بهترین قارچ کش زعفران را بشناسید

مبارزه با بیماری‌ها توسط بهترین قارچ کش زعفران

زمانی که قارچ‌های مختلف، پیاز زعفران را آلوده می‌کنند پیازها از قسمتی که آسیب دیده‌‌اند به رنگ سفید یا خاکستری در می‌آیند و ظاهر آنها به شکل پوسیدگی در می‌آید. در این هنگام باید وقت را از دست ندهید و توسط قارچ کش زعفران خیلی سریع به مقابله با قارچ‌ها بروید.

اگر هم زعفران‌های شما سالم هستند و شما به طور میانگین سالی پنج مرتبه زمین خود را آبیاری می‌کنید لازم است حتماً در جهت پیشگیری از قارچی شدن پیازها، اقدام کنید. چرا که گیاه زعفران اصلاً به رطوبت بالا علاقه ندارد و باعث تخریب آن می‌شود. حالا سوال اینجاست که بهترین قارچ کش زعفران چیست؟ کدام کود می‌تواند تاثیر عالی برای مبارزه با قارچ زعفران داشته باشد؟ دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله همراه نیاز گیاهان باشید تا اطلاعات کافی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

پیشگیری از قارچی شدن پیاز زعفران

در مرحله کاشت زعفران نیاز است که پیاز زعفران را با یک قارچ‌کش مناسب ضدعفونی کنید تا از عفونت‌های قارچی پیشگیری کنید، استرس جابجایی پیازها را کاهش دهید و در جهت سلامت پیازها، گامی مثبت برداشته باشید.

پیازهای زعفران جزو سرمایه کسب و کار شما هستند که علاوه بر گلدهی هر ساله، در پایان کشت هفت ساله هم سودآوری اقتصادی دارند و زمانی که شما باید پیازهای زمین را با پیاز جدید جایگزین کنید، سلامتشان خیلی اهمیت دارد.

پیشگیری از قارچی شدن پیاز زعفران به این صورت است که ابتدا کود را با میزان آب مورد نیاز در یک ظرف یا سطل بزرگ ترکیب کنید و پیازها را به مدت 30 الی 60 ثانیه به این محلول آغشته کنید. بعد از آن، پیازها را از محلول خارج کنید و اجازه دهید حدود 15 تا 30 دقیقه خشک شوند. پس از خشک شدن پیازها می‌توانید اقدام به کاشت زعفران کنید. در بخش بعدی شما را راهنمایی می‌کنیم که هنگام مشاهده قارچ، چه کاری انجام دهید.

هنگام مشاهده قارچ در پیازهای زعفران چه کنیم؟

همانطور که گفتیم آبیاری با دفعات بالا حدوداً پنج مرتبه در سال هم می‌تواند محیط را برای پیاز زعفران مستعد قارچ کند. اگر در این زمان قارچ را در پیازها تشخیص دادید سریعاً اقدام کنید و در یخ آب و زاچ آب زعفران از کود قارچ کش استفاده کنید.

اگر تعداد دفعات آبیاری شما کم است و باز هم شاهد قارچ هستید هنگامی که علف‌های زعفران در زمین وجود دارند آن‌ها را با کود قارچ کش زعفران که در بخش بعدی معرفی می‌کنیم محلول‌پاشی کنید.

بهترین قارچ کش برای زعفران با عملکرد بالا

مهم‌ترین قارچ‌هایی که زعفران را مبتلا می‌کنند سیاهک زعفران، بیماری ریزوکتونیا، بیماری زوال زعفران، باکتری بورخلدریا و… هستند که علاوه بر تغییر رنگ، پیازها دچار پوسیدگی و له شدن نیز می‌شوند. در ادامه می‌خواهیم کودی را معرفی کنیم که در برابر تمامی این قارچ‌ها عملکرد عالی داشته باشد.

کود فسفیت پتاسیم شوک

مهم است قارچ کشی را انتخاب کنید که در برابر انواع قارچ‌های شناخته‌شده که پیاز زعفران را آلوده می‌کنند موثر باشد. برند شوک از کشور آمریکا، کودهایی با فناوری نانوتکنولوژی تولید می‌کند که ذرات آن به‌اندازه‌ای کوچک هستند که خیلی سریع جذب گیاه می‌شوند. یکی از محصولات این برند، کود فسفیت پتاسیم است که وظیفه اصلی آن، پیشگیری و درمان بیماری‌های قارچی است.

از ترکیبات این کود می‌توانیم به 52% فسفر، 34% پتاسیم و 14% آمینو اسید اشاره کنیم. این کود علاوه بر قارچ کشی می‌تواند مقاومت گیاه را در برابر سرما، گرما و تنش‌های محیطی مقاوم کند. فسفر موجود در این کود کمک می‌کند که ریشه‌زایی گیاه افزایش یابد و زعفران با رشد ریشه طبیعتاً مقاومت بالاتری هم دارد.

کود فسفیت پتاسیم شوک برای مبارزه با قارچ زعفران

شما می‌توانید جهت سفارش این کود کاربردی، به صفحۀ خرید کود فسفیت پتاسیم شوک مراجعه کرده و از بین سه حجم مختلف 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری، مورد دلخواه خود را انتخاب کنید.

کود فسفیت پتاسیم جنریت

کود دیگری که می‌خواهیم معرفی کنیم، کود فسفیت پتاسیم از برند آمریکایی جنریت است که قابلیت مواجهه با قارچ‌های زعفران را دارد. این کود هم دارای مقادیر قابل توجهی فسفر، پتاسیم و آمینو اسید است که توانایی ترمیم و درمان سلول‌های درگیر بیماری را دارد و رشد گیاه را نیز تحریک می‌کند. هنگامی که از این کود برای زعفران استفاده کنید، سیستم دفاعی گیاه را به سرعت فعال می‌شود و تمام قد علیه قارچ زعفران مبارزه می‌کند.

کود فسفیت پتاسیم جنریت برای مبارزه با قارچ زعفران

 برای اطلاع از قیمت و خرید کود فسفیت پتاسیم جنریت به صفحۀ نام‌برده مراجعه کنید تا ما در کمترین زمان ممکن، سفارشتان را به دستتان برسانیم.

طریقه صحیح مصرف کود فسفیت پتاسیم

هر دو نوع کودی که معرفی کردیم، روش مصرف مشابه به‌هم دارند که در ادامه کامل به این مورد می‌پردازیم.

  • بهترین زمان مصرف کود

بلافاصله زمانی که از وجود قارچ در گیاه مطلع شدید از فسفیت پتاسیم استفاده کنید. اگر در مرحله‌ای که علف‌های زعفران هنوز بر روی زمین وجود دارند از فسفیت پتاسیم استفاده کنید تاثیرگذاری بالایی را شاهد خواهید بود. قبل از کاشت زعفران هم می‌توانید، پیازهای زعفران را به محلول فسفیت پتاسیم آغشته کنید.

  • روش مصرف کود

کود فسفیت پتاسیم برای زعفران به هر دو روش آبیاری و محلول‌پاشی قابل استفاده است. این کود به هر روشی که استفاده شود به سرعت می‌تواند خود را به قسمت آسیب دیده برساند و ترمیم را آغاز کند. اما در زمانی که قارچ‌ها بر اثر رطوبت بالا به وجود آمده‌اند توصیه می‌کنیم آبیاری انجام ندهید تا رطوبت مازاد به زمین نرسد.

  • مقدار مصرف کود در هر هکتار

مقدار مصرف کود در روش آبیاری با توجه به تراکم کشت، سن گیاه و… بین پنج الی 20 لیتر می‌تواند متفاوت باشد بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از مصرف حتماً با کارشناسان ما در این زمینه مشورت کنید.

در روش محلول پاشی علف زعفران با کود فسفیت پتاسیم نیز باید ذو لیتر کود در هزار لیتر آب مخلوط کنید و از محلول بدست آمده، به اندازه‌ای استفاده کنید که علف‌های زعفران به خوبی خیس شوند و محلول از آنها چکه کند. این کار را سه مرتبه، به فاصله یک هفته تکرار کنید.

خرید بهترین قارچ کش زعفران

مجموعه نیاز گیاهان با داشتن سابقه 15 ساله و عرضه کودهایی که امتحان خود را پس داده‌اند، تلاش می‌کند شما کشاورزان عزیز بهترین نتیجه را از زراعت خود دریافت کنید. رویارویی با بیماری‌ها و آفت‌ها بخش جدایی ناپذیر از کشاورزی است که خواه ناخواه محصول را درگیر می‌کند؛ در این هنگام بهترین اقدام شما باید مبارزه با آنها باشد. شما عزیزان می‌توانید کودهای مورد نظر خود از جمله کود قارچ کش زعفران را از فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان تهیه کنید.

سخن نهایی

در این مقاله راجع به بیماری‌ها و عوامل موثری که می‌توانند پیاز زعفران را درگیر قارچ کنند صحبت کردیم. در ادامه به شما بهترین قارچ کش زعفران یعنی کود فسفیت پتاسیم شوک و فسیفت پتاسیم جنریت را معرفی کردیم.

شما تابحال در زعفران‌های خود قارچ را مشاهده کرده‌اید؟ چگونه توانستید با آنها مقابله کنید؟ در بخش دیدگاه‌ها منتظر دریافت سوالات و نظراتتان هستیم و در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 4 / 5. امتیاز های این مقاله: 4

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها