درخت بادام چند ساله بار می‌دهد و میزان باردهی آن چقدر است؟

درخت بادام چند ساله بار می دهد؟

بادام، محصولی که از دیرباز نزد ایرانیان جایگاه ویژه‌ای داشته است و در میان تنقلات ارزشمند قرار می‌گیرد. کاشت درخت بادام، نویدبخش ثمرات ارزشمندی است که در گذر زمان به ثمر می‌نشیند.

درخت بادام چند ساله بار می‌دهد؟ این سؤالی است که ذهن هر باغداری که قصد کاشت این محصول را دارد، به خود مشغول می‌کند. پاسخ به این سؤال را باید در تاروپود ژنتیک، شرایط اقلیمی و نوع مراقبت از این درخت جستجو کرد.

در ادامه این مقاله به بررسی عواملی که بر سن باردهی و میزان باردهی درخت بادام تأثیر می‌گذارند، به طور مفصل خواهیم پرداخت.

چکیده
سن باردهی و میزان باردهی درخت بادام بستگی به عوامل گوناگونی مانند نژاد، شرایط آب و هوایی، تغذیه، آبیاری و سایر مراقبت‌ها دارد.
اغلب درخت‌های بادام بین ۲ تا ۵ سالگی به باردهی می‌رسند.
درخت بادام به طور میانگین بین ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم محصول در سال می‌دهد.
بادام دیم مقاومت بالایی دارد و حدود ۳۰ کیلوگرم بادام در طی سال می‌دهد.
استفاده از کودهای مغذی عامل مهمی در افزایش باردهی درخت بادام است.

عوامل مؤثر بر باردهی درخت بادام

برای اینکه باردهی بادام به بهترین شکل صورت بگیرد و حداکثر محصول را به دست آوریم، مهم است که شرایط رشد ایده‌آلی را برای درختان فراهم کنیم. این شرایط در وهله اول فراهم آوردن خاک، نور، آب و تغذیه مناسب برای این درخت است.

عوامل مؤثر بر باردهی درخت بادام

خاک

خاک باید غنی و دارای زهکشی عالی باشد تا از تجمع آب و احتمال پوسیدگی ریشه‌ها پیشگیری شود. بهترین خاک برای کاشت بادام خاک شنی و لومی است که ریشه‌های جوان به راحتی در آن نفوذ کنند. Ph مناسب برای بادام بین ۶ تا ۷ است.

نور

 این درختان به آفتاب کافی نیاز دارند تا بتوانند به اندازه لازم انرژی خورشیدی جمع‌آوری کنند، که این امر مستقیماً بر تولید و کیفیت بادام تأثیر می‌گذارد. قرار گرفتن شکوفه‌های بادام در سایه باعث نابودی آن‌ها و عدم تشکیل میوه می‌شود. البته نور زیاد و آب و هوای خشک کیفیت محصول را پایین می‌آورد.

آب

آبیاری درخت بادام یکی دیگر از عوامل مؤثر در رشد و باردهی این درخت است. معمولاً در بهار و تابستان آبیاری بیشتر انجام می‌شود و در سایر فصول درخت بادام نیاز آبی کمتری دارد. 

تغذیه

درخت بادام مانند هر درخت دیگری نیاز به تغذیه مناسب و منظم دارد. انواع مواد آلی و کودهای رشد مانند کود فروت ست برای بادام به افزایش باردهی و رشد بهتر این درخت کمک می‌کند.

آب و هوا

علاوه بر مواردی که ذکر کردیم شرایط آب و هوایی نیز باید مناسب باشد، به این صورت که فصول سرد بتوانند به درخت استراحت دهند و سپس در فصل مناسب با گرم شدن هوا، شکوفه‌های بادام شروع به رشد نمایند. درخت بادام به هوای معتدل و خنک و دمای بین ۱۵ تا ۲۵ درجه نیاز دارد.

 در کنار همه این ها مراقبت دائمی از درخت برای مقابله با آفات و بیماری‌ها اساسی است، زیرا حتی یک آفت یا بیماری کوچک و همین طور روش برداشت بادام می‌تواند تأثیر زیادی بر میزان محصول بگذارد. به طور خلاصه، توجه به جزئیات در تمامی این مراحل، از خاک و آبیاری گرفته تا نور و مدیریت آفات، مستلزم دقت و حوصله است تا در نهایت با بادام‌هایی باکیفیت و فراوان روبه‌رو شویم.

درخت بادام در چند سالگی بار می دهد؟

درختان بادام معمولاً بین ۳ تا ۵ سال پس از کاشت شروع به باردهی می‌کنند، اما این عدد به نوع واریته و شرایط رشد بستگی دارد. “درخت بادام چند ساله بار می‌دهد” سؤالی است متداول و مهم در بین باغداران، چرا که زمان شروع باردهی می‌تواند بر سودآوری باغ تأثیر فراوانی داشته باشد.

اگرچه بسیاری از درختان بادام در اولین سال‌های باردهی میزان کمتری محصول تولید می‌کنند، اما میزان باردهی درخت بادام در هکتار می‌تواند به تدریج افزایش یابد و به بیش از ۳.۵ تن در هکتار هم برسد.

همچنین، میزان باردهی هر درخت بادام متغیر است و می‌تواند از حدود ۲۰ کیلوگرم برای درختان جوان‌تر تا بیش از ۵۰ کیلوگرم برای ارقامی با سن بیشتر و در شرایط مطلوب رشد باشد.

باردهی درخت بادام به نوع درخت و مدیریت باغ نیز بستگی دارد. به طور نمونه، سن باردهی درخت بادام آذر که یکی از واریته‌های زودرس است، حدود ۴ سالگی است، در مقابل درخت بادام مامایی، ممکن است تولید محصول را در حدود ۶ سالگی آغاز کند.

میزان باردهی درخت بادام

میزان باردهی درخت بادام به عوامل مختلفی مانند نوع رقم، سن درخت، شرایط آب و هوایی، خاک، آبیاری، هرس و آفات و بیماری‌ها بستگی دارد. توجه به مشاوره کارشناسان به باغداران کمک می‌کند تا برداشت بادام درختی در هکتار را به صورت دقیق‌تری برنامه‌ریزی و مدیریت کنند.

میزان باردهی درخت بادام

درختان بادام به طور میانگین بین ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم در سال باردهی می‌کنند. اما برخی از ارقام پربار مانند رقم “آذر” می‌توانند تا ۵۰ کیلوگرم و یا حتی بیشتر در سال باردهی داشته باشند. در ادامه به طور خلاصه به میزان باردهی و سن شروع آن در برخی از ارقام رایج بادام اشاره می‌شود:

 رقم آذر

 این رقم از بادام در سال ۴ تا ۶ سالگی شروع به باردهی می‌کند و در سن ۱۰ تا ۲۰ سالگی به حداکثر باردهی خود که حدود ۵۰ کیلوگرم در سال است، می‌رسد. میزان باردهی درخت بادام آذر در دسته بیشترین تولید از هر درخت قرار می‌گیرد.

 رقم مامایی

 این رقم از بادام در سال ۴ تا ۵ سالگی شروع به باردهی می‌کند و در سن ۱۰ تا ۱۵ سالگی به حداکثر باردهی خود می‌رسد. همان طور که گفتیم این که اینکه هر درخت بادام مامایی چند کیلو بادام می‌دهد تا حدود زیادی به عمر درخت و شرایط باغ بستگی دارد. قابل ذکر است که میزان باردهی درخت بادام مامایی حدود ۳۰ کیلوگرم در سال از هر درخت و ۶ تن در هکتار است

 رقم یلدا

 این رقم از بادام در سال ۴ تا ۵ سالگی شروع به باردهی می‌کند و در سن ۱۰ تا ۱۵ سالگی به حداکثر باردهی خود که حدود ۲۵ کیلوگرم از هر درخت و ۲ تن در هکتار، می‌رسد.

رقم فرانیس 

این رقم از بادام در سال ۵ تا ۶ سالگی شروع به باردهی می‌کند و در سن ۱۲ تا ۱۸ سالگی به حداکثر باردهی می‌رسد. میزان باردهی درخت بادام فرانیس حدود ۲۰ کیلوگرم در سال است.

رقم پوست کاغذی

رقم پوست کاغذی از سال دوم شروع به باردهی می‌کند اما از سال پنجم باردهی اقتصادی دارد. میزان باردهی درخت بادام پوست کاغذی حدود ۱۰ کیلوگرم از هر درخت است. 

میزان باردهی درخت بادام تونو

درخت تونو یکی از ارقام اصلاح شده و مقاوم درخت بادام است که در دو سالگی به سن باردهی می‌رسد. اما بیشترین باردهی از سال چهارم و پنجم رشد شروع می‌شود. میزان باردهی درخت بادام تونو حدود ۳۵ تا ۴۰ کیلوگرم از هر درخت و ۶ تن از هر هکتار است.

میزان باردهی درخت بادام دیم

درخت بادام دیم یکی از زیرگونه‌های درخت بادام است که بسیار مقاوم به شرایط سخت محیطی هستند و توانایی بالایی در باردهی دارند. درختان بادام دیم می‌توانند تا حدود ۳۰ کیلوگرم بادام خشک در سال تولید کنند، البته این مقدار با توجه به شرایط رشد و مراقبت می‌تواند متغیر باشد.

این درختان برای کشاورزی‌های دیم مناسب هستند و به خاطر تحمل خوب به کم‌آبی، انتخاب بسیار خوبی هستند. درخت بادام دیم بعد از ۴ تا ۷ سالگی وارد دوره باردهی می‌شود، با مراقبت و مدیریت مناسب، می‌توان بر میزان باردهی آن افزود.

این مراقبت‌ها می‌تواند شامل استفاده بهینه از آب، کوددهی مناسب و هرس درست باشد. بالاخره بسته به شرایط خاص رشد، برخی از درختان بادام دیم می‌توانند بیش از ۳۰ کیلوگرم بادام خشک در سال تولید کنند.

خرید کودهای افزایش باردهی بادام

یکی از نکات بسیار مهم هنگام خرید کودهای افزایش باردهی بادام، توجه به اصالت کود و کیفیت آن است. این که درخت بادام چند ساله بار می‌دهد تا حد زیادی به مراقبت و تغذیه هم مربوط است.

استفاده از کودهای تقلبی و بی‌کیفیت نه تنها می‌تواند به افزایش باردهی بادام منجر نشود، بلکه می‌تواند به سلامت درختان و خاک باغ شما آسیب برساند. با مراجعه به فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان می‌توانید علاوه بر مشاوره با کارشناسان کشاورزی، کودهای اورجینال را با قیمت مناسب تهیه کنید.

سخن پایانی 

درخت بادام، با شکوفه‌های زیبا و ثمرات مغذی، درختی محبوب در میان باغداران است. اما سؤالی که همواره ذهن بسیاری را به خود مشغول می‌کند، این است که درخت بادام چند ساله بار می‌دهد.

در پاسخ به این پرسش باید اذعان داشت که عوامل متعددی در زمان باردهی درخت بادام نقش دارند. نوع بذر، شرایط آب و هوایی، خاک و مراقبت‌های باغبانی، هریک به نوبه خود می‌توانند بر این امر تأثیرگذار باشند. در این مطلب انواع معروف‌ترین ارقام بادام و سن باردهی و میزان آن را بررسی کردیم.

مطالب مرتبط

استفاده از روش‌های درست و اصولی کاشت بادام از همان ابتدا نقش مهمی در بهبود کیفیت و میزان محصول بادام دارد. شما می‌توانید با مطالعه مقاله «بهترین روش‌های کاشت بادام» نکات مهم مربوط به کاشت این محصول را بیاموزید. 
کودهای غنی از فسفر و ازت و سایر مواد مغذی برای افزایش باردهی بادام از بهترین‌ها هستند. برای آشنایی با یکی از بهترین این کودها مقاله «کود ده ایکس شوک برای بادام» را مطالعه کنید.

سؤالات متداول

1. هر درخت بادام به طور میانگین چند کیلو محصول می‌دهد؟

تعیین این میزان با توجه به عوامل مختلفی انجام می‌شود اما به طور کلی حدود ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم بادام از هر درخت تولید می‌شود.

2. چگونه می‌توان باردهی درخت بادام را افزایش داد؟

علاوه بر انتخاب خوب نوع نهال، استفاده از خاک مناسب، آبیاری منظم، استفاده از کودهای با کیفیت و مناسب از مهم‌ترین عوامل افزایش باردهی درخت بادام هستند.

3. سن باردهی درخت بادام چه سنی است؟

اغلب درخت‌های بادام در ۵ تا ۷ سالگی به باروری کامل می‌رسند اما برخی انواع اصلاح نژاد شده مانند تونو در دو سالگی به باردهی می‌رسد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها