معرفی بهترین کود برای درخت گردو و روش مصرف آن‌ها

بهترین کود برای درخت گردو

برای داشتن گردوهای سالم، خوشمزه و باکیفیت نیاز به رسیدگی کافی و تقویت با بهترین کود برای درخت گردو دارید. درخت گردو نیازهای مختلفی دارد که اگر همهٔ این نیازها برآورده شوند باید منتظر نتایج مطلوب باشید و در غیر این صورت چندان محصول خوبی گیرتان نخواهد آمد.

گردوی ایرانی از مغزیجات مرغوب در جهان بوده و به کشورهای مختلف صادر می‌شود. به همین سبب است که درخت گردو در بین باغداران محبوبیت بسیاری دارد و افراد زیادی برای کاشت آن تلاش می‌کنند؛ اما همه موفق نمی‌شوند که بهترین و مرغوب‌ترین گردوها را به بازار تحویل دهند. با ما همراه باشید تا بهترین کود برای درخت گردو را به شما معرفی کنیم.

چکیده
بهترین کودها برای رشد درخت گردو کود ده ایکس شوک و هیومیک اسید است. 
کود ده ایکس شوک باعث افزایش فتوسنتز درخت و جوانه‌زنی آن و در نتیجه افزایش باروری درخت گردو می‌شود. 
اسید هیومیک کودی برای پیشگیری از تنش‌ها و افزایش مقاومت درخت گردو است. 
بهترین زمان برای استفاده از کود اسید هیومیک در اواخر زمستان و قبل از شکوفه دهی درخت و یک‌بار زمان تبدیل‌شدن شکوفه‌ها به میوه است. 
کود ده ایکس شوک را در اواخر زمستان و یا اوایل بهار که شروع فاز رشد درخت است استفاده می‌کنند.

نیاز کودی درخت گردو 

درخت گردو نیز مانند تمام درختان برای رشد و توسعه بیشتر و بهتر به کود احتیاج دارد. زرد شدن برگ‌ در فصل نامربوط، سوختگی حاشیه برگ‌ها، کوچک‌شدن مغز گردو و تیرگی آن از نشانه‌هایی است که به شما می‌گوید درخت شما درست کوددهی نمی‌شود.

بهبود رشد گردو با مصرف کود مناسب

انتخاب کود مناسب برای درخت و کوددهی درست و دقیق آن به رفع تمام مشکلات ذکر شده و رسیدن به محصولی باکیفیت کمک می‌کند. به‌علاوه تقویت درخت گردو باعث می‌شود سیستم ایمنی درخت بالاتر رفته و در مقابل آفات و بیماری‌های مختلف مقاوم‌تر باشد.

معرفی بهترین کود برای درخت گردو

انتخاب درست کود برای غنی‌سازی خاک و رسیدن مواد مغذی کافی برای کاشت درخت گردو یک امر ضروری است. باتوجه‌به اینکه در حال حاضر بسیاری از کودهای مختلف کشاورزی در انواع مختلف تولید شده‌اند و ممکن است انتخاب بهترین کود برای درخت گردو سخت باشد، در این قسمت دو مورد از مناسب‌ترین کودها برای تقویت درخت گردو را به شما معرفی نموده‌ایم. 

کود هیومیک اسید شوک

کود هیومیک اسید بهترین کود برای رشد سریع نهال گردو است. هیومیک اسید یک کود آلی بسیار مرغوب به‌حساب می‌آید. این کود به دلیل اینکه به ریشه ی درخت برای جذب مواد مغذی کمک بسیاری می‌کند برای تقویت نهال گردو ضروری است.

از جمله فواید استفاده از کود هیومیک برای گردو به شرح زیر است:

 • اصلاح ساختار خاک
 • تنظیم PH خاک
 • تقویت سیستم ایمنی درخت
 • افزایش مقاومت در برابر تنش‌های محیطی و تغییرات دمایی
 • افزایش جذب مواد مغذی
 • ایجاد زهکش در خاک و تنفس بهتر ریشه‌ها

کود ده ایکس شوک مایع

بهترین کود شیمیایی برای درخت گردو کود ده ایکس شوک است؛ چرا که تمام مواد مغذی مورد نیاز را داراست. این کود وارداتی و بهره‌مند از نانوتکنولوژی است. این کود سرشار از نیتروژن، فسفر، پتاسیم، آهن، آمینواسید، کلسیم، فولویک اسید و بور است که مواردی ضروری برای رشد درخت گردو و بهره‌وری بیشتر آن هستند.

کود ده ایکس شوک مایع یک کود کامل تقویتی محسوب می‌شود که سبب افزایش چشمگیر تناژ محصولات درخت گردو و بهبود طعم و رنگ مغز گردوها می‌شود. برخی مزایای استفاده از کود ده ایکس شوک برای گردو پبه شرح زیر است:

 • افزایش جذب مواد مغذی
 • حاصلخیزی خاک
 • افزایش ظرفیت نگهداری از آب در خاک 
 • افزایش جوانه‌زنی
 • افزایش فتوسنتز
 • تقویت سیستم ایمنی 

بهترین زمان مصرف بهترین کود برای درخت گردو

مصرف کود هیومیک اسید در زمان کاشت نهال گردو و فصل بهار و پاییز است؛ چون سبب افزایش جذب مواد مغذی شده و کمک می‌کند که درخت باروری بهتری داشته باشد. 

کود ده ایکس شوک در هر زمانی که احساس می‌کند درختان گردو ضعیف شده‌اند و نیاز به تقویت دارند قابل‌استفاده است. بااین‌حال فصل بهار برای استفاده از این کود بهتر دانسته می‌شود و برای بهره‌وری درخت مفید است. این کود قبل از شکوفه دادن و بعد از برداشت محصول نیز به تقویت درختان گردو کمک می‌کند.

روش مصرف بهترین کود برای درخت گردو

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم کود هیومیک اسید تأثیر اصلی خود را روی ریشه‌ گیاه می‌گذارد و باعث جذب بهتر مواد مغذی به درختان گردو می‌شود؛ بنابراین برای استفاده از این حتماً باید از روش آبیاری استفاده کرد. به این شکل که کود را با بهره‌گیری از هر سیستم آبیاری مانند آبیاری قطره‌ای به طور یکنواخت در سطح خاک درخت می‌ریزید.

ازآنجایی‌که انحلال‌پذیری کودهای شوک بالا است می‌توان کود هیومیک اسید را به آب آبیاری نیز اضافه کرد و کوددهی را همراه با آبیاری انجام داد.

تاثیر بهترین کود برای درخت گردو

برای مصرف کود ده ایکس علاوه بر آبیاری از روش محلول‌پاشی نیز می‌توان استفاده کرد. به این نحو که کود را به نسبت درست با آب مخلوط کرده و تمام سطح برگ‌های درختان گردو را به وسیله یک سم پاش به این کود آغشته می‌کنیم. در این روش کود از طریق روزنه‌های برگی درخت جذب می‌شود و مواد موردنیاز درخت تأمین می‌شود. 

مقدار مصرف بهترین کود برای درخت گردو

میزان استفاده از کود برای تقویت درخت گردو باتوجه‌به سن درخت، آب‌وهوای منطقه، جنس خاک و شرایط محیطی دیگر متفاوت است؛ اما به‌طورکلی مقادیر زیر برای درخت گردو شرح داده شده‌اند.

نام کودروش مصرفمقدار مصرف
هیومیک اسیدآبیاری30  تا 50 لیتر به صورت شیر بشکه
ده ایکسآبیاری5  لیتر کود در 1 هکتار زمین
ده ایکسمحلول‌پاشی2 لیتر کود در 1000 لیتر آب

بازهم باتوجه‌به متغیر بودن مقادیر باتوجه‌به شرایط درختان گردو توصیه می‌شود که درمورد میزان استفاده از کود با کارشناسان متخصص نیاز گیاهان در این زمینه صحبت کنید و از آنها مشورت بگیرید.

Hidden

خرید بهترین کود برای درخت گردو

برای خرید کودهای معرفی شده با بهترین کیفیت و اصالت می‌توانید از طریق صفحه خرید این کودها در فروشگاه نیاز گیاهان آنها را سفارش دهید. صفحه خرید اسید هیومیک برای ثبت سفارش این کود کارآمد در دسترس شما است.

 ضمناً از طریق صفحه خرید کود کامل می‌توانید سفارش خود را برای کود ده ایکس شوک ثبت کنید. فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان با سال‌ها تجربه‌ در زمینه‌ فروش کودهای کشاورزی و تیمی متخصص و پویا در تلاش است که مرجع پاسخگویی به باغداران و کشاورزان عزیز کشورمان ایران باشد. 

سخن پایانی 

درخت گردو جزء پرطرف‌دارترین درختان در کشور ما محسوب می‌شود و باغداران زیادی دغدغه ی بالابردن تناژ محصول و بهره‌وری آن را دارند. ازاین‌رو در این مقاله سعی کردیم به معرفی بهترین و مناسب‌ترین کودها برای  درخت بپردازیم و در مورد نکات و نحوه‌ی مصرف آنها نیز توضیحات کامل به شما بدهیم. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

مطالب مرتبط
استفاده از کودهایی مانند فروت ست به افزایش باروری و کیفیت میوه‌های درختان کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد مقاله «فروت ست برای گردو» را مطالعه کنید.
برای تعادل در استفاده از منابع غذایی برای درخت گردو استفاده از یک برنامه جامع و کامل بسیار کمک‌کننده است. شما می‌توانید یکی از کامل‌ترین برنامه‌های کوددهی را در «جدول کوددهی گردو» مطالعه کنید.
همان‌طور که می‌دانید یکی از روش‌های استفاده از کودها آبیاری است؛ بنابراین آبیاری اصولی برای درختان گردو بسیار مهم است. برای آشنایی با این اصول مطالعه مقاله «آبیاری گردو» را مطالعه کنید.

سؤالات متداول

1. بهترین کودها برای گردو چه کودهایی هستند؟

کود ده ایکس شوک و اسید هیومیک

2. کود ده ایکس شوک روی افزایش باروری اثرگذار است؟

بله این کود به دلیل دارابودن عناصر مغذی فراوان به فتوسنتز و رشد رویشی درخت کمک می‌کند و در نهایت منجر به افزایش باروری درخت می‌شود.

3. کود اسید هیومیک به چه روشی برای درخت گردو استفاده می‌شود؟

این کود به علت اثرگذاری بیشتر روی ریشه و خاک به روش آبیاری استفاده می‌شود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3 / 5. امتیاز های این مقاله: 2

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها