پسیل پسته چیست؟ (معرفی بهترین راه مبارزه با پسیل پسته)

بهترین راه مبارزه با پسیل پسته

پسیل پسته، نوعی آفت پسته است که سالانه باغداران بسیاری را درگیر خود می‌کند. این آفت که جزء آفت‌های کلیدی باغ‌­های پسته محسوب می‌شود، در صورت عدم مقابله صحیح با آن، خسارات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به محصول وارد خواهد کرد. سم‌پاشی بی‌رویه با برخی از سموم خطرناک، علاوه‌بر اینکه باعث فجایع زیست‌محیطی می‌شود، ممکن است با باقی‌ماندن در مغز پسته، صادرات این محصول را نیز با مشکل مواجه کند. بنابراین لازم است بهترین سم برای پسیل پسته را بشناسید. در این مقاله همچنین بهترین راه مبارزه با پسیل پسته را معرفی می‌کنیم و چگونگی درمان پسیل پسته با سیلیکات پتاسیم مایع را توضیح می‌دهیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

پسیل پسته چیست؟

آفت پسیل از آفات رایج در باغ‌­های پسته است که به‌عنوان یکی از مهم‌ترین معضلات باغداران این محصول شناخته می‌شود. میزان خسارتی که این آفت به باغات پسته وارد می‌کند، به‌دلیل اینکه دارای چند نسل در سال است، بسیار زیاد خواهد بود. این آفت می‌تواند دماهای بسیار پایین و حتی دمای زیر صفر درجه را به‌خوبی تحمل کند و از بین نرود که همین امر باعث ایجاد مشکل آن شده است. توصیه می‌شود با انواع درخت پسته آشنا شوید و رقم مناسب و مقاوم را برای کشت انتخاب کنید. در بخش بعدی با مراحل زندگی این آفت خطرناک به طور مختصر آشنا خواهید شد.  

مراحل زندگی پسیل پسته

پسیل پسته دارای 3 مرحله‌ زندگی تخم، پوره و حشره کامل است که 2 مرحله پوره و حشره کامل، می‌توانند خسارات اقتصادی زیادی را ایجاد کنند.

 • مرحله تخم: این آفت در مرحله تخم دارای رنگی کرمی است. اما به‌تدریج رنگ آن به نارنجی تغییر می‌کند. تخم‌های آن شکلی کشیده و بیضی‌مانند دارند.
 • مرحله نوزاد یا پوره: این مرحله از زمان بیرون ­آمدن از تخم تا بالغ‌شدن را شامل می‌شود. در دوران پوره، آفت قادر به ‌پرواز نیست.
 • مرحله حشره کامل: نوزاد پسیل، در این مرحله پوست‌اندازی می‌کند و به حشره کامل تبدیل می‌شود.
آفت پسیل در حال تغذیه از درخت پسته

بعد از انتخاب رقم مناسب پسته جهت کشت، انتخاب بهترین کود برای درخت پسته می‌تواند در افزایش مقاومت درختان در برابر بسیاری از آفات و بیماری‌ها موثر باشد که توصیه می‌کنیم از تهیه آن غافل نشوید.  

انواع آفت پسیل پسته بر اساس فصل

حشره کامل این آفت دارای 2 نوع است که بر اساس فصلی که در آن به‌وجود می‌آید، نام‌گذاری می‌شود.

 • آفت پسیل تابستانی: پسیل تابستانی دارای ظاهری زردرنگ است و در اوایل اردیبهشت می‌توان آن را در باغ پسته مشاهده کرد.
 • آفت پسیل زمستانی: پسیل زمستانی ظاهری تیره‌تر نسبت ­به نوع تابستانی آن دارد و از اوایل مهر یا آبان در باغ پسته دیده می‌شود.

این آفت به‌دلیل اینکه دارای قدرت پرواز بیشتری است، آلودگی و خسارت مضاعفی را برای محصولات پسته ایجاد می‌کند و یکی از اولین اقدامات جهت درمان درختان شناسایی و تشخیص آن در باغ است. در بخش بعدی با نشانه‌های وجود پسیل در باغات پسته آشنا خواهید شد.  

نشانه‌­های خسارت پسیل پسته

آفت پسیل در 2 مرحله پوره و حشره کامل، می‌تواند بیشترین آسیب و خسارت را به باغات پسته وارد کند. در ادامه به نشانه‌های خسارت این آفت اشاره می‌کنیم.

 • ترشح عسلک یا شکرک از درختان پسته؛
 • بد منظره‌شدن شاخه و برگ درختان؛
 • ریزش برگ‌ها، جوانه‌ها و دانه‌های کوچک؛
 • عدم تشکیل یا ناقص تشکیل‌شدن مغز پسته؛
 • پیچیدگی، زردی، خشکی و جمع­ شدن برگ‌های پسته؛
 • کاهش میزان محصول پسته؛
تقویت درختا پسته جهت پیشگیری از ایجاد آفت و بیماری

باتوجه به خسارات جبران ناپذیری که این آفت ایجاد می‌کند ضروری است روش‌های درمان سریع را به کار ببرید و اقدامات کافی جهت پیشگیری از بروز مجدد این مشکل را انجام دهید. در قسمت بعدی به طور کامل درباره درمان پسیل پسته صحبت می‌کنیم.  

بهترین راه مبارزه با پسیل پسته چیست؟

روش‌های مختلفی برای کاهش خسارت‌های ناشی از آفت پسته وجود دارد. با استفاده از این روش‌ها می‌توان محصولی باکیفیت را برداشت کرد. در ادامه به بهترین راه مبارزه با پسیل پسته اشاره می‌شود.

مبارزه بیولوژیک

مبارزه بیولوژیک، یکی از روش‌های بدون عارضه از بین ­بردن آفت پسیل است که از طریق دشمنان طبیعی آن انجام می‌شود. حشراتی مانند بالتوری سبز، کفشدوزک پسیل‌خوار، کنه‌های شکارگر، عنکبوت‌ها و سن‌ها را می‌توان برای از بین ­بردن آفت پسیل استفاده کرد.  

بهترین سم برای پسیل پسته (مبارزه شیمیایی)

مبارزه شیمیایی با آفت پسیل با استفاده از سموم شیمیایی انجام می‌شود اما باید دقت زیادی در انجام این روش داشت؛ زیرا ممکن است برخی از سموم شیمیایی، باعث از بین ­رفتن محصول یا پایین ­آمدن کیفیت آن شوند. می‌توان از سموم کم‌خطری مانند هگزافلومورون یا کنسالت، اسپری رودیکلوفن و اسپری تترامات یا موونتو برای از بین­ بردن این آفت استفاده کرد. بهترین زمان برای استفاده از این سموم، زمانی است که حساسیت درختان در برابر پسیل بیشتر باشد و جمعیت دشمنان طبیعی پسیل کاهش یابد.

سم پاشی درختان یکی از روش‌های مبارزه با پسیل است.

سموم بسیاری برای از بین­ بردن آفت پسیل استفاده می‌شود. بهتر است زمانی از این سموم برای دفع آفت استفاده کنید که راه‌های طبیعی مانند شخم‌زدن و مبارزه بیولوژیک پاسخگو نباشند. از آنجایی که سم‌پاشی یا همان کنترل شیمیایی، به‌صورت کلی و برای از بین بردن تمامی آفات استفاده می‌شود، ممکن است حشرات مفید برای باغ نیز در طی سم‌پاشی از بین بروند.  

درمان پسیل پسته با سیلیکات پتاسیم مایع

درمان آفت پسیل با استفاده از سموم شیمیایی امکان‌پذیر است. اما توصیه می­‌شود که باغداران برای درمان، تنها به سموم شیمیایی تکیه نکنند و در کنار آن از کودهای مناسب آفت‌کش و همچنین روش‌های بیولوژیکی نیز کمک بگیرند. لازم به ذکر است که حتی اگر از بهترین سم برای پسیل پسته به‌تنهایی استفاده شود، تاثیر آن موقتی خواهد بود و امکان دارد که دوباره آفت به درختان برگردد. کود سیلیکات پتاسیم مایع یکی از بهترین کودها برای درمان آفت پسته است که توسط بسیاری از باغداران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شما می‌توانید جهت خرید کود سیلیکات پتاسیم شوک به صفحۀ ذکر شده مراجعه کرده و کود مورد نظر خود را از بین بسته بندی‌های متنوع انتخاب کنید.

درمان پسیل پسته با گوگرد مایع

شخم ­زدن خاک باغات پسته در زمستان

زیستگاه اصلی این آفت روی سطح یا زیر خاک و برگ‌ها است و به‌‌همین دلیل می‌توان با شخم­ زدن خاک باغات پسته، مخصوصا در زمستان، زیستگاه آنها را نابود کرد. بهترین زمان برای شخم­ زدن خاک باغ، اواخر آذر ماه یا ابتدای اسفند ماه است. شخم زدن خاک باغات پسته در زمستان نه تنها به عنوان درمان کاربرد دارد بلکه می‌تواند از پسیل پسته درختان، در بهار سال بعد، جلوگیری کند. البته این انجام این عمل علاوه­ بر کاهش جمعیت پسیل پسته، در کاهش آفات دیگری مانند شته‌های علف هرز و همچنین زنبورهای‌ هیپر پارازیت نیز موثر است.  

استفاده از کارت‌های زرد

از دیگر روش‌های مبارزه با آفت پسیل، استفاده از کارت‌های زرد در باغ است که توجه این آفت را به خود جلب می‌کند. این کارت‌های زرد چسبنده که پسیل‌ها را به‌ دام می‌اندازد، بهتر است در هر هکتار بین 100 تا 400 عدد در قسمت تاج بیرونی نصب شوند.  

جمع بندی

یکی از مخرب‌ترین آفات باغات پسته، پسیل است که اگر به‌درستی از بین نرود، می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری به محصولات وارد کند. پسیل پسته باعث از بین رفتن زحمت یک ساله باغداران می‌شود و باید به درستی و با آگاهی لازم با آن مبارزه کرد. استفاده از آفت‌کش‌های شیمیایی که به‌طور سنتی برای مبارزه با این آفت استفاه می‌شوند، نگرانی‌های زیست‌محیطی بسیاری را به ­وجود آورده‌اند بنابراین اگر قصد دارید با کمک روش شیمیایی میارزه کنید بهتر است بهترین سم برای پسیل پسته را بشناسید. اما استفاده از سم، نه‌تنها می‌تواند برای سلامت انسان خطرناک باشد، بلکه در مدت‌­زمان کوتاهی اثر خود را از دست داده و نتیجه دلخواه را نخواهد داشت. بنابراین توصیه می­‌شود بهترین راه مبارزه با پسیل پسته را انتخاب کنید و از روش درمان پسیل پسته با سیلیکات پتاسیم مایع برای مقابله با این آفت استفاده کنید که در نوع خود، بهترین است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 4 / 5. امتیاز های این مقاله: 3

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمدرضا صفری

عالی بود ممنون

زهرا آرام

سلام اقای صفری روزتون بخیر. ممنون از شما که وقت گذاشتین و مقاله رو مطالعه کردین.