کود آمینو اسید برای گندم؛ سلامت گندم در شرایط سخت با کود آمینو اسید

کود آمینو اسید برای گندم

گندم به عنوان یکی از محصولات مهم و استراتژیک کشاورزی، همواره توجه کشاورزان و باغداران را به خود جلب کرده است؛ اما آیا می‌دانید که استفاده مناسب از کودهای حاوی آمینو اسید می‌تواند تأثیر چشمگیری در بهبود عملکرد و کیفیت گندم داشته باشد؟ می‌دانید که کود آمینو اسید یک کود ضد سرما و گرمای شدید است؟ شما کشاورزان عزیز می‌توانید با خواندن این مقاله به طور کامل با تأثیرات کود آمینو اسید برای گندم آشنا شوید.

تأثیر کود آمینو اسید برای گندم

کودهای آمینو اسید نقش بسزایی در افزایش عملکرد و بهبود کیفیت گندم دارند. این کودها نه تنها در مراحل مختلف رشد بلکه در بذر مال نیز به کار می‌روند.

در مرحله جوانه زنی، کود آمینو اسید با تحریک تقسیم سلولی و تولید پروتئین، باعث رشد سریع‌تر گیاهچه‌ها می‌شود. همچنین با تقویت دیواره سلولی، مقاومت گیاهچه‌ها را در برابر عوامل محیطی نامساعد افزایش می‌دهد.

در مرحله ساقه دهی و خوشه دهی، مصرف آمینو اسید با بهبود فتوسنتز و افزایش انتقال مواد غذایی، سبب افزایش تعداد دانه در خوشه و وزن هزار دانه می‌شود.

همچنین کاربرد آمینو اسیدهایی مانند گلایسین، پرولین و آلانین در بذر مال گندم، بذر را در برابر تنشهای محیطی مقاوم‌تر کرده و درصد و سرعت جوانه زنی بذر را بهبود می‌بخشد.

بهترین کود آمینو اسید برای گندم

کود آمینو اسید برای گندم انواع مختلفی دارد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. اگر گندم خود را درفصل سرد سال کشت کرده‌اید باید مراقب باشید تا دچار سرما زدگی نشوند. همچنین فصل‌های گرم سال موجب بروز بیماری‌های مختلف می‌شوند.

سه کودی که در ادامه بررسی می‌کنیم قابلیت این را دارند که این تاثیرات مخرب را مهار کنند تا گندم سالم بماند. سه مورد از مشهورترین کودها بمب، جنریت و شوک است که در ادامه هر یک را به شما کشاورزان عزیز معرفی می‌کنیم.

کود آمینو اسید 90 درصد بمب

این کود با درصد خلوص بالا (۹۰ درصد)، حاوی انواع مختلفی از اسیدهای آمینه ضروری برای رشد گندم است. کود آمینو اسید بمب با افزایش جذب عناصر غذایی، بهبود فتوسنتز و تقویت سیستم ایمنی گیاه، باعث افزایش کمی و کیفی محصول گندم می‌شود. از دیگر تاثیرات این کود می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تقویت تقسیم سلولی گیاه
 • افزایش تحمل استرس
 • بهبود تشکیل دانه
 • تحریک رشد ریشه
 • مقاومت در برابر بیماری‌ها و آفات
 • توزیع مواد مغذی در تمام گیاه
 • بیشترین میزان خلوص
تاثیر کود آمینو اسید بر خوشه گندم
کود آمینو اسید بمب برای گندم

جهت خرید کود آمینو اسید بمب می‌توانید به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید و کود دلخواهتان را از بین حجم‌های مختلف سفارش دهید.

کود آمینو اسید 80 درصد شوک

این کود حاوی ترکیبی از اسیدهای آمینه‌ است که گیاه گندم را در برابر انواع تنشهای محیطی و زیستی تقویت می‌کند. آمینو اسیدهای موجود در این کود باعث می‌شود گیاه گندم بتواند در شرایط سخت مانند خشکی، سرما و یا آلودگی‌های قارچی، بهتر رشد کند. کود آمینو اسید شوک تاثیرات دیگری هم دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

 •  افزایش تولید انرژی و بهره وری بهتر گندم
 • رشد و نمو کلی گندم
 • افزایش سنتز پروتئین
 • افزایش تولید کلروفیل
 • بهبود کیفیت دانه
 • بدون آسیب به خاک و گیاه
کود آمینو اسید شوک برای گندم

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید کود آمینو اسید شوک از قیمت این محصول مطلع شوید و به راحتی سفارش خود را ثبت کنید.

آمینو اسید جنریت

این کود وارداتی با استفاده از تکنولوژی نانو و با بالاترین خلوص تولید می‌شود. آمینو اسید مایع جنریت علاوه بر تسریع رشد، باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری‌ها می‌شود. همچنین این کود با تحریک رشد ریشه، جذب مواد مغذی را در گیاه گندم بهبود می‌بخشد.

بنابراین با توجه به ویژگیهای هر کدام از این سه کود آمینو اسید برای گندم، می‌توان آن‌ها را از بهترین کودها برای افزایش عملکرد کمی و کیفی گندم به شمار آورد.

 • تقویت مکانیسم‌های دفاعی طبیعی گیاه
 • مقاومت در برابر تنش‌های محیطی مانند سرما، گرما و خشکی
 • افزایش کارایی در استفاده از مواد مغذی
 • افزایش کیفیت محصول نهایی
 • کاهش خطر خرد شدن دانه
کود آمینو اسید جنریت برای گندم

شما می‌توانید جهت خرید کود آمینو اسید جنریت به صفحۀ نام‌‌برده مراجعه کنید و از بین حجم مختلف یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری، کود مورد نظرتان را سفارش دهید.

زمان مصرف کود اسید آمینه برای گندم

زمان محلول پاشی کود آمینو اسید برای گندم یا آبیاری آن، نقش مهمی در افزایش عملکرد و بهبود کیفیت این محصول استراتژیک دارد. در مراحل ابتدایی رشد (پنجه زنی)، استفاده از آمینو اسید موجب تقویت ریشه و افزایش جذب عناصر غذایی شده و از آسیب‌های احتمالی جلوگیری می‌کند و رشد بهتر گندم را در پی دارد.

روش مصرف کود اسید آمینه برای گندم

روش مصرف کود اسید آمینه برای گندم به دو صورت انجام میشود:

 1. آبیاری

در این روش، کود اسید آمینه در آب حل شده و پس از آماده سازی محلول، به صورت مستقیم به خاک مزرعه داده می‌شود. بدین ترتیب، اسیدهای آمینه از طریق ریشه جذب گیاه شده و عملکرد بهتری دارند. 

2) محلول پاشی

در این روش، کود ترکیب شده با آب به صورت اسپری بر روی برگها و ساقه گندم پاشیده می‌شود. این کار باعث جذب سریعتر کود از طریق برگ شده و اثربخشی آن را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: میزان برداشت گندم در هکتار چقدر است؟

مقدار مصرف کود اسید آمینه برای گندم

مقدار مصرف کود اسید آمینه برای گندم بسته به نوع محصول و شرایط کشت و زرع متفاوت است. به طور کلی برای کشت گندم مقادیر زیر برای مصرف کود اسید آمینه توصیه می‌شود:

آبیاری: برای هر هکتار 5 تا 10 لیتر کود اسید آمینه پیشنهاد می‌شود. این مقدار باید با آب مخلوط شده و همراه آبیاری به زمین داده شود.

محلول پاشی: مقدار مصرف کود اسید آمینه به این روش 2 لیتر کود حل شده در هر 1000 لیتر آب است که باید به صورت اسپری بر روی برگها پاشیده شود.

اگر می‌خواهید با بهترین کود تقویتی خوشه گندم و تاثیرات عالی آن آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

خرید بهترین کود آمینو اسید برای گندم

شما می‌توانید از طریق فروشگاه کشاورزی نیاز گیاهان نسبت به خرید کود آمینو اسید مایع با برندهای بمب، جنریت و شوک اقدام کنید و سفارش خود را در بسته بندی 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری به راحتی ثبت کنید.

کلام پایانی

استفاده صحیح و به موقع از کود آمینو اسید برای گندم می‌تواند باعث افزایش عملکرد و بهبود کیفیت گندم شود. این کودها توانایی تسریع رشد گیاه، تقویت مقاومت در برابر تنشهای محیطی، افزایش تعداد و وزن دانه‌ها، بهبود جوانه زنی بذر و افزایش جذب عناصر غذایی را دارند.

با انتخاب مناسب از بین کودهای آمینو اسید موجود، می‌توان عملکرد و کیفیت گندم را بهبود بخشید؛ چنانچه قبل از استفاده یا خرید این کودها، سوالی داشتید توصیه می‌کنیم نظر کارشناسان ما را جویا شده و تماس تلفنی برقرار کنید. همچنین در بخش کامنت‌ها منتظر دریافت نطرات شما عزیزان هستیم.

سؤالات متداول

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 1.5 / 5. امتیاز های این مقاله: 2

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها