کود ده ایکس شوک، بهترین کود برای هندوانه و خربزه با عملکرد عالی

بهترین کود برای هندوانه و خربزه

هندوانه و خربزه جزو میوه‌های شیرین و آبدار محسوب می‌شوند که در فصل تابستان به دلیل خاصیت خنک کنندگی آنها بسیار کاربرد دارند. این میوه‌های محبوب در طول رشد خود به عناصر مغذی زیادی از جمله فسفر، نیتروژن، پتاسیم، آهن، بور، کلسیم و… نیاز پیدا می‌کنند.

درصورتی که بستر کشت هندوانه و خربزه مقدار کافی از عناصر غذایی لازم را نداشته باشد، به درستی رشد نخواهند کرد و کشاورز خسارت زیادی را متحمل می‌شود. بنابراین استفاده از کود کامل هندوانه که حاوی تمام عناصر مغذی و ریزمغذی ضروری باشد الزامی است.

حالا سوال اینجاست که یک کود کامل باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ چرا کود ده ایکس شوک برای هندوانه و خربزه توصیه می‌شود؟ دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید تا پاسخ این سوالات را دریافت کنید.

خلاصه‌ای از این مقاله
بهترین کود برای هندوانه و خربزه کود ده ایکس شوک است که ساخت کشور آمریکا می‌باشد. این کود با تکنولوژی نانو ساخته شده و اثرگذاری سریع و عالی دارد. از این کود می‌توانید در دو زمان یعنی، پس از رویش برگ بوته‌های هندوانه و خربزه و زمان بزرگ شدن میوه هندوانه و خربزه استفاده کنید.

معرفی بهترین کود برای هندوانه و خربزه

در سال‌های اخیر به دلیل کشاورزی غیر اصولی، عدم رعایت تناوب زراعی، مصرف کودهای شیمیایی تقلبی و زیاده روی در استفاده از کودهایی همچون اوره آسیب‌ها و خسارات زیادی به خاک و محیط زیست وارد شده است. بنابراین ضروری است از کودی استفاده کنید که نه تنها بافت خاک را بهبود ببخشد، بلکه عناصر ضروری گیاه را جهت عملکرد بهتر و افزایش تناژ فراهم کند. قویترین کود مایع برای هندوانه و خربزه باید چند ویژگی اصلی را دارا باشد:

 • به کاهش هزینه‌های کشاورز کمک کند.
 • روش مصرف آن بسیار آسان باشد.
 • بیشترین بازدهی را داشته باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده غلظت و خلوص بالا نیز یکی دیگر از پارامترهای انتخاب کود کامل تقویتی است. بنابراین کود شوک 10x می‌تواند بهترین گزینه برای هندوانه و دیگر محصولات باغی و زراعی باشد.

هندوانه و خربزه جزو میوه‌هایی هستند که به دلیل آبدار بودن مورد حمله آفات قرار می‌گیرند؛ کود ده ایکس شوک با تقویت سیستم ایمنی گیاه در مدیریت آفات و بیماری‌های هندوانه و خربزه نقش دارد و با فراهم کردن عناصر غذایی مورد نیاز گیاه، سبب رشد انفجاری میوه شده و بازار پسندی آنها را افزایش می‌دهد.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم جدول کود دهی هندوانه را مطالعه کنید تا با نیازهای این میوه آشنا شوید و با رعایت این برنامه به بهبود رشد و عملکرد آن کمک کنید. در ادامه با سایر ویژگی‌های کود 10x شوک بیشتر آشنا خواهید شد.

ویژگی‌‌های بهترین کود هندوانه و خربزه چیست؟

کود ده ایکس شوک یک کود کامل تقویتی است و در کشور آمریکا تولید می‌شود. همچنین تمام عناصر غذایی را که هندوانه و خربزه برای رشد به آنها نیاز دارند، در دسترس ریشه گیاه قرار داده و عملکرد اصلی آن بهبود رنگ، طعم و عطر محصول است.

کود 10x شوک از این جهت به عنوان یک کود کامل معرفی می‌شود که حاوی 10 ترکیب مهم است و شما می‌توانید به جای مصرف 10 کود به صورت جداگانه، از این محصول استفاده کنید و از این طریق هزینه‌های اقتصادی خود را کاهش دهید و نیروی فیزیکی را به حداقل برسانید.

مهم‌ترین ویژگی کود 10 ایکس شوک عناصر و ترکیبات سازنده آن است که هرکدام نقش مهمی را در گیاه ایفا کرده و راندمان کوددهی را افزایش می‌دهند. در ادامه مقاله تمام ترکیبات کود ده ایکس شوک برای هندوانه و خربزه را نام می‌بریم و وظایف آنها را در روند بهبود کیفیت محصول توضیح می‌دهیم.  

فواید مصرف کود ده ایکس شوک برای هندوانه و خربزه

اگر به دنبال بهترین کود هندوانه هستید، کود شوک یک گزینه عالی برای انتخاب است. این محصول مزایای بی‌شماری دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

 • یک کود کامل و تقویتی است که سبب افزایش چشم‌گیر تناژ می‌شود.
 • قدرت و توانایی ریشه گیاه را برای جذب عناصر چند برابر می‌کند.
 • حاصلخیزی خاک زمین کشاورزی را بهبود می‌بخشد.
 • درصد ترکیبات این کود کاملا متعادل است بنابراین خاصیت سوزانندگی ندارد.
 • به دلیل وجود مقادیری هیومیک اسید به اصلاح بافت خاک کمک می‌کند.
 • هندوانه محصولی است که به مقدار زیادی آب نیاز دارد و کود 10x شوک ظرفیت نگهداری آب را در خاک افزایش می‌دهد.
 • حاوی ۱۰ عنصر و ترکیب مهم و ضروری برای گیاهان از جمله هندوانه است.
 • در افزایش جوانه زنی نقش دارد.
 • در بهبود رنگ، عطر و طعم شیرین هندوانه موثر است.
 • مقاومت هندوانه را در برابر تنش‌های محیطی و بیماری‌ها افزایش می‌دهد.
 • عناصر بلوکه شده در خاک را آزاد می‌کند.
 • باعث افزایش فتوسنتز گیاه می‌شود.
 • سیستم ایمنی گیاه را تقویت می‌کند.
 • کلسیم موجود در آن از بوجود آمدن مشکلاتی مانند ترک خوردگی هندوانه جلوگیری می‌کند.
کود ده ایکس شوک برای خربزه
کود ده ایکس شوک برای هندوانه

همچنین کود شوک 10x همه چیز را از بافت خاک گرفته تا طعم هندوانه و خربزه تحت تاثیر قرار می‌دهد و در نهایت به افزایش تناژ ختم می‌شود. در قسمت بعدی قصد داریم عناصر تشکیل دهنده آن را نام ببریم و آنالیز محصول را در اختیارتان قرار دهیم.

عناصر تشکیل دهنده بهترین کود برای هندوانه و خربزه

همانطور که گفتیم کود شوک ده ایکس از ۱۰ نوع عنصر و ترکیب تشکیل شده که هرکدام وظایف متعددی را برعهده دارند و استفاده از آنها در کنار یکدیگر تاثیر فوق‌ العاده‌ای در افزایش تناژ و کیفیت محصول خواهد داشت. این عناصر و ترکیبات عبارتند از:

 • 5% نیتروژن (N)
 • 20% فسفر (P)
 • 20% پتاسیم (K)
 • ۱۰% فولویک اسید
 • ۱۰% هیومیک اسید
 • 10% آهن (Fe)
 • 5% آمینو اسید
 • 10% جلبک دریایی
 • 5% کلسیم (Ca)
 • 5% بور (B)

نحوه مصرف کود ده ایکس شوک برای هندوانه و خربزه

کود 10x شوک به دو روش آبیاری و محلول پاشی قابل مصرف است. تصمیم گیری درمورد انتخاب نحوه مصرف آن به شرایط شما بستگی دارد. درصورتی که تمایل دارید عناصر مغذی موجود در کود به سرعت و در مدت زمان کوتاه‌تری جذب گیاه شود، توصیه می‌کنیم روش محلول پاشی را انتخاب کنید. در این روش کود را با مقدار لازم آب ترکیب کرده و بر روی گیاه اسپری کنید به طوری که هر دو طرف برگ و ساقه گیاه به طور کامل خیس شود.

در روش آبیاری کافی است مقدار لازم کود را همراه با آب آبیاری وارد زمین کنید. عناصر مغذی در این روش از طریق سیستم ریشه گیاه جذب شده و با کمک آوندها به تمام نقاط گیاه رسیده و تاثیر خود را در مدت کوتاهی می‌گذارند. سرعت جذب کود در این روش نسبت به محلول پاشی کم‌تر است اما ماندگاری بالاتری دارد.

مقدار مصرف کود 10 ایکس شوک برای هندوانه و خربزه

مقدار مصرف کود 10 ایکس شوک برای هندوانه و خربزه با توجه به روش کوددهی شما متفاوت است. درصورتی که قصد دارید از این کود به روش محلول پاشی استفاده کنید لازم است دو لیتر از کود را با هزار لیتر آب ترکیب کرده و برای یک هکتار زمین کشاورزی مصرف کنید.

اگر تمایل دارید با روش آبیاری یک هکتار زمین را کود دهی کنید، ابتدا پنج لیتر از کود را تهیه کرده و سپس وارد سیستم آبیاری زمین خود کنید.

زمان مصرف کود 10x شوک برای هندوانه و خربزه

زمان مصرف کودها برای هر محصول و منطقه ممکن است متفاوت باشد، اما به طور کلی می‌توان گفت که بهترین زمان مصرف کود 10x شوک برای هندوانه و خربزه پس از ایجاد ساقه و روییدن برگ‌ها و همچنین زمان تشکیل و بزرگ شدن میوه است.

به طور کلی، پس از گذشت حدود دو هفته از کاشت هندوانه و خربزه، اولین زمان مناسب برای مصرف کود 10x شوک است و تا سه هفته قبل برداشت نیز، فرصت برای کود دهی وجود دارد.  

خرید کود ده ایکس شوک برای هندوانه و خربزه

اگر به دنبال کودی با کیفیت برای محصولات خود هستید می‌توانید با استفاده از کود 10x شوک، بهترین نتیجه را در پرورش محصول هندوانه و خربزه بدست آورید. میوه‌های با کیفیت نیاز به تغذیه اصولی دارند تا بتوانند به خوبی رشد کنند و میوه‌های با کیفیتی تولید کنند.

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید کود کشاورزی که در فروشگاه اینترنتی ما به نام نیاز گیاهان قرار دارد، درباره محصول اطلاعات کامل را بدست آورید و سفارش خود را به راحتی ثبت کنید.

سخن نهایی

در این مقاله راجع به بهترین کود برای هندوانه و خربزه یعنی کود ده ایکس شوک و ترکیبات آن صحبت کردیم. شما تا به حال از کود ده ایکس شوک استفاده کرده‌اید؟ پس از مصرف این کود چه تغییراتی را احساس کردید؟

نظرات خود را در کامنت‌های این صفحه با ما به اشتراک بگذارید تا در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان عزیز باشیم.

مطالب مرتبط
* علاوه بر کود ده ایکس شوک، یکی دیگر از کودهایی که تاثیر عالی در افزایش تناژ دارد، کود پتاس بالا برای هندوانه است. برای اطلاع از فواید و زمان مصرف این کود به صفحه ذکر شده مراجعه کنید.
*  هنگام رشد هندوانه، بسیار شاهد این هسیتم که این محصول درگیر بیماری‌ها و آفات مختلف می‌شود، برای آشنایی و درمان آفات و بیماری‌های هندوانه می‌توانید به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 1 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها