میزان مصرف کود آهن (هر آنچه که باید بدانید)

مصرف کود آهن برای گیاهان

آهن از عناصر حیاتی در رشد انواع گیاهان و درختان است و مقدار مصرف کود آهن از این جهت اهمیت دارد که باید به میزان کافی در گیاه موجود باشد تا فرایند رشد آن به درستی طی شود.

آهن جزء عناصر کم مصرف بوده و میزان کمی از آن می‌تواند تمام نیاز گیاه به این عنصر را پاسخ دهد؛ اما مشکل اینجاست که این آهن قابل جذب توسط ریشه گیاه نبوده و نتیجه آن فقر آهن در گیاه خواهد شد.

برای جبران این عنصر به ناچار باید دست به دامان کود آهن شد اما استفاده از این کود زمانی مفید واقع می‌شود که در زمان مناسب، به مقدار مناسب و به روش درست استفاده شود که البته این موارد با توجه به نوع گیاه، نوع آب و هوا و نوع کود متفاوت است.

در ادامه قصد داریم به مقدار مصرف کود آهن در گیاهان مختلف بپردازیم.

میزان حساسیت گیاهان مختلف به کمبود آهن

انواع گیاهان و درختان، از لحاظ واکنشی که نسبت به کمبود آهن از خود نشان می‌دهند، در دو دسته کلی جای می‌گیرند.

گیاهان مقاوم در برابر کمبود آهن که عمل دفع H+ انجام داده و به این ترتیب باعث افزایش اسیدیته خاک پیرامون ریشه می‌شوند؛ یعنی خاصیت قلیایی خاک را کاهش داده و به این ترتیب عنصر آهن موجود در خاک، راحت‌تر جذب ریشه می‌شود.

دسته دیگر، گیاهان حساس به کمبود آهن هستند که آهن توسط ریشه آن‌ها جذب نشده و به منظور تأمین آهن مورد نیاز گیاه باید از کود آهن مناسب آنها استفاده شود.

ما مقاله‌ای را تحت عنوان “کود آهن چیست؟” برای شما تهیه کردیم تا بتوانید هرگونه اطلاعات در این زمینه نیاز داشتید را به راحتی بدست آورید.

 

در نبود آهن چه اتفاقی برای گیاه می افتد؟

زمانی که آهن کافی در دسترس گیاه نباشد، رشد آن کمتر از حد معمول می‌شود، برگ‌های آن رو به زردی می‌روند و رگبرگ‌های سبزی در آن‌ها ایجاد می‌شود که در این حالت می‌گوییم گیاه دچار نکروز یا کلروز شده است.

علائم کمبود آهن در گیاهان

از آنجایی که آهن عنصر پویایی نیست، کمبود آن ابتدا در برگ‌های جوان‌تر خود را نشان می‌دهد. نبود آهن باعث کاهش جریان اکسیژن در گیاه و در نتیجه عدم تشکیل کلروفیل می شود.

کمبود کلروفیل نیز باعث کاهش سبزینگی گیاه می‌شود. اگر کمبود آهن همچنان ادامه داشته و تأمین نشود، کم‌کم شاهد زردی برگ‌های مسن‌تر گیاه نیز خواهیم بود. نهایت فقر آهن، از بین رفتن و مرگ گیاه است.

معایب زیاده روی در میزان مصرف کود آهن برای گیاهان

به طور کلی، بهترین زمان استفاده از کود آهن وقتی است که گیاه در حال رشد باشد؛ بنابراین بهار و تابستان زمان خوبی برای استفاده از این کود است.

اما در پاییز و زمستان که رشد درختان و گیاهان متوقف می‌شود، نیاز آنان به کود بسیار کم می‌شود. بنابراین مقدار مصرف کود آهن در بازه‌های زمانی مختلف متفاوت است.

اما در استفاده از آن باید جانب احتیاط را رعایت کرده و از مصرف بیش از حد آن خودداری نمود؛ چرا که زیاده‌روی در مصرف آن ممکن است منجر به مسمومیت و یا حتی گاهی مرگ گیاه شود که البته این مورد فقط مربوط به کود آهن نبوده و در مورد سایر کودها نیز صدق می‌کند.

مقدار مصرف کود آهن برای گل های آپارتمانی

در گیاهان آپارتمانی، از این کود یا به صورت پودری همراه با آبیاری و یا به صورت محلول‌پاشی استفاده می‌شود. میزان مصرف کود آهن در این دو حالت به یک اندازه نیست.

اگر کود مورد نظر مایع باشد، به ازای هر یک لیتر آب، ۱۰ میلی‌لیتر کود آهن مایع و اگر پودری باشد، برای هر یک لیتر آب، یک قاشق غذاخوری کود کفایت می‌کند. این مقدار برای یک ماه گیاه کافی است.

محلول پاشی کود آهن برای گیاهان آپارتمانی

البته مقدار و زمان مصرف کود آهن برای گیاهان آپارتمانی مختلف، ممکن است متفاوت باشد. در روش کوددهی با آبیاری، آهن دیرتر به گیاه می‌رسد، اما در عوض ماندگاری بیشتری دارد.

اما در حالت محلول‌پاشی که معمولاً روی برگ‌ها اسپری می‌شود، سرعت جذب آن بالا، اما میزان دوام کمتری در گیاه دارد. مگر اینکه از نانو کودها استفاده شود که حتی در محلول‌پاشی هم میزان زیادی از آنها جذب برگ‌ها می‌شود.

میزان مصرف کود آهن برای درختان میوه

برای پربار بودن درختان و شیرین شدن میوه‌های آن‌ها باید مطمئن شویم که مشکلی از بابت کمبود آهن نداشته باشند. در حالت کلی استفاده از کود آهن برای درختان، یا به منظور پیشگیری از ابتلای آن‌ها به فقر آهن در آینده است و یا درخت دچار کمبود آهن شده و علائم آن در درخت آشکار شده است که در این حالت، کوددهی جنبه درمانی دارد. در هر دو حالت می‌توان با روش قطره‌ای، چاله کود و غربالی این کود را در دسترس گیاه قرار داد.

اگر هدف از کوددهی پیشگیری از فقر آهن در درخت باشد، بهتر است میزان مصرف آن برای درختان بالغ 35 گرم و اگر هدف درمان درخت باشد، در اینصورت مصرف ۵۰ الی ۶۰ گرم از آن کافی است.

برای نهال هم بهتر است از ۵ تا ۲۵ گرم کود آهن با توجه به سن آن استفاده شود. ما قبلا به طور مفصل راجع به فواید مصرف کود آهن برای درخت صحبت کردیم. می‌توانید برای اطلاعات کامل‌تر، مقاله آن را مطالعه کنید.

کوددهی به درختان بهتر است در پاییز و زمستان به حداقل رسیده یا اصلاً انجام نشود که البته این بستگی به نوع درخت و شرایط آب و هوایی و… دارد. اطلاعات بیشتر راجع به زمان مصرف کود آهن (زمان دادن کود آهن به درخت) را در مقالۀ نام برده بررسی کرده‌ایم، پیشنهاد می‌کنیم حتماً آن را مطالعه کنید.

تاثیر کوددهی متعادل بر پر بار شدن درخت

میزان مصرف کود آهن برای صیفی جات و سبزیجات

کود آهن برای صیفی‌جات و سبزیجات، یا به صورت پودری و یا به شکل مایع است. کود آهن اگر از نوع نانو و مایع بوده و خیلی راحت و سریع جذب درخت شود، یک یا دو لیتر از آن در ۱۰۰۰ لیتر آب کافی است و باید با روش محلول‌پاشی استفاده شود.

اما در صورت پودری بودن کود آهن، با توجه به اینکه از نوع کلاته باشد یا نه و درصد ارتو-ارتو آن، مقادیر مصرف آن یکسان نخواهد بود. میزان مصرف کود آهن پودری با توجه به درصد ارتو به صورت زیر است:

  • ٪۵.۵: برای هر ۳ هکتار ۵ کیلو
  • ٪۵: برای هر ۲ هکتار یک کیلو
  • ٪ ۴.۸: برای هر هکتار یک کیلو
  • ٪ ۳.۸: برای هر هکتار ۳ کیلو
  • ۳.۲٪: برای هر هکتار ۳ الی ۴ کیلو

اگر کود آهن برای سبزیجات و صیفی‌جات از نوع سولفات آهن باشد، در این صورت مقادیر مصرف آن کاملاً متفاوت از کود آهن کلاته است.

زرد شدن برگ گیاه در اثر کمبود آهن

نکته قابل توجه این است که اگر به صورت محلول‌پاشی استفاده شود، خیلی زود جذب گیاه می‌شود، اما دوام کمتری دارد؛ بنابراین کوددهی با این روش فقط مناسب مواقع ضروری است، مگر اینکه کود از نوع نانو باشد که هم سریع جذب می‌شود و هم ماندگاری زیادی در گیاه دارد.

اگر کوددهی به سبزیجات و صیفی‌جات به صورت آبیاری باشد، به مدت زمان بیشتری برای جذب آهن توسط ریشه نیاز است، اما به همان نسبت هم پایداری بالایی در گیاه دارد.

خرید آنلاین کود آهن

با توجه به توضیحاتی که دادیم متوجه شدیم که وجود آهن و مقدار مصرف کود آهن تا چه حد برای گیاهان مهم است و نبود آن می‌تواند منجر به نابودی گیاه شود.

برای تأثیر هر چه بیشتر این کود روی گیاه، همیشه به هنگام خرید، کیفیت آن را در اولویت بگذارید و برای تهیه آن به فروشگاه‌ها و مراکز شناخته شده و معتبر مراجعه کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

از جمله فروشگاه‌های معتبر در این زمینه، فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان است که انواع کودهای مورد نیاز گیاهان و درختان و از جمله کود آهن را با قیمتی مناسب و کیفیتی مطلوب در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

برای سفارش کود مورد نظر خود می‌توانید وارد وب سایت نیاز گیاهان شوید و ضمن دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان و متخصصین در رابطه با کود و مسائل پیرامون آن، محصول مورد نظر خود را نیز سفارش دهید.

سخن نهایی

یکی از علت‌های اصلی زردی برگ گیاه کمبود عنصر آهن است. در این صورت دست به دامان کودهای آهن می‌شویم تا علاوه بر تنظیم ph، مقدار آهن قابل دسترس برای گیاهان افزایش یابد و از بروز علائم شدیدتر و مرگ گیاه جلوگیری کنیم.

مقدار مصرف کود آهن باتوجه به نوع گیاه، نوع آب و هوا و نوع کود متفاوت است. در گیاهان آپارتمانی، از این کود یا به صورت پودری همراه با آبیاری و یا به صورت محلول‌پاشی استفاده می‌شود.

میزان مصرف کود آهن در این دو حالت به یک اندازه نیست. مقدار مصرف کود آهن برای درختان بالغ 35 گرم است و اگر هدف درمان درخت باشد، در اینصورت مصرف ۵۰ الی ۶۰ گرم از آن کافی است. درمورد صیفی‌جات مقدار مصرف با توجه به کود مورد استفاده متفاوت است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 4.5 / 5. امتیاز های این مقاله: 2

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها