مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی (گلهایی شاداب با هیومیک اسید)

مقدار مصرف کود هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

همانطور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک موجود زنده منبع تغذیه آن است که در گیاهان آپارتمانی از حساسیت بالاتری برخوددار می‌باشد؛ زیرا منابع و خاک مصرفی گیاهان آپارتمانی به گلدان شما محدود می‌شود و برای تقویت ریشه و خاک آنها، شما به کود هیومیک اسید مناسب و اطلاعات دقیق دربارۀ آن نیاز دارید.

در این مقاله به صورت خیلی فشرده و کاربردی در رابطه با زمان و مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی آشنا می‌شویم؛ اما ابتدا بهتر است که بدانید هیومیک اسید چیست و خواص آن برای گیاه شما به چه صورت است.

هیومیک اسید چیست و مقدار مصرف آن چقدر است؟

کود هیومیک اسید چیست؟ و منشأ اسید هیومیک از کجاست؟ و از کجا بدانیم که برای گیاه ما ضرری ندارد؟! از کجا بدانیم هیومیک اسید برای چه گیاهانی مناسب است؟ اینها احتمالاً سوالاتی است که در مواجه با کود تقویت کنندۀ خاک و ریشه یعنی اسید هیومیک به ذهنتان خواهد آمد.

هیومیک اسید کودی به رنگ قهوه‌ای تیره، و کاملا ارگانیک است که از لئونادیت تشکیل شده؛ همچنین دارای مقادیر زیادی از عناصری است که که برای گیاهان، به‌خصوص گل‌های خانگی بسیار ضروری می‌باشد. برخی از این عناصر عبارت‌اند از:

 • فسفر
 • ازت
 • گوگرد
 • مقادیری از مس، روی، منیزیم و کلسیم

از این کود به عنوان یک اصلاح کننده خاک نیز نام برده می‌شود و به علت تاثیرات بی‌شمار آن، مصرف این کود برای تمام گیاهان آپارتمانی بسیار ضروری می‌باشد. اگر می‌خواهید از این کود طبیعی و تاثیرات معجزه آسایش بیشتر بدانید پیشنهاد می‌کنیم «مقالۀ اسید هیومیک و فواید آن» را مطالعه کنید.

خواص هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

برخی از خواص هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی عبارتند از:

 •  افزایش رشد گیاهان

هیومیک اسید می‌تواند به عنوان یک ماده آلی در خاک عمل کرده و با بهبود ساختمان خاک باعث افزایش رشد گیاهان شود. با افزایش رشد گیاهان، آپارتمان شما به یک محیط سبز و زیبا تبدیل می‌شود.

 • بهبود سلامت گیاهان

هیومیک اسید به عنوان یک تقویت کننده سلامت گیاهان شناخته می‌شود و می‌تواند برای پیشگیری از بیماری‌های گیاهان مورد استفاده قرار گیرد.

مصرف کود هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی
 • افزایش جذب عناصر غذایی

هیومیک اسید می‌تواند عناصری که در خاک بلوکه شده و غیر قابل جذب هستند را آزاد کند و در دسترس ریشه قرار دهد. از این طریق به افزایش جذب عناصر غذایی توسط گیاهان کمک می‌کند و بهبود عملکرد گیاهان را به همراه دارد.

 • کمک به جذب نور خورشید

هیومیک اسید به دلیل رنگ تیره‌ای که به خاک می‌بخشد می‌تواند به عنوان یک جذب کننده طبیعی در خاک عمل کند و سبب افزایش جذب نور خورشید شده و به رشد هرچه بهتر گیاه کمک می‌کند.

 • افزایش مقاومت گیاهان

هیومیک اسید می‌تواند به عنوان یک ماده ضد استرس عمل کند و به گیاهان در برابر شرایط سخت مانند تنش جا به جایی، خشکی، گرما و سرما مقاومت بیشتری بدهد.

همچنین افزایش تنفس ریشه گیاه، کاهش شوری خاک، افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک و… نیز جزو تاثیرات فوق العاده کود هیومیک اسید برای گلهای آپارتمانی بشمار می‌روند که در مقاله فواید کود هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی به طور کامل به توضیح آنها پرداخته‌ایم.

با توجه به اینکه این کود کاملا طبیعی و ارگانیک است بنابراین مصرف آن هیچ خطری برای گیاهان و محیط زیست به همراه ندارد. در ادامه ما نحوۀ صحیح مصرف آن را بیان می‌کنیم تا از هزینه‌های اضافی جلوگیری شود.

مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

میزان مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی نیز با سایر گیاهان متفاوت است همچنین کوددهی گیاهان خانگی خود دارای تنوعی است که آن را به طور کامل در این قسمت بیان می‌کنیم.

کود هیومیک اسیدی که برای گیاهان آپارتمانی استفاده می‌شود اغلب به سه شکل مایع، پودری و گرانول وجود دارد که در این قسمت توضیحات مختصری دربارۀ آنها ارائه می‌هیم:

 • مایع

کود هیومیک اسید مایع به علت غلظت بالایی که دارد از بیشترین بازدهی و کیفیت برخور دار است. این نوع کود به راحتی در بافت خاک نفوذ کرده و در کمترین زمان ممکن شاهد تاثیرات فوق العاده آن خواهید بود.

نحوه مصرف کود هیومیک اسید مایع برای گیاهان آپارتمانی به این صورت است که باید دو تا پنج سی سی از کود هیومیک اسید را با یک لیتر آب مخلوط کنید و سپس کوددهی را انجام دهید.

مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی
 • گرانول‌

کود هیومیک اسید گرانول به صورت توپ‌های کوچک و ناهموار هستند و از لحاظ اقتصادی به صرفه نمی‌باشند؛ زیرا ناخالصی زیادی دارند و مواد مورد نیاز را به مقدار کافی به ریشه نمی‌رساند و جذب آن کمی دشوار است.

 • پودر‌ی

کود هیومیک اسید پودری قابلیت انحلال در آب را دارد بنابراین نحوه مصرف هیومیک اسید پودری برای گیاهان آپارتمانی صورت آبیاری است و این ویژگی باعث تاثیر‌گذاری بیشتر آنها می‌شود.

میزان مصرف هیومیک اسید پودری برای گیاهان آپارتمانی بر اساس دستورالعمل سازنده متفاوت است. طرز استفاده اسید هیومیک پودری برای گلهای اپارتمانی اینگونه است که معمولاً برای هر گلدان از یک تا پنج گرم اسید هیومیک در یک لیتر آب استفاده می‌شود.

در ابتدا باید مطمئن شوید که کود هیومیک اسید پودری برای گلهای آپارتمانی از نوع مناسبی باشد که درصد خلوص مناسب دارد و همین‌طور از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید؛ در ادامۀ همین مقاله به بررسی و مقایسۀ کودهای اسید‌هیومیک اصل و تقلبی می‌پردازیم.

درست است که این موجودات ظریفِ دوست داشتنی نیاز به مراقبت دارند اما استفادۀ بیشتر کود تنها باعث اتلاف منابع می‌شود. حال که شما در این لحظه می‌دانید چه مقداری از هیومیک اسید را باید به گل‌های خانگی خود بدهید اما در نهایت باید بدانید که از چه کودی می‌خواهید استفاده کنید؟

بهترین مارک کود هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

اهمیت انتخاب برند مناسب هیومیک اسیدبرای گیاهان آپارتمانی بسیار بالاتر از سایر گیاهان است زیرا که نسخه‌های تقلبی می‌تواند به گیاه آسیب جدی برساند حال بهتر است بدانید که نسخه‌های تقلبی از چه مادۀ اولیه‌ای ساخته می‌شوند که باعث آسیب به گیاه می‌شود.

 • عصارۀ چغندر : در گیاهان آپارتمانی می‌تواند باعث قارچ زدن ریشه می‌شود.
 • پودر اوره: در مقادیر نسبتا بالا می‌تواند باعث سوزاندن ریشه شود.
 • پودر ذغال سنگ: برای اینکه از لحاظ ظاهری با نمونه‌های اصل مشابه باشد.

از طرفی گیاهان آپارتمانی حساس‌تر و سطح مصرف موادشان کوچک‌تر است و در نتیجه تاثیرات مخرب بیشتر خودشان را نشان می‌دهد.

مقدار مصرف کود هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

راه چاره چیست؟ ما روش‌هایی را برای تشخیص کود اصل از تقلبی ارائه کردیم با این حال همچنان امکان اشتباه و استفاده از کودهای تقلبی وجود دارد پس بهترین راه اعتماد به برندی با تجربه و دارای پشتیبانی کامل است.

اکنون فرض بر این است که شما کود مناسب را در اختیار دارید و می‌دانید چه مقدار کود هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی لازم دارید، بنابراین نوبت به نحوۀ مصرف آن می‌رسد.

نحوه ی مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

همانطور که گفته شد هیومیک اسید بر سه شکل دیده می‌شود و گفتیم که گرانول‌ها از کیفیت کمتری برخورد دار هستد و در نتیجه ما به بررسی انواع هیومیک اسید مایع و پودری آن می‌پردازیم.

بهترین روش استفاده از هیومیک اسید به صورت آبیاری می‌باشد و محلو‌ل‌پاشی آن روی گیاه عملا هیچ کاربردی ندارد؛ زیرا وظیفه اصلی هیومیک اسید اصلاح ساختار خاک است و با محلول پاشیِ آن روی برگ به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید.

بنابراین بهترین روش و نحوه مصرف اسید هیومیک بصورت کود آبیاری است، در این روش همانطور که گفتیم مقدار دو تا پنج سی سی کود هیومیک اسید مایع را در یک لیتر آب حل می‌کنیم و گیاهان خانگی خود را با آن آبیاری می‌کنیم.

زمان مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

مصرف هیومیک اسید در باغ‌ها، با توجه به فصل‌ها انجام می‌شود که در اینجا اشاره‌ای کوچک به آن می‌کنیم اما برای کسب اطلاعات کامل می‌توانید به مقالۀ “زمان مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی” مراجعه کنید.

 • در اوایل بهار
 • اواخر پاییز
 • پیش از گلدهی (فرایند گلدهی برای گیاهان بسیار هزینه بر است و نیاز زیادی به مواد مغذی دارند)
 • حجم‌دهی به میوه (گیاه باید برای تولید و ذخیرۀ قند به فعالیت بالای ریشه و تمام ارگان‌ها نیاز دارد)

اما زمان کوددهیِ اسید هیومیک به گیاهان آپارتمانی بسیاری از این پارامترها را ندارند و اغلب آنها، همیشه سبز هستند با این وجود برخی از موارد بالا مثل بخش گلدهی می‌تواند برای برخی گیاهان آپارتمانی مورد استفاده قرار گیرد.

به دلیل محدود بودن محیط رشد گیاهان آپارتمانی مواد مغذی مورد نیاز آنها به صورت طبیعی بازیابی نمی‌شود در نتیجه شما قطعا به کودها نیاز پیدا خواهید کرد که یکی از این کود‌های ضروری اسید هیومیک است.

اصولا خاک گلدان‌های گیاهان آپارتمانی هر دو ماه یک بار فقیر می‌شوند و باید آن را تعویض کرد اما ممکن است با تعویض خاک گیاه وارد شوک می‌شود که باید از آن جلوگیری کرد.

بهترین روش برای این کار استفاده از کودهای تقویت کننده گیاه مانند کود مخصوص گیاهان آپارتمانی است و با به کارگیری کود مخصوص گل و گیاه آپارتمانی شوک، حیات و سرزندگی گیاهان آپارتمانی شما را فراگرفته و گیاهانتان فرآیندهایی چون تنفس، متابولیسم، فتوسنتز، کلروفیل‌سازی و باروری را از سر می‌گیرند.

اما برای استفادۀ حداکثری و رشد مطلوب و هر چه بهتر گیاه بهتر است زمان مصرف هیومیک اسید را در گیاهان ظریف ماهی یک بار و گیاهان قوی با برگ‌های ضخیم را ماهی دو بار تنظیم و کوددهی را انجام دهید.

خرید کود هیومیک اسید مایع گیاهان آپارتمانی

مجموعۀ نیاز گیاهان با سابقه‌ای ۱۵ساله در امر مشاورۀ اختصاصی باغات، مزارع کشاورزی و گیاهان آپارتمانی به شما عزیزان توصیه می‌کند از محصولات اصلی و مرغوب این مجموعه همچون کود هیومیک اسید مایع ۹۵ درصد خارجی استفاده کنید؛ اگر خواهان کود هیومیک اسید اصل هستید، ما در تهیه آن می‌توانیم کمکتان کنیم.

همچنین این کود در حجم‌های ۲۰ و ۵ لیتری در وب سایت فروشگاه مجموعه نیاز گیاهان موجود است و برای استفاده در سطوح و متراژ پایین‌تر نیز می‌توانید آن را در حجم یک لیتری تهیه کنید.

شما می‌توانید تمام کودهای مورد نیاز خود را مانند کود 10x شوک، کود هیومیک اسید مایع، کود مخصوص گیاهان آپارتمانی و…را از طریق وب سایت فروشگاه نیاز گیاهان به صورت آنلاین سفارش داده و ما در کمترین زمان ممکن و همراه با بسته بندی کاربردی به دستتان می‌رسانیم.

سخن پایانی

هیومیک اسید کودی به رنگ قهوه‌ای تیره، و کاملا ارگانیک است که از لئونادیت تشکیل شده؛ همچنین دارای مقادیر زیادی از عناصری است که که برای گیاهان، به‌خصوص گل‌های خانگی بسیار ضروری می‌باشد.

مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی نیز با سایر گیاهان متفاوت است همچنین کوددهی گیاهان خانگی خود دارای تنوعی است که آن را به طور کامل در این مقاله بیان کردیم.

کود هیومیک اسیدی که برای گیاهان آپارتمانی استفاده می‌شود اغلب به سه شکل مایع، پودری و گرانول وجود دارد که استفاده از نوع مایع آن به علت غلظت بالا و تاثیرگذاری زیاد توصیه می‌شود. چنانچه سوال یا نظری دارید حتماً آن را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان عزیز باشیم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.2 / 5. امتیاز های این مقاله: 57

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
9 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سعید پورسعادت

عالی بود
دست شما درد نکنه. اطلاعات دقیق و جامع.خیلی به دردم خورد. ممنون که وقت میگذارید.

khani

سلام و ارادت
سلامت باشید امیدواریم که مطالب براتون مفید باشه.

محمدرضا نیک نجات

برای من که مبتدی هستم و به دنبال راهکاری برای ایجاد شرایط مطلوب برای گلهای خانگی وباغچه ای درجنوب کشور هستم مقاله خیلی مفیدی بود ممنونم ازاینکه زحمت اینکار را بدوش کشیده اید وآرزوی موفقیت برایتان دارم

khani

سلام جناب نیک نژاد.
از نظر شما سپاس گزارم. امیدوارم مطالب براتون مفید باشه.

محمدرضا نیک نجات

ممنون ازتلاش شما

شمسی رحیمی

ممنون از اطلاعات کامل شما،من هیومیک اسید برای گلدان های آپارتمانی خودم،پودری در قوطی استوانه ای کوچک خریدم پودری سیاه رنگ است،نمی‌دانم تقلبی است یا نه،در حالیکه شما میفرمایید قهوه ای تیره است،بری من مثل خاک ذغال نرم هست،خوشحال میشم اگر جواب بدید،سپاس

مجید

درود و سپاس از اطلاعات مفید و ارزنده شما.
توضیحات بسیار عالی و روان بود.