جلبک دریایی ، گنجینه‌ای در دل دریاها

جلبک دریایی به عنوان گنجینه‌ای که از دل طبیعت به دست می‌آید، خواص بیشماری دارد. این ماده ارگانیک که منبعی غنی از مواد آلی و معدنی می‌باشد، بدون اینکه کوچکترین آسیبی به طبیعت بزند، استخراج می‌شود. کشف ویژگی‌های منحصر به فرد جلبک دریایی و تأثیری که این ماده بر روی سلامت و زیبایی انسان دارد، باعث شده که خانواده‌ها در کشورهای پیشرفته این آیتم متفاوت را  به سبد غذایی خود اضافه کنند.

 

جلبک دریایی چیست؟

جلبک دریایی یک نوع گیاه است که در بخش‌های مختلفی از دریاها و اقیانوس‌ها رشد می‌کند. این گیاه در بخش‌های کم‌عمق آب به رنگ سبز و در بخش‌های عمیق به رنگ قهوه‌ای درمی‌آید.

انواع ترکیبات آلی از قبیل ریز  مغذی‌ها و درشت مغذی‌ها در جلبک دریایی وجود دارد. این ماده طبیعی سرشار از پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین و انواع و اقسام مواد معدنی می‌باشد. جلبک دریایی همچنین حاوی مقادیر قابل‌توجهی از سیتوکینین، اکسین، بتائین و  الیگوساکاریدها است.

 

کاربرد جلبک دریایی در صنعت کشاورزی

 

کاربرد جلبک دریایی

 

جدای از کاربردی که جلبک دریایی در صنایع غذایی و حوزه‌های درمانی دارد، صنعت کشاورزی نیز به طور گسترده از این ماده با ارزش بهره می‌برد. در واقع مزیتی که جلبک دریایی به عنوان کود برای زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها دارد، دلیل ما برای معرفی این ماده طبیعی است.

از سالیان خیلی دور مردمانی که در مناطق ساحلی زندگی می‌کرده‌اند، به خواص بی‌نظیر جلبک دریایی و تأثیری که این ماده بر روی خاک و گیاه دارد، پی برده‌اند. در آن زمان از جلبک دریایی به عنوان مهم‌ترین تقویت‌کننده زمین‌های زراعی استفاده می‌شده و اکنون این ماده عنوان کود ارگانیک را به خود گرفته‌است.

 

مزایای جلبک دریایی برای مزارع کشاورزی و باغ‌ها

 

مزایای جلبک دریایی

 

اضافه کردن کود جلبک به زمین کشاورزی یا باغ موجب تغییر و تحولاتی در بافت خاک می‌شود. این تغییر و تحولات به طور عمده مثبت و به نفع خاک و گیاه می‌باشد. در واقع کود جلبک دریایی مانند یک کمپوست قوی عمل کرده و به نوعی خاک را از نو می‌سازد. همچنین کربوهیدارت‌های پیچیده‌ای که در کود جلبک دریایی وجود دارد، به خاک جان دوباره‌ای می‌بخشد.

در ادامه با مزایایی که کود جلبک دریایی برای صنعت کشاورزی دارد، بیشتر آشنا می‌شویم؛

 • تقویت قابلیت جذب مواد مغذی موجود در خاک

  از اولین واکنش‌هایی که خاک نسبت به ورود کود جلبک دریا به بافت خود نشان می‌دهد، تحریک قارچ‌های میکروبی می‌باشد. این اتفاق مزایای بیشماری برای خاک و گیاه دارد. یکی از مهم‌ترین مزایای تحریک قارچ‌های میکروبی توسط کود جلبک دریایی، کمک به جذب بهتر مواد مغذی خاک توسط گیاه می‌باشد.

 • محافطت از گیاه در مقابل بیماری‌های خاک

  یکی از تأثیراتی که تحریک قارچ‌های میکروبی توسط کود جلبک دریایی برای زمین زراعی و باغ‌ها دارد، محافظت از گیاه در برابر انواع بیماری‌های موجود در خاک می‌باشد.

 • افزایش فعالیت‌های آنتی اکسیدانی در گیاه

  استفاده از جلبک دریایی به عنوان کود طبیعی در بافت زمین‌های کشاورزی، کمک شایانی به افزایش فعالیت‌های آنتی اکسیدانی در خاک می‌کند. این موضوع نقش مهمی در بالا بردن کیفیت زندگی گیاه و محصولاتی که به عمل می‌آورد، دارد.

 • کمک به فرآیند گل دادن در گیاهان

  وجود کود جلبک دریایی در خاک‌های کشاورزی و باغ‌ها، موجب می‌شود که فرآیند گل دادن انواع گیاهان سرعت و کیفیت بالاتری داشته‌باشد و کوپه‌های گیاهی زودتر تشکیل شوند.

 • شیرین شدن میوه‌ها

  یکی از خواص منحصر به فرد کود جلبک دریایی برای خاک، کمک به جذب قند طبیعی توسط گیاه می‌باشد. از طرفی قندی که گیاه از خاک جذب می‌کند، باعث عمل آمدن میوه‌ها و دیگر انواع محصولات کشاورزی شیرین‌ و خوش‌طعم می‌شود.

 • کمک به پیوند موفقیت‌آمیز در گیاهان

  کود جلبک دریایی دارای مقادیر قابل‌توجهی از هورمون‌های طبیعی می‌باشد. این موضوع در پیوند زدن گیاهان و درخت‌ها با هم نقش بسزایی دارد. در واقع وجود کود جلبک دریایی در خاک، درصد موفقیت در فرآیند پیوند گیاهان را به میزان چشمگیری بالا می‌برد.

 • محافظت از گیاه در مقابل آفت‌ها

  وجود کود جلبک دریایی در خاک زمین‌های زراعی و باغ‌ها، موجب ضخیم شدن دیواره‌های سلولی گیاهان می‌شود. این موضع گیاه را در مقابل آفت‌ها و انواع دیگر بیماری‌های گیاهی حفظ می‌کند.

 • جلوگیری از سرمازدگی گیاهان

  کمک به ضخیم شدن دیواره‌های سلولی در گیاه، که توسط کود دریایی انجام می‌گیرد، مزایای بیشماری دارد. یکی از این مزایا بالا بردن مقاوت گیاه در مقابل عوامل محیطی مانند سرما می‌باشد.

 • بالا بردن کمیت دانه‌ها

  یکی از خواصی که کود جلبک دریایی برای خاک دارد، تقویت آن و کمک به رشد کیفی و کمی گیاه می‌باشد. عمل آمدن دانه‌های سنگین‌ و بزرگ تنها بخش کوچکی از نتایج فوق‌العاده این فرآیند می‌باشد.

 • بالا بردن کیفیت گیاهان و محصولات 

  تقویت خاک از طریق اضافه کردن کود جلبک ، موجب بالا رفتن توان آن در پرورش گیاهانی با کیفیت بالاتر می‌شود. دور از ذهن نیست که گیاهانی که در خاک حاصلخیزتر رشد کرده‌اند، محصولات با کیفیت‌تری نیز به عمل می‌آورند. این محصولات می‌تواند شامل دانه‌ها، گل‌ها و میوه‌ها باشد.

 • ایجاد تعادل در خاک به لحاظ وجود آهن و میزان اسیدیته

  یکی دیگر از مزیت‌های کود جلبک برای صنعت کشاورزی، اضافه کردن اسید و آهن به خاک می‌باشد. این موضوع در پرورش گیاهانی مانند گاردنیا، کاملیا، آزالیا و ردودندرون نقش مهمی دارد. همچنین پرورش خیلی از گیاهان بومی به این دو ماده مغذی وابسته است. در واقع هر نوع زمین کشاورزی یا باغی که از فقر آهن و اسید رنج می‌برند، می‌توانند با کود جلبک دریایی جان دوباره‌ای پیدا کنند.

 • کاربرد آسان جلبک دریایی

  استفاده از کود جلبک بسیار راحت است. این کود طبیعی به دو شکل پودری و مایع در بازار عرضه می‌شود. نوع پودری آن به راحتی بر روی خاک پاشیده شده و از این طریق به سرعت جذب خاک می‌شود. همچنین نوع مایع کود جلبک دریایی را می‌توان بر روی گیاه اسپری کرد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن از طریق برگ‌ها جذب گیاه شود.

 

خرید جلبک دریایی

 

 

امروزه کشاورزان و باغداران در سراسر جهان به قدرت بی‌نظیر کود جلبک دریایی در تقویت خاک پی برده‌اند. همین موضوع باعث شده که استفاده از این ماده طبیعی در صنعت کشاورزی گستردگی قابل‌توجهی پیدا کند. در واقع جلبک دریایی به یکی از ملزومات کشاورزی و باغداری تبدیل شده‌است، و بدون آن امکان کشت و زرع هدفمند و موفق وجود ندارد.

توجه داشته باشید که، کود جلبک دریایی گسترده‌ترین و در عین حال متعادل‌ترین میزان از مواد مغذی را در میان دیگر کودهای کشاورزی و باغداری دارا می‌باشد

بنابر تمام ویژگی‌هایی که برای کود جلبک دریایی تعریف کردیم، و با توجه به تأثیر چشمگیری که این کود ارگانیک در رشد صنعت کشت و زرع و بالا بردن کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی دارد، اقدام به خرید کود جلبک دریایی در کنار اسید هیومیک می‌تواند اقدامی در جهت سودآوری بیشتر برای کشاورزان و باغداران محسوب شود.

 

 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

آخرین پست ها

اسید هیومیک

زیرخاکی صنعت کشاورزی