با بهترین زمان دادن کود آهن به درخت آشنا شوید

زمان دادن کود آهن به درخت

آهن یکی از ریزمغذی‌های مورد نیاز گیاهان بوده و نسبت به سایر عناصر، به مقدار خیلی کمی توسط گیاه مصرف می‌شود. اما با این حال، از عناصر حیاتی در گیاه محسوب می‌شود. مقدار آهنی که مورد نیاز گیاه است، به راحتی در خاک یافت می‌شود؛ اما مشکل اینجاست که عواملی مثل قلیایی بودن خاک، آهکی بودن آن و مواردی از این قبیل، مانع از جذب این آهن توسط ریشه گیاه می‌شود.

کمبود آهن به مرور می‌تواند منجر به خشکی و مرگ گیاه شود؛ به همین دلیل باید از کود آهن استفاده کنید. بهترین زمان دادن کود آهن به درخت، نحوه استفاده درست و میزان مصرف آن می‌تواند مشکل فقر آهن در گیاه را برطرف کند. در ادامه قصد داریم در مورد این موضوعات صحبت کنیم و پاسخ این سوال را که چه موقع کود آهن به درخت بدهیم را بررسی کنیم. دعوت می‌کنیم تا پایان همراه ما باشید.

بهترین زمان دادن کود آهن به درخت

کود آهن معمولاً به دو منظور توسط گیاهان و درختان استفاده می‌شود. ابتدا به منظور پیشگیری است و زمانی باید انجام شود که گیاه سرحال است و هیچ‌گونه علائم کمبود آهن مثل زردی برگ‌های جوان و… در آن دیده نمی‌شود. کوددهی در این مرحله باعث باردهی هر چه بهتر درخت و شیرین شدن میوهای آن می‌شود.

اما هدف دوم استفاده از کود آهن، زمانی است که درخت مبتلا به فقر آهن شده و علائم آن قابل مشاهده است. از آنجایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، باید زمان‌های مناسبی را برای کوددهی به درختان میوه در نظر بگیریم که متأسفانه این مورد توسط بسیاری از باغبانان نادیده گرفته شده و باعث‌عدم تأثیرگذاری هر چه بهتر این کود می‌شود.

اگر می‌خواهید از فواید بیشتر کود آهن برای درخت مطلع شوید و همچنین بدانید که باید چه مقدار از این کود برای درختان خود استفاده کنید پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

معمولاً بهترین زمان مصرف کود آهن در درختان برای درختان برگریز، اواخر زمستان تا اوایل فصل بهار، درست قبل از شروع فصل رشد است. البته تابستان هم برای این کار مناسب است، اما بهتر است زمانی این کود مصرف شود که درخت پس از پشت سرگذاشتن زمستان، رشد خود را از سر گرفته و به سوخت و ساز تولیدی بیشتری نیاز دارد.

به طور کلی بدانید درختان در تمام دوره‌های رشد خود به آهن نیاز پیدا می‌کنند بنابراین از کود اهن در پاییز و زمستان هم می‌توانید استفاده کنید ولی شاید تاثیر این کود در فصل سرما بسیار کم باشد.

البته این زمان می‌تواند در درختان مختلف، با توجه به نوع آن‌ها متفاوت باشد. اگر مشغول به تولید مرکبات هستید و می‌خواهید بدانید زمان مصرف کود آهن در مرکبات چه وقتی است، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ نام‌برده را مطالعه کنید.

بهترین زمان مصرف کود آهن برای گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی که به منظور تأمین سرسبزی و نشاط در فضاهای داخلی منازل استفاده می‌شوند، برای حفظ سبزینگی خود، نیاز اساسی به عنصر آهن دارند و این عنصر باید در فواصل زمانی معین در دسترس گیاه قرار گیرد.

فواصل زمانی در نظر گرفته شده برای مصرف کود آهن در گیاهان آپارتمانی، ماهی یک بار است. بهترین فصل کوددهی آنان نیز در فصول بهار و تابستان است که رشد گیاه از سر گرفته می‌شود. ولی در کل، نوع گیاه، نوع خاک گلدان و مواردی از این قبیل، تعیین کننده زمان مناسب برای استفاده از کود آهن است.

اگر می‌خواهید از فواید کود آهن برای گیاهان آپارتمانی، عوامل کمبود این عنصر و نحوه مصرف این کود بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

بهترین زمان استفاده از کود آهن برای صیفی‌جات و سبزیجات

معمولاً انتظاری که ما از سبزیجات داریم، برگ‌های سبز و شاداب است تا بتوانیم به عنوان مواد غذایی استفاده کنیم. بهترین زمان برای مصرف کود آهن در سبزیجات، در مراحل ابتدایی رشد است. اما باید محتاط بوده و این کار را در زمان جوانه‌زنی، انجام ندهید؛ چرا که می‌تواند منجر به سوزاندن گیاه شود. بهترین زمان محلول‌پاشی کود آهن در سبزیجات چندبرگی مثل ترخون، گشنیز و ریحان، پس از ۴-۵ برگی شدن است.

این زمان برای صیفی‌جاتی مانند خربزه، هندوانه و… که مصرف خام دارند، بعد از کاشت نشاء و در زمان ۶-۷ برگی شدن است. در مورد صیفی جاتی هم که مصرف خام ندارند، ترجیحاً کوددهی پس از ۸ برگی شدن انجام شود.

زمان دادن کود آهن به سبزیجات و صیفی جات

اگر می‌خواهید با میزان مصرف کود آهن برای انواع گیاهان و درختان آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید.

خرید بهترین کود آهن

هر نوع کودی و از جمله کود آهن، برای اینکه بتواند حداکثر تأثیر را بر گیاهان و درختان بگذارد، باید به میزان درست، در زمان مناسب و به بهترین روش استفاده شود. علاوه بر این باید تا جای ممکن از نوع باکیفیت و مرغوب کود استفاده شود؛ بنابراین برای اینکه در زمان دادن کود آهن به درخت، خیالتان از بابت کیفیت آن راحت باشد، باید آن را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید.

ما در فروشگاه نیاز گیاهان، محصولات سه برند خارجی که کودهای نانو مایع را به بازار عرضه می‌کنند، به داخل کشور وارد کرده و عرضه می‌کنیم که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

کود آهن مایع بمب

کود آهن مایع برند بمب، یک کود خارجی است که برای جلوگیری از زرد شدن برگ درختان و شیرین کردن طعم محصولات بسیار اثرگذار هستند. فتوسنتز، فرآیندی محوری برای سنتز قند و کربوهیدرات است و آهن به عنوان منبع انرژی برای رشد گیاهان، نقش مهمی در این فرآیند پیچیده ایفا می‌کند.

آهن موجود در این کود، اجزای جدایی ناپذیر پروتئین‌ها و آنزیم‌ها را تشکیل می‌دهد که تبدیل انرژی نور به انرژی شیمیایی را برای گیاه آسان می‌کند. میزان بسیار زیاد آهن برای گیاهان می‌تواند مضر باشد به همین خاطر در این کود میزان 6 درصد آهن وجود دارد و باقیمانده این کود را ذرات ریز مغذی ضروری برای گیاه تشکیل می‌دهد.

کود آهن مایع بمب برای درختان

شما می‌توانید جهت خرید کود آهن بمب به صفحه ذکر شده مراجعه کنید و محصول مورد نظر خود را ثبت سفارش کنید.

کود آهن مایع شوک

کمپانی آمریکایی شوک یک کود آهن تولید شده با فناوری نانو را به بازار عرضه کرده است که آهن کافی را در دسترس گیاه قرار می‌دهد. آهن موجود در این کود می‌تواند در فرآیندهای فیزیولوژیکی مختلف از جمله فتوسنتز و تشکیل کلروفیل کاربرد فراوانی داشته باشد. در این کود علاوه بر آهن، عناصر دیگری مثل پتاسیم، نیتروژن، سدیم و… نیز وجود دارد.

کود آهن مایع شوک برای درختان

شما می‌توانید برای خرید کود آهن شوک به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید و محصول دلخواهتان را از بین سه بسته بندی یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری سفارش دهید.

سخن نهایی

در این مقاله راجع به زمان دادن کود آهن به درخت، گیاهان آپارتمانی و سبزیجات و صیفی جات صحبت کردیم. چنانجه راجع به تهیه کود آهن و مصرف آن سوالی دارید می‌توانید با شماره‌‌هایی که بر روی سایت قرار دارند، تماس حاصل نموده و از مشاوره‌های رایگان کارشناسان ما بهره‌مند شوید. همچنین ئر بخش کامنت‌ها منتظر دریافت نظرات شما عزیزان هستیم و در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان گرامی خواهیم بود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.2 / 5. امتیاز های این مقاله: 13

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها