کود ده ایکس شوک برای کلزا؛ تقویت کننده و افزایش تناژ محصول

فواید کود ده ایکس شوک برای کلزا

کلزا یکی از مهم‌ترین محصولات کشاورزی در جهان است که به دلیل ارزش غذایی و اقتصادی بالای خود، نقش مهمی در اقتصاد بسیاری از کشورها دارد. با این حال، افزایش تولید کلزا در شرایط خشکسالی و تغییرات آب و هوایی، چالشی جدی برای کشاورزان محسوب می‌شود.

پر تکرارترین سوال کلزا کاران از ما این است که بهترین کود برای کلزا چیست؟ کود ده ایکس شوک برای کلزا، یک انتخاب هوشمندانه برای کشاورزانی است که به دنبال افزایش تولید کلزا در شرایط سخت آب و هوایی هستند. در ادامه، به بررسی دقیق‌تر مزایای استفاده از کود ده ایکس شوک برای کلزا خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
کود ده ایکس شوک شامل نیتروژن، فسفر، پتاس، اسید فولیک، هیومیک اسید، آهن، آمینو اسید، جلبک دریایی و کلسیم است.
فواید استفاده از کود ده ایکس شوک برای کلزا شامل افزایش تناژ، جذب بهتر عناصر غذایی، بهبود بافت خاک، افزایش مقاومت گیاه در برابر آفات و تنش‌های محیطی و افزایش کیفیت دانه است.
این کود به دو صورت آبیاری و محلول پاشی برای گیاه کلزا مصرف می‌شود. مقدار مصرف این کود برای مزارع کلزا، در روش آبیاری 5 لیتر و در روش محلول‌پاشی 2 لیتر در 1000 لیتر آب به ازای هر هکتار است.

تاثیر کود ده ایکس شوک بر روی کلزا (10x)

کود ده ایکس شوک، یک کود کامل و مایع است که برای انواع محصولات کشاورزی و باغی از جمله کلزا، انتخاب مناسبی بشمار می‌آید. این کود در کشور آمریکا تولید شده و دارای ویژگی‌هایی چون خلوص بالای ماده موثره و کیفیت برجسته است.

در ترکیبات کود x10 شوک عناصری مانند 5% نیتروژن، 20% فسفر، 20% پتاس، 10% اسید فولیک، 10% هیومیک اسید، 10% آهن، جلبک دریایی 10% و به میزان 5% از هر کدام عناصر آمینو اسید، بور و کلسیم وجود دارد.

برخی از مهمترین فواید استفاده از کود ده ایکس شوک برای کشت کلزا به شرح زیر است:

  • بهبود اصلاح بافت خاک

عنصر هیومیک اسید در کود ده ایکس به بهبود خصوصیات خاک، تنظیم ph خاک در محدوده مناسب و در نتیجه با ایجاد فضا برای رشد ریشه به کیفیت کلزا کمک می‌کند. بنابراین این کود به عنوان یک کود اصلاح کننده خاک نیز شناخته می‌شود.

البته اطلاعات بیشتر راجع به هیومیک اسید برای کلزا را در مقالۀ دیگری توضیح داده‌ایم، که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید تا با خاصیت این کود ارگانیک مخصوص خاک بیشتر آشنا شوید.

  • افزایش جذب عناصر مغذی

کود ده ایکس شوک حاوی ترکیباتی مانند فولویک اسید است که باعث می‌شود کلزا به سرعت مواد مغذی را به درون گیاه جذب کند. در نتیجه جذب عناصر مختلف به رشد کلزا کمک می‌کند.

  • افزایش تناژ محصول کلزا

از آنجا که یکی از عناصر موجود در کود ده ایکس شوک، عنصر پتاسیم است، این کود می‌تواند با کمک پتاسیم تمام نیازهای غذایی کلزا را فراهم کرده، به افزایش وزن و حجم دانه‌های کلزا و در نتیجه باعث افزایش تناژ کلی محصول شود. کود ده ایکس شوک با تقویت سیستم ریشه و بهبود فرآیند فتوسنتز به درشت شدن دانه‌های کلزا کمک می‌کند.

  • تقویت رشد رویشی و فرایندهای حیاتی

کود ده ایکس شوک به کمک عنصر نیتروژن نه تنها کود محرک رشد کلزا است، را تقویت می‌کند بلکه باعث بهبود فرایندهای شیمیایی گیاه و تولید انرژی می‌شود.

  • بهبود فرآیند ریشه زایی

عنصر فسفر موجود در کود 10 ایکس شوک باعث می‌شود این کود در مراحل خاصی از رشد کلزا به افزایش رشد برگ، ساقه و تحریک ریشه زایی کمک می‌کند. اگر می‌خواهید با کود فسفر بالا برای کلزا بیشتر آشنا شوید و بدانید که ریشه‌زایی چگونه اتفاق می‌افتد حتما مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

  • تاثیر در مراحل مختلف رشد کلزا

از انجا که کود ده ایکس شوک یک کود ان پی کا است، در مراحل مختلف رشد کلزا مانند مرحله رشد برگی، رشد ساقه، تشکیل غلاف و پر شدن غلاف، برای دستیابی به عملکرد بالا و بهبود کیفیت دانه‌های کلزا تاثیر عالی دارد. 

  • بهبود فتوسنتز و افزایش سبزینگی گیاه کلزا

کود ده ایکس شوک با فراهم کردن عناصر مورد نیاز برای فتوسنتز از جمله عنصر آهن و دیگر ریز مغذی‌ها، به افزایش سبزینگی و فعالیت فتوسنتزی کلزا کمک می‌کند.

افزایش رشد و تناژ کلزا با کود 10 ایکس شوک
  • تقویت سیستم ایمنی کلزا

این کود با ارائه عناصر فسفر و پتاسیم، مقاومت کلزا را در برابر آفات و بیماری‌ها افزایش می‌دهد و ازخسارات جلوگیری می‌کند. بنابراین از ده ایکس می‌توانیم به عنوان یک کود مقاوم کننده به آفات نام ببریم.

  • مقاومت در برابر تغییرات جوی و شرایط آب و هوایی

عناصر جلبک دریایی و آمینو اسید موجود در کود ده ایکس شوک با تقویت عمومی گیاه، به کلزا کمک می‌کند تا در برابر تغییرات جوی و شرایط آب و هوایی نامطلوب مقاومت بیشتری نشان دهد.

این اطلاعات نشان می‌دهد که استفاده از کود ده ایکس شوک در کشت کلزا می‌تواند به بهبود عملکرد و کیفیت محصول کمک کند و در نتیجه سود اقتصادی بیشتری را برای کشاورزان به همراه داشته باشد.

ما در مقالۀ آمینو اسید برای کلزا به طور کامل توضیح داده‌ایم که این کود چگونه می‌تواند به عنوان یک کود ضد استرس عمل کند و درصد روغن موجود در دانه‌های کلزا را افزایش دهد. پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

نحوه مصرف کود ده ایکس شوک برای کلزا

روش مصرف کود ده ایکس شوک برای کلزا به دو صورت آبیاری و محلول‌پاشی انجام می‌شود:

روش آبیاری

در این روش، کود ده ایکس شوک با آب ترکیب شده و سپس به خاک اضافه می‌شود. این روش به گیاه اجازه می‌دهد تا مواد مغذی را از طریق ریشه‌ها جذب کند، این عمل به ویژه برای تقویت سیستم ریشه و بهبود تغذیه عمومی گیاه مناسب است.

روش محلول‌پاشی

در این روش، محلول کود ده ایکس شوک با آب مخلوط شده و به صورت اسپری بر روی برگ‌های کلزا پاشیده می‌شود. این کار به افزایش جذب مستقیم مواد مغذی توسط برگ‌ها کمک کرده و می‌تواند به بهبود فرآیند فتوسنتز و سلامت کلی برگ‌ها کمک کند.

هر دو روش به بهبود عملکرد و سلامت کلزا کمک می‌کنند، اما انتخاب روش مناسب بستگی به شرایط خاص هر مزرعه و نیازهای مشخص گیاه دارد. استفاده از کود در زمان به موقع، می‌تواند تاثیر بسزایی در بهبود تناژ و کیفیت محصول کلزا داشته باشد.

مقدار مصرف کود ده ایکس شوک برای کلزا

برای کاربرد کود ده ایکس شوک در مزارع کلزا، مقدار مصرف به روش‌های آبیاری و محلول‌پاشی متفاوت است:

میزان مصرف در روش آبیاری: در این روش، توصیه می‌شود برای هر هکتار از مزرعه کلزا، 5 لیتر کود ده ایکس شوک مصرف شود. 

میزان مصرف در روش محلول‌پاشی: در این روش، برای هر 1000 لیتر آب، 2 لیتر کود ده ایکس شوک استفاده می‌شود. 

زمان مصرف کود ده ایکس برای کلزا

زمان مصرف کود ده ایکس شوک برای کلزا بسیار حیاتی است و باید با دقت انجام شود. این کود را می‌توان در هر زمانی طی دوره رشد کلزا استفاده کرد، به ویژه زمانی که هدف تقویت کلی گیاه، افزایش تناژ و بهبود کیفیت محصول است. 

بهترین زمان استفاده از این کود، یک ماه و نیم قبل از برداشت، یعنی در مرحله غلاف بندی و دانه بندی کلزا است.

خرید کود ده ایکس شوک

کود ده ایکس شوک برای کلزا در اندازه‌های یک، پنج و بیست لیتری در فروشگاه نیاز گیاهان موجود است.

کود 10 ایکس شوک برای کلزا

برای خرید اینترنتی این محصول و اطلاع از قیمت‌ها و شرایط تحویل، کافی است روی لینک خرید کود ده ایکس شوک کلیک کنید.

جمع‌بندی

کود ده ایکس شوک برای کلزا با تامین مواد مغذی مورد نیاز کلزا، باعث بهبود رشد رویشی و زایشی این گیاه شده و در نتیجه، تناژ محصول را افزایش می‌دهد. اگر در خصوص طریقه مصرف این کود نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، سوال خود را مطرح کنید تا کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.

سوالات رایج

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 4 / 5. امتیاز های این مقاله: 2

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها