فواید کود حیوانی برای درخت گردو و روش مصرف آن

کود حیوانی برای درخت گردو

کودهای حیوانی در واقع نوعی کود ارگانیک به شمار می‌روند که حاوی عناصر مغذی زیادی برای رشد درختان و گیاهان هستند. این نوع از کودها معروف به دوستدار محیط زیست نیز هستند و به دلیل همین ویژگی مورد توجه بسیاری از باغداران قرار گرفته‌اند. 

همان طور که می‌دانید درختان گردو به دلیل وسعت فراوان نیاز به انرژی زیادی برای رشد و تولید میوه دارند. بنابراین استفاده از انواع کود حیوانی برای درخت گردو می‌تواند تا حد زیادی نیاز غذایی این درختان را برطرف کند.

این کود با دارا بودن مقادیر زیاد ازت، به رشد بهتر و تقویت درختان تنومند گردو کمک می‌کند. در این مقاله به بررسی انواع کودهای حیوانی و اثرات آن‌ها بر درخت گردو و همچنین بهترین زمان مصرف این کودها می‌پردازیم.

چکیده
کودهای حیوانی از پسماند فضولات حیوانی ساخته می‌شوند. بعد از فراوری و تبدیل آن‌ها به کمپوست، از این کودها برای تقویت رشد درختان و گیاهان استفاده می‌شود. 
این کودها حاوی مقادیر زیادی مواد آلی و عناصر مورد نیاز درختان مانند نیتروژن، کلسیم، فسفر و آهن هستند. 
کودهای مرغی، گوسفندی و گاوی برخی از انواع این کودها هستند. 
کود مرغی مایع شوک یکی از بهترین کودهای حیوانی برای گردو است. 
بهترین زمان برای استفاده از این نوع کودها فصل بهار و پاییز است.

فواید کود حیوانی برای درخت گردو 

کودهای حیوانی در واقع از پسماند حیوانات مختلف تولید می‌شود. این پسماندها بعد از فراوری برای افزایش باردهی و رشد گیاهان و درختان استفاده می‌شوند. کودهای حیوانی مملو از عناصر اصلی مورد نیاز گیاهان هستند. نیتروژن و فسفر موجود در این کودها اثر به سزایی در تقویت رشد و بهبود بازدهی درختان گردو دارد.

به علاوه وجود مواد آلی در کودهای حیوانی نیز سبب بهبود یافتن ساختار اصلی خاک می‌شود. همان طور که می‌دانید برای کاشت گردو، توجه به ساختار خاک بسیار مهم است.

مواد آلی موجود در این کودها، از فشرده شدن خاک جلوگیری کرده و سبب جذب هوا درون خاک می‌شود. همچنین عناصر مغذی خاک نیز افزایش می‌یابد و در نتیجه هدف نهایی باغدار یعنی افزایش محصول با این کودها به راحتی میسر می‌شود. کود حیوانی برای درخت گردو فواید زیادی دارد که برخی از آن‌ها را در ادامه بیان می‌کنیم:

 • بهبود رشد شاخ و برگ‌ها
 • کمک به بهبود ساختار خاک و حاصلخیزی آن
 • ماندگاری بیشتر آب در زمین
 • رشد بهتر ریشه و کمک به استحکام آن
 • تهویه بهتر خاک 
 • افزایش جذب مواد مغذی از طریق خاک 
 • افزایش مقاومت به بیماری‌ها و آفات 
 • بالا بردن باردهی درخت گردو
فواید کود حیوانی برای گردو

انواع کود حیوانی برای درخت گردو 

انواع مختلفی از کودهای حیوانی وجود دارد اما مطابق تحقیقات انجام گرفته روی درخت گردو، بهترین کود حیوانی برای این درخت، کود مرغی است. در این قسمت به چند مورد از کودهای حیوانی از جمله کو مرغی و خواص آن‌ها اشاره می‌شود: 

کود گاوی برای درخت گردو 

همان طور که از نام این کود پیداست، از فضولات گاوی به دست می‌آید. این کود مانند همه کودهای حیوانی سه ماده مغذی نیتروژن، پتاسیم و فسفر را در خود جای داده است. میزان این مواد در کود گاوی کمتر از کود مرغی و بیشتر از کود گوسفندی است. میزان کمتر کود نیتروژن در این کود امکان استفاده از آن را برای اکثر باغات فراهم کرده است. 

این کود برای ماندگاری آب نیز بسیار مؤثر است و تا مدت طولانی می‌تواند آب را درون خاک نگه دارد. علاوه بر اینها کود گاوی سرشار از مواد آلی است و همین موضوع سبب شده تا میزان میکروارگانیسم‌های مفید در خاک بیشتر شود و در نهایت رشد درخت در مدت زمان کمتری صورت گیرد.

این کود برای ریشه دهی درخت نیز مناسب بوده و سبب تحریک رشد آن‌ها می‌گردد. نکته مهم در مورد مصرف کود گاوی این است که استفاده از این کود به صورت مستقیم باعث سوختن درخت گردو می‌شود. بنابراین حتماً از کود کمپوست شده استفاده کنید.

کود مرغی برای درخت گردو

از جمله کودهای حیوانی که برای رشد و استحکام شاخه‌های درختان بسیار مفید است می‌توان به کود مرغی اشاره کرد. این کود به دلیل نیتروژن بالایی که دارد مانند کود اوره برای گردو، بسیار محبوب بوده و برای انواع درختان به ویژه درخت گردو قابل استفاده است.

البته نکته قابل توجه این است که باغداران در استفاده از این کود باید دقت کنند، زیرا استفاده زیاد از آن سبب سوختگی برگ‌های درخت خواهد شد.

 کود مرغی با تأمین موادی مانند روی، منیزیم، آهن، گوگرد، کلسیم، منگنز و مس عمر طولانی به درختان می‌بخشد. رطوبت این کود نیز بسیار کم است و حداقل بین ۲۰ تا ۳۰ درصد خواهد بود.

رطوبت کم سبب شده تا پخش شدن کود مرغی به آسانی انجام شود، این کود را به صورت تازه یا کمپوست شده نیز می‌توانید استفاده کنید اما بهتر است از نوع پوسیده آن برای درختان گردو استفاده نمایید.

بهترین کود مرغی مایع برای گردو، کود مرغی شوک است که به دلیل خلوص بالا و شکل مایع آن، به راحتی توسط درخت جذب می‌شود.

کود گوسفندی برای درخت گردو

یکی دیگر از کودهای حیوانی عالی کود گوسفندی است. این کود برای اصلاح بافت خاک بسیار عالی عمل می‌کند. کود حیوانی گوسفندی میزان ازت برابر با کود مرغی و بیشتر از کود گاوی دارد. بنابراین در رشد رویشی گیاه بسیار کارآمد محسوب می‌شود. 

 برای استفاده از کود گوسفندی برای درخت گردو ابتدا نوع خاک خود را بشناسید، در واقع این کود برای خاک‌های اسید و قلیایی بسیار مفید است. مقدار مناسب کلسیم، روی و آهن موجود در این کود برای رشد بهتر درخت گردو بسیار مفید است. 

بهترین کود حیوانی برای درخت گردو

انتخاب بهترین کود حیوانی برای درخت گردو کاری سخت و دشوار به نظر می رسد. عواملی مانند نوع خاک، سن درخت و شرایط آب و هوایی روی انتخاب این کود اثر گذار هستند. مطابق تحقیقات انجام شده، کود مرغی برای درخت گردو از بهترین کودهای حیوانی برای این درخت است.

تأثیر کود حیوانی بر درخت گردو

همان طور که گفته شد این کود تمامی عناصر ضروری مورد نیاز درخت گردو را تأمین می‌کند. به همین علت به رشد رویشی بهتر و افزایش مقاومت این درخت کمک می‌کند .

اما بهترین کود مرغی که می‌توان برای درخت گردو استفاده کرد کدام است؟ در واقع هنگام انتخاب بهترین کود مرغی باید به نوع فراوری کود، درجه خلوص و کیفیت و ترکیبات آن دقت کافی داشته باشید. در ادامه یکی از بهترین برندهای تولید کود مرغی را معرفی می‌کنیم.

کود مرغی مایع شوک

کود مرغی شوک محصول وارداتی و تولید شده با فناوری نانو است و به همین دلیل به راحتی توسط درخت جذب می‌شود.

وجود عناصری مانند نیتروژن، فسفر و اسید آمینه در این کود آن را به ترکیبی کامل برای درخت گردو تبدیل کرده است. برخی از فواید این کود به شرح زیر است:

 • کمک به حاصلخیزی خاک
 • تهویه بهتر خاک 
 • افزایش رشد رویشی درخت 
 • افزایش مقاومت درخت در برابر تنش‌ها و بیماری‌ها
 • حفظ رطوبت خاک 
 • افزایش جذب مواد مغذی درخت 

بهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای درخت گردو 

استفاده از کود حیوانی برای درخت گردو در زمان مناسب باعث اثرگذاری بیشتر آن می‌شود. لازم به ذکر است که در صورت استفاده نادرست آسیب‌های جبران ناپذیری به درختان وارد می‌شود، از این رو لازم است راجع به زمان مناسب استفاده از کودها اطلاعات دقیقی داشته باشید.

کود حیوانی را در هر فصلی می‌توان استفاده کرد، اما بهترین زمان برای استفاده کودها فصل بهار و پاییز هستند.  البته ممکن است در فصل‌های تابستان یا زمستان علائمی روی درختان ظاهر شوند که نشان دهنده نیاز آن‌ها به کود باشد، در این شرایط نیز می‌توانید از کود حیوانی استفاده کنید.

نحوه مصرف کود حیوانی برای درخت گردو 

روش مصرف کود حیوانی بستگی به نوع کود و شکل آن دارد. کودهای حیوانی به شکل جامد و مایع در دسترس هستند. بنابراین هر کدام روش مصرفی منحصر به خود را دارند.

کودهای جامد را معمولا به صورت چالکود استفاده می‌کنند. یعنی چاله هایی به اندازه نیم متر در انتهای سایه انداز درخت حفر کرده و کود را در آن قرار می‌دهند. در این روش تمامی ریشه های انتهایی از عناصر موجود در کود تغذیه می‌کنند. 

کودهای مایع روش مصرف ساده تری دارند و جذب آن ها توسط درخت آسان تر است. این کودها را همراه آبیاری درخت گردو به آن ها می رسانند. 

خرید بهترین کود حیوانی برای درخت گردو

شما می توانید بهترین کود حیوانی برای درخت گردو را از فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان به راحت‌ترین روش و بدون اتلاف وقت و هزینه اضافی خریداری کنید.

کود مرغی مایع شوک به عنوان یکی از بهترین کودهای حیوانی در بسته بندی 20 لیتری، 5 لیتری و 1 لیتری با بهترین کیفیت در دسترس شما قرار دارد. علاوه بر آن شما می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.

سخن پایانی 

دنیای کشاورزی و باغداری همواره به سمت پیشرفت می‌رود. کودهای زیادی در جهان برای درختان تولید می‌شوند، کود حیوانی نیز یکی از این کودها است که با داشتن عناصر زیاد فواید بی‌نظیری برای درختان گردو دارد.

 استفاده صحیح از کود حیوانی برای درخت گردو نه تنها سلامت درخت را تضمین می‌کند بلکه در طول سال شاهد باردهی فوق‌العاده بالای این درختان خواهید بود. سازگاری کودهای حیوانی با محیط زیست بالا بوده و به حفظ سلامت آن نیز کمک می‌کند.

مطالب مرتبط
یکی از عناصر مهم برای رشد ریشه‌ها و تقویت آن فسفر است. استفاده از کودهای حاوی فسفر می‌تواند به تقویت درخت گردو و در نتیجه افزایش باردهی آن‌ها منجر شود. برای آشنایی بیشتر مقاله «کود فسفر برای گردو» را مطالعه کنید.
برای آشنایی با روش‌های برداشت گردو به شیوه صحیح پیشنهاد ما مطالعه مقاله «برداشت گردو» است.
استفاده از قارچ کش‌ها برای پیشگیری از بیماری‌های قارچی درخت گردو ضروری است. زیرا بروز این بیماری‌ها باردهی درخت را کاهش می‌دهد و گاهی حتی منجر به نابودی آن می‌شود. در مقاله «بهترین قارچ کش برای درخت گردو» علاوه بر معرفی بهترین قارچ کش برای گردو، روش مصرف آن را توضیح داده‌ایم.

سؤالات متداول

1. کدام کود حیوانی برای درخت گردو مناسب‌تر است؟

کود مرغی یکی از بهترین کودهای حیوانی برای گردو است.

2. فواید کود حیوانی برای درخت گردو چیست؟

افزایش رشد برگ‌ها، استحکام ریشه، افزایش جذب مواد مغذی، تقویت خاک و افزایش باردهی

3. چه زمانی بهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای گردو است؟

فصل بهار و پاییز بهترین زمان برای استفاده از این کود برای گردو است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها