چگونه بوسیله اسید هیومیک، باغ پسته خود را رونق ببخشیم؟

یکی از چالش‌هایی که بر سر راه پرورش پسته باکیفیت وجود دارد، عاملی به نام نمک می‌باشد. میزان نامتناسب نمک در خاک پرورش گیاه پسته، می‌تواند به یک مشکل بزرگ برای باغداران تبدیل شود. از آنجاییکه باغ‌های پسته به طور معمول در مناطق خشک و نیمه‌خشک کشور ما قرار گرفته‌اند، وجود نمک زیاد در خاک و آسیب دیدن گیاه پسته از این بابت به وفور مشاهده می‌شود. این موضوع حتی به اقتصاد صنعت کشاورزی و باغداری ما نیز آسیب می‌رساند. استان کرمان یکی از بزرگترین مناطق پرورش درخت پسته است، که توانسته بوسیله ماده طبیعی به نام اسید هیومیک، معضل خاک‌های پرنمک خود را به بهترین نحو حل کند. در واقع اضافه کردن اسید هیومیک به خاک کشت پسته، یک استراتژی جهانی برای تولید محصول بدون نقص از زمین‌های نمکی می‌باشد.

 

تأثیر هیومیک اسید در کیفیت دانه‌های پسته

در تحقیقاتی که بر روی باغات پرورش پسته در رفسنجان انجام گرفته‌، هیومیک اسید تفاوت قابل‌لمسی در کیفیت دانه‌ها ایجاد کرده‌است. در این تحقیق، انواع کودها و دیگر روش‌های اصلاح و تقویت خاک و گیاه برای عمل آوردن پسته باکیفیت مورد استفاده قرار گرفته‌ و نتایج جالبی به دست آمده‌است.

بر طبق این مشاهدات، وزن دانه خشک و تازه، ارتفاع و قطر ساقه گیاه و همچنین کیفیت شاخه و برگ درخت‌های پسته در زمین دارای هیومیک اسید قابل قیاس با همین موارد در زمین‌های بدون هیومیک اسید نیست. در واقع اسید هیومیک تنها درمانی است، که از زمین‌های پرنمک رفسنجان درخت پسته پربار عمل می‌آورد.

 

مکانیزم هیومیکاسید برای اصلاح خاک

 

فواید اسید هیومیک برای پسته

 

کلسیم و نمک دو عنصری هستند که بر سر جذب از طریق ریشه درخت پسته، به رقابت می‌پردازند. هرچه مقدار کلسیم بیشتر باشد، نمک کمتری به سلول‌های گیاه وارد شده و در نتجه اثرات منفی این عنصر برای پرورش و رشد مناسب گیاه نیز کمتر می‌شود.

در سال‌های اخیر تحقیقات گسترده‌ای با هدف دستیابی به راه‌های کاهش آسیب نمکی به گیاه پسته انجام گرفته‌است. این موضوع موجب روی کارآمدن فناوری‌های جدید و روش‌های کاربردی فراوانی در حیطه صنعت کشاورزی شده‌است. اما یکی از مؤثرترین، به صرفه‌ترین و در عین حال بی‌ضررترین روش‌هایی که در نتیجه بررسی‌های گسترده محققان به دست آمده‌است، اضافه کردن اسید هیومیک به خاک پرورش پسته می‌باشد. در واقع اسید هیومیک باعث می‌شود که ریشه گیاه پسته، کلسیم بیشتری از خاک جذب کند. پس با وجود اسید هیومیک رقابتی که بین کلسیم و نمک بر سر نفوذ به ریشه گیاه پسته وجود دارد، به نفع کلسیم پایان می‌یابد. اما برنده اصلی در این رقابت گیاه و محصول نهایی درخت پسته می‌باشد. چرا که اسید هیومیک  و کلسیم نمک اضافه‌ای که قرار بود به ریشه گیاه نفوذ کرده و آسیب‌های غیرقابل جبرانی به آن وارد کند را، دفع می‌شود. به این ترتیب فرآیند رشد گیاه پسته بدون مزاحمت و اختلال نمک با موفقیت انجام می‌گیرد. البته اسید هیومیک به طرق مختلف باغ‌های پسته را رونق می‌بخشد.

 

هیومیک اسید از چه جنبه‌هایی به پرورش پسته کمک می‌کند؟

اسید هیومیک را نمی‌توان یک کود یا حتی یک کود طبیعی نامید. در واقع مزایای بیشمار اسید هیومیک و عملکرد فوق‌العاده آن باعث شده تنها به عنوان یک کود شناخته نشود. هیومیک اسید موجب انقلابی در خاک می‌شود، که محتویات و هرآنچه که ارتباطی با آن دارد را، دچار تغییر و تحولات مثبت می‌کند. در ادامه به تأثیرات عملکرد اسید هیومیک در خاک باغ‌های پسته اشاره می‌کنیم:

  • اسید هیومیک تنظیم‌کننده رشد درخت می‌باشد؛ ارتفاع، قطر، ضخامت، وزن و چگالی شاخ و برگ و همچنین ریشه گیاه پسته تحت تأثیر اسید هیومیک به اندازه متناسب و ایده‌آل رشد می‌کند.
  • هیومیک اسید سطح هورمون‌های موجود در خاک بستر گیاه را تعدیل می‌کند؛ ماهیت اسید هیومیک به گونه‌ای است که مقدار هورمون‌ها را در خاک تنظیم کرده و به این ترتیب از آسیب‌های احتمالی به گیاه جلوگیری می‌کند.
  • اسید هیومیک ریزمغذی‌های موجود در خاک را به سمت ریشه و شاخ و برگ درخت پسته هدایت می‌کند؛ از آنجاییکه ریزمغذی‌ها نقش مهمی در رشد گیاه دارند، جذب بیشتر آنها توسط ریشه و رساندنشان به برگ و محصول نهایی از اهمیت بالایی در باغات و مزارع پسته برخوردار است.
  • اسید هیومیک محرکی برای پروسه‌های شیمی‌حیات گیاه محسوب می‌شود؛ فعالیت‌های زیستی و شیمیایی گیاه پسته تحت تأثیر هیومیک اسید نظم پیدا کرده و به نوعی سروسامان پیدا می‌کنند.
  • اسید هیومیک تنفس گیاه پسته را تسهیل می‌کند؛ هیومیک اسید در خاک تخلخل ایجاد می‌کند. همین قابلیت اسید هیومیک باعث شده که به نوعی تهویه طبیعی قدرتمندی برای خاک به حساب بیاید. از آنجاییکه گیاه برای رشد و انجام فرآیند فتوسنتز به اکسیژن نیاز دارد، هر چه اکسیژن بیشتری برایش فراهم باشد، مراحل رشد و تکثیرش با سرعت و کیفیت بالاتری انجام می‌گیرد.
  • هیومیک اسید شرایط انجام بهتر فرآیند فتوسنتز را برای گیاه فراهم می‌کند؛ فرآیند فتوسنتز به رشد اصولی و زایایی گیاه کمک می‌کند. از طرفی انجام صحیح این فرآیند به شرایط خاصی نیاز دارد. وجود هیومیک اسید در خاک باغات پسته، موجب فراهم آمدن شرایط فتوسنتز برای گیاه می‌شود.
  • اسید هیومیک محتوای کلروفیل گیاه پسته را افزایش می‌دهد؛ نقشی که اسید هیومیک در افزایش محتوای کلروفیل دارد، در رونق بخشیدن به باغات پسته و عمل آمدن محصولات باکیفیت کمک شایانی می‌کند.
  • اسید هیومیک مقاوت قابل‌توجهی در مقابل تنش و آسیب‌های محیطی در گیاه ایجاد می‌کند؛ محصول باغات پسته در همه جای دنیا قیمت بالایی دارد. این موضوع حساسیت ویژه‌ای در حوزه کشت و پرورش درخت پسته ایجاد کرده‌است. کافی است گیاه پسته‌ای که در طول سال به خوبی از آن مراقبت شده و هزینه و انرژی زیادی بر روی آن صرف شده‌است، دچار آسیب‌های محیطی شود. در اینصورت کشاورز و باغدار دچار ضرر و زیان مالی قابل‌توجهی می‌شود. خوشبختانه اسید هیومیک با قابلیت‌های منحصر به فردی که در جلوگیری از سرمازدگی، گرمازدگی، آفت‌ها، بیماری‌های گیاهی و عواملی از این دست دارد، از اینگونه آسیب‌ها جلوگیری می‌کند.
  • اسید هیومیک رشد ریشه درخت پسته را از چند بعد تضمین می‌کند؛ رشد افقی و عمودی ریشه گیاه و همچنین افزوده شدن به ضخامت ریشه، از فواید افزودن اسید هیومیک به خاک باغات پسته می‌باشد.
  • اسید هیومیک تقسیم میتوزی گیاه را اصلاح کرده و پمپ پروتونی را در گیاه پسته فعال می‌کند؛ هرچه تقسیمات سلولی در گیاه بیشتر باشد، به همان اندازه رشد بیشتر و باکیفیت‎‌تری نیز به دنبال دارد. به علاوه درخت پسته تحت تأثیر اسیدهیومیک با استفاده از همین خاصیت محصول بیشتری می‌دهد.

 

نقش اسید هیومیک در عمل آوردن پسته‌هایی با مغز سالم و درشت

 

هیومیک اسید برای پسته

 

تأثیرات شگرفی که اسید هیومیک بر بهبود ریشه‌زنی درخت و بهبود عملکرد فیزیکی و زیستی این گیاه دارد، تنها بخش کوچکی از مزیت‌های این کود ارگانیک محسوب می‌شود. محصول درخت پسته در زمینی که حاوی مقدار مناسبی از اسید هیومیک است، سالم‌تر، سنگین‌تر، درشت‌تر و خوش طعم‌تر می‌باشد. اسید هیومیک به عنوان یک تقویت‌کننده بسیار قدرتمند شناخته می‌شود، که محصول نهایی باغ‌های پسته را به درجه کیفی عالی ارتقاء می‌دهد.

علاوه بر این نرخ محصول‌دهی یا بازده باغ پسته با وجود اسید هیومیک، افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. در واقع با وجود اسید هیومیک درخاک باغ پسته، این گیاه سودآور تمام شرایط و مواد موردنیاز برای پرورش و تولید محصولات خوب را در دسترس خود دارد.

 

خرید آنلاین اسید هیومیک برای باغ

کسب‌وکار ما عرضه کننده انواع کودهای طبیعی دارای NPK و دوستدار محیط زیست می‌باشد. ما تقویت‌کننده‌های ارگانیک نظیر هیومیک اسید را در بسته‌بندی‌های کاربردی و با محتوای باکیفیت در اختیار شما قرار می‌دهیم. کافی است با ما در وبسایت plantsneed.com تماس گرفته تا مشاوران ما بهترین راهکار رونق بخشیدن به باغ پسته شما را خدمتتان ارائه دهند. ما به منظور نشان دادن حسن نیت خود، امکان مشاوره تخصصی رایگان را نیز برایتان فراهم کرده‌ایم.

شما می‌توانید با ثبت سفارش خود، هر تعداد از اسید هیومیک مایع شوک را که برای فعالیت حوزه کشاورزی خود احتیاج دارید، دریافت کنید. جهت ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره پیش از خرید با شماره 09130072826 تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

آخرین پست ها

اسید هیومیک

زیرخاکی صنعت کشاورزی