مهم‌ترین خواص فروت ست برای درختان میوه چیست؟

خواص فروت ست درختان میوه

هنگام فصل بهار یکی از سوالاتی که ذهن باغداران مشغول می‌کند این است که خواص فروت ست برای درختان چیست؟ لازم است این کود را حتما مصرف کنم؟

ابتدا باید بدانید که مصرف فروت ست واجب است اما کافی نیست. مهم‌ترین مزیت استفاده از فروت ست درختان میوه، افزایش چشمگیر سود اقتصادی باغداران است. در واقع این کود با افزایش کمیت و کیفیت میوه درختان، سود اقتصادی قابل‌توجهی را نصیب کشاورزان می‌کند.

اگرمی‌خواهید بدانید کود فروت ست، کدامیک از نیازهای درختان میوه را برآورده می‌کند، تا انتها همراه ما باشید

خلاصه‌ای از این مقاله
از مهم‌ترین خواص فروت ست می‌توانیم به تشکیل گل و میوه باکیفیت، جلوگیری از ریزش جوانه، گل و میوه‌ها، مدیریت سال آوری، بهبود مقاومت درخت در برابر تنش‌های محیطی و بیماری‌ها اشاره کنیم.
دو کود فروت ست با قابلیت جذب بالا و تولید شده با فناوری نانو مایع، کود فروت ست بمب و فروت ست شوک هستند که توصیه می‌کنیم حتماً از آنها به روش محلول پاشی استفاده کنید.

تعریف مختصر از کود فروت ست

همان‌طور که از نام این کود پیداست، کود فروت ست باعث تنظیم شدن گلدهی و میوه دهی درخت می‌شود. به این دلیل نام این کود فروت ست است که در مرحلۀ خاص تشکیل جوانه زایشی (جوانۀ گل) به آن اضافه می‌شود و بدین نحو، موجب بسیاری از فواید و خواص برای گیاهان می‌شود.

برای آنکه به طور کامل بدانید، کود فروت ست چیست و چه مزایایی دارد حتما مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

خواص فروت ست درختان میوه

کود فروت ست برای درختان میوه خواص و مزایای فراوانی دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • کنترل سال‌آوری: سال‌آوری به این معناست که درخت میوه، یک سال بار می‌آورد و سال بعد نه. بنابراین لازم است در سالی که گیاه بار می‌آورد به خوبی آن را تغذیه کرد تا برای سال بعد توان بارآوری داشته باشد.
  با استفاده از فروت ست می‌توان در سال پربار، جوانه های زایشی بیشتری را حفظ کرد. با استفاده از عناصر موجود در فروت ست، علاوه بر تامین مواد غذایی مورد نیاز فعلی گیاه، بخشی نیز به جوانه‌های سال بعد می‌رسد و در نتیجه میوه‌ها مجبور به مصرف مواد غذایی مخصوص جوانه‌های سال بعد نخواهند شد.
 • افزایش تعداد محصولات در درخت‌های میوه‌: یکی از خواص مهم فروت ست افزایش تشکیل میوه در محصولات باغی است. با فروت ست درخت میوه می‌توان در اوایل بهار و اواخر زمستان که دمای خاک پایین است و برگ‌ها تشکیل نشده‌اند و همچنین جریان شیره‌های گیاهی بسیار کُند است، جوانه‌ها را تغذیه کرد.
  تغذیه درخت میوه با کود فروت ست کمک می‌کند عملکرد درخت میوه بهبود پیدا کرده و تعداد محصولات در درخت‌های میوه افزایش پیدا کند.
 • ذخیره مواد غذایی برای سال بعد: در ابتدای فصل بهار، شروع فعالیت سیستم ریشه‌ای درخت برای جذب عناصر غذایی، یک تا دو هفته زمان می‌برد. در این مرحله ذخیره مواد غذایی برای تقویت درخت اهمیت زیادی دارد. در واقع عملکرد درخت میوه تا حدود زیادی به این ذخیره‌سازی بستگی دارد. فروت ست این کار را برای درخت میوه شما به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد.
 • جذب سریع: کوددهی فروت ست درختان میوه از طریق محلول‌پاشی، با جذب پرسرعتی همراه است. این یک مزیت بزرگ برای تقویت به موقع درختان میوه محسوب می‌شود.
 • افزایش مقاومت درخت میوه در برابر آفات و حشرات: می‌دانید که آفات و بیماری‌ها درختانی که تغذیه نامناسب دارند را بیشتر درگیر می‌کنند. یکی از خواص این کود افزایش مقاومت درخت میوه در برابر حشرات و آفاتی است که میوه‌ها را درگیر می‌کند.
فواید فروت ست درختان

در بخش بعدی مهم‌ترین عناصر موجود در کود فروت ست را بررسی می‌کنیم تا بدانید این کود ارزشمند چه ترکیبی را در خود جای داده است.

فروت ست درختان میوه از چه عناصری تشکیل شده است؟

برای درک بهتر هر کود بهتر است با اجزا و مواد تشکیل دهنده آن بصورت کامل آشنا شویم تا بدین نحو قادر باشیم با شرایط بهتری نیاز گیاهمان را برطرف کنیم؛ مهم‌ترین عناصر موجود در ترکیبات فروت ست به شرح زیر است:

 • روی: وجود عنصر روی برای درختان میوه ضروری است. در صورتیکه روی به موقع به جوانه‌ها نرسد و در آن ذخیره نشود، درخت میوه در فصل بهار با کمبود این عنصر مواجه خوهد شد. نتیجۀ کمبود روی در درخت میوه باعث ایجاد میوه‌های بی‌کیفیت است.
  عنصر روی می‌تواند فعالیت کلروفیل را تحریک کرده، فعالیت آنزیم‌ها را افزایش دهد و عملکرد هورمون اکسین را بهبود بخشد. همچنین مهم‌ترین اثر آن را می‌توان تحریک گیاه برای گلدهی بیشتر دانست و طبیعتا گلدهی بیشتر رابطۀ مستقیم با افزایش محصولات دارد.
 • بور: عنصر بور یکی دیگر از ریزمغذی‌های موردنیاز گیاه است. عنصر بور را باید به موقع یعنی بعد از برداشت محصول در جوانه‌ها ذخیره کرد. عنصر بور نقش مهمی در مرحله تشکیل لوله گرده‌ای، تنظیم فعالیت آنزیم‌ها و افزایش تعداد جوانه‌های زایشی دارد.
 • آمینو اسید: از جمله ترکیبات موثر موجود در کود فروت ست، آمینواسیدها هستند. استفاده از آمینواسیدها در فروت ست، سبب افزایش چشمگیر در غلظت شیره گیاهی می‌شود. این افزایش غلظت، سوخت و ساز گیاه را تحریک کرده و منجر به افزایش مقاومت گیاه در برابر شرایط سرد سال و تاخیر در فرآیند خزان می‌گردد.
  بهبود سوخت و ساز و مقاومت گیاه، آمادگی بیشتری برای گیاه در فصل تولید محصول به ارمغان می‌آورد.

تا بدین جای کار با مهم‌ترین اجزا و عناصر اصلی تشکیل دهندۀ فروت ست آشنا شدید، البته این کود عناصر دیگری مثل آهن، کلسیم، نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیز دارد که توضیح آنها در این مقاله نمی‌گنجد.

برای دریافت تمام خواص فروت ست باید نکاتی مهمی را رعایت کنید تا در نهایت بتوانید به نتیجۀ دلخواهمان برسید.  در ادامه به تشریح مواردی که باید آنها را رعایت کنیم خواهیم پرداخت.

برای درختان میوه، به چه روشی فروت ست را کود دهی کنیم؟

نحوۀ مصرف هر کود به طور مستقیم در میزان اثربخشی آن دخیل است. طریقه و نحوۀ مصرف کود فروت ست بصورت محلول پاشی و آبیاری است. منتهی توصیه ما این است که این کود را حتماً به روش محلول پاشی مصرف کنید.

با شروع فصل بهار طبیعتاً اندام‌های بیرون از خاک گیاه، بسیار زودتر از ریشۀ خاک از خواب بیدار می‌شوند و این اندام‌ها هستند که به مواد غذایی و تقویتی کود فروت ست احتیاج فراوانی دارند و شما از طریق محلول پاشی فروت ست این نیازها را برایشان تامین می‌کنید.

در واقع چنانچه این کود را آبیاری کنید، مواد مغذی با تأخیر به اندام‌های مختلف درخت خواهند رسید چرا که سیستم ریشه درخت کامل بیدار نشده و قعال نیست.

به علاوه، حتی پس از برداشت محصول هم اگر از روش محلول پاشی استفاده کنید، در میزان مصرف کود صرفه جویی کرده و در نتیجه هزینه‌های باغداری کمتر می‌شود.

چه زمان از کود فروت ست درختان میوه استفاده کنیم؟

در رابطه با زمان مصرف کود فروت ست با چند نکته مواجه هستیم. اول اینکه استفاده از فروت ست تنها محدود به یکبار استفاده از آن در یک فصل نیست و بهترین زمان مصرف کود فروت ست شامل دو مرحله است که این دو مرحله شامل:

 1. شروع و آغاز فصل که همانا فصل بهار است (قبل از گلدهی)
 2. بلافاصله بعد از برداشت محصولات

اطلاعات بیشتر راجع به زمان محلول پاشی فروت ست را در مقالۀ ذکر شده مطالعه کنید.

خرید بهترین کود فروت ست برای درختان میوه

کود فروت ست شوک و فروت ست بمب کودهایی خارجی هستند که از تکنولوژی ساخت نانو بهره‌ می‌برند. از فواید این کودها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • افزایش تشکیل جوانه گل
 • بهبود فتوسنتز و افزایش میزان کلروفیل
 • تبدیل حداکثری گل به میوه
 • جلوگیری از ریزش جوانه، شکوفه و میوه
 • بهبود گرده افشانی و تلقیح باکیفیت

جهت خرید کود فروت ست در حجم 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری به صفحۀ ذکر شده مراجعه و سفارش خود را ثبت کنید.

مقدار مصرف کود فروت ست

در روش محلول پاشی باید دو الی سه لیتر از کود فروت ست شوک یا بمب را در مخزن سمپاش ریخته و با هزار لیتر آب ترکیب کنید. این میزان برای کود دهی یک هکتار باغ است.

اگر قصد دارید از روش آبیاری فروت ست را کود دهی کنید باید برای هر هکتار باغ، پنج لیتر کود را در سیستم آبیاری ترکیب کرده و کود دهی را انجام دهید. به عبارتی برای هر درخت بین 50 تا 250 سی سی کود لازم است.

چنانچه راجع به مقدار مصرف فروت ست و نحوۀ استفادۀ این کود به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، حتما مقالۀ پیشنهادی ما را مطالعه کنید.

سخن پایانی

بدون شک فرایند رسیدن به محصول عالی و با کیفیت نیازمند شناخت دقیق نیاز گیاهان، درختان و انواع محصولات زراعی است. فرایند رسیدن به آگاهی را می‌توانید از مقالاتی که در وبسایت نیاز گیاهان منتشر می‌کنیم پیگیر باشید.

برای دریافت مشاورۀ رایگان می‌توانید با شماره‌های داخل وبسایت نیاز گیاهان تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان عزیز خواهند بود.

شما تا به حال برای چه درختانی کود فروت ست مصرف کرده‌اید؟ نتیجه این کود دهی چه بود؟ تجربیات خود را با ما و دیگر کشاورزان در قسمت کامنت‌ها در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
یکی از کودهایی که فواید عالی برای درختان دارد، کود ده ایکس شوک برای محصولات باغی می‌باشد که دارای ده عنصر درشت مغذی و ریز مغذی است. این کود درختان را تقویت می‌کند و رشد آن‌ها را افزایش می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم حتما مزایای این کود را مطالعه کنید. 
یکی از کودهایی که باعث درشتی محصولات باغی می‌شود کود درشت شدن میوه است که در مرحله فندقی شدن میوه باید حتما مصرف شود. اطلاعات این کود را می‌توانید در مقالۀ ذکر شده مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها