معرفی کامل‌ترین جدول کوددهی درخت بادام

جدول کوددهی درخت بادام

درخت بادام به دلیل سوددهی بالا در میان باغداران بسیار محبوب است. اما این سوددهی در صورت رسیدگی و کوددهی مناسب و مطابق برنامه رخ می‌دهد. متأسفانه گاهی باغداران با مشکلاتی مثل کم بار شدن درختان بادام، کیفیت کم بادام‌ها و حتی خشک شدن درختان روبرو می‌شوند. بنابراین تنها راه برای کشت و پرورش بادام با سوددهی بالا، تنظیم کامل‌ترین جدول کوددهی درخت بادام است.

نکته مهم اینجاست که تدوین یک برنامه برای کوددهی کاری سخت و حساس است که تنها کارشناسان از پس آن برمی‌آیند. در واقع تعیین نوع کود و زمان مناسب مصرف به نحوی که تعادل بین عناصر دریافتی درخت به وجود بیاید، کاری تخصصی است. در این مقاله نکات ریز و درشت و زمان‌های کوددهی درخت بادام را به همراه جدول کامل نوع کودها و شیوه‌ی استفاده برای شما عزیزان آورده‌ایم.

چکیده
علائم کمبود مواد مغذی ریزش برگ‌ها، زرد شدن برگ‌ها، کاهش باردهی، نارس ماندن میوه‌ها و غیره است.
کوددهی مطابق برنامه مدون و منظم باعث رشد بهتر و باردهی بیشتر درختان بادام می‌شود. 
بهترین برنامه زمان بندی کوددهی درخت بادام در ۷ مرحله یخ آب زمستانه، آب استارت، تورم جوانه، قبل از گلدهی، بعد از ریزش شکوفه‌ها، فندقی شدن بادام، تشکیل پوسته استخوانی و بعد از برداشت است. 
کوددهی مناسب و با برنامه به افزایش باردهی درخت بادام و افزایش سود ناشی از آن منجر می‌شود.

جدول کوددهی درخت بادام 

در این جدول به طور خلاصه زمان، کودهای پیشنهادی و نوع مصرف برای درخت بادام آورده شده است:

زمانکودشیوه‌ی استفاده
یخ آب زمستانه بادامکود گوگرد مایع شوکآبیاری
استارت آپ بادامکود هیومیک اسید، کود فسفر بالا 10-52-10 شوک، کود مولتی کمپلکسآبیاری
تورم جوانه بادامکود فروت ست، کود آمینواسیدمحلول پاشی
قبل از گلدهی بادامکود نیترات کلسیم شوک، کود 36-12-12 شوکآبیاری و محلول پاشی
بعد از ریزش شکوفه‌های بادامکود مولتی کمپلکس، کود جلبک دریاییآبیاری و محلول پاشی
فندقی شدن بادامکود سیلیکات پتاسیم شوک، کود پتاس بالا، کود فسفر بالا 10-52-10 شوک مایعآبیاری و محلول پاشی
تشکیل پوسته استخوانی بادامکود نیترات کلسیم شوک، کود پتاس بالاآبیاری و محلول پاشی
پس از برداشت محصولکود فروت‌ست شوک مایع، کود نیترات کلسیم شوک، کود هیومیک اسید شوکآبیاری

بهترین زمان کوددهی بادام

در حقیقت درخت بادام برای بهره‌وری کافی از اواخر پاییز تا پس از برداشت محصول چندین بار به کوددهی احتیاج دارد که باید به روش درست و در زمان درست انجام شود.

در هر بازه‌ی زمانی یک یا چند نوع کود بهترین کارکرد را دارند. زمان کود دهی درخت بادام تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند شرایط آب و هوایی، خاک، سن درختان، نوع رقم درخت و غیره بستگی دارد.

بهبود کیفیت بادام با پیروری کردن از جدول کوددهی

علائم کمبود مواد مغذی در درخت بادام

وقتی درختان ضعیف یا بیمار می‌شوند یا هر نشانه ناخوشایندی روی آنها ظاهر می‌شود؛ مطمئناً یک یا چند ماده‌ی مورد نیاز درخت به میزان کافی تأمین نمی‌شود. اما فهمیدن اینکه مشکل دقیقاً کجاست چندان کار ساده‌ای نیست، آزمون و خطا کردن و استفاده از هر کودی هم زمان‌بر، هزینه‌بر و دارای ریسک است. مهم‌ترین نشانه‌های کمبود مواد مغذی در درختان بادام را در ادامه می‌خوانید:

  • ریزش برگ‌ها
  • تضعیف رشد
  • کاهش باردهی 
  • نارس ماندن میوه‌ها
  • ریزش میوه‌ها
  • زرد شدن برگ‌ها
  • سوختن و قهوه‌ای شدن برگ‌ها

برنامه کوددهی درخت بادام

بهتر است قبل از هر کاری آزمایش از خاک باغ خود انجام دهید تا شرایط به خوبی سنجیده شود. به طور کلی کوددهی درختان بادام در ۷ مرحله اصلی انجام می‌شود که در ادامه به شرح مراحل زیر و کودهای مورد نیاز می‌پردازیم:

مرحله یخ آب زمستان درخت بادام

برای اینکه درختان در طول خواب زمستانی انرژی کافی را دریافت کنند باغداران در اواخر فصل پاییز درختان را یکبار با کودهای مخصوص آبیاری می‌کنند. شاید به نظر شما هم این کار بیهوده باشد و فکر کنید که درختان حین خواب زمستانی به مواد مغذی احتیاج ندارند. باید گفت که این یک اشتباه محض و البته رایج است.

درختان زمانی که به خواب زمستانی رفته و کاملاً خشک می‌شوند برای اینکه قدرت کافی برای احیا در سال بعد را داشته باشند، به کوددهی احتیاج دارند. چراکه کوددهی در این زمان خاک آنها را مغذی‌تر کرده و از آفات و بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.

همچنین انجام این کار باعث می‌شود که از مشکل کم شدن محصول به صورت سال به سال جلوگیری شود و هرسال بادام‌های بیشتری از درختان حاصل شود. استفاده از کود گوگرد مایع بهترین گزینه برای یخ آب است. یکی از بهترین مزایای آن ضدعفونی کردن باغ از هرگونه آفت و حشره و محافظت از سرمازدگی است.

توصیه کودی: کود گوگرد مایع

مرحله آب استارت درخت بادام

مهم‌ترین اقدامی که قبل از آمدن بهار و بیدار شدن درختان از خواب زمستانی می‌توانید انجام دهید آب استارت است. آب استارت در حقیقت اقدامی است که طی آن یکبار درختان را با آبیاری و کوددهی برای شکوفه زدن آماده می‌کنید. این کار به منظور غنی‌سازی خاک، بهبود رشد ریشه و کمک به سلامت درختان انجام می‌شود. 

زمان آب استارت باید حدود چند هفته قبل زمان شکوفه دهی درختان باشد که طبق نوع درخت و منطقه کمی متفاوت است. اما به طور کلی اوایل اسفند ماه بهترین زمان آب استارت است. یکی از بهترین کودها در این زمان، اسید هیومیک برای درخت بادام است.

این کود برای مقاوم سازی درخت در مقابله با تنش دمایی پیش رو بسیار مؤثر عمل می‌کند. به علاوه استفاده از کود فسفر بالا برای بادام برای تقویت ریشه در آب استارت بسیار مفید است. در کنار این ها استفاده از کودی که مواد مغذی کافی به درختان را برساند لازم و ضروری است. کود مولتی کمپلکس توصیه ما برای آماده سازی درخت در شروع فاز فعال رشد است.

توصیه کودی: کود اسید هیومیک+ کود فسفر بالا 10-52-10+ کود مولتی کمپلکس

مرحله تورم جوانه درخت بادام

یک خبر خوب و یک خبر بد! خبر بد اینکه فقط ۳۰ درصد از شکوفه‌های درخت بادام به میوه تبدیل می‌شوند و بقیه‌ی شکوفه‌ها می‌ریزند. اما خبر خوب اینکه با کوددهی در زمان جوانه زدن می‌توان این مقدار را افزایش داد و باروری درخت بادام را به حداکثر رساند.

شما باید در بازه زمانی بین جوانه زدن شاخه‌ها تا شکوفه زدن درختان بادام آنها را به روش محلول پاشی کوددهی کنید. کود فروت ست برای درخت بادام از بهترین کودها در این مرحله است. این کود یکی از کودهای بسیار مناسب برای بهبود کیفیت میوه‌ها و افزایش باردهی درختان است. استفاده از اسید آمینه هم گزینه مناسب دیگری در این برهه از زمان است.

توصیه کودی: فروت ست و اسید آمینه

مرحله قبل از گلدهی درخت بادام

در این مرحله برای کمک به شکل گیری میوه‌ها پیشنهاد می‌شود همراه با آبیاری یا به صورت محلول پاشی از کود نیترات کلسیم استفاده شود.

کود نیترات کلسیم علاوه بر اینکه به تغذیه‌ی درخت کمک می‌کند، سیستم ایمنی درختان بادام را تقویت نموده و از آنها در برابر بیماری‌ها، آفات و تنش‌ها محیطی جلوگیری می‌کند. همچنین استفاده از کود 12-12-36 شوک مایع برای تحریک درخت در افزایش فرایند گلدهی تأثیر بسزایی دارد.

توصیه کودی: کود نیترات کلسیم شوک، کود 36-12-12 شوک مایع

مرحله پس از ریزش شکوفه‌های بادام

پس از اینکه گلبرگ شکوفه‌های بادام ریخت، تقویت درخت برای کمک به فرایند تبدیل شدن شکوفه‌ها به میوه بسیار مورد اهمیت است. در این مرحله اگر فقط گلبرگ‌ها از درخت جدا شوند جای نگرانی وجود ندارد و تا اینجا رسیدگی، کوددهی و فراهم ساختن شرایط مناسب برای درخت با موفقیت انجام شده است.

اما برای جلوگیری از ریختن بادام‌های کال باید درختان را با کود مولتی کمپلکس و کود جلبک دریایی کوددهی کنید. دلیل استفاده از کود مولتی کمپلکس این است که این کود شامل ترکیبات مختلفی از عناصر غذایی مورد نیاز درخت بادام است و انرژی مورد نیاز درخت را تأمین می‌کند. بعد از ریزش شکوفه‌ها بهترین زمان استفاده از کود جلبک دریایی نیز که یک کود طبیعی و ارگانیک محسوب می‌شود، یک منبع غذایی عالی برای درخت است.

توصیه کودی: کود مولتی کمپلکس شوک، کود جلبک دریایی شوک مایع

مرحله فندقی شدن بادام

زمانی که بادام‌ها به مرحله فندقی شدن رسیدند، تقریباً نیمی از مسیر رشد میوه طی شده است. اما برای درشت شدن و کیفیت بالای بادام‌ها باید دوباره درختان کوددهی شوند. همچنین درختان در این زمان در خطر تنش‌های فصلی مثل آفات و حشرات هستند. کودهای پیشنهادی در زمان فندقی شدن بادام‌ها کود سیلیکات پتاسیم، کودهای پتاس بالا و کود فسفر بالای 10-52-10 شوک مایع است.

از جمله فواید و کارایی‌های کود سیلیکات افزایش سیستم ایمنی درخت و کمک به مقاومت درخت در برابر تنش‌های محیطی، آفات و بیماری‌های قارچی است. همچنین این کود به تنظیم فرایند تنفس، تعرق و تبخیر درخت بادام کمک می‌کند. کود پتاس بالا و فسفر بالا نیز مواد مغذی مورد نیاز درخت را تأمین کرده و انرژی کافی برای ادامه‌ی رشد بادام‌ها را به درخت می‌دهند. در واقع این بهترین زمان مصرف کود پتاس بالا برای درختان میوه است. 

به همین سبب ترکیب این سه کود یک ترکیب فوق‌العاده برای کمک به تغذیه درخت بادام محسوب می‌شود. استفاده از این کودها به هر دو روش آبیاری و محلول پاشی امکان پذیر است.

توصیه کودی: کود سیلیکات پتاسیم شوک، کودهای پتاس بالا، کود فسفر بالا 10-52-10 شوک مایع

مرحله تشکیل پوسته استخوانی بادام

در این مرحله مغز بادام‌ها ایجاد شده است اما سالم ماندن پوسته‌ی بادام در سالم ماندن مغز آن تأثیر بسزایی دارد و همچنین در فروش و قیمت بادام‌ها تأثیرگذار است. در این بازه‌ی زمانی به دلیل اینکه بیماری‌های قارچی رایج می‌شوند و آفات به درختان حمله می‌کنند محافظت از درختان و کوددهی به آنان بسیار حائز اهمیت است.

کود نیترات کلسیم و کودهای پتاس بالا بهترین پیشنهاد در این زمان هستند. از خواص منحصر به فرد کود نیترات کلسیم محکم کردن پوسته‌ی میوه‌ها به خصوص بادام است. این کود علاوه بر محافظت از محصولات در زمانی که روی درخت هستند، در نگهداری آسان‌تر میوه‌ها و مقاومت آن پس از چیده شدن نیز کارساز است.

کودهای پتاس بالا علاوه بر تقویت سیستم ایمنی درختان و محافظت از آنها در برابر آفات و تنش‌های محیطی، از پژمردگی گیاهان نیز جلوگیری می‌کند. استفاده از این کودها نیز هم به روش آبیاری و هم محلول پاشی می‌تواند انجام شود.

توصیه کودی: کود نیترات کلسیم شوک، کودهای پتاس بالا شوک

بعد از برداشت بادام

این مرحله آخرین مرحله از برنامه کوددهی درخت بادام است که باید در همراه آبیاری درخت بادام انجام شود. شاید برای شما نیز سوال باشد که وقتی دیگر میوه‌ای روی درخت وجود ندارد چرا باید درخت را کوددهی نمود؟

در جواب این پرسش باید گفت که درخت بادام پس از اتمام پروسه باروری انرژی زیادی از دست داده و بعد از برداشت بادام نیاز به بازسازی توانایی و قوای خود دارد؛ زیرا اگر درخت قوای کافی برای محصول دهی در سال آینده را نداشته باشد میزان بهره‌وری سال به سال کاهش یافته و درخت ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود.

استفاده از کودهای فروت‌ست، نیترات کلسیم و هیومیک اسید در این بازه می‌تواند به درختان بادام انرژی کافی قبل از خواب زمستانی را بدهد و آنها را برای باردهی سال بعد آماده سازد.

توصیه کودی: کود فروت‌ست شوک مایع، کود نیترات کلسیم شوک، کود هیومیک اسید شوک

تأثیر کوددهی مناسب بر افزایش باردهی درخت بادام

توقع اینکه با یک سال انجام کوددهی درخت بادام تمام بیماری‌ها و مشکلات درختانتان رفع شود و تا سالیان سال درختانی پربار داشته باشید نادرست و غیر ممکن است. این امر نیاز به استمرار و نظم داشته و تأثیر آن در بلندمدت مشخص می‌شود.

کامل ترین جدول کوددهی درخت بادام

به شما قول می‌دهیم اگر هر سال به شکل منظم و دقیق طبق دستورالعمل از کودها استفاده کرده و رسیدگی کافی به درختان خود را داشته باشید؛ همت شما بی جواب نخواهد ماند. همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد درختان بادام با رسیدگی کافی می‌توانند تا دو برابر افزایش بهره‌وری داشته باشند.

سخن پایانی

درخت بادام یکی از مقاوم‌ترین درختان محسوب شده و جزء سازگارترین درختان با شرایط آب و هوایی ایران است. در این مقاله کودهای مورد نیاز بادام در هر بازه‌ی زمانی را به شما معرفی و نحوه‌ی استفاده از آنها را نیز ذکر نمودیم.

با رعایت برنامه تغذیه درخت بادام قطعاً باردهی و رشد درختان باغ شما افزایش خواهد داشت. امید است خواندن این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

مطالب مرتبط 
استفاده از کودهای ارگانیک مانند کود مرغی یکی دیگر از راه‌های تقویت درخت بادام است. شما می‌توانید برای آشنایی با این کود مقاله «کود مرغی برای درخت بادام» را مطالعه کنید. 
برای این که باغ بادام پربازده و با درخت‌های سالم داشته باشید مطالعه مقاله «کاشت بادام» را توصیه می‌کنیم.
درختان بادام بسته به نوع نژاد در سن خاصی به باردهی می‌رسند. اگر شما نیاز به کسب اطلاعات در مورد سن باردهی درخت بادام باغ خود دارید اطلاعات کاملی در مقاله «سن باردهی درخت بادام» برای شما گردآوری کرده‌ایم.

سؤالات متداول

1. یخ آب زمستانه چیست؟

یخ آب زمستانه کوددهی درخت در اواخر زمستان و آماده سازی درخت برای تحمل سرمای زمستان و ضدعفونی و از بین بردن آفات و حشرات است.

2. بعد از برداشت بادام از چه کودهایی استفاده می‌شود؟

کودهای فروت‌ست، نیترات کلسیم و هیومیک اسید

3. بهترین کودها برای سخت شدن پوسته بادام چیست؟

کود نیترات کلسیم و کودهای پتاس بالا بهترین پیشنهاد برای تشکیل پوسته استخوانی است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها