فواید کود پتاس برای گوجه فرنگی چیست؟ تشخیص علائم کمبود آن

کود پتاس برای گوجه فرنگی

موضوع بحث این مقالۀ ما کود پتاس برای گوجه فرنگی است. تنها آب، خاک و نور متعادل برای تغذیه این گیاه کافی نیست، بلکه باید در کنار آنها از انواع کودهای مناسب برای گوجه فرنگی و از جمله کود پتاس نیز استفاده کرد.

عدم استفاده از این کود، همواره آن را در معرض آفات و بیماری‌های گوناگون قرار داده و می‌تواند منجر به طعم بد، اندازه ریز و ظاهر بد فرم و نارس شدن این گیاه شود. در ادامه قصد داریم در مورد فواید کود پتاس برای گوجه فرنگی، زمان، نحوه و میزان مصرف آن صحبت کرده و علائم کمبود پتاسیم در گوجه فرنگی را بررسی کنیم.

خلاصه‌ای از این مقاله
کود پتاس برای گوجه فرنگی به منظور درشت شدن گوجه فرنگی، طعم بهتر و داشتن ظاهر سالم استفاده می‌شود.
بهترین زمان مصرف کود پتاس برای گوجه فرنگی در قبل از گلدهی، تشکیل میوه، قبل از برداشت و اولین آبیاری بعد از چین است.
کود پتاس بالا 60 درصد شوک که توسط تکنولوژی نانو کود تهیه شده است، بهترین کود افزایش محصول گوجه فرنگی است.

فواید کود پتاس برای گوجه فرنگی چیست؟

کود پتاسیم یکی از درشت مغذی‌های مورد نیا زگیاهان از جمله گوجه فرنگی است و انواع متفاوتی دارد، مانند کود پتاس بالا، کود سولفات پتاسیم (سولو پتاس)، نیترات پتاسیم، کلرید پتاسیم، مونو پتاسیم فسفات، کربنات پتاسیم و سولفات پتاسیم و منیزیم، همگی به نوعی کود پتاس هستند که بسته به نوع گیاه و کمبودهای خاک می‌توان از آنها استفاده کرد. موضوع بحث ما کود پتاس بالا است.

کود پتاس بالا برای گوجه‌فرنگی فواید متعددی دارند که در لیست زیر نام برده‌ایم:

 • تقویت دیواره‌های سلولی که به استحکام و کیفیت بافت گوجه فرنگی کمک می‌کند.
 • جذب مواد مغذی را افزایش می‌دهد.
 • به افزایش کیفیت و مقاومت میوه در برابر شرایط نامساعد محیطی مانند گرما و خشکی کمک می‌کند.
 • موجب انتقال مواد قندی در سراسر گیاه می‌شود.
 • باعث افزایش رنگدانه‌های قرمز در گوجه‌فرنگی‌ها می‌شود و ظاهری رنگی و جذاب به میوه می‌بخشد.
 • به پیشگیری از پوسیدگی گوجه فرنگی کمک می‌کند.
 • تولید نشاسته و پروتئین را در گوجه‌فرنگی زیاد می‌کند.
 • به حفظ فشار اسمزی مناسب در سلول‌ها کمک می‌کند تا آب کمتری از دست بدهند و تعادل یونی خود را حفظ کنند.

تمام این مزایای گفته شده، زمانی حاصل می‌شوند که استفاده از این کود در زمان‌های مناسبی صورت گیرد. در بخش بعدی زمان مصرف کود پتاس برای گوجه فرنگی را توضیح می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: اگر مایل هستید در رابطه با کود سولوپتاس یا همان سولفات پتاسیم اطلاعات جامع‌تری را کسب کنید حتما به مقالۀ کود سولوپتاس چیست؟ مراجعه بفرمایید.

زمان مناسب استفاده از کود پتاس برای گوجه فرنگی

گوجه‌فرنگی نیز مثل گیاهان دیگر، مراحل رشد زیادی را پشت سر می‌گذارد تا در نهایت به مرحله میوه‌دهی برسد. در چهار مرحله اصلی از رشد گوجه فرنگی به پتاس نیاز است که عبارت‌اند از:

