معرفی 5 نهال بادام برای مناطق سردسیر و بررسی ویژگی‌های آنها

بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر

بادام یکی از محبوب‌ترین نهال‌ها در کشور ما است. مغز بادام خواص بی‌نظیر و مزه بسیار خوبی دارد. محصول نهال بادام که ریشه‌اش به ایران و چند کشور همسایه برمی‌گردد در همه دنیا شناخته شده و پر استفاده است. همین دلیل سبب شده‌ است تا افراد زیادی در کشور ما و سایر کشورها شروع به کار کاشت درخت بادام بکنند.

اما موردی که معمولا تمام باغداران مناطق سردسیر با آن روبرو می‌شوند این است که بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر کدام است؟ در ادامه این مقاله در مورد این موضوع اطلاعات کاملی به شما عزیزان خواهیم داد. با ما همراه باشید.

خلاصه مقاله
سرمازدگی در فصل زمستان و بهار در مناطق سردسیر شدت خواهد گرفت بنابراین باید از ارقامی استفاده کنید که در برابر سرما مقاوم‌تر هستند یا ارقامی را برای کاشت انتخاب کنید که دیرگل هستند.
ارقامی مانند نهال بادام مامایی، نهال بادام آذر خوشه‌ای، فرانیس، سهند، سوپرنوا و تونو به عنوان بهترین ارقام بادام مخصوص مناطق سردسیر شناخته می‌شوند که در ادامه به بررسی ویژگی‌های هرکدام پرداخته‌ایم.

موارد مهم برای احداث باغ بادام در مناطق سردسیر 

پیش از آنکه بهترین نهال بادام سردسیری را معرفی کنیم بهتر است به دو نکته مهم در این زمینه اشاره کنیم. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد کاشت بادام در مناطق سرد را دارید این بخش را به طور کامل مطالعه کنید.

همیشه برای کاشت بادام در مناطقی که سرمای زیادی دارند یک سری چالش برای باغداران وجود خواهد داشت. یک باغدار برای اینکه بتواند در مناطق سرد، کاشت موفقی داشته باشد باید به دو نکته مهم توجه کند.

 1. مقابله با سرما
  سرمازدگی در فصل زمستان و بهار در مناطق سردسیر شدت خواهد گرفت و درواقع آسیب‌های ناشی از سرما می‌تواند علت بار ندادن درخت بادام باشد. برای مقابله با این پدیده چندین راه مختلف وجود دارد . اما بهترین راه این است که از ارقامی استفاده کنید که در برابر سرما مقاوم‌تر هستند یا ارقامی را برای کاشت انتخاب کنید که دیرگل هستند.
  این ارقام معمولا بعد از سرما گل خواهند داد و خطری آن‌ها را تهدید نمی‌کند. نهال‌های دیرگل زیادی وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین استفاده از کود آمینو اسید می‌تواند از درختان در برابر سرمازدگی محافظت کند.
 2. انتخاب خاک مناسب
  در مناطقی که سرما بیش از حد معمول وجود دارد باید قبل از کاشت بادام به یک نکته مهم توجه کنید و آن نکته مهم انتخاب خاک مناسب است. بادام برای اینکه بتواند رشد خوبی داشته باشد به خاک لومی نیاز دارد چرا که این خاک بافت سبکی دارد.
  اما این نهال در دامنه کوه که خاک شنی و سنگلاخی وجود دارد نمی‌تواند به خوبی رشد کند. در نتیجه بهتر است در مناطق کوهستانی و سردسیر به خاک بستر توجه زیادی داشته باشید.
  فراهم کردن خاک ایده‌آل برای پرورش بادام اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر نسبت به خاک‌ها آشنایی کامل ندارید بهتر است قبل از شروع کاشت یک نمونه از خاک را به آزمایشگاه بفرستید تا نوع بافت آن را برای شما مشخص کنند. همچنین می‌توانید با استفاده از کود هیومیک اسید برای درخت بادام کیفیت خاک را بهبود ببخشید.
 3.  شناخت آفت‌ها
  برای اینکه بتوانید با آفت‌های نهال بادام مقابله کنید باید قبل از هر چیز آن‌ها را بشناسید و با استفاده از سموم و روش‌های پیشگیری از درختان خود محافظت کنید.

در ادامه به بررسی انواع ارقام مختلف بادام مناسب برای مناطق سردسیر می‌پردازیم.

معرفی بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر

 حالا که با نکات مهم انتخاب نهال بادام در مناطق سردسیر آشنا شدیم بهتر است به نوع نهال بادام بپردازیم. سوالی که همیشه باغداران با آن مواجه هستند این است که بهترین نهال بادام سردسیری کدام نهال است؟ در ادامه بهترین نهال‌های بادام برای کاشت در مناطق سرد را معرفی خواهیم کرد.

 نهال بادام مامایی

این نهال یکی از ارقامی است که توسط ایران به سایر کشورها صادر می‌شود. این درخت بسیار سودآور است و به همین دلیل کشاورزان هرساله کار پرورشش را آغاز می‌کنند. کشاورزان این بادام را به فاصله چهار متری از یکدیگر می‌کارند و به دلیل اینکه جز درختان دیرگل است، مقاومت نسبتا خوبی در مقابل سرمای بهاره دارد.

کاشت نهال بادام در مناطق سرد

یکی دیگر از مزیت‌های بسیار خوب نهال بادام مامایی این است در برابر آفت‌ها و بیماری‌ها مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. گرده‌افشان ایده‌آل برای این نوع نهال بادام تونو می‌باشد. نهال بادام مامایی در کشور ما بسیار شناخته شده است و معمولا باغداران زیادی کار پرورش آن را انجام می‌دهند.

نهال بادام آذر خوشه‌ای

این نهال یکی از معروف‌ترین نهال‌ها برای کاشت در مناطق سردسیر است. این نهال در صورتی که بتواند به رشد خودش به صورت مرتب ادامه دهد می‌تواند در هر هکتار تا چهار تن محصول تولید کند. باغداران این نهال را به فاصله چهارمتری از هم می‌کارند. همچنین این نهال نیز یک مزیت خوب دارد و آن مقاومت در برابر آفت‌ها است.

نهال بادام فرانیس

نهال بادام فرانیس یکی دیگر از نهال‌های بسیار مقاومی است که می‌تواند در مناطق سردرسیر به کار خود ادامه دهد. برای گرده‌افشانی این نهال در مناطقی که سرمای زیادی دارند می‌توانید از پایه گرده افشان سهند بهره ببرید.

این نهال هم بخاطر دیرگل بودنش مقاومت بسیار خوبی در مقابل سرمای بهاره دارد. همچنین این نهال در مقابل سرمای زمستان نیز مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد و ارزش بالای خود را ثابت می‌کند. از دیگر مزیت‌های بسیار خوب نهال بادام فرانیس می‌توان به مقاومتش در برابر آفت‌ها اشاره کرد.

نهال بادام سوپرنوا

این نهال جز نهال‌های محبوب و مقاومی است که در برابر سرمای زمستان مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. اگر بخواهیم بهترین نژاد بادام در مناطق سردسیر را مشخص کنیم قطعا این نهال جز چند رتبه اول خواهد بود. نهال بادام سوپرانو در برابر آفت‌ها نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.

نهال بادام سهند

اگر از باغداران قدیمی بپرسید که بهترین نهال بادام سردسیری کدام است آن‌ها در جواب نهال بادام سهند را نام می‌برند. این نهال یک نهال کلاسک و سنتی است که همواره توسط باغداران در مناطق سردرسیر کاشه می‌شود.

این نهال چون در برابر تنش‌های هوایی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد برای کاشت بسیار مناسب خواهد بود. این نهال اصالتی ایرانی دارد و در همه جهان به بادام ایرانی مشهور است. این درخت در اواخر فروردین کار گلدهی خود را آغاز خواهد کرد و در شهریورماه به فعالیت خود پایان می‌دهد.

مغز بادام سهند سنگی یکی از پرتقاضاترین مغزها در بازار کشور است و قیمت نسبتا بالایی هم دارد. این درخت در لیست ارقام دیربازده قرار می‌گیرد و برای باروری به چهار سال زمان نیاز دارد.

نهال بادام تونو

در لیست بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر نام این درخت را نیز باید قرار دهیم. این درخت مقاومت بسیار خوبی در مناطق سردسیر از خود نشان خواهد داد و به همین دلیل کشاورزانی که در مناطق سرد فعالیت می‌کنند، هر ساله کاشت این درخت را در دستور خود قرار می‌دهند.

بهبود کیفیت بادام کاشته شده در مناطق سردسیر

نهال بادام تونو در هر هکتار زمین حداقل شش تن میوه خواهد داد و جز درختان بسیار سودآور و ارزشمند است. این درخت جز درخت‌های زودبازده و به همین دلیل برای میوه دادن به مدت زمان زیادی احتیاج نخواهد داشت.

 جمع بندی

درخت بادام یکی از سودآورترین درخت‌ها است. این درخت هر ساله توسط کشاورزان زیادی در همه کشور کاشت و پرورش داده می‌شود. اما کاشت این نهال در مناطق سردرسیر کمی دشوارتر از دیگر مناطق است. باغداران برای اینکه بتوانند این نهال را در مناطق سردسیر به خوبی پرورش بدهند باید اطلاعات کاملی در مورد نهال‌ها داشته باشند و سپس با نوع خاک‌ها آشنایی پیدا کنند. 

همچنین باغداران باید انواع آفت‌ها و بیماری‌هایی که در مناطق سردسیر یافت می‌شوند را بشناسند تا بتوانند با آن‌ها مقابله کنند. ما در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد نهال‌ها، انواع خاک و نوع آفت‌ها به شما کاربران عزیز دادیم. امیدواریم که بتوانید با رعایت نکات ایمنی کار کاشت بادام در مناطق سردسیر را به بهترین نحو انجام دهید.

مطالب مرتبط

ما در مقاله «جدول کود دهی بادام» به بررسی بهترین برنامه تغذیه کامل مخصوص درختان بادام پرداخته‌ایم که با کمک آن می‌توانید میزان باردهی محصولات خود را تا چند برابر افزایش دهید.
با مطالعه مقاله «کود سه بیست برای درخت بادام» با تاثیرات این کود بر بهبود کیفیت مغز بادام آشنا می‌شوید و همچنین از مقدار و زمان طلایی مصرف آن مطلع خواهید شد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها