بهترین کود برای زعفران (افزایش تناژ و کیفیت محصول)

بهترین کود برای زعفران

کوددهی به زعفران در کیفیت و بازار پسندی محصول بسیار اهمیت دارد. برای اینکه محصول شما هنگام برداشت، رشته‌های خوش رنگ و ضخیمی داشته باشد که اکثر مشتریان هم به دنبال آن هستند، نیاز است که علاوه بر آبیاری به موقع و استفاده از خاک مرغوب، از بهترین کود برای زعفران استفاده کنید.

چنانچه استفاده از کود را در اولویت قرار ندهید، رشد گیاه محدود می‌شود و حتی میزان برداشت محصول شما کاهش می‌یابد؛ بنابراین استفاده از کود علاوه بر تاثیر بر محصول نهایی، در افزایش تناژ هم تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد. در این مقاله به معرفی بهترین کودهای زعفران می‌پردازیم و شما را در روش استفاده از آنها راهنمایی می‌کنیم. دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله همراه نیاز گیاهان باشید.

معرفی انواع کود برای زعفران

می‌دانیم که زعفران یک محصول چند ساله است و برای حفظ باروری خاک آن باید کوددهی دقیق و منظمی داشته باشید. شاید برای شما هم سوال پیش آمده که چه نوع کودی را برای زمین خود استفاده کنید؟ کود دامی یا کودهای مایع که در بازار موجود هستند؟ در ادامه بررسی می‌کنیم که بهترین کود برای زعفران چه نوع کودی است.

استفاده از کودهای دامی برای زعفران

عدم آگاهی کشاورزان از مضرات کودهای دامی باعث استفاده گستردۀ آنان از کودهای دامی شده است. اگر از کودهای دامی استفاده کرده باشید می‌دانید که کودهای تازه حیوانی برای استفاده مناسب نیستند چرا که داخل آنها تخم حشرات، تخم علف‌های هرز، باکتری‌های بیماری‌زا و… وجود دارند که باعث آسیب به محصول شما می‌شوند.

استفاده از کود دامی برای زعفران

پس از استفاده از این کودها، از آنجا که هم ریشه گیاه و هم کود حیوانی برای تجزیه‌شدن نیاز به نیتروژن دارند، بین این دو رقابت تنگاتنگی به وجود می‌آید و در نهایت نیاز گیاه به نیتروژن تامین نخواهد شد. به طور کلی، استفاده از کودهای دامی، شوری خاک را افزایش می‌دهند و باعث انتقال بیماری‌ها و آفات به گیاه زعفران می‌شوند.

استفاده از کودهای مایع برای زعفران

بر خلاف کودهای حیوانی که تاثیر خود را خیلی دیر نشان می‌دهند، کودهای مایع بلافاصله در دسترس گیاه زعفران هستند. این کودها زحمت و دردسرهای کوددهی را برای شما کشاورزان کمتر می‌کنند و در زمان و تلاش شما صرفه‌جویی می‌کنند. از طرف دیگر، گیاه را در معرض موجودات زنده که باعث بیماری هستند قرار نمی‌دهند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر تاکنون از کودهای حیوانی استفاده می‌کردید، دست نگه دارید و حالا با کودهای مایع دست دوستی دهید.

بهترین کود مایع برای زعفران

جالب است بدانید که یک پیاز زعفران قوی و سالم می‌تواند تا هشت جوانه گل بدهد و تعداد گل‌هایی که زعفران می‌دهد به میزان قدرت پیاز آن بستگی دارد. زمانی که مواد مغذی کافی برای رشد این جوانه‌های در اختیار پیاز زعفران قرار داشته باشد، می‌تواند تمامی جوانه‌ها را به ثمر برساند.

گیاهان زعفران در چندین مرحله، بین دو تا شش بار آبیاری می‌شوند که در هر مرحله نیاز است کودهای مختلف را همراه با آب آبیاری وارد زمین کنید. در برخی مزارع که آب کمتر در دسترس قرار دارد تنها در مرحلۀ گلدهی و زاچ آب، آبیاری انجام می‌‎‌شود.

حالا که این مقاله را می‌خوانید در مهرماه هستیم و باید زمین را آبیاری کنید تا بعد از گذشت چند هفته شاهد رویش گل‌های زعفران باشید. در آبیاری گل باید از کود گلدهی زعفران و کود هیومیک اسید استفاده کنید. در ادامه این کودها و مزایای استفاده از آنها را شرح می‌دهیم.

کود گلدهی زعفران شوک

کود گلدهی زعفران شوک بهترین کود برای افزایش گلدهی زعفران است. حتما می‌پرسید چرا؟ این کود دارای سه عنصر مهم «NPK» است که شامل 5% نیتروژن، 55% فسفر و 20% پتاسیم می‌باشد. این کود آمریکایی باکیفیت که با تکنولوژی نانو تولید شده است، بیشترین اثر گذاری را در کمترین زمان ممکن بر روی گیاه زعفران می‌گذارد.

کود گلدهی زعفران شوک

شما می‌توانید با مراجعه به صفحۀ خرید کود گلدهی زعفران شوک این کود را در سه بسته بندی 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری سفارش دهید.

کود گلدهی زعفران جنریت

گیاه زعفران برای گلدهی عالی به میزان قابل توجهی عنصر فسفر احتیاج دارد و آمینو اسید هم به جذب سریع گیاهان کمک می‌کند. جلبک دریایی موجود در این کود می‌تواند بر رشد رویشی و رشد ریشه تاثیر فوق‌العاده‌ای بگذارد. این کود علاوه بر سه عنصر قبلی، حاوی عناصر «ان پی کا» است که شامل 10% نیتروژن، 52% فسفر، 36% پتاسیم و دیگر عناصر مورد نیاز برای رشد این گیاه ارزشمند می‌باشد.

کود گلدهی زعفران جنریت محصول کشور آمریکا است و با خلوص بالا و کیفیت مناسب می‌تواند یک انتخاب بی‌نقص باشد که می‌توانید آن را در اولویت خرید خود قرار دهید. در واقع بهترین کود برای رشد زعفران عنوانی برازنده برای این کود است. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت کود گلدهی زعفران جنریت و تکمیل سبد خرید خود، به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید.

کود هیومیک اسید شوک یا جنریت

پس از اینکه از بین دو کود معرفی شده، یکی را انتخاب کردید، حالا نوبت این است که با ضرورت هیومیک اسید برای زعفران آشنا شوید. برای افزایش جذب مواد مغذی توسط ریشه حتماً لازم است که از کود هیومیک استفاده کنید. علت اینکه از در مزارع زعفران از تیلر استفاده می‌کنند، این است که به اصطلاح خاک رنده زنی شده و سطح خاک نرم شود تا گل‌های زعفران که در دل خاک قرار دارند بتوانند بیرون بیایند. در واقع کود هیومیک اسید این فرآیند را تکمیل می‌کند، با کارایی خود ساختار خاک را بهبود می‌بخشد و کمک می‌کند تا خاک نرم و پوک شود.

کود هیومیک اسید شوک
کود هیومیک اسید جنریت

علاوه بر این، کود هیومیک اسید یک ترکیب طبیعی است که از دل خاک استخراج می‌شود و بهترین کود تقویتی برای زعفران هم محسوب می‌شود چرا که پیاز زعفران را به رشد تحریک می‌کند؛ در نتیجه پیاز زعفران تعداد بیشتری جوانه و گل تشکیل می‌دهد. به طور معمول پیاز زعفران پس از یکسال رشد کردن، تکثیر می‌شود و از هر پیاز مادری، دو عدد پیاز دختری به وجود می‌آید؛ هیومیک اسید باعث می‌شود که پیاز مادری به سه یا چهار پیاز دختری تبدیل شود.

پیشنهاد می‌کنیم در کنار کود گلدهی زعفران، برای خرید کود هیومیک اسید مایع هم بودجه‌ای را در نظر بگیرید. جهت خرید کود هیومیک اسید 95 درصد خارجی به صفحۀ اختصاصی این محصول مراجعه کنید.

بهترین روش استفاده از کودهای زعفران

***بهترین زمان استفاده از کود مقدار مصرف کود در هر هکتارنحوه استفاده از کود
کود گلدهی زعفران (شوک و جنریت)در مرحله آبیاری گل باید از این کود استفاده شود تا شاهد بیشترین اثرگذاری باشید.20 لیتر از کود را همراه آب آبیاری وارد زمین کنید.از کود گلدهی زعفران فقط به روش آبیاری استفاده کنید.
کود هیومیک اسید (شوک و جنریت)در مرحله آبیاری گل و آبیاری بعد از برداشت محصول (زاچ آب) باید از هیومیک اسید استفاده کنید. توجه کنید که اصلاً در آبیاری تابستانه از هیومیک اسید استفاده نکنید.20 لیتر از کود را همراه آب آبیاری وارد زمین کنید.از کود هیومیک اسید برای زعفران فقط به روش آبیاری استفاده کنید.

خرید کود مناسب برای زعفران

فروشگاه‌های موجود در بازار انواع کودهای کشاورزی را ارائه می‌دهند، اما مهم‌ترین تفاوت مجموعه نیاز گیاهان با دیگر فروشگاه‌ها، ارائه محصولاتی اصلی، ده سال سابقه در فروش بهترین کودها و جلب رضایت حداکثری خریداران این حوزه است. هدف ما این است که در تمام مراحل کاشت و برداشت محصولات کشاورزی به ویژه زعفران، در کنار شما کشاورزان عزیز باشیم تا محصولی عالی را به فروش برسانید و حاصل تلاش سال‌های متمادی خود را ببینید. محصولات ما با بهترین قیمت عرضه می‌شوند و در حداقل زمان، به دست شما خواهند رسید.

سخن نهایی

در این مقاله تلاش کردیم شما را با بهترین کود برای زعفران آشنا کنیم تا بتوانید محصولی ناب و پرطرفدار را به دست مشتریان خود برسانید. دو کود گلدهی زعفران و هیومیک اسید در مرحلۀ آبیاری بیشترین اثربخشی را بر روی گیاه زعفران می‌گذارند و کمک شایانی به افزایش تناژ و افزایش کیفیت محصول می‌کنند.

چنانچه راجع به این کودها سوالی دارید می‌توانید با کارشناسان مجموعه نیاز گیاهان تماس بگیرید و راهنمایی لازم را دریافت کنید. همچنین در بخش دیدگاها، منتظر دریافت سوالات و نظرات شما عزیزان هستیم و در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان عزیز خواهیم بود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.1 / 5. امتیاز های این مقاله: 18

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها