راهنمای گام به گام مصرف کود اسید آمینه برای سیب

کود اسید آمینه برای سیب

سیب از محصولات با سطح کشت وسیع و با تقاضای بالا در بازار است. باغداران سیب برای برداشت محصولی باکیفیت و در تناژ بالا باید یک برنامه کودی جامع را برای باغ خود تدوین نمایند. در بین انواع کودهای تقویتی، کود اسید آمینه برای سیب با افزایش جذب مواد مغذی، بهبود فتوسنتز، افزایش مقاومت درخت در شرایط تنش و بهبود ویژگی‌های کیفی مثل طعم، رنگ و ارزش غذایی میوه‌ سیب به یکی از کودهای کامل و ضروری تبدیل شده است.

اگر صاحب باغ سیب هستید توصیه می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید تا نکات مهمی را در خصوص نحوه مصرف، زمان مصرف و تاثیرات کود اسید آمینه برای درخت سیب بیان کنیم.

خلاصه‌‍ای از این مقاله
در شرایط سخت مانند سرما زدگی در زمستان، گرما زدگی در تابستان و خشکی و کم آبی برای اینکه این تنش‌ها به درختان سیب آسیب وارد نکند، می‌توانید از کود اسید آمینه برای سیب استفاده کنید.
دو برند خارجی با کودهای نانو مایع، برند شوک و بمب هستند که کود اسید آمینه با خلوص بالا را عرضه کرده‌اند. این کودها به دوش روش آبیاری و محلول پاشی قابل استفاده هستند.

کود اسید آمینه برای سیب چیست؟

آمینواسیدها بلوک‌های ساختمانی پروتئین‌ها هستند. هم جانوران و هم گیاهان برای انجام وظایف حیاتی خود به این ترکیبات آلی نیاز دارند. آمینواسیدهای موجود در کود اسید آمینه برای سیب نقش مهمی به‌ویژه در رشد، توسعه، تولید مثل و مقابله با شرایط تنش‌زا دارند.

درختان سیب توانایی سنتز اسیدهای آمینه را در متابولیسم خود دارند. با این حال، عوامل استرس‌زای خارجی مانند دمای شدید، خشکسالی و حمله آفات بر این فرآیند تأثیر منفی می‌گذارد. در چنین مواردی، گیاه قادر به تولید اسید آمینه کافی نیست.

در این موارد باید از کود اسید آمینه که یک کود ضد تنش است، برای درخت سیب استفاده کرد. کود آمینو اسید برای سیب ممکن است از طریق سنتز شیمیایی پروتئین‌های گیاهی و یا هیدرولیز شیمیایی یا آنزیمی پروتئین‌های حیوانی تولید شود.

روش مصرف کود اسید آمینه برای سیب

کودهای آمینو اسیدی برای درخت سیب به دو روش زیر قابل‌مصرف هستند:

آبیاری: در روش آبیاری باید کود مایع اسید آمینه را همراه سیستم آبیاری به باغات سیب تزریق نمایید تا از طریق ریشه جذب گیاه شود. مدیریت مؤثر تغذیه گیاه، کاهش هدررفت کود و آب، اثرگذاری طولانی مدت و کاهش هزینه‌های نیروی کار از مزایای این روش است.

محلول پاشی: در روش محلول پاشی باید ابتدا کود را با نسبت مناسبی از آب ترکیب نمایید و محلول را با استفاده از سمپاش‌های پمپی روی برگ‌ها و میوه درخت اسپری کنید. در این روش کود اثرگذاری سریع‌تری دارد.

مقدار مصرف کود آمینو اسید برای سیب

میزان مصرف کود آمینو اسید برای باغات سیب بسته به شرایط محیطی، نیازهای گیاه و خاک، سن و مرحله رشدی گیاه، نوع کود و شیوه کوددهی ممکن است متفاوت باشد. در جدول زیر می‌توانید مقدار استفاده از این کود را در دو روش آبیاری و محلول پاشی مشاهده کنید:

آبیاری50 تا 200 سی سی برای هر درخت – 5 لیتر کود برای هر هکتار
محلول پاشی2 لیتر کود در 1000 لیتر آب برای هر هکتار

توصیه می‌شود قبل از کوددهی توضیحات مندرج بر روی بسته بندی کود آمینو اسید در خصوص دوز مصرفی را مطالعه نمایید و حتماً با کارشناسان کشاورزی تیم ما مشورت نمایید.

زمان مصرف کود اسید آمینه برای سیب

کودهای اسید آمینه ممنوعیتی برای استفاده در مراحل رشدی مختلف درخت سیب ندارند و می‌توان بر حسب نیاز درخت در مراحل مختلف از این کود تقویتی استفاده کرد.

به‌عنوان‌مثال برای افزایش سرعت رشد رویشی و هنگام تشکیل اولیه میوه سیب، کود آمینو اسید کاربرد مثبتی دارد. همچنین باتوجه‌به کاهش اثرات تنش‌زا، می‌توان برای جلوگیری از سرمازدگی پیش از آغاز فصل سرما از کود اسید آمینه استفاده کنید.

تاثیر کود اسید آمینه برای سیب چیست؟

بهترین زمان محلول پاشی کود اسید آمینه برای سیب در ساعات ابتدایی روز و هنگام غروب است که روزنه‌های گیاه باز هستند و تابش مستقیم نور خورشید وجود ندارد همچنین بهتر است در اردیبهشت و خرداد ماه که برگ‌های درخت سیب جوان هستند و قابلیت جذب بالایی دارند از کود آمینو اسید به‌صورت محلول‌پاشی استفاده کنید.

افزایش مقاومت درخت سیب باکود  آمینو اسید

کود اسید آمینه یک کود ارگانیک و آلی است که در سلامت و بهبود کیفیت محصولات کشاورزی از جمله سیب نقش مؤثری دارد. آمینو اسیدهای موجود در این کود به‌عنوان محرک‌های زیستی عمل کرده و علاوه بر کاهش اثرات منفی تنش، باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی درخت می‌شود. در ادامه به بررسی دیگر مزایای کود آمینو اسید برای درخت سیب می‌پردازیم:

افزایش جذب مواد مغذی از خاک

کاتیون‌های فلزی موجود در بیشتر خاک‌ها در دسترس درخت قرار ندارند و حتی گاهی اثرات مضری برای درخت دارند. اسیدهای آمینه موجود در خاک می‌توانند به این کاتیون‌های فلزی متصل شوند و کمپلکس‌های مولکولی را تشکیل دهند.

در واقع اسیدهای آمینه نقش کلات کننده را دارند. لیزین، گلوتامیک اسید، سیستئین و هیستیدین برخی از آمینو اسیدهای شناخته شده برای کمپلکس یا کلات کردن ریز مغذی‌ها در خاک هستند، بنابراین دسترسی و جذب کلی مواد مغذی از خاک را برای درخت افزایش می‌دهند. کلسیم، مس، آهن، منیزیم، منگنز، پتاسیم و روی معمولاً با اسیدهای آمینه کلات می‌شوند.

سرعت جذب بالا

اسیدهای آمینه موجود در کودهای آمینه اسیدی می‌توانند مستقیماً توسط اندام‌های مختلف درخت سیب جذب شوند و اثرات آشکاری را می‌توان در مدت زمان کوتاهی پس از مصرف مشاهده کرد. کود آمینو اسید برای سیب می‌تواند باعث بلوغ زودرس محصولات شود و چرخه رشد را کوتاه کند.

بهبود کیفیت و عملکرد محصول

این کود تقویتی با فراهم کردن بلوک‌های ساختمانی ضروری برای سنتز پروتئین، باعث رشد سالم و افزایش رشد شاخه‌ها، برگ‌ها و توسعه سیستم ریشه درخت سیب شود.

علاوه بر این، کودهای اسید آمینه می‌توانند کیفیت میوه سیب از جمله رنگ، طعم و ارزش غذایی را بهبود بخشند و با کاهش تلفات، ماندگاری میوه‌ها و عمر انبارداری آن را افزایش دهند.

بیشتر بخوانید: یکی از دغدغه‌های باغداران سیب، این است که چیکار کنند تا میوه‌ای درشت برداشت کنند؟ پیشنهاد می‌کنیم حتما مقالۀ کود درشتی سیب را مطالعه کنید.

افزایش مقاومت درخت در شرایط تنش‌زا

کودهای آمینو اسیدی می‌توانند مقاومت درخت سیب را در برابر تنش‌های محیطی بهبود بخشند. در واقع اسیدهای آمینه پس از جذب توسط درخت، عملکردهای فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی درخت را تقویت می‌کند.

ساقه‌های درخت قوی شده، برگ‌ها ضخیم می‌شوند، سطح برگ بزرگ شده، فتوسنتز گیاه بهتر شده و به دلیل افزایش سرزندگی، درخت می‌تواند در برابر سرما و خشکسالی، باد خشک و گرم، بیماری‌ها و آفات حشرات مقاومت کند و به عملکرد پایدار و بالا دست یابد.

فواید کود آمینو اسید محدود به موارد بالا نمی‌شود، شما می‌توانید با مطالعه مقالۀ «خواص کود آمینو اسید» به اطلاعات بیشتری در خصوص مزایا و شیوه عملکرد این کود عالی دست پیدا کنید. در ادامه بهترین کود آمینو اسید مایع موجود در بازار ایران را به شما معرفی می‌کنیم.

بهترین کود اسید آمینه برای سیب

بهترین کود آمینو اسید برای درخت سیب باید دارای چندین ویژگی کلیدی از جمله موارد زیر باشد:

  • ترکیب متعادلی از اسیدآمینه‌های ضروری برای رشد و نمو گیاه باشد.
  • از حلالیت و درصد خلوص بالا برخوردار باشد.
  • به‌راحتی و به سرعت توسط درخت قابل جذب باشد.
  • کاربرد آسان به صورت آبیاری و محلول‌پاشی داشته باشد.
  • عاری از آلودگی و مواد سمی برای گیاهان و محیط زیست باشد.
  • با سایر کودها و آفت‌کش‌ها سازگار باشد و قابلیت اختلاط داشته باشد.

با درنظرگرفتن این ویژگی‌ها، می‌توان بهترین کود اسید آمینه برای باغ سیب را انتخاب کرد که به طور مؤثری نیازهای تغذیه‌ای درختان سیب را برآورده کند و رشد، عملکرد و سلامت کلی آنها را بهبود بخشد.

برای راحتی انتخاب شما عزیزان در جهت خرید کود آمینو اسید با کیفیت، در ادامه بهترین کودهای خارجی آمینو اسید موجود در بازار را معرفی می‌کنیم:

کود آمینو اسید 90 درصد بمب

کود آمینو اسید بمب محصولی وارداتی با کیفیت بالا و عملکرد چشمگیر است که در فرآوری آن از تکنولوژی نانو استفاده شده و همین امر باعث جذب سریع کود توسط درختان می‌شود. کود آمینو اسید مایع بمب قابلیت اختلاط با سایر کودها و آفت‌کش‌ها را دارد و به علت ماهیت مایع آن به دو روش آبیاری و محلول پاشی استفاده می‌شود.

کود اسید آمینه بمب برای سیب

از مزایای مصرف کود اسید آمینه بمب برای درختان سیب می‌توان به بهبود کیفیت محصول، تقویت سیستم ایمنی درخت، افزایش غلطت شیره گیاهی و همچنین بهبود متابولیسم گیاهی اشاره کرد.

جهت خرید کود آمینو اسید بمب می‌توانید به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید و کود دلخواهتان را از بین حجم‌های مختلف سفارش دهید.

کود آمینو اسید 80 درصد شوک

کود آمینو اسید شوک محصول کمپانی پن آمریکا بوده و حاوی 13 نوع اسید آمینه ضروری گیاهان است. در فرآوری این کود نیز از تکنولوژی نانو استفاده شده است. نانو کود بودن و درصد خلوص 80 درصد باعث افزایش جذب و عملکرد این کود آمریکایی می‌شود.

کود اسید آمینه شوک برای سیب

با مصرف کود اسید آمینه مایع شوک به‌صورت آبیاری و محلول‌پاشی می‌توانید از مزایایی چون افزایش جوانه‌زنی درخت، بهبود مقاومت در شرایط تنش‌زا، بهبود جذب و انتقال مواد مغذی و همچنین افزایش ضخامت برگ و بهبود فتوسنتز برخوردار شوید.

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید کود آمینو اسید شوک از قیمت این محصول مطلع شوید و به راحتی سفارش خود را ثبت کنید.

خرید کود آمینو اسید برای درخت سیب

شما عزیزان کشاورز برای خرید کود آمینو اسید شوک و کود مایع اسید آمینه بمب می‌توانید به فروشگاه اینترنتی وب‌سایت ما مراجعه کنید و پس از بررسی نظرات برای خرید کود کشاورزی موردنظر خود اقدام کنید. امکان خرید از طریق شماره تلفن‌های مندرج در سایت نیز فراهم است.

کلام پایانی

در نتیجه، استفاده از کودهای اسید آمینه برای درختان سیب مزایای بی‌شماری را برای باغ و صاحب آن به ارمغان می‌آورد. این کودها با ایجاد بلوک‌های ساختمانی ضروری برای پروتئین‌ها و بهبود جذب مواد مغذی، باعث رشد سالم، افزایش کیفیت میوه و افزایش انعطاف‌پذیری درخت در برابر عوامل استرس‌زای محیطی می‌شوند. در این نوشته در خصوص تأثیرات این کود تقویتی و شیوه کاربرد آن نکات ارزنده‌ای را بیان کردیم.

سؤالات متداول

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها