آشنایی با کود حیوانی برای گندم

کود حیوانی برای گندم

یکی از کودهایی که دارای عناصر مغذی است و می‌تواند در افزایش عملکرد و کیفیت گندم تأثیر مثبتی داشته باشد کود حیوانی برای گندم است. در واقع، استفاده از کود حیوانی به‌عنوان یک منبع نیتروژن و فسفر می‌تواند باعث افزایش رشد گیاه شود و صفات کمی و کیفی محصول را بهبود ببخشد.

به دلیل اینکه گندم نیاز بالایی به نیتروژن دارد، این کودها می‌توانند منبع غنی برای تامین این عنصر باشند. در این مقاله همراه ما باشید تا در خصوص “کود حیوانی برای گندم” اطلاعات بیشتری را در اختیارتان بگذاریم.

خلاصه‌ای از این مقاله
انواع کود حیوانی که برای گندم استفاده می‌شوند، کود گوسفندی، کود گاوی، کود مرغی و کود بز هستند. دو کودی که درصد نیتروژن (ازت) بالاتری دارند، کود گاوی و کود مرغی هستند.
اغلب از این کودها به قصد اصلاح بافت خاک استفاده می‌شود، اما بهترین کود مایع جایگزین با کارایی بالاتر برای تقویت خاک و کاهش شوری آن، کود هیومیک اسید بمب 95% و کود هیومیک اسید شوک 95% هستند.

بررسی عوامل مؤثر بر کیفیت کود حیوانی

در اینجا به بررسی عواملی که بر کیفیت کود حیوانی تأثیر می‌گذارند خواهیم پرداخت.

  • نوع حیوان

نوع حیوان مورد استفاده برای تولید کود حیوانی بسیار مهم است. برخی حیوانات مانند گاو، بز و گوسفند به عنوان منابع کود حیوانی معروف‌تر هستند؛ با این حال ترکیبات شیمیایی کود حیوانی حاصل از هر نوع حیوان ممکن است متفاوت باشد.

  • نوع تغذیه حیوان

نوع تغذیه حیوان مورد استفاده در تولید کود حیوانی نقش بسیار مهمی در کیفیت کود دارد. کیفیت کود حیواناتی که به غذاهای غنی‌تری دسترسی دارند به‌مراتب بیشتر است.

  • شرایط نگهداری حیوانات

شرایطی که حیوانات در آن‌ها نگهداری می‌شوند نیز بر کیفیت کود حیوانی تأثیر گذارند. حیواناتی که در شرایط بهداشتی مناسب نگهداری می‌شوند و دسترسی به غذا و آب کافی دارند، کیفیت کودشان بیشتر است.

  • روش تولید کود حیوانی

حفظ شرایط بهداشتی در فرآیند تولید کود حیوانی، باعث جلوگیری از آلودگی و سمیت در کود می‌شود و کیفیت آن را بالا می‌برد.

  • نحوه استفاده از کود حیوانی

استفاده از کود حیوانی در زمان مناسب و به میزان صحیح، باعث افزایش کیفیت کود و بهبود عملکرد گیاهان می‌شود.

اکنون که متوجه شدید چه عواملی کیفیت کود حیوانی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، می‌توانید برای شناخت کودهای حیوانی مختلف بخش بعدی را مطالعه کنید.

بهترین کود حیوانی برای گندم

از بین چهار نوع کود گاوی، کود مرغی، کود بز و کود گوسفند، انتخاب بهترین کود حیوانی برای گندم بستگی به ترجیحات شما و کمبودهای خاک دارد.

به طور خلاصه باید بدانید که کود گاوی و کود مرغی، ترکیب متعادلی از عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم را در خود دارند در حالی که کود بز و گوسفند از نظر وجود عنصر نیتروژن، غنی‌تر هستند.

معرفی انواع کود حیوانی برای گندم

کود حیوانی به‌عنوان یک منبع کود طبیعی، شامل مواد غذایی حاصل از تخمیر پسماندهای حیوانی است. فرآیند اصلاح خاک با کود دامی طولانی است و حدوداً ۲ تا ۳ ماه زمان می‌برد. به‌طورکلی، کود حیوانی به دو نوع تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی مزایای استفاده از هر نوع کود حیوانی برای گندم پرداخته خواهد شد.

  • کود حیوانی خام

کود حیوانی خام عمدتاً شامل مواد غذایی مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. استفاده از کود حیوانی خام به‌عنوان یک منبع غذایی ارزشمند باعث افزایش رشد گیاه و بهبود صفات کمی و کیفی محصول می‌شود.

همچنین استفاده از آن به‌عنوان یک منبع غذایی طبیعی، باعث کاهش استفاده از کودهای شیمیایی می‌شود و به کاهش هزینه‌های تولید کمک می‌کند. توجه داشته باشید که این کود دارای علف هرز و آفت است و اگر به صورت کود کمپوست نشده استفاده شود باعث بروز بیماری می‌شود؛ به همین علت بهتر است از کود کمپوست شده استفاده کنید.

  • کود حیوانی کمپوست شده

این کود هم شامل مواد غذایی اصلی مورد نیاز گیاهان مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم است و قبل از استفاده باید بپوسد (خشک شود) اما بر خلاف کود حیوانی خام دارای سطح اسیدی پایین‌تر و همچنین بافت مناسب‌تری است به همین علت هم باعث بهبود ساختار خاک و حفظ رطوبت آن می‌شود.

استفاده از کود حیوانی کمپوست شده باعث بهبود سلامت خاک و حفظ محیط زیست هم می‌شود؛ زیرا موجودات میکروسکوپی تا حدی می‌توانند از باقی مانده مواد گیاهی موجود در کود تغذیه کرده و به نرم شدن بافت خاک کمک کنند.

فواید کود حیوانی برای گندم

بنابراین می‌توانید مصرف کود کمپوست را در برنامه غذایی و کوددهی گندم جای دهید و از مزایای این کود با ارزش بهره بگیرید. در قسمت بعدی با ما همراه باشید تا به بررسی تفاوت کود گاوی و کود مرغی برای گندم بپردازیم.

کود گاوی برای گندم با کود مرغی برای گندم چه تفاوتی دارد؟

کود گاوی و کود مرغی هر دو، کود حیوانی هستند اما تفاوت‌هایی در مقادیر مواد غذایی و برخی ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آن‌ها وجود دارد.

  • به‌طورکلی، کود مرغی حاوی مقادیر بیشتری از نیتروژن، فسفر و پتاسیم است و عناصر ریز مغذی دیگری مانند کلسیم، منیزیم و سولفات دارد.
  • کود گاوی به نسبت کود مرغی علاوه بر سه عنصر اصلی، دارای عناصر آلی بیشتری است.
  • سرعت جذب کود مرغی بالاتر از کود گاوی است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله کود پلت مرغی برای گندم را مطالعه کنید.

اکنون که با خصوصیات انواع کودهای حیوانی آشنا شده‌اید بهتر است اطلاعات مصرف آنها را نیز بدانید. در ادامه بهترین زمان استفاده از کودهای حیوانی و نحوه صحیح استفاده از آن را به شما توضیح می‌دهیم.

بهترین زمان و نحوه استفاده از کود حیوانی

استفاده از کود حیوانی برای گندم به‌عنوان یک منبع غذایی طبیعی در کشاورزی متداول است. با وجود این، استفاده صحیح از آن بسیار مهم است و در صورت مصرف نادرست ممکن است باعث آلودگی خاک و آب شود و به سلامتی انسان‌ها و حیوانات آسیب بزند.

 زمان استفاده از کود دامی برای گندم بستگی به نوع کود و نیاز گیاه دارد؛ به‌عنوان‌مثال کود حیوانی خام معمولاً پس از برداشت محصولات کشاورزی یا در زمانی که گیاهان نیتروژن بیشتری نیاز دارند استفاده می‌شود.

این کود معمولاً در نیمه دوم فصل بهار و زمستان استفاده می‌شود. از طرف دیگر، کود حیوانی کمپوست شده ممکن است در هر زمانی که نیاز به تقویت و بهبود خاک و افزایش تولید محصولات داشته باشیم، استفاده شود.

نحوه استفاده از کود حیوانی برای گندم بستگی به نوع کود دارد. در صورت استفاده از کود حیوانی خام، باید یک سری اصول مانند خشک کردن، آسیاب کردن و کمپوست کردن کود رعایت شود.

همچنین کود حیوانی خام باید قبل از استفاده به خاک اضافه و با آن مخلوط شود تا پتانسیل سوختن را کم‌تر کند. کود حیوانی کمپوست شده به‌راحتی با خاک مخلوط می‌شود و سوزانندگی ندارد. شما باید مطمئن شوید که این کود کاملاً کمپوست شده است و سپس مقدار کافی از آن را به خاک اضافه کنید.

اگر قصد دارید علاوه بر کودهای حیوانی، از کودهای مایع برای گندم خود استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ بهترین روش کود دهی گندم را مطالعه کنید تا با نحوه مصرف این نوع کودها نیز آشنا شوید.

استفاده از کود هیومیک اسید به جای کود دامی

تمامی ذرات کود دامی به‌صورت کامل پوسیده نشده به همین علت فرآیند اصلاح خاک با آن کمی زمان‌بر است و حدوداً ۲ تا ۳ ماه زمان می‌برد؛ در حالی که سرعت اصلاح خاک با هیومیک اسید بسیار بالا است تأثیر آن به‌صورت آنی قابل مشاهده می‌باشد.

اساساً کود دامی فقط برای اصلاح بافت خاک به کار می‌رود اما هیومیک اسید در کنار اصلاح فوری بافت خاک، شوری خاک را می‌شکند، PH خاک را پایین می‌آورد، عناصر مفید را جذب ریشه و عناصر سنگین را دفع می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کود هیومیک اسید برای گندم را حتما مطالعه کنید تا با فواید این کود برای گندم بیشتر آشنا شوید.

هیومیک اسید با داشتن مواد عالی سرعت جوانه‌زنی بذر را افزایش می‌دهد و به رشد ریشه گندم کمک می‌کند. مقدار استفاده از کود هیومیک اسید در مقایسه با کود دامی در یک هکتار زمین، بسیار کم‌تر است.

تأثیر استفاده از کود حیوانی بر بهداشت خاک و محیط زیست

اگر کود دامی برای گندم به‌درستی استفاده شود، می‌تواند به‌سرعت رشد گیاهان و افزایش باروری خاک کمک کند. استفاده از این کود می‌تواند وابستگی به کودهای شیمیایی و هزینه‌های کشاورزی را کاهش دهد.

علی رغم اینکه استفاده از کود حیوانی در کشاورزی به‌شدت رایج است اما می‌تواند عوارض جانبی محیط زیستی و بهداشتی هم داشته باشد. یکی از مسائلی که ممکن است به وجود بیاید «التهاب خاک» است.

در صورتی که کود حیوانی به‌صورت نادرست و به مقدار زیاد استفاده شود می‌تواند باعث التهاب خاک شود و احتمال باروری آن را کاهش دهد. علاوه بر این موضوع، استفاده از کود حیوانی می‌تواند باعث رشد جمعیت میکروبی در خاک شود.

این میکروب‌ها می‌توانند به ترشح گازهای مخرب مانند گاز متان که برای بهداشت محیط زیست مضر هستند، شود. استفاده نادرست از کود حیوانی ممکن است باعث آلودگی آب‌های زیرزمینی شود.

کلام آخر

به‌طورکلی استفاده از کود حیوانی برای گندم باعث بهبود خصوصیات کیفی آن می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال می‌تواند باعث بهبود خصوصیات رنگی (بدون وجود تغییر در ارزش غذایی محصول) شود، به بهبود کیفیت نان و محصولات آردی کمک کند، باعث سلامت خاک و محیط زیست شود، به حفظ رطوبت خاک و بهبود ساختار خاک کمک کند، میزان پسماندهای کشاورزی را کاهش می‌دهد و از محیط زیست حفاظت کند.

در حقیقت استفاده از روش‌های بهینه برای تأمین مواد آلی خاک به‌ویژه استفاده از کود دامی برای گندم باعث حفظ و بهبود شرایط خاک و افزایش عملکرد محصول می‌شود.

مطالب مرتبط
علاوه بر استفاده از کود حیوانی قبل از کشت گندم، یکی از کودهایی که تاثیر عالی در افزایش جوانه زنی گندم دارد، کود بذرمال گندم است، اطلاعات مربوطه را در مقالۀ ذکر شده مطالعه کنید.
اگر می‌خواهید با بهترین کود برای افزایش تناژ گندم آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید تا فواید و زمان مصرف این کود را بدانید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.5 / 5. امتیاز های این مقاله: 10

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها