پلت مرغی

پلیت مرغی چیست؟

پلت مرغی گنجینه‌ای برای صنعت کشاورزی

همه کسانی که در زمینه کشاورزی و باغداری فعالیت می‌کنند، از اهمیت انواع کودها برای تغذیه خاک مطلع هستند. از طرفی هیچ کشاورزی دلش نمی‌خواهد که مزرعه‌اش را با کودهای شیمیایی تقویت کند. بنابراین کودهای طبیعی و ارگانیک بهترین گزینه برای حاصلخیزتر کردن زمین‌های کشاورزی و باغ‌هاست که پلیت مرغی یکی از این کودها می‌باشد.

کودهای حیوانی به عنوان موادی غیرسمی و طبیعی فواید زیادی برای خاک‌های کشاورزی دارند. این کودها ارزان قیمت هستند، قابل دسترس می‌باشند و دوستدار محیط زیست به حساب می‌آیند. چه انتظار دیگری می‌توان‌ از یک کود داشت.

یکی از انواع کودهای حیوانی بی ضرر، پلیت مرغی‌ است که در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی در میان فعالان عرصه کشاورزی به دست آورده‌است.

پلت مرغی چیست؟

کود ارگانیک پلت مرغی

پلت مرغی یک نوع کود حیوانی و ارگانیک است، که در بخش‌های مختلف صنعت کشاورزی کاربرد دارد. این کود طبیعی با توجه به مواد آلی که در آن وجود دارد، می‌تواند تأثیر چشمگیری در تقویت و حاصلخیزی خاک داشته‌باشد. علاوه بر آن محصولاتی که در خاک حاوی پلت مرغی پرورش داده می‌شوند، کیفیت بهتری دارند.

پلت مرغی منبع غنی از ویتامین‌ها و مواد مغذی برای خاک است. اگر بخواهیم پلت مرغی را با کود دیگر حیوانات مقایسه کنیم، باید بگوییم که پلت مرغی کلسیم، فسفر، پتاسیم و نیتروژن بیشتری نسبت به کودهای حیوانی دیگر دارد. بنابراین استفاده از پلت مرغی در صنعت کشاورزی، یک اقدام هوشمندانه در جهت دستیابی به زمین حاصلخیز و محصول باکیفیت با صرف هزینه خیلی کم به حساب می‌آید.

پلیت مرغی چیست؟
پلت مرغی

پلیت مرغ طی چه فرآیندی تهیه می‌شود؟

فرآیند تهیه و تولید پلت مرغی

پلیت مرغی طی انجام فرآیندهایی از کود مرغ به دست می‌آید. در ابتدا، کود مرغ خشک شده و رطوبتش به طور کامل گرفته می‌شود. پس از آن ماده خشک به دست آمده، در آسیاب‌های بزرگ صنعتی به پودر تبدیل شده و به طور کامل ضدعفونی می‌شود.

در این مرحله تمام عوامل بیماری‌زا، باکتری‌های مضر، مواد سمی و … از آن گرفته می‌شود. پس از مرحله ضدعفونی، پودر خشک ضدعفونی شده به شکل پلیت درمی‌آید. در نهایت، پلیت‌ها بسته‌بندی شده و به بازار عرضه می‌شوند. بافت نهایی که پلیت مرغی به خود می‌گیرد، به گونه‌ای است که به راحتی با خاک پیوند خورده و ترکیب منسجمی را با آن تشکیل می‌دهد.

کاربردهای پلت مرغی

پلیت مرغی در انواع زمین‌های کشاورزی، مزارع، باغ‌ها، بوته‌زارها و چمن‌زارها کاربرد دارد. در واقع این کود طبیعی و پرکاربرد میزان رشد و کیفیت دانه‌ها، گل‌ها، سبزیجات، درختان، چمن‌ها و بوته‌ها را به میزان قابل‌توجهی افزایش داده و با غنی‌سازی خاک قابلیت‌هایی مانند حفظ رطوبت را در آن، به حداکثر میزان ممکن می‌رساند.

استفاده از پلیت مرغی در بخش‌های مختلف صنعت کشاورزی، یک روش آسان و مقرون به صرفه برای تقویت گیاهان، سبزیجات و میوه‌ها به لحاظ میزان نیتروژن موجود در آنها می‌باشد. علاوه بر این خاصیت هوموسی این کود ارگانیک، یک شفادهنده برای خاک‌های خسته به حساب می‌آید. بنابراین پلیت مرغی در مزارع و زمین‌های کشاورزی که پشت سر هم محصول‌دهی دارند نیز، کاربرد گسترده‌ای دارد.

پلیت مرغی دارای میزان قابل‌توجهی نیتروژن است، که ماده ضروری برای رشد مطلوب گیاه و همچنین محصولات کشاورزی برگ‌دار مانند کلم، کدو، ذرت، کرفس و ریواس می‌باشد.

کشاورزی مدرن

ویژگی‌های اساسی و مزایای پلت مرغی برای صنعت کشاورزی

پلیت مرغی یک جایگزین مناسب برای کودهای شیمیایی می‌باشد. اما چرا پلیت مرغی تا این اندازه مفید و کارآمد می‌باشد؟

فواید اسید هیومیک

پلت مرغی کود آرام رهش

پلیت مرغی یک منبع غنی از مواد مغذی ضروری برای مزارع کشاورزی به حساب آمده، که خاک را طی مراحلی تقویت می‌کند. درواقع مواد مغذی موجود در پلیت مرغی به صورت تدریجی به خاک اضافه می‌شوند. بنابراین اثر طولانی مدتی بر خاک می‌گذارند.

فواید اسید هیومیک

پلیت مرغی و نیتروژن

نیتروژن موجود در پلیت مرغی باعث رشد بهتر برگ‌ها و گیاهان سبز می‌شود؛ نیتروژن در واقع ماده اصلی مورد نیاز برای رشد گیاهان مختلف می‌باشد. وجود میزان بالای نیتروژن در پلیت مرغی، دلیل اصلی بهبود کیفیت و کمیت گیاهان، گل‌ها، بوته‌ها و درخت‌ها می‌باشد.

مزایای اسید هیومیک

دسترسی راحت به پلت مرغی

منابع پلیت مرغی به میزان قابل‌توجهی در دسترس بوده و پروسه تولید و عرضه آن، چالش خاصی ندارد؛ این کود ارگانیک طی یک فرآیند ساده و بدون نیاز به ماشین‌آلات پیچیده‌ و پیشرفته به دست می‌آید و همین امر پلت مرغی را تبدیل به کودی ارگانیک و ارزان قیمت می کند.

مزایای اسید هیومیک

پلیت مرغی نگهدارنده رطوبت خاک

پلیت مرغی به خاک قابلیتی می‌دهد،که بتواند رطوبت را مدت زمان بیشتری حفظ کند. صرفه‌جویی در مصرف آب تنها یکی از فواید حفظ رطوبت در خاک می‌باشد. امکان کشاورزی در مناطق گرم و خشک و خاکی که بودجه آب محدودی دارد، یکی دیگر از فواید پلیت مرغی می‌باشد.

فواید اسید هیومیک

پلت مرغی و فسفر بالا

فسفر موجود در پلیت مرغی باعث رشد و گسترده شدن ریشه گیاهان می‌شود. این ماده همچنین در بهبود کیفیت محصول نهایی تأثیر بسزایی دارد.

مزایای اسید هیومیک

پلت مرغی و پتاسیم

پتاسیم نقش مهمی در افزایش سرعت و بالا بردن کیفیت رشد گیاهان و محصولات کشاورزی دارد. پلیت مرغی به عنوان یک کود طبیعی حاوی مقادیر بالایی از پتاسیم، نیاز خاک به به این ماده را برطرف می‌کند.

مزایای اسید هیومیک

پلیت مرغی و تنوع بیولوژیکی

پلیت مرغی به عنوان یک منبع غنی از میکروارگانیسم های مفید برای خاک؛ اولاً تنوع بیولوژیکی را بهبود می‌بخشد، دوماً فرآیند دستیابی گیاه به مواد مغذی را سرعت می‌بخشد.

فواید اسید هیومیک

پلیت مرغی دوستدار محیط زیست

پلیت مرغی هیچ ترکیب سمی و شیمیایی مضری را وارد طبیعت نمی‌کند. در نتیجه این کود ارگانیک در دسته مواد دوستدار محیط زیست به حساب می‌آید.

فواید استفاده از پلت مرغی

 • پلیت مرغی مقرون به صرفه است؛ پلیت مرغی باوجود مزایای چشمگیری که برای مزارع و باغات دارد، بسیار مقرون به صرفه است. منبع در دسترس این کود طبیعی، به علاوه فرآیند آسان تهیه آن، دلیل ارزان‌قیمت بودن پلیت مرغی است.

 

 • پلیت مرغی ارگانیک و غیرشیمیایی است؛ طبیعی بودن یک کود، بخش بزرگی از مطالبات مزرعه‌داران و فعالان صنعت کشاورزی را برآورده می‌کند.

 

 • پلیت مرغی کاربرد گسترده‌ای دارد؛ پلیت مرغی در بوته‌زارها، زمین‌های کشاورزی، چمن‌زارها، باغ‌های میوه و مزارع پرورش گل و انواع خاک‌ها کاربرد دارد.

 

 • پلیت مرغی نقش اصلاح‌کننده‌گی در صنعت کشاورزی دارد؛ پلیت مرغی رشد گیاهان را قدرت بخشیده و خاک را اصطلاح می‌کند.

 

پلیت مرغی
مزایای پلت مرغی

سایر مزایای پلیت مرغی

 • پلیت مرغی از فرسایش خاک جلوگیری می‌کند؛ پلیت مرغی زه‌کشی را بهبود بخشیده و احتمال فرسایش و تصفیه خاک را به میزان قابل‌توجهی کم می‌کند.

 

 • پلیت مرغی به میزان قابل‌توجهی کارآمد است؛ پلیت مرغی در هر مرحله‌ای از پرورش گیاهان کاربرد دارد. این کود ارگانیک پرکاربرد هم برای نهال‌ها و درخت‌های جوان و هم برای درخت‌های مسن‌تر به کار می‌آید.
 • پلیت مرغی اثرات طولانی مدت بر خاک دارد؛ مزایای پلیت مرغی برای خاک و گیاه موقتی نیست و اثرات مثبت آن طولانی‌مدت و ماندگار است.

 

 • پلیت مرغی ساختار خاک را بهبود می‌بخشد؛ این ویژگی تأثیر چشمگیری در حاصلخیزتر کردن خاک دارد.

 

 • پلیت مرغی سطح هوموس بالایی دارد؛ ترکیبات پلیت مرغی ویژگی هوموسی را به این کود با ارزش بخشیده و کارآیی آن را به میزان چشمگیری افزایش داده‌است.
 •  
 • پلیت مرغی تجدیدپذیر است؛ پلیت مرغی منبعی پایدار و قابل تجدید از کود ارگانیک حیوانی به حساب می‌آید.

خرید پلت مرغی

جهت ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره پیش از خرید لطفا اطلاعات تماس خود را وارد نمایید، تا در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

همچنین می توانید به صورت مستقیم با شماره ۰۹۱۳۰۰۷۲۸۲۶ تماس حاصل فرمایید.