چگونه از اسید هیومیک در پرورش گیاهانمان استفاده کنیم؟

اگر شما هم مانند ما دغدغه پرورش گیاهانی سالم و پرمحصول را دارید، بهتر است یاد بگیرید که چطور از هیومیک اسید برای تقویت و اصلاح خاکتان استفاده کنید. هیومیک اسید ترکیبی است، که از متریال صد در صد طبیعی تشکیل شده‌است. این ماده مزایای بیشماری برای خاک و گیاه دارد. در واقع هیومیک اسید یک محرک زیستی قدرتمند محسوب شده و موجب رشد بهتر گیاه و تولید محصولات باکیفیت‌تر می‌شود.

هیومیک اسید مولکول بزرگی است که از عناصری نظیر کربن، اکسیژن و هیدروژن تشکیل می‌شود. پایه این ماده ارگانیک از پیت، زغال و لئوناردیت تشکیل شده‌است. اما بخش عمده هیومیک اسید از لئوناردیت معدنی به دست می‌آید.

شاید اسم هیومیک اسید شما را دچار اشتباه کند، اما اضافه کردن این ماده به آب پی اچ محلول و خاک را به هیچ وجه افزایش نمی‌دهد.

مزایای اسید هیومیک برای خاک هم جنبه فیزیکی دارد، و هم جنبه شیمیایی و زیستی. به علاوه، سودآوری اقتصادی در صنعت کشاورزی، بخش دیگری از فواید منحصر به فرد اسید هیومیک می‌باشد. اگر بخواهیم کارکرد اسید هیومیک را به طور خلاصه بیان کنیم، باید بگوییم که این ماده طبیعی جذب مواد مغذی خاک از طریق گیاه را بهبود بخشیده، ریشه گیاه را وسعت داده و همچنین خاک را اصلاح ساختاری می‌کند.

 

روش و میزان استفاده از هیومیک اسید پودری برای تقویت خاک و گیاه

 

 

اسید هیومیک به دو شکل پودر و مایع در بازار عرضه می‌شود. هر کدام از این دو، طریقه مصرف متفاوتی دارند. در ادامه روش استفاده از اسید هیومیک پودری را به طور مفصل برایتان شرح می‌دهیم:

پودر هیومیک اسید می‌تواند به همان شکلی که هست مورد استفاده قرار بگیرد. در واقع شما می‌توانید اسید هیومیک پودری را از بسته‌بندی خارج کرده و به میزان مورد نیاز با خاک گلدانتان ترکیب کنید. اما روشی که بیشتر رایج است، ترکیب هیومیک اسید با آب و استفاده از آن به صورت محلول می‌باشد. در این روش شما مقداری از پودر هیومیک اسید را با آب مخلوط کرده و در ظرف مناسبی می‌ریزید. پس از اینکه پودر هیومیک اسید در آب حل شد، می‌توانید بوسیله آبپاش و یا دستگاه اسپری، آن را بر روی خاک و گیاه بپاشید. در این روش بهتر است از آب گرم استفاده کرده و قبل از استفاده، ترکیب هیومیک اسید پودری و آب را به خوبی هم بزنید.

در ادامه به نکات کاربردی در مورد نحوه استفاده از اسید هیومیک پودری برای رشد گیاه اشاره می‌کنیم:

 • به منظور اسپری کردن محلول اسید هیومیک پودری و آب گرم بر روی برگ گیاه مورد نظر، بهتر است یک قاشق چای‌خوری از پودر اسید هیومیک را با یک گالن آب گرم ترکیب ‌کنید.
 • اگر می‌خواهید اسید هیومیک پودری را بر روی خاک اسپری کنید، بهتر است از دو قاشق چای‌خوری اسید هیومیک پودری در یک گالن آب استفاده کنید.
 • برای تهیه محلول غلیظ (با غلظت ۶ درصد) هیومیک اسید، بهترین میزان ممکن اسید هیومیک پودری ۶۵ گرم یا ۵ قاشق چای‌خوری (یک سوم فنجان) و ترکیب آن با یک لیتر آب می‌باشد.
 • برای اسپری کردن مستقیم محلول غلیظ اسید هیومیک پودری بر روی خاک، پنجاه میلی‌گرم و یا سه و نیم قاشق چای‌خوری از پودر اسید هیومیک را با پانصد میلی‌لیتر آب مخلوط کنید.
 • اسپری کردن محلول حاصل ترکیب اسید هیومیک و آب گرم را تا زمانی که سطح برگ‌ها به طور کامل خیس شوند، ادامه دهید.

 

روش و میزان استفاده از هیومیک اسید مایع برای تقویت خاک و گیاه

 

 

هیومیک اسید مایع کاربرد به مراتب ساده‌تری نسبت به اسید هیومیک پودری دارد. اسید هیومیک مایع برند شوک، در بسته‌بندی‌های بیست لیتری نیاز کشاورزان و باغداران را برطرف می‌کند. این کود ارگانیک با ویژگی‌های قابل‌توجه و کاربرد گسترده‌ای که در انواع زمین‌های زراعی، چمن‌زارها، باغ‌ها‌، بوته‌زارها و حتی باغچه‌ها و گل و گلدان‌های آپارتمانی دارد، بهترین گزینه برای اصلاح خاک و تقویت گیاه می‌باشد.

در ادامه به نکاتی در مورد استفاده از اسید هیومیک مایع جهت رشد بهتر گیاه اشاره می‌کنیم:

 • برای استفاده از اسید هیومیک مایع در خاک بستر گیاه، مقدار ۱۰۰ میلی‌لیتر از آن را با یک لیتر آب ترکیب کرده و بر روی خاک می‌پاشیم.
 • برای اسپری کردن اسید هیومیک مایع بر روی برگ گیاهان، بهتر است ۲۰ میلی‌لیتر از این ماده را با یک لیتر آب ترکیب کنیم.
 • اسید هیومیک مایع را قبل از ترکیب کردن با آب و پس از آن به خوبی هم بزنید.
 • اگر پس از استفاده از ترکیب اسید هیومیک مایع با آب بر روی خاک یا گیاهتان، شاهد تغییر رنگ گیاه شدید، بهتر است ترکیب را بوسیله آب رقیق‌تر کنید.
 • اسید هیومیک را باید هر چهار تا شش هفته یکبار و در طول فصول رشد گیاه استفاده کنید.
 • برای اصلاح دانه گیاه، پنجاه میلی‌لیتر از مایع اسید هیومیک را با یک لیتر آب مخلوط کنید.
 • برای نشاکاری گیاه، ۳۵ میلی‌لیتر از مایع اسید هیومیک را با یک لیتر آب مخلوط کنید.
 • برای اسپری کردن محلول اسید هیومیک بر روی برگ‌ها، بیست میلی‌لیتر یا چهار قاشق چای‌خوری از مایع اسید هیومیک را با یک لیتر آب مخلوط کنید.
 • ترکیب اسید هیومیک مایع و آب را تا زمانی که برگ‌ها به طور کامل خیس شوند، ادامه دهید.
 • میزان‌های ذکر شده از محلول اسید هیومیک، ۱۰۰۰ فوت مربع را زمین زراعی را پوشش می‌دهد.
 • اگر می‌خواهید گیاهان خود را به طور روزانه آبیاری و تقویت کنید و یا قصد پرورش گیاه خود در آب یا شن‌های مخصوص بدون خاک را دارید، بهتر است چند قطره از اسید هیومیک مایع را درون یک لیتر آب بریزید.

 

بهترین روش و میزان برای تقویت خاک و گیاه

 

چنانچه سؤال یا ابهامی در مورد نحوه و میزان استفاده از اسید هیومیک در خاک زمین زراعی، باغ، باغچه و یا استفاده از اسید هیومیک گل‌های آپارتمانی خود دارید، می‌توانید با مشاوران ما صحبت کنید.

کارشناسان ما به طور رایگان تمام اطلاعاتی که نیاز دارید را در اختیارتان قرار داده و در جهت پرورش گیاهانی سالم و پرمحصول راهنماییتان می‌کنند. ناگفته نماند که، ارائه مشاوره تخصصی و برنامه تغذیه‌ای برای انواع گل و گیاه، تنها بخش کوچکی از خدمات ما می‌باشد.

ما در plantsneed.com به معنای واقعی کلمه همه نیازهای خاک و گیاه را برطرف کرده و بهترین تقویت کننده‌ها، اصلاح کننده‌ها و پرورش دهنده‌های طبیعی را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهیم. شما به راحتی می‌توانید با یک تماس ساده و یا ثبت سفارش خود در وبسایت ما به اندازه دلخواه هیومیک اسید مورد نیاز خود را دریافت کنید.

این تقویت‌کننده خاک به دو صورت پودری و مایع در دسترس می‌باشد. بسته‌بندی بیست لیتری هیومیک اسید مایع برند شوک که توسط ما عرضه می‌شود، می‌تواند بهترین گزینه برای انواع زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها باشد. جهت ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره پیش از خرید با شماره 09130072826 تماس حاصل فرمایید.

 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

آخرین پست ها

اسید هیومیک

زیرخاکی صنعت کشاورزی