همه آنچه در مورد کود اسید آمینه برای انگور باید بدانید

کود اسید آمینه برای انگور

انگور از میوه‌های پرخاصیت و پرکاربرد با سطح کشت وسیع در کشور ایران است. برای رشد سالم و برداشت محصولی باکیفیت علاوه بر فراهم کردن شرایط محیطی باید از کودهای تقویتی و ارگانیک مانند کود اسید آمینه برای انگور استفاده کنیم.

کود آمینو اسید برای انگور منبعی غنی از آمینو اسیدهای ضروری گیاه بوده و علاوه بر بهبود ویژگی‌های کمی و کیفی باعث افزایش مقاومت درخت در شرایط استرس‌زا می‌شود. در این نوشته از نیاز گیاهان به بررسی صفر تا صد کودهای اسید آمینه برای انگور، تأثیرات آن بر درخت و نکات مصرف آن می‌پردازیم.

کود اسید آمینه برای انگور چیست؟

کود اسید آمینه برای انگور نوعی کود آلی است که حاوی اسیدهای آمینه در مقادیر بهینه است. آمینو اسیدها بلوک‌های سازنده پروتئین‌ها هستند و نقش مهمی در رشد و نمو گیاهان دارند. یکی از مزایای کلیدی کودهای آمینه اسید توانایی آن در افزایش کارایی مواد مغذی در درخت انگور است.

اسیدهای آمینه موجود در کود نقش مهمی در کلات کردن مواد موجود در سایر کودها از جمله کودهای NPK داشته و آنها را برای جذب در دسترس درخت قرار می‌دهد. علاوه بر این، کودهای آمینو اسیدی ریزمغذی‌های ضروری مانند آهن، روی و منگنز را برای گیاهان فراهم می‌کنند که برای رشد بهینه گیاه ضروری هستند. به‌طورکلی، کودهای آمینو اسیدی یک راه طبیعی و مؤثر برای تقویت رشد درخت انگور و میوه‌ای سالم را فراهم می‌کند.

روش مصرف کود اسید آمینه برای انگور

کود اسید آمینه برای درخت انگور به دو روش زیر کاربرد دارد:

محلول پاشی: در این روش که به مصرف برگی نیز معروف است باید ابتدا مقدار مناسبی از کود آمینو اسید را با آب ترکیب کرده و محلول را به کمک دستگاه‌های مخصوص رو برگ‌ها و میوه درخت انگور اسپری کنید تا از طریق روزنه‌ها جذب برگ شود. کاهش هزینه‌های کشاورزی و افزایش سرعت جذب و اثرگذاری سریع از مزایای این روش است.

آبیاری: برای تغذیه عمیق‌تر و اثرگذاری طولانی مدت، باید کود آمینو اسید برای درخت انگور را همراه با سیستم آبیاری به باغ انگور تزریق نمایید. توزیع یکپارچه و عدم نیاز به تجهیزات سنگین از مزایای این روش است.

جهت اثربخشی بالای کود، دستورالعمل‌های تولیدکننده تولید و شرایط آب‌وهوایی را در نظر داشته باشید.

مقدار مصرف کود آمینو اسید برای انگور

میزان استفاده از کودهای آمینواسیدی برای درختان انگور بسته به عواملی چون سن درخت، مرحله رشدی آن، شرایط محیطی، زمان کوددهی، کمبودهای خاک و گیاه و شیوه کوددهی متفاوت است. می‌توانید مقدار مصرف کود مایع اسید آمینه در دو روش آبیاری و محلول‌پاشی را در جدول زیر مشاهده کنید:

آبیاری در هر هکتار5 لیتر کود در آب ابیاری – (50 تا 200 سی سی برای هر درخت یا بوته انگور)
محلول پاشی در هر هکتار2 لیتر کود در 1000 لیتر آب

زمان مصرف کود اسید آمینه برای انگور

می‌توانید در دوره‌های مختلف رشد درخت انگور از جمله آغاز فصل سرما و قبل از خزان برگ‌ها برای جلوگیری از سرمازدگی درختان از کود اسید آمینه استفاده کنید.

همچنین کود اسید آمینه قبل از خواب رفتن درختان انگور، اتمام زمستان و قبل از گلدهی درخت و همچنین بعد از گلدهی و با آغاز رشد میوه‌های درخت انگور از این کود تقویتی استفاده کنید.

جهت بهبود کمی و کیفی عملکرد محصول می‌توانید در زمان تورم جوانه‌ها و ارزنی شدن انگور از محلول پاشی اسید آمینه همراه پتاسیم استفاده کنید. زمان ظهور خوشه و رنگ گیری میوه نیز بهتر است از محلول اسید آمینه همراه با کود کلسیم استفاده کنید.

 رشد بهتر  انگور با کود آمینو اسید

بهترین زمان محلول پاشی کود اسید آمینه برای انگور بسته به شرایط محیطی و نیازهای گیاه ممکن است متفاوت باشد. توصیه می‌شود قبل از طلوع خورشید و هنگام غروب که تابش مستقیم نور خورشید وجود ندارد و روزنه‌های گیاه باز هستند برای افزایش کارایی کود، محلول پاشی را انجام دهید.

تاثیر کود اسید آمینه برای انگور

کود اسید آمینه یکی از بهترین کودهای آلی برای درخت انگور است که باعث کنترل و بهبود فرآیندهای فیزیولوژیکی می‌شود. درخت انگور و سایر گیاهان توانایی ساخت آمینو اسیدهای موردنیاز خود را دارند؛ اما این کار انرژی زیادی از آن‌ها می‌گیرد؛ بنابراین کشاورزان برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی درخت و ذخیره انرژی برای فرایندهای مهم‌تر درخت از جمله میوه‌دهی از کود آمینو اسید برای درخت انگور استفاده می‌کنند. از دیگر مزایای مصرف کود اسید آمینه در انگور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش فتوسنتز درخت انگور

اسیدهای آمینه مانند گلیسین می‌توانند کلروفیل گیاه را افزایش دهند، فعالیت آنزیم‌ها را افزایش دهند، به تقویت نفوذ دی‌اکسیدکربن کمک کنند و در نتیجه فتوسنتز درخت انگور را بهبود بخشند.

افزایش عملکرد کمی و کیفی درخت

آمینو اسیدهای موجود در کود اسید آمینه، فرآیندهای فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی را تحریک می‌کنند و در سنتز پروتئین و کربوهیدرات شرکت می‌کنند و تقسیم سلولی را بهبود می‌بخشند.

پروتئین‌ها در فرآیندی مانند فتوسنتز، کاتالیز آنزیم، جذب مواد مغذی و تنظیم هورمون شرکت می‌کنند. آمینو اسیدها به سنتز آنزیم‌ها و هورمون‌هایی که فرآیندهای گلدهی، گرده افشانی و مجموعه میوه را تنظیم می‌کنند، کمک می‌کنند.

همچنین در تولید هورمون‌های رشد طبیعی درخت نقش دارند که باعث افزایش عملکرد و بهبود کیفیت میوه‌های درخت انگور می‌شود.

افزایش جذب عناصر غذایی

اسیدهای آمینه موجود در کود نقش کلات کننده دارند، در نتیجه عناصر مغذی موجود در خاک را بهتر جذب کرده و باعث رشد بهتر گیاهان می‌شوند. همچنین اثر هم‌افزایی بر کودهای ماکرو و میکرو دارند. اسید آمینه باعث رشد و پیشرفت سیستم ریشه درخت انگور شده و این به نوبه خود باعث بهبود جذب مواد مغذی و آب می‌شود. 

قویت سیستم دفاعی درخت در برابر تنش‌ها

اسیدهای آمینه از جمله پرولین نقش مهمی در پاسخ به استرس گیاهی دارند. هنگامی که درخت در معرض استرس‌های محیطی مانند خشکسالی، شوری خاک یا سرمازدگی قرار می‌گیرند، اسیدهای آمینه به حفظ یکپارچگی سلولی و تقویت فعالیت آنتی‌اکسیدانی و در نتیجه تقویت سیستم دفاعی درخت کمک می‌کنند.

اگر قبل از ایجاد موج سرما از کودهای حاوی آمینو اسید برای درخت انگور استفاده کنید، آسیب حاصل از سرمازدگی حذف و یا کاهش می‌یابد. آمینو اسید وارد غشا سلولی می‌شود و قطر سلول را افزایش می‌دهد در نتیجه سرما دیرتر وارد سلول می‌شود.

علاوه بر موارد مذکور کود آمینو اسید برای انگور باعث افزایش گرده‌افشانی و لقاح، افزایش مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها، افزایش تراکم گلدهی، بهبود توان جذب برگی، افزایش عمر انبارداری، افزایش جذب ریزمغذی‌ها، تقویت سیستم ایمنی گیاه و افزایش کلروفیل درختان میوه و در نتیجه بهبود کیفیت و افزایش باردهی محصول می‌شود.

بهترین کود اسید آمینه برای انگور

بهترین کود اسید آمینه برای انگور از ویژگی‌های زیر برخوردار است:

  • سرعت جذب بالا توسط گیاه
  • محلول بودن در آب
  • ترکیب متعادلی از آمینو اسیدهای ضروری 
  • سازگاری با محیط زیست و کشاورزی پایدار
  • درصد خلوص بالا
  • کاربرد و ذخیره‌سازی آسان

هنگام انتخاب کود آمینو اسید برای درخت انگور این موارد را در نظر داشته باشید. برای راحتی شما عزیزان در ادامه لیستی از بهترین کودهای آمینو اسید موجود در بازار را معرفی می‌کنیم: 

کود آمینو اسید بمب

کود آمینو اسید بمب کودی ارگانیک با درصد خلوص 90 است که مجموعه‌ای از 13 آمینو اسید ضروری گیاهان را در بر می‌گیرد. در ساخت کود مایع اسید آمینه بمب از تکنولوژی نانو استفاده شده به همین دلیل به‌راحتی و به‌سرعت توسط گیاهان قابل جذب است.

 کود آمینو اسید بمب برای انگور

این کود یک محصول ایمن و سازگار با محیط زیست است که با مصرف آن علاوه بر جلوگیری از آسیب‌های تنش، کیفیت و عملکرد محصولات خود را افزایش می‌دهید. از دیگر مزایای این کود برای درخت انگور می‌توان به افزایش گلدهی انگور، قابلیت مصرف هم‌زمان با سایر کودها و کاهش ترک‌خوردگی میوه اشاره کرد.

جهت خرید کود آمینو اسید بمب می‌توانید به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید و کود دلخواهتان را از بین حجم‌های مختلف سفارش دهید.

کود آمینو اسید شوک

کود آمینو اسید شوک محصولی از کشور آمریکا و کمپانی پن است. در ساخت این کود از فناوری‌های نوین و نانو تکنولوژی استفاده شده است که امکان جذب بالا توسط درختان را فراهم می‌کند.

 کود آمینو اسید شوک برای انگور

درصد خلوص 80 درصد و کاربرد آسان به صورت آبیاری و محلول‌پاشی از ویژگی‌های ممتاز این کود است. با مصرف این کود کیفیت محصول انگور را ارتقا دهید و اثربخشی سایر کودها و سموم را افزایش دهید.

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید کود آمینو اسید شوک از قیمت این محصول مطلع شوید و به راحتی سفارش خود را ثبت کنید.

خرید کود آمینو اسید

برای خرید کود آمینو اسید می‌توانید به صفحه ذکر شده مراجعه کنید و با چند کلیک ساده سفارش خود را ثبت نمایید. انواع کودهای اسید آمینه در بسته‌بندی‌های کاربردی در سایت فراهم است.

کلام پایانی

کودهای آمینو اسیدی از منابع طبیعی تولید می‌شوند و حاوی اسیدهای آمینه ضروری برای درخت انگور هستند. در نتیجه مصرف این کود، کارایی جذب مواد مغذی توسط انگور افزایش یافته و درخت در برابر تنش‌های محیطی مقاوم می‌شود. علاوه بر این، کودهای آمینو اسیدی سازگار با محیط زیست هستند، زیرا از مواد آلی مشتق شده‌اند و به محیط‌زیست آسیب نمی‌رسانند و آنها را به گزینه‌ای مناسب برای کشت انگور تبدیل می‌کند. در این نوشته از نیاز گیاهان به بررسی کودهای آمینو اسیدی برای انگور و تاثیرات مثبت آن پرداختیم.

سؤالات متداول

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.2 / 5. امتیاز های این مقاله: 102

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مسلم چگنی

سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما این محصول را که معرفی کردید به اسم اسیدی آمنه بسیار عالی بوده من خودم بچه ملایرم استفاده کردم و نتیجه خیلی خوبی ازش گرفتم