بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی

همه‌ی شما عزیزان با این جمله تاریخی: (( نوشدارو بعد از مرگ سهراب )) بصورت کامل آشنایی دارید و می‌توان گفت به صورت مکرر اثرات آن را در زندگی خود و دیگران مشاهده کرده‌اید. بدون شک انجام هر کاری در بهترین زمان خود می‌تواند دارای فواید و آثار قابل توجهی برای ما باشد. و در این هنگام است که می‌توان انتظار بهبود عملکرد را از انجام کار داشت. در حقیقت، زمینه‌ی کاشت انواع صیفی‌جات و بخصوص گوجه فرنگی نیز از این قاعده مسثنا نیست.

در صورت پیدا کردن بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی می‌توانیم به بالاترین میزان بهره‌وری در کمیت و کیفیت در کاشت این گیاه پرسود دست یابیم. و تمام تلاش‌های ما در طول مسیر کاشت تا برداشت محصول گوجه فرنگی، تحت تاثیر عامل مهم زمان کاشت گوجه فرنگی قرار دارد. و در ما در اینجاییم تا بتوانیم شما را در راه دستیابی به پیداکردن فصل کاشت و زمان دقیق این گیاه راهنمایی کنیم پس با ما همراه باشید.

انتخاب بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی

زمان کاشت گوجه فرنگی بستگی به مکان پرورش گیاه گوجه فرنگی شما دارد. در مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری باید به ‌گونه‌ای برنامه ریزی کنید که بتوانید کاشت گوجه فرنگی را از اواسط زمستان شروع کنید. اما در مناطق سردتر که آب و هوای نیمه گرمسیری و نزدیک به مرز هستند؛ می‌توانید از اواخر زمستان یا اوایل تابستان شروع به کاشت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی در مناطق گرمسیری به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید.

انتخاب فصل کشت گوجه فرنگی، به آب و هوای منطقه و همچنین اینکه قصد دارید آن‌ها را بیرون یا در گلخانه بکارید؛ بستگی دارد. تنها باید توجه داشته باشید که گوجه فرنگی در دسته گیاهان هوای گرم قرار دارد. خاک مناسب برای رشد گوجه فرنگی نیز باید به اندازه کافی گرم باشد و نور کافی دریافت کند.

عوامل تعیین کننده فصل کاشت گوجه فرنگی

بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی از جمله عوامل مهم در باردهی این محصول است.

تلاش برای پیدا کردن زمان مناسب برای کاشت گوجه فرنگی، ممکن است گیج‌کننده باشد. اگر دیر برای کاشت اقدام کنید؛ احتمال دارد محصول شما وقت کافی برای پرورش و رشد نداشته باشد. اگر کاشت گوجه فرنگی را خیلی زود شروع کنید؛ امکان دارد که رشد گیاه در خطر بیفتد و یا حتی در مواردی از بین برود. بهترین زمان برای کاشت گوجه فرنگی به عواملی بستگی دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است.

دما و درجه حرارت

برای اینکه بذر گوجه فرنگی در خاک به خوبی رشد کند؛ دمای شب باید به طور مداوم بین 12تا 16 درجه باشد. اگر دمای محل کاشت شما کمتر از دمای مشخص شده باشد؛ ممکن است گوجه فرنگی­‌ها، حتی بدون در نظر گرفتن فصل کاشت نیز جوانه نزنند.

عامل دما به تنهایی میتواند زمان کاشت گوجه فرنگی را دچار تغییر و دگرگونی کند.

برای آزمایش دمای خاک محل انتخابی می‌توانید از دماسنج خاک استفاده کنید یا انگشت خود را حدود 2 الی 4 سانتیمتر در خاک فرو ببرید. اگر دمای خاک خیلی سرد است؛ بدین صورت که نمی‌توانید انگشت خود را یک دقیقه در آن نگهدارید؛ احتمال دارد خاک نتواند از رشد گیاه پشتیبانی کند.

آفتاب

علاوه بر هوای گرم و متعادل برای کاشت، گوجه فرنگی برای طراوت و تازگی بیشتر، نیاز به نور آفتاب کافی دارد. برای همین در انتخاب زمان کاشت گوجه فرنگی، مطمئن شوید که نور خورشید به اندازه کافی در طول روز به گیاه شما می­تابد.

این نمونه از سبزیجات قرمز رنگ، برای رشد نیاز دارد که حداقل تا 6 ساعت در معرض آفتاب قرار بگیرد. البته زمان کشت گوجه فرنگی در مناطق گرمسیری تفاوت دارد. در این مناطق بهتر است مقداری سایه، به ویژه در بعد از ظهر، محل کاشت را پوشش دهد تا از گیاهان در آفتاب سوزان محافظت کند.

جای کشت گوجه فرنگی

فصل ایده‌ال برای کاشت گوجه فرنگی، در هر کجای کشور و جهان که باشید؛ ممکن است متفاوت باشد. مثلا در جنوب کشور، آب و هوا اغلب همانند فصل تابستان است. همچنین گوجه فرنگی برای رشد نیاز به نور خورشید دارد. پس اگر نمی‌توانید نور کافی را به گیاه برسانید؛ بهتر است در انتخاب محل پرورش سبزیجات تجدیدنظر کنید. در نظر داشته باشید که فصل کاشت گوجه فرنگی، برای گیاهی که در داخل گلخانه پرورش می­یابد تا نمونه­ای از آن که در زمین کشاورزی کشت می‌شود؛ متفاوت است. در ادامه به بررسی مناسب­ترین زمان و شرایط برای کاشت گوجه فرنگی در این دو محیط مختلف پرداخته شده است.

کاشت گوجه فرنگی در بیرون

در ابتدای راه سعی کنید از کسانی که در این محل تجربه­‌ی کاشت گوجه فرنگی داشته‌­اند؛ مشورت بگیرید. با اینکه در میان باغبانان همواره اختلاف نظرهایی وجود دارد؛ اما راهنمایی آن‌ها بسیار می‌تواند موثر واقع شد. معمولا وقتی بهترین زمان برای کاشت از کشاورزان سوال می‌شود؛ بدون توجه به استفاده از کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی، به معرفی بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی می‌پردازند و روند طبیعی آن را در نظر نمی‌گیرند.

از این­ رو زمان‌های مختلفی ارائه می‌دهند. با این حال گوجه فرنگی در هنگام کاشت نیازمند دمای گرم در خاک است تا بتواند جوانه بزند. اگر در مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری هستید؛ می‌توانید به­‌گونه­‌ای برنامه­‌ریزی کنید تا گوجه فرنگی زمان پرورش خود را در طول زمستان طی کند. برای مناطقی که آب و هوای متعادل و خنک­ت‌ری دارند؛ بهتر است گوجه فرنگی از اسفند تا اردیبهشت ماه کشت شود تا سردی فصل زمستان به آن آسیبی نرساند.

کاشت گوجه فرنگی در گلخانه

فصل کاشت گوجه فرنگی در گلخانه میتواند در بازه های مختلف زمانی اتفاق بافتد.

اگر به دنبال کاشت گوجه فرنگی در گلخانه هستید؛ تا حدودی دست شما برای پرورش این میوه محبوب بازتر است. بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی در گلخانه، هنگامی است که زودتر از فضای بیرون کاشت شوند. البته در گلخانه می‌توانید گرما و درجه حرارت را تنظیم کنید و با بهره‌­گیری از بهترین محرک رشد گوجه فرنگی، محصولی مرغوب به ثمر برسانید.

برای شناسایی بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی به عوامل تاثیرگذار بر منطقه توجه کنید. فصل کاشت گوجه فرنگی باید گرم باشد تا شرایط رشد را فراهم آورد.

سخن نهایی

در صورت وجود هر گونه پرسش و سوالی در این رابطه می‌توانید از طریق کامنت‌های این بخش آن را مطرح بفرمایید؛ کارشناسان مجموعه‌‌ی نیاز گیاهان در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 5 / 5. امتیاز های این مقاله: 2

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها