هر درخت گردو چقدر بار می‌دهد؟

هر درخت گردو چقدر بار می دهد

این که هر درخت گردو چقدر بار می‌دهد، در گرو میزان دریافت منابع غذایی و مراقبت‌های ویژه‌ای است که هر کشاورز برای باغ گردوی خود در نظر می‌گیرد.

به علاوه عوامل دیگری هم روی این مسئله اثرگذار هستند که در این مقاله به بررسی تمام آن‌ها و بیان میزان باردهی برخی انواع درخت گردو می‌پردازیم.

امروزه درخت گردو به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین گونه‌های باغی، به‌واسطه‌ی بازدهی اقتصادی قابل‌ملاحظه خود، توجه بسیاری را جلب کرده است. همان طور که می‌دانید باغداران و محققان، هر دو در جستجوی راهکارهای نوینی هستند که علاوه بر افزایش کمیت، کیفیت محصولات را نیز بهبود بخشد. با ما در بررسی این مطلب همراه باشید.

چکیده
باردهی درخت گردو بستگی به عواملی مانند رقم گردو، نوع آبیاری، کودهای مورد استفاده و شرایط منطقه دارد. 
به طور کلی میزان باردهی درخت گردوی پاکوتاه بیشتر از نوع پابلند است. 
باردهی درختان پابلند از ۵ تا ۷ سالگی و درختان پا کوتاه معمولاً از اولین سال آغاز می‌شود. 
میزان باردهی درختان گردو در هر هکتار حدود ۵ تا ۱۵ تن است. 
درخت گردوی لارا و چندلر از انواع درختان پا کوتاه و پر بازدهی هستند که به دلیل سودآوری بالا در میان کشاورزان بسیار محبوب هستند.

هر درخت گردو چقدر بار می‌دهد؟

باردهی درخت گردو در گرو عوامل مختلفی است که مدیریت بهینه این عوامل می‌تواند موجبات سود حداکثری باغدار را فراهم کند. یکی از مهم‌ترین این عوامل نوع گردوی کاشته شده است.

همان طور که می‌دانید ارقام مختلف گردو ویژگی‌های گوناگونی دارند. در واقع یک باغدار در مرحله احداث باغ گردو بر اساس شرایط آب و هوایی منطقه و وسعت باغ خود اقدام به انتخاب نهال مناسب می‌کند.

باردهی درخت گردو

به طور کلی درخت گردو به دو نوع اصلی پاکوتاه و پا بلند تقسیم می‌شود. میزان باردهی درخت گردوی پاکوتاه به دلیل اصلاح نژاد اغلب بیشتر است.

اما ارقام پابلند علاوه بر قدمت بیشتر، به دلیل گستردگی شاخ و برگ‌ها مقاومت بیشتری در مناطق سردسیر و یا در برابر باد دارند. در ادامه معروف‌ترین انواع نهال گردو و میزان باردهی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

نهال گردوی چندلر

گردوی چندلر یکی از انواع نهال‌های پیوندی پاکوتاه است. این درخت به دلیل باردهی بالا بین کشاورزان بسیار محبوب است. درخت چندلر بالغ حدود ۷۰ کیلوگرم گردوی خشک می‌دهد. میزان تولید گردوی این نوع نهال در هر هکتار بین ۵ تا 5/5 تن است. 

نهال گردوی لارا

این نهال یکی از زودبازده‌ترین نهال‌های گردوی پاکوتاه است که در دومین سال به باردهی می‌رسد. اما نکته مهم در مورد این نهال حساسیت زیاد آن به تغییرات دمایی و آب و هوا است.

همین تنش‌ها می‌تواند به شدت مقدار محصول نهال گردوی لارا را کاهش دهد. نهال درخت گردوی لارا مربوط به کشور امریکا است. اگر وزن هر گردوی این درخت را ۱۸ گرم برآورد کنیم نیمی از آن مغز گردو است. این درخت در هر هکتار حدود 3/5 تن محصول می‌دهد.

درخت فرنور

این درخت گردوی پاکوتاه بومی کشور فرانسه است و به دلیل رشد خوب و پربار بودن بسیار محبوب است. درخت گردوی فرنور در زمره درختان زود بازده و بسیار سودآور به شمار می‌رود.

کیفیت بالای گردوی این درخت عامل قیمت بالای گردوی آن است. این درخت در ۳ یا ۴ سالگی به باردهی می‌رسد. باردهی درخت گردوی فرنور حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم است و در هر هکتار چیزی حدود ۸ تن گردو تولید می‌کند.

درخت گردوی ژنوتیپ

این نوع از درخت گردو هم در زمره درختان پیوندی بومی ایران به شمار می‌رود و به همین علت در مقابل بیماری‌ها و آفات بسیار مقاوم است. درخت گردوی ژنوتیپ از انواع درختان زودبازده محسوب می‌شود.

این درخت در سال اول به باردهی می‌رسد و هر درخت بالغ حدود ۷۰ تا ۸۰ کیلوگرم گردو می‌دهد. پوست نازک گردوی این درخت باعث افزایش مغز گردو و سودآوری بیشتر باغدار می‌شود. میزان باردهی درخت گردوی ژنوتیپ به ۱۵ تن در هر هکتار می‌رسد.

درخت گردوی اسرائیلی پاکوتاه

این درخت در مناطق سردسیر و کوهستانی به خوبی رشد می‌کند. هر درخت گردوی اسرائیلی پاکوتاه حدود ۴۰ کیلوگرم و در هر هکتار ۵ تن گردو می‌دهد. 

درخت گردوی تویسرکان 

درخت گردوی تویسرکان هم از انواع پیوندی و پاکوتاه است. باردهی درخت گردوی تویسرکان در هر درخت حدود ۵۰ تا ۶۰ کیلوگرم است. این درخت در سال اول شروع به باردهی می‌کند. 

میزان برداشت گردو در هکتار 

حالا سوالی است که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که میزان برداشت گردو در هکتار چقدر است؟ با توجه به نوع رقم درخت گردو، شرایط آب و هوایی، مراقبت و… بین دو الی شش تن گردو از هر هکتار به دست می‌آید.

عوامل مؤثر روی باردهی درخت گردو 

در پاسخ به این سؤال که هر درخت گردو چقدر بار می‌دهد باید یادآوری کنیم که فرایند رشد و باردهی درختان گردو از لحظه‌ی کاشت دانه یا نهال تا رسیدن به مرحله‌ی باردهی کامل، یک فرایند درازمدت است که به صبر و پشتکار نیاز دارد.

این درختان معمولاً پس از گذراندن سه تا پنج سال به تدریج شروع به بار دادن می‌کنند، اما تا رسیدن به حداکثر پتانسیل باردهی خود ممکن است ۷ تا ۱۰ سال یا بیشتر زمان نیاز داشته باشند.

عوامل موثر بر باردهی درخت گردو

فاصله‌ی زمانی کاشت تا باردهی اولیه‌ی درختان گردو می‌تواند بسته به نوع پیوند و گونه‌ی گردو متغیر باشد. عموماً، درختان گردو از سال چهارم یا پنجم پس از کاشت آغاز به باردهی می‌کنند که این زمان در گردوی پاکوتاه می‌تواند متفاوت باشد. همان طور که گفتیم درخت گردوی پاکوتاه به دلیل اصلاح نژاد معمولاً از سال اول آماده باردهی است.

عواملی چون نژاد و رقم گردو، شرایط خاک، کیفیت آبیاری درخت گردو و نوع مدیریت باغ تأثیر زیادی بر سرعت رشد و زمان باردهی درختان دارد.

همچنین استفاده از کودهای مناسب همچون کود فروت ست برای درخت گردو، می‌تواند در تسریع فرایند رشد و باروری این درختان مؤثر باشد. برای اطلاع از انواع کودها و روش‌های مصرف آن‌ها می‌توانید با کارشناسان مجرب نیاز گیاهان مشورت کنید.

خرید کودهای افزایش باردهی درخت گردو

افزایش باردهی درخت گردو مستلزم استفاده از انواع کودهای مؤثر در این زمینه است. شما می‌توانید در فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان پس از کسب اطلاعات کامل از کارشناسان مجرب اقدام به خرید کود مناسب برای باغ خود کنید. ثبت سفارش و ارسال محصول در این سایت در کمترین زمان ممکن میسر است.

سخن پایانی 

هر درخت گردو چقدر بار می‌دهد؟ این که هر درخت گردو چقدر بار می‌دهد دغدغه هر باغداری برای دریافت بیشترین بازدهی از باغ گردوی خود است.

همان طور که دیدیم برآورد این میزان بستگی به عوامل متعددی دارد که شاید مهم‌ترین آن‌ها رقم نهال انتخابی و کودهای مورد استفاده باغدار است. بنابراین با مراقبت و ایجاد شرایط لازم برای رشد بهتر درخت گردو سودی متناسب عاید باغدار می‌شود.

مطالب مرتبط

استفاده از کودهایی مانند کود سه بیست فواید بسیاری برای درخت گردو و بهبود رشد و بازدهی محصول آن دارد. مطالعه مقاله «کود سه بیست برای گردو» را برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به شما پیشنهاد می‌کنیم. 
یکی دیگر از عوامل مهم در میزان باردهی رعایت فاصله کاشت درختان از یکدیگر است. در مقاله «فاصله کاشت درخت گردو» مفصلاً به این مقوله و تأثیر آن بر رشد و باردهی درخت گردو پرداخته‌ایم. 
کمبود آهن در درخت گردو منجر به بروز مشکلات جدی می‌شود. یکی از این مشکلات ریز شدن گردو و یا کاهش باردهی آن است. برای آشنایی با تأثیر کود آهن و عوارض کمبود آن مقاله «کود آهن برای درخت گردو» را مطالعه کنید.

سؤالات متداول

1. آیا همه انواع درخت گردو باردهی یکسان دارند؟

خیر، باردهی درختان گردو به عوامل متعددی مانند رقم گردو، شرایط آب و هوایی، شرایط خاک و غیره می‌تواند متفاوت باشد.

2. چقدر زمان طول می‌کشد تا یک درخت گردو به باردهی برسد؟

این زمان در مورد هر نوع درخت گردویی متفاوت است. اما باردهی به طور کلی در درختان پابلند حدود ۵ تا ۷ سال و در درختان پا کوتاه اغلب از سال اول شروع می‌شود.

3. آیا آبیاری مناسب بر باردهی درخت گردو اثرگذار است؟

بله، آبیاری نامناسب و یا کمبود آب می‌تواند منجر به کاهش باردهی شود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها