اسید هیومیک و تاثیرات معجزه‌آسای آن برای زعفران

اسید هیومیک زعفران

دلیل استفاده از اسید هیومیک برای زعفران

زعفران به عنوان گران‌بهاترین ادویه‌ای که در دنیا وجود دارد، بخش قابل‌توجهی از کشت و صنعت کشور ما را به خود اختصاص داده‌است. در واقع ایران به عنوان بزرگترین صادرکننده زعفران در جهان، نود درصد تقاضای کشورها را به این گیاه دارویی و ادویه‌ای تأمین می‌کند.

ویژگی‌های منحصر به فرد و خواصی که زعفران از آن برخوردار است باعث شده، که فعالیت در حوزه کشت و زرع زعفران سودآوری اقتصادی بالایی داشته‌باشد. اما هر چقدر که زعفران گیاه پرمنفعتی به حساب می‌آید، به همان‌ اندازه نیز حساس و آسیب‌پذیر است.

این حساسیت موجب شده که کشاورزان و همه کسانی که در زمینه کشت و برداشت زعفران فعالیت می‌کنند، به دنبال کارآمدترین روش‌ها برای بهبود ثمربخشی و محصول‌دهی گیاه زعفران باشند.

روش‌های ارتقاء کشت زعفران، از به کارگیری به روز ترین تجهیزات و ابزار پیشرفته کشاورزی گرفته، تا استفاده از انواع تقویت کننده‌های خاک و گیاه متفاوت می‌باشند. اما یکی از بهترین رویکردهایی که در جهت بالا بردن کیفیت و کمیت کاشت و برداشت زعفران مورد استفاده کشاورزان قرار می‌گیرد، استفاده از اسید هیومیک می‌باشد.

 

مشخصات گیاه زعفران

 

مشخصات گیاه زعفران

 

گیاه علفی زعفران متعلق به خانواده زنبقیان می‌باشد. این گیاه چندساله ساقه نداشته و دارای ریشه یا پیاز زعفران می‌باشد. گیاه زعفران به طور عمده در مناطق گرم و خشک کشور کاشت و برداشت می‌شود. خاک این مناطق به لحاظ وجود ترکیبات آلی، نیاز به تقویت و اصلاح دارند. از طرفی گیاه زعفران تنها در خاک دارای مواد آلی، فسفر و نیتروژن ثمر می‌دهد. بنابراین استفاده از انواع کود و تقویت کننده‌های خاک و گیاه برای زمین‌های کشت زعفران ضروری است. اسید هیومیک به عنوان یک اصلاح‌کننده قدرتمند برای خاک و گیاه از تمام ویژگی‌هایی که خاک زعفران به آن نیاز دارد، برخوردار است.

 

تأثیر هیومیک اسید بر رشد گیاه زعفران

تأثیر هیومیک اسید بر ثمربخشی گیاه زعفران از شانزده تا هشتاد درصد تخمین زده شده‌است. این تأثیر در سال دوم به میزان قابل‌توجهی بیشتر هم می‌شود.

در ادامه به معرفی موردی اثرات هیومیک اسید بر بهبود کمیت و کیفیت ریشه، گل و کلاله زعفران می‌پردازیم:

 • اضافه کردن اسید هیومیک به بستر خاک زعفران، موجب افزایش تعداد گل‌ها در این گیاه می‌شود؛
 • به کارگیری اسید هیومیک در زمین پرورش زعفران، وزن تر و خشک کلاله گیاه را افزایش می‌دهد؛
 • استفاده از هیومیک اسید، وزن خشک ریشه یا بنه دختری را در گیاه زعفران افزایش می‌دهد.
 • اسید هیومیک بر روی مشخصه‌های رویشی و زایشی زعفران، تأثیر مثبت قابل‌توجهی دارد؛
 • اسید هیومیک ساختار خاک را بهبود بخشیده و به این ترتیب فضای مناسبی برای رشد ریشه زعفران فراهم می‌کند؛
 • اسید هیومیک میکروارگانیسم‌های موجود در خاک را به فعالیت بیشتر تحریک می‌کند و در نتیجه مواد مغذی مورد نیاز زعفران سریع‌تر و بیشتر به ریشه گیاه می‌رسد؛
 • وجود اسید هیومیک در زمین پرورش زعفران موجب افزایش فعالیت آنزیم‌های موجود در خاک شده و این فرآیند نرخ رشد ریشه و بخش هوایی گیاه را افزایش می‌دهد؛
 • افزودن اسید هیومیک به خاک بستر زعفران، موجب دسترسی گیاه به مواد مغذی موجود در خاک شده و همین امر وزن ریشه یا بنه را افزایش می‌دهد؛
 • افزودن هیومیک اسید به خاک کشت زعفران موجب افزایش جذب آب توسط این گیاه شده و در نتیجه کیفیت و کمیت محصول تحت تأثیر مثبت قرار می‌گیرد.
 • بهبود جذب فسفر خاک در مجاورت هیومیک اسید، موجب افزایش گل‌دهی در گیاه زعفران می‌شود؛
 • وجود هیومیک در خاک بستر گیاه زعفران موجب حفظ طولانی مدت رطوبت خاک می‌شود. این موضوع برای گیاه زعفران که در مناطق گرم و کم‌آب پرورش پیدا می‌کند، اهمیت زیادی دارد.
 • هیومیک موجب افزایش فعالیت ریزجانداران موجود در خاک بستر زعفران می‌شود. هر چه فعالیت ریزجانداران در خاک بیشتر باشد، کیفیت خاک نیز بیشتر شده و در نتیجه کیفیت زعفران نهایی به میزان قابل‌توجهی بالا می‌رود؛
 • به کارگیری اسید هیومیک در خاک بستر زعفران موجب افزایش طول کلاله می‌شود. سازوکار اسید هیومیک در این زمینه استفاده از ترکیبات اکسینی و شبه اکسینی که موجب تحریک رشد سلول‌ها است، می‌باشد؛
 • بیوهورمون‌های موجود در اسید هیومیک، موجب افزایش وزن کلاله گیاه زعفران می‌شوند؛ هر چه وزن کلاله بیشتر باشد، زعفران نهایی که به دست می‌آید نیز بیشتر است؛
 • اسید هیومیک موجب می‌شود که انواع هورمون‌ها و مواد محرک رشد زعفران مانند سیتوکنین، اکسین، بیوتین و اسید پنتوئنیک در دسترس این گیاه قرار بگیرند؛
 • افزودن هیومیک اسید به خاک پرورش زعفران، عمر باکتری‌های محرک رشد را افزایش می‌دهد؛
 • وجود اسید هیومیک در زمین کشت زعفران فعالیت آنزیم‌هایی مانند فسفاتاز و کاتالاز را افزایش می‌دهد؛
 • افزودن اسید هیومیک به بستر خاک پرورش زعفران، قطر ریشه را در این گیاه به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

 

نحوه مصرف هیومیک اسید در کشت زعفران

 

نخوه لستفاده اسید هیومیک برای زعفران

 

تحقیقات نشان داده که به کارگیری تنها پنج کیلوگرم اسید هیومیک پودری در هر هکتار از زمین کشت زعفران، می‌تواند عملکرد خاک  گیاه را به میزان چشمگیری افزایش دهد. اما اگر ما این میزان را به صد کیلوگرم اسید هیومیک در هر هکتار زمین کشت زعفران برسانیم، شاهد ۱۹ درصد افزایش قطر ریشه یا پیاز زعفران و ۷۰ درصد افزایش وزن آن می‌باشیم.

برای اینکه تأثیر هیومیک اسید بر ثمردهی گیاه زعفران و بالا رفتن سود اقتصادی حاصل از کشت این گیاه پرمنفعت بالا برود، بهترین گزینه استفاده از هیومیک اسید مایع می‎‌باشد. این تقویت‌کننده که نحوه مصرف بسیار آسان و تأثیرگذاری بالایی دارد، می‌تواند کسب‌وکار فعالان صنعت کشاورزی را متحول کند.

اگر شما نیز در زمینه کشت زعفران فعالیت می‌کنید و به دنبال یک راهکار مطمئن برای ارتقاء کسب‌وکار خود هستید، بهتر است از معجزه اسید هیومیک مایع غافل نشوید.

خبر خوب اینکه ما به عنوان بزرگترین عرضه‌کننده اسید هیومیک مایع برند شوک در کشور، بسته‌بندی‌های بیست لیتری از این تقویت‌کننده همه‌کاره را به صورت آنلاین و حضوری در دسترس داریم.

شما می‌توانید با ثبت سفارش خود، هر تعداد از اسید هیومیک مایع شوک را که برای فعالیت حوزه کشاورزی خود احتیاج دارید، دریافت کنید. جهت ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره پیش از خرید با شماره 09120809366 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه شما

انتشار یافته: 2
 1. حسن زاده
   
   
  1399/12/16 - 9:09

  سلام تشکر بابت مقاله خوبتون
  من 5 هکتار زمین زیر کشت زعفران دارم که سال دوم کاشت هم هستند. چه مقدار اسید هیومیک برای استفاده نیاز دارم

  1.  
    
   1399/12/16 - 10:18

   درود جناب حسن زاده
   میزان مصرف به خلوص اسید هیومیکی که تهیه کردید بستگی داره. و چناچه قصد خرید اسید هیومیک رو دارید می تونید با شماره 09120809366 تماس بگیرید تا پیش از خرید از مشاوره رایگان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
icon
icon
اسید هیومیک مایع شوک
icon
آموزش تکثیر سانسوریا
دانشنامه

روش­های تکثیر سانسوریا

اگر شما هم جزو علاقه مندان به گیاه مقاوم و زیبای سانسوریا هستید و می­خواهید با روش­های تکثیر سانسوریا آشنا شوید با ما همراه باشید تا روش های مختلف تکثیر

ادامه مطلب
کود میکرو کمپلکس مایع نمسیس
دانشنامه

کود میکرو کمپلکس

کود میکرو کمپلکس، دستچینی از مواد مغذی و محرک‌های رشد طبیعی است، که متریال متابولیسم ثانویه گیاه را فراهم می‌کند. با وجود این کود، گیاه از سطح عملکرد و انرژی

ادامه مطلب
کود نیترات کلسیم
دانشنامه

کود نیترات کلسیم چیست؟

کود نیترات کلسیم ( Calcium Nitrate Fertilizer) از جمله کودهای شیمیایی محلول در آب است. نیترات کلسیم دو فاکتور نیتروژن و کلسیم را به طور همزمان به گیاه وارد می­کند.

ادامه مطلب

هیومیک اسید زیرخاکی صنعت کشاورزی

اهمیتی که اسید هیومیک برای صنعت کشاورزی دارد، از این جهت است که ثمربخشی خاک و در نتیجه بازدهی پروسه‌های کشت و زرع را به میزان قابل‌توجهی بالا می‌برد. اسید هیومیک نه تنها خاک و بستر پروش گیاهان را تقویت می‌کند، بلکه محصولاتی که از کشاورزی به دست می‌آید را به لحاظ کیفی متحول می‌کند.

اسید هیومیک