشین‌آلات پیچیده‌ و پیشرفته به دست می‌آید و همین امر پلت مرغی را تبدیل به کودی ارگانیک و ارزان قیمت می کند.

humic icon

پلیت مرغی نگهدارنده رطوبت خاک

پلیت مرغی به خاک قابلیتی می‌دهد،که بتواند رطوبت را مدت زمان بیشتری حفظ کند. صرفه‌جویی در مصرف آب تنها یکی از فواید حفظ رطوبت در خاک می‌باشد. امکان کشاورزی در مناطق گرم و خشک و خاکی که بودجه آب محدودی دارد، یکی دیگر از فواید پلیت مرغی می‌باشد.

humic icon

پلت مرغی و فسفر بالا

فسفر موجود در پلیت مرغی باعث رشد و گسترده شدن ریشه گیاهان می‌شود. این ماده همچنین در بهبود کیفیت محصول نهایی تأثیر بسزایی دارد.

humic icon

پلت مرغی و پتاسیم

پتاسیم نقش مهمی در افزایش سرعت و بالا بردن کیفیت رشد گیاهان و محصولات کشاورزی دارد. پلیت مرغی به عنوان یک کود طبیعی حاوی مقادیر بالایی از پتاسیم، نیاز خاک به به این ماده را برطرف می‌کند.

icon

پلیت مرغی و تنوع بیولوژیکی

پلیت مرغی به عنوان یک منبع غنی از میکروارگانیسم های مفید برای خاک؛ اولاً تنوع بیولوژیکی را بهبود می‌بخشد، دوماً فرآیند دستیابی گیاه به مواد مغذی را سرعت می‌بخشد.

humic icon

پلیت مرغی دوستدار محیط زیست

پلیت مرغی هیچ ترکیب سمی و شیمیایی مضری را وارد طبیعت نمی‌کند. در نتیجه این کود ارگانیک در دسته مواد دوستدار محیط زیست به حساب می‌آید.

فواید استفاده از پلت مرغی

icon
 • پلیت مرغی مقرون به صرفه است؛ پلیت مرغی باوجود مزایای چشمگیری که برای مزارع و باغات دارد، بسیار مقرون به صرفه است. منبع در دسترس این کود طبیعی، به علاوه فرآیند آسان تهیه آن، دلیل ارزان‌قیمت بودن پلیت مرغی است.

 

 • پلیت مرغی ارگانیک و غیرشیمیایی است؛ طبیعی بودن یک کود، بخش بزرگی از مطالبات مزرعه‌داران و فعالان صنعت کشاورزی را برآورده می‌کند.

 

 • پلیت مرغی کاربرد گسترده‌ای دارد؛ پلیت مرغی در بوته‌زارها، زمین‌های کشاورزی، چمن‌زارها، باغ‌های میوه و مزارع پرورش گل و انواع خاک‌ها کاربرد دارد.

 

 • پلیت مرغی نقش اصلاح‌کننده‌گی در صنعت کشاورزی دارد؛ پلیت مرغی رشد گیاهان را قدرت بخشیده و خاک را اصطلاح می‌کند.

 

کود npk طبیعی
پلت مرغی

سایر مزایای پلت مرغی

icon
 • پلیت مرغی از فرسایش خاک جلوگیری می‌کند؛ پلیت مرغی زه‌کشی را بهبود بخشیده و احتمال فرسایش و تصفیه خاک را به میزان قابل‌توجهی کم می‌کند.
 • پلت مرغی به میزان قابل‌توجهی کارآمد است؛ پلیت مرغی در هر مرحله‌ای از پرورش گیاهان کاربرد دارد. این کود ارگانیک پرکاربرد هم برای نهال‌ها و درخت‌های جوان و هم برای درخت‌های مسن‌تر به کار می‌آید.
 • پلیت مرغی اثرات طولانی مدت بر خاک دارد؛ مزایای پلیت مرغی برای خاک و گیاه موقتی نیست و اثرات مثبت آن طولانی‌مدت و ماندگار است.
 • پلت مرغی ساختار خاک را بهبود می‌بخشد؛ این ویژگی تأثیر چشمگیری در حاصلخیزتر کردن خاک دارد.
 • پلیت مرغی سطح هوموس بالایی دارد؛ ترکیبات پلیت مرغی ویژگی هوموسی را به این کود با ارزش بخشیده و کارآیی آن را به میزان چشمگیری افزایش داده‌است.
 •  
 • پلت مرغی تجدیدپذیر است؛ پلیت مرغی منبعی پایدار و قابل تجدید از کود ارگانیک حیوانی به حساب می‌آید.

خوش آمدید!

وارد ناحیه کاربری خود شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را برای بازنشانی رمز عبور خود وارد کنید.