 1. مرحله قبل از گلدهی: استفاده از کود پتاسیم در این مرحله بسیار مهم است زیرا به بوته گوجه فرنگی کمک می‌کند تا استرس‌های محیطی را پشت سر بگذارد و گل‌ها به میوه تبدیل شوند. پتاسیم به تقویت گیاه در این دوره حساس کمک کرده و به بهبود کیفیت و مقدار میوه‌های تولیدی کمک می‌کند.
 2. مرحله تشکیل میوه: پتاسیم در تقسیم سلولی نقش دارد که باعث تولید میوه‌های بزرگ‌تر و با کیفیت‌تر می‌شود. کود پتاس در این زمان به سفتی و محکمی دیواره‌های سلولی کمک می‌کند، که در نهایت به حفظ کیفیت میوه‌ها در طول برداشت و پس از آن کمک خواهد کرد.
 3. مرحله قبل از برداشت: افزودن کود پتاسیم حدود 20 روز قبل از برداشت می‌تواند متابولیسم را فعال‌تر کرده و گوجه‌ها را برای برداشت آماده کند. این امر به افزایش محتوای قند و بهبود رنگ و طعم نهایی گوجه کمک می‌کند.
 4. اولین آبیاری بعد از چین: پس از هر چین، ذخایر مغذی گیاه تا حدی تخلیه می‌شود. پتاسیم به عنوان یک عنصر حیاتی برای فعالیت‌های متابولیکی گیاه، می‌تواند به بازسازی این ذخایر کمک کند و گیاه را برای چین بعدی آماده کند. برای اطلاع از بهترین روش آبیاری گوجه فرنگی حتماً به مقالۀ پیشنهادی ما مراجعه کنید.
زمان مصرف کود پتاس برای گوجه فرنگی

این چهار مرحله را می‌توانید به عنوان مهم‌ترین دوره‌ها برای کود دهی پتاسیم در نظر بگیرید تا شاهد نتایج عالی در تولید گوجه‌فرنگی باشید.

بهترین کود پتاس بالا برای گوجه فرنگی برای رشد عالی

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در انتخاب کود دقت کنید، خلوص بالا و تکنولوژی تولید آن است. ما در مجموعه نیاز گیاهان کودهای آمریکایی برند شوک که توسط تکنولوژی نانو کود تهیه شده‌اند را موجود کرده‌ایم. این کودها به دلیل داشتن ذرات کوچک، بسیار سریع جذب گوجه فرنگی یا هر گیاه دیگری می‌شوند.

از فواید کود پتاس بالا 60 درصد شوک این موارد است:

 • درشتی گوجه فرنگی به واسطه افزایش تقسیم سلولی
 • حفظ تعادل آب در گوجه فرنگی
 • افزایش میزان قند در گوجه فرنگی و خوش طعم شدن آن
 • افزایش مقاومت گیاه در برابر شرایط سخت
 • ظاهر بهتر و سالم‌ترگوجه فرنگی

این کود در سه بسته بندی یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری در فروشگاه اینترنتی ما وجود دارد. شما می‌توایند جهت سفارش و کسب اطلاعات تکمیلی، بر روی صفحه محصول در بالا کلیک کنید.

نحوه و مقدار مصرف کود پتاس بالا برای گوجه فرنگی

از کود پتاس بالا شوک به دو روش محلول پاشی و آبیاری استفاده می‌شود. در روش محلول پاشی باید مقدار کود لازم را در مخزن مخصوص ریخته و محلول پاشی را انجام دهید.

در روش آبیاری می‌توانید کود را درون بشکه ریخته و بر سر جوی آب که به سمت مزرعه می‌رود، شیر بشکه را باز کنید تا کود به تمام نقاط مزرعه برسد.

نکته مهم برای استفاده از این کود، استفاده از آن به مقدار مناسب است؛ چرا که مقادیر زیاد پتاسیم، می‌تواند منجر به مسمومیت این گیاه و ترکیدن آن شود. همچنین مانع از جذب کافی منیزیم، آمونیوم و کلسیم خواهد شد؛ اما کود دادن به روش اصولی، رشد هر چه بهتر گیاه و باردهی مناسب آن را به دنبال خواهد داشت. جدول مصرف این کود در زیر آمده است.

نحوه مصرفمقدار مصرف
محلول پاشی برای مزارع۳ تا ۵ لیتر در هکتار با ۴۰۰ تا ۸۰۰ لیتر آب
دوز آبیاری مزارع۱۰ تا ۲۰ لیتر بصورت شیر بشکه
دوز محلول پاشی باغات متناسب با سن درختان۵ تا ۲۰ لیتر در ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر آب
دوز آبیاری باغات با توجه به سن درختان۳۰ تا ۵۰ لیتر به صورت شیر بشکه

دقت کنید محلول پاشی یا آبیاری را در زمان‌هایی که هوا گرم است، مخصوصاً ظهر موکول نکنید و آن را صبح یا عصر انجام دهید.

علائم کمبود پتاس در گوجه فرنگی چیست؟

سوالی که همیشه از ما می‌پرسید این است که کمبود پتاس در گوجه فرنگی را چطور تشخیص دهیم؟ در ادامه این علائم را بررسی کرده‌ایم.

کاهش سرعت رشد

عدم وجود پتاسیم کافی در گوجه‌فرنگی باعث می‌شود رشد آن خیلی آهسته شده، میوه‌های آن به موقع رشد نکنند و یا به صورت یکنواخت رنگ نگیرند. ریز شدن میوه‌های گوجه‌فرنگی و قرمز نشدن نشدن آنها نیز از دیگر علائم کمبود پتاسیم در این گیاه است.

تغییر رنگ برگ ها

برای پی بردن به کمبود عنصر پتاسیم در گوجه‌فرنگی، ابتدا باید به ظاهر گیاه نگاه کنید. کمبود پتاسیم قبل از هر چیز، در برگ‌های پایینی که قدیمی‌تر هستند خود را نشان می‌دهد؛ به طوری که نوک برگ‌ها دچار سوختگی می‌شود. همچنین ممکن است حاشیه این برگ‌ها زرد شده و دچار نکروز بین رگبرگی شوند که در نهایت خود را به صورت لکه‌های زرد و قهوه‌ای روی برگ، نشان می‌دهند.

 کمبود پتاس در گوجه فرنگی

این نشانه‌ها ممکن است با علائم ناشی از شوری خاک اشتباه گرفته شوند که در آن، زردی ابتدا در حاشیۀ برگ‌ها ظاهر شده و به تدریج به سمت رگبرگ مرکزی پیش می‌رود.

خوب است بدانید کمبود عنصر آهن باعث زرد شدن برگ گوجه فرنگی و عدم رشد مناسب آن می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای تشخیص این عنصر و اطلاع از بهترین زمان مصرف آن به مقالۀ کود آهن برای گوجه فرنگی مراجعه کنید.

کاهش مقاومت

حساس شدن گیاه در برابر انواع آفات، بیماری و خشکی، از دیگر علائم کمبود پتاسیم در گیاه است که منجر به از بین رفتن سرزندگی گیاه می‌شود.

نارس شدن میوه ها

با کمبود پتاسیم در دوره باردهی، گوجه‌ها به طور نامساوی رسیده و اغلب کوچک و سبز باقی می‌مانند و طعم ترش و پوستی ضخیم دارند و کم‌آبی در داخل آنها قابل تشخیص است. کمبود پتاسیم باعث کاهش محسوس تعداد میوه‌های تولید شده توسط هر بوته نیز می‌شود.

بنابراین، تأمین کافی پتاسیم برای رشد سالم گیاه، حفظ رنگ طبیعی گوجه‌ها و باردهی مناسب ضروری است.

سخن نهایی

در این مقاله راجع به فواید کود پتاس برای گوجه فرنگی، زمان مصرف کود پتاس برای گوجه فرنگی، علائم کمبود آن و دیگر نکات استفاده از آن پرداختیم. توضیح دادیم که کود پتاس در قدم اول باعث درشتی گوجه فرنگی شده و سپس آن را از خطر بیماری‌ها و تنش‌ها دور می‌کند.

شما تا به حال از کدام نوع کود پتاس برای گوجه فرنگی استفاده کرده‌اید و نتیجه مناسبی دریافت کرده‌اید؟ اگر سوالی دارید که در مقاله به آن نپرداخته‌ایم حتماً آن را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

کارشناسان ما آماده هستند که به صورت تلفنی، به شما مشاورۀ اصولی راجع به تهیه کود پتاس بالا بدهند. جهت دریافت راهنمایی، با شماره تماس‌های موجود در وبسایت تماس حاصل کنید.

مطالب مرتبط

جهت تغذیه اصولی گوجه فرنگی، باید یک برنامه کود دهی منظم را اجرا کنید، در مقالۀ راهنمای کود دهی گوجه فرنگی به صورت کامل به این موضوع مهم پرداخته‌ایم.
حتما شما هم دغدغۀ این را دارید که بهترین کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی چیست؟ پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ نام برده را مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3 / 5. امتیاز های این مقاله: 2

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها