آشنایی کامل با فواید و خواص کود اسید آمینه

خواص کود اسید آمینه

آمینو اسید‌ها قلب تپنده و مرکز کنترل و نظارت کل گیاهان هستند. اسید آمینه‌ها بر کل اجزا و قسمت‌های گیاه تاثیر می‌گذارند. تقویت سلول‌های گیاهی گرفته تا مقاومت در برابر انواع بیماری‌ها و حتی تقویت مواد مغذی در خاک و تقویت ریشه‌ها از خواص کود اسید آمینه می‌باشد.

اساس کارکرد تمامی اجزای گیاه به معنای واقعی کلمه، در بهبود عملکرد آمینو اسید‌ها است. اگر به دنبال گرفتن نتایج عالی از گیاهتان هستید بدون شک باید به آمینو اسید‌ها به عنوان عنصری که نقش تعیین کننده در ساختار کلی گیاهتان دارد توجه ویژه داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا بصورت مفصل به معرفی و اثرگذاری کود اسید آمینه در کشاورزی بپردازیم.

کود آمینو اسید چیست؟

در کشاورزی، باغداری و پرورش انواع گیاهان آپارتمانی، در درجۀ اول شما باید تمام نیاز‌های آنها را شناسایی کنید و در اختیار آنها قرار بدهیم تا با به وجود آوردن بستری مناسب، در نهایت بتوانیم بهترین میزان بهره‌وری را نیز از آنها داشته باشیم.

یکی از مهمترین موارد ضروری در تغذیۀ انواع گیاهان که به آن توجه چندانی نمی‌شود بدون شک آمینو اسید‌ها هستند، به راستی کود آمینو اسید چیست؟ تا چه مقدار می‌تواند اثرات مثبتی را در گیاهان و انواع محصولات کشت شده ایجاد کند؟

ما در این مقاله تمام تلاش خود را می‌کنیم تا هر آنچه که در رابطه با فواید آمینو اسید برای درختان و گیاهان لازم است بدانید را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

فواید و خواص کود اسید آمینه

کود اسید امینه برای درختان و گیاهان به عنوان یک محرک زیستی و حیاتی توانایی حل شدن در آب را دارد، و باعث جذب بهتر مواد غذایی هم از طریق خاک و هم از طریق محول‌پاشی می‌شوند. این تنها یکی از خواص آمینو اسید برای گیاهان است. در ادامه همراه ما باشید تا به تفضیل به فواید آمینو اسید برای گیاهان و دیگر خاصیت اسید آمینه‌ها بپردازیم.

مقاومت در برابر انواع تنش‌ها و استرس‌های محیط

در حالت کلی، به وجود آمدن هر گونه استرس و تنشی که باعث شود، گیاه و یا هر موجود زنده دیگر، از روند طبیعی زندگی خود خارج شود، عواقب ناخوشایندی را به همراه دارد. گیاهان در حالت طبیعی با صرف انرژی زیاد برای خودشان شروع به ساختن اسیدآمینه‌ها می‌کنند. اما هنگامی که درگیر تنش‌ها می‌شوند، عملیات ساخت اسید آمینه را رها کرده و برای تامین آمینو اسید مورد نیازشان، شروع به شکستن پروتئین‌های موجود در خود می‌کنند، تا از این طریق اسید آمینه مورد نیاز خودشان را تامین کنند.

پس می‌توان با استفاده از اسید آمینه‌های مفیدی مثل پرولین که نقش آن غلبه بر تنش‌ها و همچنین مقابله با انواع عفونت‌های قارچی است، در هنگام و یا قبل و بعد تنش‌های مختلف از هدر رفت انرژی گیاه برای مقابله با تنش‌ها جلوگیری کرد. این تنش‌ها عبارتند از:

 • سرمای بیش از حد
 • گرما‌ی بیش از حد
 • استفاده بیش از حد سموم
 • کم آبی و خشکی
 • جابجایی از محیطی به محیط دیگر

از طریق کوددهی، می‌توان از حداکثر خواص کود اسید آمینه نیز بهره برد و گامی مهم و اساسی در جهت حفظ سلامتی گیاهتان و همچنین بازیابی انرژی و قوای آن بردارید.

افزایش میزان فتوسنتز گیاه

یکی از پایه‌های مهم دیگر زیستی و حیات در گیاهان، درست عمل کردن جریان فتوسنتز یا غذاسازی گیاه است. که اگر این عمل به درستی انجام نشود، موجب بروز اختلال در رشد گیاهان و همچنین کاهش سطح انرژی درون گیاه می‌شود. جالب است بدانید، رهبری اصلی عمل فتوسنتز در گیاهان توسط، کلروفیل است. چنانچه کلروفیل‌ها در گیاهان دارای تمرکز بالا باشند، عمل فتوسنتز به بهترین شکل صورت می‌گیرد.

افزایش فتوسنتز گیاه با اسید آمینه

از جمله دیگر خواص کود امینو اسید‌ گلیسین، افزایش غلظت کلروفیل است که به موجب آن باعث افزایش فتوسنتز در گیاهان شده و باعث می‌شود تا بار دیگر به نقش آمینو اسید در گیاهان پی ببرید.

بهبود عملکرد گرده افشانی و محصول دهی

به شکلی کاملا خلاصه می‌توانیم بگوییم که انتقال دانه‌های گرده از پرچم، که عضو نر در گیاه محسوب می‌شود به روی کلاله مادگی همان گل یا گل دیگر را گرده افشانی می‌گویند.

در این بین نقش اسید آمینه‌های آلانین، گلوتامیک، لوسین بسیار مهم هستند، زیرا باعث بوجود آمدن مواردی از قبیل:

 1. افزایش طول و درازای لولۀ گرده 
 2. افزایش باروی گرده‌ها
 3. به بار نشستن و بهبود تشکیل میوه در گیاه
 4. موجب بهبود طعم خوب میوه‌ها از طریق افزایش تقویت دیواره‌های سلولی
افزایش گرده افشانی با اسید آمینه

این‌ها بخشی از فواید و خواص کود اسید آمینه برای گیاهان است؛ وقت آن رسیده که به طور جدی‌تری از امینو اسید برای گیاه در برنامه غذایی آنها استفاده کنید.

مقاوم سازی سیستم ایمنی گیاهان

یکی دیگر از کاربرد کود آمینو اسید این است که به ترمیم بافت‌های آسیب دیده گیاه و همچنین تقویت دیواره سلولی گیاه کمک می‌کند. که بر روی هم رفته این ویژگی‌ها باعث افزایش مقاومت گیاهان در برابر بیماری‌ها و آفات می‌شود.

اسید امینه‌ای همچون پرولین با تقویت دیواره سلولی، گیاه را در برابر شرایط نامناسب محیطی همچون خشکسالی، درجه حرارت شدید، وجود دماهای خیلی پایین، استفادۀ بیش از حد از سموم و… مقاوم نموده و از آسیب‌های احتمالی پیش رو جلوگیری می‌کند.

اثر بخشی بر عملکرد روزنه‌های برگ

در حالت عادی بر روی برگ‌های گیاهان روزنه‌هایی وجود دارند که، در صورت درست عمل کردن آنها در باز و بسته شدن، گیاه می‌تواند توازن و میزان رطوبت مورد نیازش را کنترل کند و همچنین موجب تامین و دسترسی آسان گیاه به گازهایی همچون کربن دی اکسید می‌شود که، برای رشد گیاه کاملا الزامی است.

اما صحیح و به موقع باز و بسته شدن این روزنه‌ها، تحت تاثیر عملکرد‌های درونی و بیرونی به این شرح است:

 • بیرونی (رطوبت، نور، درجه دما)
 • درونی (غلظت آمینو‌اسید‌ها)
عملکرد بهتر روزنه برگ با اسید آمینه

بنابراین تاثیر آمینو اسید بر گیاهان در این بخش هم بسیار مهم است. در صورت عدم کارکرد نادرست روزنه‌ها، گیاه با کاهش فتوسنتز، و کاهش تعرق در خود مواجه می‌شود، و در نتیجه این دو عامل جذب عناصر غذایی کمتری رخ می‌دهد و در رشد گیاه نیز اختلال صورت می‌گیرد.

حفظ بالانس و توازن میکروفلورای خاک

اسیدامینه‌ها کمک فراوانی در جهت به اعتدال کشیدن میکروفلورای خاک دارند. و با وجود این اتفاق، ساختمان کلی خاک اطراف ریشه گیاه به شکل مناسبی بهبود و تقویت می‌یابد و در نتیجه‌ی این اتفاق ما شاهد حاصل‌خیزی خاک می‌شویم.

گاهی اوقات باید بسیاری از مسائل را به شکل ریشه‌ای حل کرد. سنجش و ارزیابی و مقدار مناسب آمینواسید‌ها در گیاهان، می‌تواند از بسیاری از مشکلات جلوگیری کند و بدین ترتیب نوید گیاهی، سالم وشاداب‌تر را به ما می‌دهد.

خاصیت جذب بیشتر ریز مغذی‌ها (کلاته کنندگی)

در صورت به وجود آمدن عوامل مختلفی مثل وضعیت نامناسب خاک، آب، رطوبت موجود در محل، نوسانات شدید دما و عدم محیا بودن شرایط دمایی مورد نیاز، در این صورت گیاه در جذب عناصر و ترکیبات مورد نیازش دچار مشکل می‌شود. که در این بین وجود آمینو اسید‌ها، باعث ایجاد و بروز کلاته کنندگی می‌شوند.

ویژگی کلات کنندگی به چه معناست؟

کلمۀ کلات کلمه‌ای یونانی به معنای پنجه است و به مواد غذایی غیر آلی محصور شده توسط یک مولکول از مادۀ آلی اشاره دارد. به‌طور کلی کلات‌ها می‌توانند مواد ریز مغذی که در خاک‌های قلیایی وجود دارند، نظیر آهن، منگز، کلسیم، روی و مس را برای گیاهان قابل دسترس سازند. و در نهایت ریشه‌های گیاه با مواد غذایی کلات شده در درون خاک تماس پیدا می‌کنند و مواد مغذی را از کلات‌ها جدا و به مصرف خود می‌رسانند.

همچنین این نکته قابل ذکر است که مواد غذایی کلات شده از طریق برگ گیاهان که ساختاری مومی شکل دارند نیز می‌توانند قابل جذب باشند. پس با این وجود بهتر است که در هنگام محلول‌پاشی گیاهان برای جذب بهتر عناصر از اسیدامینه‌هایی همچون (گلوتامیک اسید و آمینو لینکس) استفاده کرده و بهرۀ مورد نیاز را از آنها برد.

بالاتر بردن نیتروژن

یکی از موارد مهم در مورد آمینو اسید‌ها این نکته است که کود‌هایی ارگانیک هستند و به واسطه‌ی ارگانیک بودنشان فواید بسیار زیادی را برای خاک و برای گیاه دارند. از جمله این فواید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آزاد کردن آهسته مواد مغذی که به این نحو جریان پایداری از مواد مغذی را برای گیاه فراهم می‌کند.
 • ساختار خاک را کاملا بهبود می‌بخشد و این کار را توسط احیای خاک‌های آسیب دیده انجام می‌دهد.
 • سبب حفظ بیشتر مواد مغذی و رطوبت در خاک شده که در نتیجه باعث بهبود و رشد و تقویت گیاهان می‌شود.

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، آمینواسید‌های ارگانیک در درون خود حاوی کود نیتروژن ارگانیک هستند که، باعث بهتر رشد کردن سلول‌ها و همچنین موجب این می‌شوند ضخامت دیواره به شکلی مناسب شکل بگیرد.

سایر اثرات و خاصیت اسید آمینه‌ها

این موارد همگی در پرورش محصولات اهمیت دارند که در ادامه آنها را نام می‌بریم:

 • زیاد شدن و افزایش ماندگاری محصولات بعد از برداشت
 • بالاتر رفتن کیفیت و کمیت محصولات
 • کمک به اثر بخشی بهتر در تولید هورمون‌های گیاهان
 • بهبود عملکرد جذب کلسیم در گیاهان

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم ابتدا تعریفی از کود آمینو اسید داشتیم و در ادامه هم بصورت مفصل به خواص کود اسید آمینه پرداختیم. در صورت وجود هر گونه سوال و یا پیشنهاد، در رابطه با کود آمینو اسید خوشحال می‌شویم در قالب دیدگاه در قسمت پایین همین مقاله مطرح بفرمایید. کارشناسان سایت نیاز گیاهان در اسرع وقت به تمامی پرسش‌های شما عزیزان پاسخ خواهند داد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.9 / 5. امتیاز های این مقاله: 8

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا فکوری

سلام و خسته نباشید عرض میکنم خدمت شما، حقیقتش در مورد کود اسید امینه به طور پراکنده شنیده بودم و فکر نمیکردم خواصش اینقدر جالب و زیاد باشه و چیزی که به تجربه در طی سالیان کسب کردم این هستش که اگر کود مرغوب و اصل و با کیفیت رو بتونیم پیدا کنیم در کنارش میتونیم انتظار گرفتن حدااکثر بهره وری رو داشته باشیم و فقط خدا میدونه که چقدر بابت خرید و اعتماد به مجموعه های مختلف ضرر دیدم و کود تقلبی واسم فرستادن. نکته اینجاست که علاوه بر هزینه مالی کلی از زمان هم گرفته شد که واقعا از این بابت متاسفم.
من 3 هکتار باغ سیب دارم با توجه به مطالبی که خوندم اگر ممکن هستش شماره‌ی مشاورین مجموعه رو لطف کنید بفرستید تا بتونم بصورت مستقیم باهاشون صحبت کنم
سپاس فراوان

محمد خسروی

ممنون از توجهتون جناب فکوری
کاملا درست می‌فرمایید استفاده از کود نامرغوب و نامناسب علاوه بر آسیب مالی در کنارش از بابت زمان صرف شده نیز دچار ضرر میشویم.
راه‌های زیادی است که می‌توانید اعتبار یک مجموعه را مورد سنجش قرار بدین بدون شک یکی از این راه‌ها گرفتن مشاوره از متخصصین مجموعه است
تمام تلاش مجموعه‌ی نیاز گیاهان این است که بتوانیم کمک حال تولید کننده‌های کشورمان در این اوضاع کشورمان باشیم
با گرقتن شماره‌ی (۰۹۱۵۵۵۶۶۷۱۰) در هر تایم از شبانه روز میتوانید با از راهنمایی‌های متخصصین مجموعه استفاده بفرمایید.

آخرین ویرایش 6 ماه قبل توسط زهرا قنادان