معرفی بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی و تأثیر آن بر افزایش عملکرد

بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

گوجه فرنگی محصولی با عملکرد بالا در هر هکتار است که کاشت و مراقبت از آن باید حتماً طبق اصول انجام شود تا بازدهی کافی داشته باشد.

باتوجه‌به این که مصرف گوجه در کشور بالاست و هم به‌عنوان یک سبزی و هم برای غذا استفاده می‌شود و همچنین با نظر به اینکه بیشترین زیر کشت صیفی کشورمان ایران به گوجه فرنگی تعلق دارد؛ رقبای شما در بازار بسیار فراوان‌اند. در نتیجه باید محصولی باکیفیت تولید کنید تا سوددهی کافی برایتان وجود داشته باشد.

استفاده از برخی کودها برای رشد بهتر و افزایش بازدهی این محصول بسیار پرکاربرد و پرفروش مؤثر است. اما شناخت بهترین کود نیاز به تخصص و تجربه دارد. در این مقاله به بررسی بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی و روش مصرف آن می‌پردازیم.

چکیده 
بهترین کود برای رشد بهتر گوجه فرنگی و افزایش کیفیت و کمیت محصول از کودهای ده ایکس شوک و اسید هیومیک است.
این دو کود به‌صورت مایع و با تکنولوژی نانو تولید می‌شوند به همین علت به‌راحتی توسط گیاه جذب می‌شوند. 
اسید هیومیک در تقویت سیستم ایمنی گیاه در برابر تنش‌ها، افزایش حاصلخیزی خاک و افزایش جذب مواد مغذی مؤثر است. 
کود ده ایکس شوک یک کود کامل با تمام مواد مغذی مورد نیاز بوته گوجه فرنگی است که علاوه بر افزایش تناژ تولید محصول، کیفیت گوجه فرنگی‌ها را هم‌افزایش می‌دهد.

فواید استفاده از بهترین کودها برای رشد گوجه فرنگی 

گوجه فرنگی خواص بسیار زیادی برای سلامتی و پوست دارد؛ اما باید توجه کرد که خریداران به دنبال گوجه‌هایی با عطر و طعم نامطلوب و با ظاهری بدفرم و لکه‌دار نیستند. برای اینکه در بازار متحمل ضرر نشوید حتماً باید بوته‌ها را با کود مخصوص گوجه فرنگی تقویت کنید.

کوددهی اگر مطابق برنامه کوددهی گوجه فرنگی انجام شود بسیار سودمند است. همان‌طور که می‌دانید مهم است که بوته‌ها رشد کافی داشته باشند تا محصول کافی بدهند.

در کنار کودهای تقویتی استفاده از کود برای درشت‌شدن گوجه فرنگی هم به افزایش تناژ محصول شما کمک می‌کند؛ بنابراین برای بازدهی بالای گوجه فرنگی، عطروطعم خوب آن و ظاهر درشت و سرخ آن باید بدانید که بهترین کود برای گوجه فرنگی چیست و طبق اصول بوته‌ها را کوددهی کنید.

افزایش کیفیت محصول با مصرف بهترین کود برای گوجه فرنگی

معرفی بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی 

برای اینکه بوته‌ها در ابتدای کاشت به اندازهٔ کافی رشد کنند حتماً نیاز است از کودهایی استفاده کنید که علاوه بر تأمین مواد مورد نیاز گیاه و تحریک ریشه‌ها برای رشد به بوته در برابر آفات و تنش‌های محیطی کمک کنند و از آن مراقبت نمایند. چراکه آفات و بیماری‌های زیادی گوجه فرنگی را تهدید می‌کنند و برخی از آنان تا خشک‌شدن کامل بوته پیش می‌روند. 

کود ده ایکس شوک مایع

یکی از بهترین و کامل‌ترین کودها برای گوجه فرنگی کود ده ایکس شوک است که مصرف آن برای سلامت بوته و افزایش شاخ‌وبرگ بسیار پیشنهاد می‌شود. کود ده ایکس با فناوری نانو و تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته تولید شده و به‌سرعت جذب می‌شود.

این کود به‌تنهایی تمامی مواد معدنی و آلی مورد نیاز گوجه فرنگی را تأمین می‌کند و بافت خاک را بهبود می‌بخشد؛ به همین دلیل بهترین کود برای رشد بوته گوجه فرنگی به شمار می رود؛ بنابراین اگر به دنبال کودی هستید که کیفیت محصولتان را بسیار بهتر از قبل کرده و باعث کشت گوجه‌فرنگی‌هایی با طعم و رنگ عالی شود، کود ده ایکس شوک مایع به شما پیشنهاد می‌شود. برخی از خواص کود ده ایکس شوک برای گوجه فرنگی:

 • افزایش کیفیت و کمیت محصول 
 • افزایش مقاومت بوته‌ها در برابر شرایط محیطی 
 • کمک به حاصلخیزی خاک 
 • کاهش هزینه‌های تولید به دلیل استفاده از یک کود کامل 
 • تأمین مواد مغذی برای رشد گوجه فرنگی 

کود هیومیک اسید شوک

هیومیک اسید یک ماده آلی بسیار مفید و منحصربه‌فرد برای همهٔ گیاهان است که یک اصلاح کننده قوی خاک به‌حساب می‌آید. این کود نه‌تنها تناژ گوجه‌فرنگی‌ها را بالا می‌برد؛ بلکه با تقویت آنها به عدم ابتلا به بیماری‌های گیاهی و آفت‌ها نیز کمک می‌کند.

همچنین این کود به ریشه برای جذب بهتر مواد مغذی کمک بسزایی می‌کند که تأثیر زیادی در رشد بوته گوجه فرنگی دارد. کود هیومیک اسید شوک با خلوص ۹۵ درصدی از بهترین کودهایی است که می‌توانید برای تناژ بالا و رشد گوجه فرنگی از آن استفاده کنید. برخی دیگر از خواص این کود به شرح زیر است:

 • افزایش حاصلخیزی خاک 
 • بالابردن قابلیت نگهداری آب در خاک 
 • کمک به جذب انرژی خورشید با تیره‌تر کردن رنگ خاک 
 • افزایش جذب نیتروژن توسط بوته‌ها
 • بهبود سیستم ایمنی گیاه

بهترین زمان مصرف کود برای رشد گوجه فرنگی

 گوجه فرنگی همیشه به تقویت احتیاج دارد و هر زمان که آن را کوددهی کنید برد کرده‌اید. شما از همان زمان قبل از کاشت بذر یا انتقال نشاء تا قبل و بعد از برداشت محصول امکان استفاده از کود را دارید.

البته توصیه می‌شود اگر احساس می‌کنید خاک ضعیفی دارید قبل از کاشت گوجه فرنگی، کوددهی انجام دهید و بعد هر موقع احساس نمودید که گوجه فرنگی‌ها به تقویت احتیاج دارند آنها را مجدداً کوددهی کنید.

بهترین زمان مصرف کود ده ایکس شوک 

این کود همان‌طوری که گفتیم در هر زمانی که نیاز به تقویت بوته‌های گوجه فرنگی احساس شد، باید استفاده شود. 

بهترین زمان مصرف کود اسید هیومیک 

این کود را باید پیش از انتقال نشا به زمین، قبل و بعد از گلدهی بوته‌های گوجه فرنگی استفاده کرد.  

نحوه مصرف کود برای رشد گوجه فرنگی

به‌طورکلی مصرف کود مایع دو روش دارد که هر دور روش برای گوجه فرنگی مفید و مناسب است. کود ده ایکس شوک به هر دو روش امکان استفاده دارد. اما کود اسید هیومیک تنها به روش آبیاری باید استفاده شود. 

 • روش آبیاری

در روش آبیاری باید به‌صورت شیر بشکه از کود استفاده کنید و با سیستم آبیاری قطره‌ای یا هر نوع آبیاری دیگر میزان مناسب کود را به سطح خاک بوته‌ها بریزید.

همان‌طور که گفتیم هر دو نوع کود اسید هیومیک و ده ایکس شوک به این روش برای بوته‌های گوجه فرنگی استفاده می‌شوند. به‌علاوه کودهایی مانند آمینو اسید برای گوجه فرنگی هم به همین روش مصرف می‌شوند. 

روش محلول‌پاشی

محلول‌پاشی روشی است که در آن باید محلولی از کود و آب شیرین با نسبت مناسب تهیه کنید و با استفاده از سم‌پاش یا هر اسپری‌کننده دیگری محلول را به درختان بپاشید.

به‌نحوی‌که سطح برگ‌ها کاملاً به محلول آغشته شوند و کود از طریق روزنه‌های برگی گیاه جذب شود. این روش در هنگام غروب یا اوایل صبح جذب و بازدهی بیشتری دارد.

این روش برای اسید هیومیک مناسب نیست؛ اما یکی از بهترین روش‌ها برای رساندن کود ده ایکس شوک به بوته‌های گوجه فرنگی است. همچنین کودهایی مانند فروت ست برای گوجه فرنگی هم به همین شیوه استفاده می‌شود.

مقدار مصرف کود برای رشد گوجه فرنگی 

میزان استفاده از کود برای گوجه فرنگی بیشتر از همه به نوع خاک بستگی دارد و هرچه خاک ضعیف‌تر باشد به نسبت کود بیشتری برای نتیجه‌گیری مطلوب احتیاج است. بااین‌حال به‌طورکلی میزان مصرف کود برای گوجه فرنگی به شرح زیر است:

روش مصرفمقدار مصرف
آبیاری۱۰ تا ۲۰ لیتر به‌صورت شیر بشکه
محلول‌پاشی۳ تا ۵ لیتر در ۴۰۰ تا ۸۰۰ لیتر آب برای هر هکتار 

عوامل دیگری مثل آب‌وهوای منطقه، میزان تنش‌های محیطی مثل آفات و نوع بذر گوجه نیز در میزان کوددهی تأثیر گذارند. پیشنهاد می‌شود قبل از کوددهی خاک زمین را برای آزمایش به یک مرکز معتبر ببرید تا با آنالیز خاک و دانش متخصصین از بهره‌وری بیشتری برخوردار باشید.

تاثیر بهترین کود برای گوجه فرنگی

خرید بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی 

برای اطمینان از کیفیت و اصالت کودها بهتر است از فروشگاه‌های معتبر خرید خود را انجام دهید. فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان با تلاش برای جلب رضایت شما باغبانان و کشاورزان عزیز و با تیمی متخصص در زمینه فروش کودها و سموم کشاورزی یک برطرف‌کننده خوب برای نیاز شماست.

ثبت سفارش شما در صفحه خرید کود ده ایکس شوک به‌راحتی امکان‌پذیر است. به‌علاوه اگر علاقه‌مند به خرید اسید هیومیک هستید کافی است به صفحه خرید اسید هیومیک در همین سایت مراجعه کنید. شما می‌توانید از متخصصین کشاورزی این مجموعه به‌صورت تلفنی و کاملاً رایگان مشاوره بگیرید.

Hidden

سخن پایانی

در میان صیفی‌جات گوجه فرنگی از پرفروش‌ترین و پرمصرف‌ترین آنها در ایران به‌حساب می‌آید. اما کشت آن ممکن است با مشکلاتی مواجه باشد و بهره‌وری کافی میسر نشود. با کوددهی و تقویت خاک رشد گوجه فرنگی تا دوبرابر قابل‌افزایش است و تناژ محصول نیز قابل بالارفتن است.

در این مقاله به معرفی مناسب‌ترین کودها برای گوجه فرنگی پرداختیم و چگونگی مصرف آنها را نیز توضیح دادیم. امیدواریم خواندن این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

مطالب مرتبط

کود سه بیست یکی از بهترین کودها برای تقویت بوته‌های گوجه فرنگی و افزایش باروری آن، به شمار می‌رود. برای آشنایی با اثرات این کود و روش مصرف آن، مقاله «کود سه بیست برای گوجه فرنگی» را مطالعه کنید.
 برای افزایش کیفیت و بهبود رنگ گوجه‌فرنگی‌ها از کودهایی مانند کود کلسیم استفاده کنید. با مطالعه «کود کلسیم برای گوجه فرنگی» می‌توانید اطلاعات مفیدی در مورد این کود و روش مصرف آن به دست بیاورید.
یکی از مواردی که باعث اتلاف گوجه‌فرنگی‌ها می‌شود، بروز بیماری‌ها است؛ بنابراین آشنایی با این بیماری‌ها به درمان و اقدام به‌موقع شما کمک زیادی می‌کند. به همین منظور بهتر است مقاله «بیماری‌های گوجه فرنگی» را مطالعه کنید.

سؤالات متداول

1. بهترین کودها برای رشد گوجه فرنگی کدام کودها هستند؟

کود ده ایکس شوک و کود اسید هیومیک

2. اسید هیومیک به چه روشی برای بوته گوجه فرنگی قابل‌استفاده است؟

بهترین روش برای استفاده از اسید هیومیک روش آبیاری است که مستقیماً توسط خاک و ریشه گیاه جذب شود.

3. کود ده ایکس شوک را چه زمانی برای بوته گوجه فرنگی استفاده کنیم؟

این کود در هر زمانی که نیاز به تقویت گیاه وجود داشته باشد استفاده کنید. بهتر است در تمام مراحل رشد از کود ده ایکس شوک استفاده شود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خرید کود نیازگیاهان