کود ده ایکس شوک برای گندم و جو (نحوه، مقدار و زمان مصرف)

کود ده ایکس شوک برای گندم

اگر این سوال که آیا گندم و جو به کود کامل و تقویتی نیاز دارند یا خیر، ذهن شما را به خود مشغول کرده است، باید همین ابتدا به شما بگوییم که پاسخ این سوال مثبت است. گیاهان زراعی پر مصرف از جمله گندم و جو برای رشد هرچه بهتر نیاز به تغذیه اصولی دارند.

در این مقاله بهترین کود کامل مایع یعنی کود ده ایکس شوک برای گندم را معرفی می‌کنیم و تمام اطلاعات لازم از جمله نحوه مصرف کود ده ایکس شوک برای گندم و جو را در اختیارتان قرار می‌دهیم. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
کود ده ایکس شوک، حاوی ده عنصر شامل درشت مغذی‌ها و ریز مغذی‌ها است. زمان مصرف این کود از ابتدای جوانه زنی تا یک و نیم ماه قبل از برداشت گندم است. از این کود می‌توانید به دو روش آبیاری و محلول پاشی استفاده کنید.

طریقه مصرف کود شوک برای گندم و جو (10x)

طریقه مصرف کود شوک برای گندم و جو به دو صورت محلول پاشی و آبیاری است. طریقه مصرف کود ۱۰ ایکس شوک را می‌توانید بر حسب نیازتان و همچنین نوع کشت (آبی یا دیم) انتخاب کنید.

  • محلول پاشی

این روش برای کشت دیم و آبی کاربرد دارد. ابتدا کود را با مقداری آب ترکیب کرده تا غلظت آن کاهش پیدا کند. سپس با استفاده از دستگاه مخصوص، کود را بر روی گندم اسپری می‌کنید به گونه‌ای که تمام قسمت‌های گندم به طور کامل خیس شوند.

این روش باعث می‌شود که مواد مغذی از طریق روزنه‌های برگ به گیاه جذب شوند و تاثیر خود را به سرعت نشان دهند. در صورتی که گیاهان شما دچار کمبود مواد مغذی هستند و یا به دنبال حل فوری نیازهای آن هستید، روش محلول پاشی را در اولویت قرار دهید.

  • آبیاری

در روش آبیاری با استفاده از سیستم ریشه، کود به صورت مستقیم جذب می‌شود و از طریق آوندها به تمام نقاط گیاه منتقل می‌شود. در این روش، جذب عناصر کمی زمان‌بر است، اما ماندگاری بیشتری دارد.

طریقه مصرف کود شوک برای گندم

ما در مقاله‌ بهترین روش کود دهی گندم چیست؟ درباره چگونگی کود دهی مزارع گندم به طور کامل صحبت کرده‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

زمان مصرف کود شوک برای گندم (10x)

می‌توانید هر زمان در طول دوره رشد گندم که به مواد غذایی نیاز دارد، از کود 10x شوک استفاده کنید و به راحتی نیاز گیاهان خود را رفع کنید. این کود تقویتی فوق‌العاده، که به عنوان یک کود کامل شناخته می‌شود، می‌تواند به شما در افزایش تناژ و کیفیت محصولات کمک کند.

زمان مصرف کود شوک برای گندم از زمانی است که رشد رویشی گندم آغاز می‌شود و تا یک و نیم ماه قبل از برداشت گندم، می‌توانید آن را در مراحل جوانه زنی، پنجه زنی، ساقه دهی و خوشه دهی استفاده کنید.

همچنین با پیروی از بهترین برنامه کودی گندم و جو می‌توانید از تمام نیازهای گندم در هر مرحله رشد مطلع شوید و گیاهتان را هدفمندانه کوددهی کنید.

مقدار مصرف کود 10 ایکس شوک برای گندم و جو

اگر به دنبال استفاده از کود ده ایکس شوک برای گندم و جو هستید، باید بسته به روش کوددهی انتخاب شده مقدار مصرف آن را تعیین کنید. در صورت استفاده از روش محلول پاشی، برای یک هکتار زمین کشاورزی دُز مصرفی ۲ لیتر کود ده ایکس شوک است که با ۱۰۰۰ لیتر آب ترکیب شده و با دستگاه اسپری بر روی گیاهان پاشیده می‌شود.

اما اگر از روش آبیاری استفاده کنید، می‌توانید به راحتی ۵ لیتر کود 10 ایکس شوک را از طریق سیستم آبیاری به زمین تزریق کنید.

خرید کود ده ایکس شوک برای گندم و جو

کود 10x شوک یک کود کامل و تقویتی برای گندم و جو می‌باشد که در کشور آمریکا تولید شده است. این کود با تاثیر بسیار مفید در افزایش تناژ و کیفیت محصولات شناخته شده است.

علاوه بر کود ده ایکس، این برند آمریکایی به طور ویژه کود مخصوص گندم و جو شوک را هم به بازار عرضه کرده است که ترکیبات عالی برای این محصولات زراعی دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید.

فواید مصرف کود ده ایکس شوک برای گندم و جو

گندم و جو از جمله گیاهانی به شمار می‌رود که اگر نیازهای غذایی آنها به طور کامل برطرف شود محصولی بسیار با کیفیت تولید می‌کنند که در زمینه‌های مختلف مانند تولید کیک، نان، ماکارونی و… کاربرد دارند. به همین دلیل مصرف کود 10 ایکس شوک را جدی بگیرید. برخی از مهم‌ترین فواید کود ده ایکس شوک برای گندم و جو عبارتند از:

  • بهبود رشد و توسعه گیاهان

نیتروژن، فسفر و پتاسیم (ان پی کا) موجود در این کودها عناصر اصلی و ضروری هستند که نه تنها گندم و جو بلکه تمام گیاهان در طول دوره رشد خود به مقدار زیاد به آنها احتیاج پیدا می‌کنند. این عناصر ماکرو سبب افزایش رشد گیاه شده و سلامت گیاهان را به همراه دارد. به هیمن دلیل ده ایکس را کود محرک رشد می‌نامیم.

  • افزایش جذب مواد مغذی

یکی از مواردی که باید در انتخاب کود مناسب برای گیاهانی مانند گندم و جو در نظر داشت ارتفاع ریشه آنها است. ریشه گندم و جو کم عمق بوده و ارتفاع آن در بهترین حالت به 30 سانتی متر می‌رسد بنابراین عناصر مغذی باید در نزدیکی سطح خاک وجود داشته باشند تا ریشه بتواند آنها را جذب کند.

کود ده ایکس شوک قادر است تمام عناصر غذایی را در نزدیکی ریشه جمع کند و از این طریق به افزایش جذب عناصر کمک کرده و از هدر رفت آنها جلوگیری می‌کند.

  • تقویت خوشه گندم

کود ده ایکس شوک با تامین تمام مواد مغذی مورد نیاز گیاه می‌تواند در مرحله خوشه دهی بسیار موثر باشد. استفاده از کود تقویتی خوشه گندم به طور مستقیم در افزایش تناژ محصول تاثیر گذار است.

  • افزایش تناژ محصول

یکی از مراحل مهم در دوره رشد گندم و جو که در افزایش تناژ محصول به شدت مهم است، مرحله پنجه زنی می‌باشد. در این مرحله گیاه بیشترین نیاز را به عناصر مغذی پیدا می‌کند و استفاده از کود ده ایکس شوک برای گندم و جو می‌تواند نیازهای غذایی آنها را برطرف کرده و کشاورزان را به سود اقتصادی زیادی برساند. به همین دلیل است که بهترین کود افزایش تناژ گندم نام دارد.

  • بهبود مقاومت گیاهان

حضور عناصر کلسیم و پتاسیم در این کود می‌تواند به مقاومت گیاهان در برابر شرایط نامساعد محیطی مانند سرما، گرما و خشکی کمک کنند. عنصر پتاسیم همچنین در مرحله ساقه دهی در استحکام ساقه بسیار مهم است.

  • یک کود به جای ده کود

یکی از دلایل نام‌گذاری “ده ایکس” بر روی این محصول از برند شوک، وجود 10 نوع عنصر و ترکیب مهم و بسیار ضروری است که کود شوک را به یک کود کامل تبدیل کرده. است. شما با استفاده از کود 10 ایکس شوک می‌توانید در هزینه‌های مالی خود صرفه جویی کرده و نیروی فیزیکی را به حداقل برسانید.

موارد گفته شده تنها بخش اندکی از فواید این کود با ارزش برای گندم و جو بود. ما در مقاله‌ای تحت عنوان “کود ده ایکس شوک برای محصولات زراعی” به طور مفصل درباره آن صحبت کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید. در ادامه مقاله درباره مصرف آن اطلاعات کامل را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

سخن نهایی

در این مقاله راجع به کود ده ایکس شوک برای گندم و جو، طریقه مصرف کود شوک برای گندم و زمان مصرف کود شوک برای گندم توضیحات کامل دادیم.

کارشناسان ما در نیاز گیاهان آماده هستند تا به صورت رایگان در خصوص خرید کود ده ایکس شوک به شما مشورت دهند، کافیست همین الان با شماره تلفن‌های موجود بر روی سایت تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می‌توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مطلب قرار دهید تا در کمترین زمان ممکن به شما پاسخ داده شود.

مطالب مرتبط
* علاوه بر کود ده ایکس شوک، یکی دیگر از کودهایی که محصول گندم را چندین برابر افزایش می‌دهد، کود پتاس برای گندم است. اطلاعات کامل راجع به زمان مصرف و نحوه استفاده از کود را در مقالۀ ذکر شده مطالعه کنید.
* یکی از کودهای ارگانیک می‌تواند توسط اصلاح خاک، جذب عناصر به داخل گیاه را افزایش دهد، کود هیومیک اسید برای گندم است، برای اطلاع از فواید و نحوه مصرف این کود پیشنهاد می‌کنیم به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.2 / 5. امتیاز های این مقاله: 46

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
10 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد میر

وقت بخیر
توی قسمت اطلاعات و دوز مصرفی ایکس 10زدین دو لیتر در هر هکتار،توی نظرات میگید حداقل مصرف در هکتار 10لیتر…
دلیل این دوگانگی چیه؟!!!

قربانپور

سلام برای ۳هکتار چندلیتر کود ده ایکس شوک باید استفاده کرد

علی محمدی

سلام در طول دوره کشت چند بار میتونیم از این کود استفاده کنیم؟یا فقط همون یکبار کافیه؟

فرهاد نعمتی

سلام بعد از محلول پاشی چند روز طول میکشه اثر گزاریش معلوم بشه یا زردی گندم از بین بره؟

امان حاجی قرنجیک

سلام واسه قارچ گندم موثره