فواید کود هیومیک اسید برای درختان چیست؟

فواید کود هیومیک اسید برای درختان میوه

اگر شما هم جزو باغدارانی هستید که حداقل یک بار با مشکلاتی مانند سفت شدن بافت خاک، عدم دریافت نتیجه از کوددهی، شوری خاک، عدم نفوذ آب در خاک و… مواجه شده‌اید، بهتر است بدانید راه حل تمام این موارد معجزه‌ای به نام “هیومیک اسید” است. به دلیل مزایای بی‌شمار کود هیومیک اسید، یکی از کودهای طبیعی بسیار مهم و کاربردی در کشاورزی و باغداری می‌باشد که حتی مصرف آن برای گیاهان آپارتمانی نیز توصیه می‌شود. در این مقاله صفر تا صد فواید کود هیومیک اسید برای درختان را بررسی می‌کنیم و در انتها تمام اطلاعات درباره نحوه، مقدار و زمان مصرف اسید هیومیک برای باغات را توضیح می‌دهیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

هیومیک اسید چیست؟

استفاده از هیومیک اسید در سیستم آبیاری درختان میوه
هیومیک اسید یک ترکیب شیمیایی آلی است که در بسیاری از خاک ها و آب های طبیعی وجود دارد. این ترکیب شیمیایی از تجزیه باقی مانده بقایای جانداران و گیاهان در دل خاک و در طول سال‌های زیادی تشکیل می‌شود. هیومیک اسید از جمله مواد آلی پایه (humus) است که به طور طبیعی در خاک وجود دارد. این ترکیب شیمیایی مانند دیگر اجزای خاک اهمیت زیادی در حفظ سلامت خاک و بهبود خصوصیات آن دارد. به عنوان مثال، هیومیک اسید باعث بهبود ساختار خاک، افزایش نفوذپذیری و حفظ آب و رطوبت خاک می‌شود. همچنین، با افزایش قابلیت جذب و نگهداری عناصر غذایی در خاک، باعث بهبود تغذیه گیاهان می‌شود. در کل، هیومیک اسید یک ماده آلی مفید و اساسی برای حفظ سلامت خاک و بهبود شرایط رشد گیاهان است. ما در مقاله “کود هیومیک اسید چیست؟” به طور کامل درباره منشاء و ویژگی‌های این کود طبیعی صحبت کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم آن را مطالعه کنید. در ادامه به توضیح سایر فواید کود هیومیک اسید برای درختان می‌پردازیم.

فواید کود هیومیک اسید برای درختان میوه چیست؟

مصرف کود اسید هیومیک به عنوان یک اصلاح کننده بسیار قوی تاثیر بی‌شماری برای تمام گیاهان از جمله درختان میوه دارد. از مهم‌ترین فواید کود هیومیک اسید برای درختان میوه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش بازدهی کوددهی

یکی از وظایف کود هیومیک اسید آزاد سازی عناصر بلوکه شده در خاک است. گاهی شما به مقدار کافی از کودهای شیمیایی و طبیعی استفاده می‌کنید اما نتیجه‌ای نمی‌گیرید. دلیل این اتفاق چسبیدن عناصر مغذی به یکدیگر و غیر قابل جذب شدن آنها توسط ریشه است. هیومیک اسید با جدا کردن عناصر غذایی از یکدیگر، نه تنها سبب افزایش بازدهی کوددهی می‌شود، بلکه به سلامت خاک و گیاه نیز کمک می‌کند. یکی از نکات دریافت بهترین بازدهی، تهیه کود هیومیک اسید اصل و مرغوب است. بنابراین ضروری است راه تشخیص کود هیومیک اسید اصل از تقلبی را بدانید و از خرید کود بی کیفت پرهیز کنید.

 • افزایش جذب عناصر غذایی
 • ایجاد تخلخل در خاک
 • بهبود تنفس ریشه درخت

کود هیومیک اسید با بهود بافت خاک، عناصر سنگین و مضر را از دسترس ریشه خارج می‌کند و مواد مغذی مورد نیاز درخت را در نزدیکی ریشه نگه می‌دارد. بنابراین از این طریق به افزایش جذب عناصر توسط ریشه کمک زیادی می‌کند. یکی دیگر از فواید کود هیومیک اسید برای درختان ایجاد تخلخل در خاک است. فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید خاک با تغذیه از هیومیک اسید دو برابر شده و در اثر تقسیمات سلولی آنها بین ذرات خاک فاصله ایجاد می‌شود. در اثر این اتفاق ریشه درخت به راحتی در دل خاک حرکت می‌کند و مواد مغذی بیشتری را جذب می‌کند. در اثر ایجاد تخلخل و پوک شدن خاک، اکسیژن بین ذرات خاک راه پیدا می‌کند و همین امر سبب بهبود تنفس ریشه می‌شود. البته ایجاد تمام این تغییرات مثبت نیازمند تهیه کود اصل است که ما در مقاله “کود هیومیک اسید 95 درصد شوک چیست؟” به بررسی بهترین مارک کود اسید هیومیک پرداخته‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید.

کود هیومیک اسید مایع برای باغات
 • افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک
 • کاهش شوری خاک

اسید هیومیک در خاک مانند یک اسفنج عمل کرده و با حفظ آب در خاک، ریشه زمان بیشتری می‌تواند آب را جذب کند و نیاز خود را برطرف کند. این ویژگی مخصوصا برای باغدارانی که با مشکل کمبود آب مواجه هستند بسیار مهم و کاربردی است. از مهم‌ترین فواید کود هیومیک اسید برای درختان می‌توان به کاهش میزان شوری خاک اشاره کرد. این کود طبیعی نمک را از ریشه دور کرده و از جذب آن جلوگیری می‌کند. بنابراین اصلاح شوری خاک با کود هیومیک اسید یکی از راه‌های مطمئن برای برداشت محصولی با کیفیت است.

 • افزایش رشد درختان
 • بهبود سلامت درختان
 • افزایش تناژ محصول

با تسهیل جذب مواد مغذی توسط ریشه، رشد درختان افزایش پیدا کرده و گیاهانی شاداب و سرحال خواهید داشت. اسید هیومیک با افزایش مقاومت درختان در برابر بیماری‌ها و آفات، باعث بهبود سلامت درختان می‌شود. هیومیک اسید با حفظ رطوبت در خاک، تسریع جذب عناصر غذایی، بهبود بافت خاک و… باعث افزایش تناژ محصول می‌شود.

افزایش تناژ میوه با استفاده از کود اسید هیومیک
 • کاهش میزان مواد سمی موجود در خاک
 • افزایش طول عمر محصولات باغی
 • افزایش جذب نور خورشید توسط گیاه
 • سرعت بخشیدن به فرآیند فتوسنتز

اسید هیومیک میزان مواد سمی موجود در خاک را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. این ویژگی به دلیل ترکیبات خاصی است که در بافت این ماده آلی و مغذی وجود دارد. وجود هیومیک در خاک باعث می‌شود که ضخامت دیواره‌های سلولی در محصولات باغی بیشتر شود. این موضوع خود نقش مهمی در افزایش طول عمر مفید محصولات دارد. استفاده از اسید هیومیک در باغات میوه موجب تیره شدن خاک آن می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که سطح خاک، نور بیشتری از خورشید را جذب کند. به این ترتیب پروسه پرورش گیاه با وجود نور بیشتر، سریع‌تر و باکیفیت‌تر انجام می‌گیرد. مطمئناً محصولی که از این‌گونه گیاهان به دست می‌آید نیز از کمیت و کیفیت بیشتری برخوردار است. وجود اسید هیومیک در خاک موجب بالا رفتن کلروفیل، آمینو اسید و قند در گیاهان شده و همین موضوع باعث سرعت بخشیدن به فرآیند فتوسنتز می‌شود. درواقع اسید هیومیک مانند یک کاتالیزور عمل می‌کند و سرعت انجام واکنش‌های شیمیایی را افزایش می‌دهد. به طور کلی، کود هیومیک اسید باعث بهبود شرایط رشد و سلامت درختان و افزایش تولید محصولات می شود.

نحوه مصرف هیومیک اسید برای محصولات باغی

از آنجاییکه تاثیر اصلی هیومیک اسید اصلاح بافت خاک است، بنابراین نحوه مصرف هیومیک اسید برای محصولات باغی به صورت آبیاری می‌باشد. کافی است مقدار لازم از کود را همراه با آب آبیاری وارد زمین کنید و منتظر ایجاد تاثیرات مثبت آن باشید. همچنین برای دریافت نتیجه بهتر لازم است مقاله “راهنمای جامع استفاده از کود هیومیک اسید” را مطالعه کنید تا از هدر رفت هزینه‌های مالی خود جلوگیری کنید.

کود هیومیک اسید شوک برای درختتان میوه

مقدار مصرف کود اسید هیومیک برای باغات

کود هیومیک اسید در لیست کودهای طبیعی قرار دارد و بنابراین اگر به مقدار زیاد و در دفعات متعدد نیز مصرف شود هیچ خطری برای گیاهان و محیط زیست به همراه ندارد. اما برای کاهش هزینه‌های مالی توصیه می‌شود طبق دستور العمل آن پیش بروید و مقدار مصرف کود هیومیک اسید برای هر درخت را بدانید. برای آبیاری کود اسید هیومیک کافی است مقدار 20 لیتر از کود را همراه با آب آبیاری وارد زمین کنید. درواقع این مقدار برای مصرف یک هکتار است.

زمان مصرف کود هیومیک اسید برای درختان

هیومیک اسید به دلیل ویژگی‌های منحصر بفردی که دارد در اکثر دوره های رشد قابل استفاده می‌باشد. اما برای صرفه جویی اقتصادی لازم است بهترین زمان مصرف هیومیک اسید برای درختان را بدانید و آن را در زمان طلایی خود مصرف کنید. اولین زمان استفاده از هیومیک اسید برای درختان همراه با یخ آب زمستانه است. در این زمان اسید هیومیک همراه با آب به عمق خاک نفوذ کرده و بافت خاک را برای زمانی که درخت از خواب زمستانه بیدار می‌شود، آماده می‌کند. همچنین از هیومیک اسید می‌توان در مراحل قبل از شکوفه دهی و زمان تشکیل میوه نیز استفاده کرد. درصورتی که خاک باغ شما دچار شوری است، استفاده از هیومیک اسید را در چندین مرحله تکرار کنید.

خرید بهترین کود هیومیک اسید برای درختان میوه

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه “خرید کود هیومیک اسید 95 درصد شوک” بهترین کود اسید هیومیک را تهیه کنید و ما سفارش شما را در اسرع وقت و با بسته بندی کاربردی به دستتان می‌رسانیم.

کلام آخر

اسید هیومیک با تاثیرات معجزه آسای آن بر روی خاک، مزایای بی‌شماری به همراه دارد. از مهم‌ترین فواید کود هیومیک اسید برای درختان می‌توان به افزایش جذب عناصر غذایی، کاهش شوری خاک، افزایش تناژ میوه، افزایش جذب نور خورشید، بهبود سلامت درخت و خاک، اصلاح کننده قوی خاک، بهبود تنفس ریشه و… اشاره کرد. همانطور که گفته‌ایم اسید هیومیک کودی کاملا طبیعی است و به هیچ عنوان خاصیت سوزانندگی ندارد به همین دلیل در طی تمام مراحل رشد درخت می‌توان از آن استفاده کرد. بنابراین برای باغداری ارگانیک، حفظ سلامت درختانتان و در نهایت رسیدن به سود اقتصادی مصرف کود هیومیک اسید را جدی بگیرید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.7 / 5. امتیاز های این مقاله: 3

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها