عناصر تشکیل دهنده کود شوک

عناصر موجود در کود شوک 10x

فرقی نمی‌کند که شما کشاورز یا باغدار هستید و یا چه محصولی کشت می‌کنید. در هر صورت برای پرورش هرچه بهتر گیاهان خود و برداشت محصولی با کیفیت بالا به یک کود کامل و تقویتی نیاز پیدا می‌کنید. ویژگی‌های کود ده ایکس شوک آن را به کودی متفاوت تبدیل کرده است و می‌تواند یک گزینه عالی برای افزایش تناژ محصولات شما باشد. با مطالعه این مقاله با تمام عناصر موجود در کود شوک 10x آشنا خواهید شد و همچنین درباره ترکیبات کود 10 ایکس شوک اطلاعات کافی را کسب می‌کنید. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

ویژگی‌های کود ده ایکس شوک چیست؟

امروزه انتخاب کود به یکی از دغدغه‌های کشاورزان و باغداران تبدیل شده است چرا که در بین تنوع زیادی از برندهای مختلف، انتخاب کودی اصل و مرغوب کمی دشوار است. در عین حال بهترین گزینه برای تمام گیاهان کود ده ایکس شوک می‌باشد.این کود در کشور آمریکا تولید می‌شود و در لیست کودهای وارداتی قرار دارد. به دلیل ویژگی‌های منحصر بفرد آن بازدهی 100 درصد را به همراه دارد و می‌تواند بسیار موثر واقع شود.تمامی محصولات برند معتبر شوک از جمله کود 10 ایکس با تکنولوژی پیشرفته نانو تولید شده و به همین دلیل ذرات آن به قدری ریز شده‌اند که به راحتی از طریق ریشه و یا روزنه‌های برگ جذب می‌شوند.درواقع یکی از ویژگی‌های کود 10x شوک اثر بخشی زود هنگام است. بنابراین اگر طی 24 ساعت تاثیرات آن را مشاهده کردید تعجب نکنید. با مراجعه به مقاله “کود شوک آمریکایی چیست؟” می‌توانید اطلاعات کاملی درباره این برند معتبر کسب کنید.

افزایش تناژ یکی از ویژگی‌های کود ده ایکس شوک است.

برای معرفی کود کامل 10x شوک باید بگوییم این کود شامل ترکیباتی است که باعث بهبود بافت خاک و شرایط بستر کشت برای رشد هرچه بهتر گیاهان می‌شود. همچنین با تقویت سیستم ایمنی، گیاه را در برابر انواع قارچ‌ها و بیماری‌ها مقاوم می‌کند و به افزایش باردهی محصول کمک می‌کند.فواید کود ده ایکس شوک برای گیاهان بی‌شمار است زیرا این محصول دارای درصد خلوص بسیار بالایی است و از 10 ترکیب و عنصر مختلف تشکیل شده که در ادامه مقاله به آنالیز محصول و معرفی تمام عناصر موجود در کود شوک 10x می‌پردازیم.

عناصر موجود در کود شوک 10x

همانطور که گفته شد این کود از عناصر مختلفی تشکیل شده که هر کدام نقش ویژه‌ای را در گیاه ایفا می‌کند. در این قسمت عناصر موجود در کود شوک 10x را معرفی می‌کنیم.

  • نیتروژن (N)

گیاهان به نیتروژن به عنوان یکی از عناصر اصلی تغذیه‌ای خود نیاز دارند و این عنصر نقش بسیار مهمی در رشد و توسعه آن‌ها دارد. نیتروژن با افزایش سبزینگی گیاه قادر است فتوسنتز را بهبود بخشد بنابراین یک عنصر حیاتی بشمار می‌رود و بدون آن، گیاهان قادر به تولید انرژی نمی‌باشند. همچنین، نقش نیتروژن در رشد و توسعه گیاهان بسیار مهم است و می‌تواند تاثیر بسیاری بر افزایش تناژ محصول داشته باشد.

  • فسفر (P)

فسفر یکی از عناصر ضروری برای تولید بذر و جوانه‌زنی در گیاهان است و کمبود آن می‌تواند تعداد بذر و جوانه‌های تولید شده را کاهش دهد. همچنین، فسفر برای رشد و توسعه ریشه در گیاهان بسیار حائز اهمیت است و کمبود آن می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. این عنصر مهم به میزان 20% در کود شوک آمریکایی وجود دارد و نیاز گیاهان را رفع می‌کند.

 عناصر موجود در کود شوک 10x شامل درشت مغذی و ریز مغذی هستند.
  • پتاسیم (K)

پتاسیم یک عنصر حیاتی در خاک و تغذیه گیاهان است که وظایف متعددی را بر عهده دارد. یکی از فواید مصرف کود ده ایکس شوک برای محصولات باغات و زراعی افزایش تناژ محصولات است.عنصر پتاسیم در مراحل نهایی رشد و زمان حجم گرفتن و تشکیل شدن محصول کاربرد دارد و نه تنها سبب افزایش تناژ می‌شود بلکه بهبود مقاومت گیاهان را به همراه دارد. کود 10 ایکس شوک حاوی 20 درصد پتاسیم است که باعث بهبود کیفیت محصول، افزایش عمر ماندگاری آن و تحریک رشد و تولید مثل گیاهان می‌شود.

  • کلسیم (Ca)

نقش کلسیم در رشد و توسعه گیاهان بسیار حائز اهمیت است. این عنصر برای تنظیم فرایند تقسیم سلولی و تشکیل بافت‌های جدید، جذب و استفاده از عناصر غذایی، افزایش جذب نور توسط گیاهان موثر است.به همین دلیل است که این محصول به عنوان قویترین کود مایع گندم شناخته می‌شود. کود شوک 10x می‌تواند با تامین 5 درصد کلسیم در حفظ سلامتی گیاهان در برابر شرایط نامساعد محیطی مانند خشکی، سرما، بیماری‌ها و آفات، موثر باشد.

محلول پاشی کود ده ایکس شوک در زمین کشاورزی
  • آهن (Fe)

آهن از عناصر ریز مغذی بسیار مهم در بهبود طعم، عطر و رنگ محصولات باغی است. همچنین عنصر آهن موجود در کود ده ایکس شوک برای محصولات زراعی نیز با بهبود فتوسنتز سبب تولید انرژی گیاه شده و از این طریق در بهبود کیفیت محصول نقش دارد.

  • بور

بور یکی از عناصر اساسی در تغذیه گیاهان است و در فرآیندهای مختلفی مانند توسعه سلولی، جوانه‌زنی، رشد ریشه، جذب و استفاده از عناصر غذایی، مقاومت در برابر تنش‌های مختلف و تولید و برداشت محصولات اهمیت بسیاری دارد.

ترکیبات کود 10 ایکس شوک چیست؟

ترکیبات متعددی که کنار یکدیگر در کود ده ایکس شوک قرار دارند این محصول را به یک کود کامل و تقویتی تبدیل کرده است. ترکیبات کود 10 ایکس شوک شامل:

  • هیومیک اسید

هیومیک اسید با بهبود بافت خاک و ایجاد تخلخل باعث می‌شود ریشه گیاه به راحتی در خاک حرکت کند و ظرفیت نگهداری آب در خاک افزایش پیدا کند. همچنین هیومیک اسید برای محصولات زراعی که ریشه آنها نسبت به درختان کم عمق است، می‌تواند عناصر غذایی را در نزدیکی ریشه جمع کند و بنابراین گیاه می‌تواند به خوبی تغذیه شود و رشد خوبی داشته باشد.

  • آمینو اسید

آمینو اسیدها یکی از مولکول‌های حیاتی در گیاهان هستند که برای ساخت پروتئین‌ها استفاده می‌شوند. پروتئین‌ها بخش مهمی از سلول‌های گیاهی را تشکیل می‌دهند و در فعالیت‌های زیستی گیاهان نقش اساسی دارند.همچنین، آمینو اسیدها می‌توانند به عنوان منبع انرژی برای گیاهان عمل کنند و مقاومت آن‌ها در مقابل تنش‌های مختلف محیطی مانند خشکی، شوری، سرما و گرما را افزایش دهند.

کود ده ایکس شوک گالن 5 لیتری
  • جلبک دریایی

جلبک دریایی یکی از مهم‌ترین ترکیبات کود 10 ایکس شوک می‌باشد؛ زیرا جلبک آسکوفیلوم نودوسوم جزء معدود گیاهانی است که قادر به تولید و ذخیره پروتئین گیاهی است و به همین دلیل با استفاده از عصاره آن به عنوان کود مقدار زیادی از هورمون‌های رشد گیاهی، ویتامین، پروتئین، عناصر مغذی و… را به گیاهان خود وارد می‌کنید.

  • فولویک اسید

فولویک اسید پیش ساز عنصر آهن در گیاه است و در روند تولید آهن نقش ویژه‌ای دارد. همچنین این ترکیب مهم یک کاتالیزور قوی و انتقال دهنده است که می‌تواند ۵ تا ۲۵ عنصر مغذی را همراه خود به داخل گیاه منتقل کند و از این طریق سبب افزایش جذب عناصر می‌شود.

خرید کود ده ایکس شوک آمریکایی

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه “خرید کود ده ایکس شوک” این کود را در بسته بندی‌های 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری سفارش دهید.

جمع بندی

کود ده ایکس یکی از محصولات پر طرفدار از برند نامدار شوک است که بسیاری از باغداران و کشاورزان برای افزایش تناژ محصولات خود از آن استفاده می‌کنند. عناصر موجود در کود شوک 10x با تامین تمام نیاز گیاهان این کود را به یک کود کامل و تقویتی تبدیل کرده است. همچنین ترکیبات کود 10 ایکس شوک نه تنها بافت خاک را بهبود می‌بخشند بلکه سلامت گیاه را به همراه دارند. به طور کلی ویژگی‌های کود ده ایکس شوک سبب متفاوت بودن این کود از سایر محصولات مشابه گردیده و فواید بی‌شماری را به همراه دارد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 5 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها