اصلاح شوری خاک به وسیله اسید هیومیک

شوری خاک و اسید هیومیک

تأثیر اسید هیومیک در اصلاح خاک‌های شور

اگر شما هم تجربه ریختن نمک بر روی یخ‌های محوطه اطراف خانه‌تان را داشته‌باشید، حتماً مشاهده کرده‌اید که پس از ریختن نمک بر روی چمن‌زار یخ‌زده، چه آسیبی به گیاهان وارد می‌شود. تغییر رنگ گیاهان از سبز به قهوه‌ای و ایجاد اثراتی شبیه به سوختگی در آن، از جمله تبعات استفاده از نمک بر روی گیاهان است.

نمک موجود در خاک اطراف ریشه جمع شده و رشد گیاه را به کلی مختل می‌کند. هر سال مساحت قابل‌توجهی از زمین زراعی، تحت تأثیر غلظت بالای نمک در خاک آسیب دیده و از بهره‌وری خارج می‌شوند. بر اساس آماری که مؤسسات تحقیقاتی معتبر جهان منتشر کرده‌اند، در هر دقیقه حداقل سه هکتار از زمین‌های قابل کشت به خاطر بالا بودن غلظت نمک در خاک، از بین می‌روند.

مشکل شوری خاک در مناطق نیمه‌خشک و خشک حادتر می‌شود. همچنین در مزارعی که توسط آب‌های زیرزمینی آبیاری می‌شوند، ریسک بالایی برای از بین رفتنشان بر اثر آب‌های شور وجود دارد.

بر همین اساس، کشت و زرع در خاک‌های شور می‌تواند برای کشاورزان و باغداران پر از چالش باشد. خیلی از کشاورزان سرسختانه به دنبال خلاص شدن از دست نمک اضافی موجود در خاک هستند. اما پیدا کردن یک روش قطعی و دائمی که اثرات ماندگاری داشته باشد، آنقدرها هم ساده نیست. در واقع هیچ کودی وجود ندارد که بتوان در باغ و زمین کشاورزی اعمال کرد و شوری آن را برای همیشه از بین برد.

 

چه پدیده‌هایی موجب شوری خاک می‌شوند؟

شوری خاک و اسید هیومیک

 

باززترین عواملی که باعث می‌شود غلظت نمک در خاک بیش از حد مجاز شود عبارتند از:

 • آبیاری بیش از حد و کنترل نشده
 • جمع شدن نمک در لایه‌های سطح زمین به علت تبخیر آب در هوای گرم و خشک
 • نشت و ورود منابع آب دارای کلرید سدیم به سیستم آبیاری مزارع
 • استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی حاوی کلرید سدیم و سولفات و اوره
 • زهکشی اشتباه و غیراصولی

 

اثرات غلظت بالای نمک موجود در خاک بر رشد گیاهان

خاک‌های شور حاوی مقدار قابل توجهی از عناصر سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، کلرید، سولفات، کربنات و بیکربونات است. همین موضوع باعث می‌شود که اینگونه خاک‌ها قلیایی بوده و PH بین هفت تا هشت و نیم داشته باشد.

خاکی که حاوی مقدار بیش از حد نمک و ترکیبات نمکی است، فشار اسمزی بالایی نیز دارد. این موضوع خود دلیلی برای ایجاد اختلال در جذب رطوبت و مواد مغذی موجود در خاک توسط ریشه گیاه است. نمک زیاد در خاک دقیقاً مشابه یک سم قدرتمند برای محصولات کشاورزی است. غلظت بیش از حد این ماده در طولانی مدت زمین کشت را بایر می‌کند.

 

روش‌های اصلاح خاک‌های شور

شوری خاک و اسید هیومیک

 

البته خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد که می‌توان از طریق آن، ساختار خاک را اصلاح کرده و غلظت نمک را تا حدودی کاهش داد. پرکاربردترین این روش‌ها عبارتند از:

 • استفاده از اسید هیومیک

  اسید هیومیک به طرق مختلف غلظت نمک موجود در خاک را کاهش می‌دهد. سه مکانیسم مختلف که این ماده در رفع شوری خاک به کار می‌گیرد عبارتست از:

 1. تجزیه ترکیبات آلی

  هیومیک اسید قدرت بالایی در تجزیه ترکیبات آلی موجود در خاک دارد. یکی از این مواد آلی، کلرید سدیم است. به این ترتیب نمک به عناصر کلرید و سدیم تجزیه شده و جذب اسید هیومیک می‌شود. به این ترتیب نفوذ نمک به ریشه و اندام‌های دیگر گیاه محدود می‌شود.

 2. افزایش قطر لوله‌های مویین

  عملکرد دیگری که اسید هیومیک به نفع کاهش غلظت نمک در خاک دارد، افزایش قطر لوله‌های مویین است. این ماده با زیاد کردن قطر لوله‌های مویین، حرکت نمک را به سمت ریشه و دیگر اندام‌های گیاه کاهش می‌دهد.

 3. جذب نمک

  اسید هیومیک با بار منفی، کلرید سدیم با بار مثبت را به سوی خود جذب و در خود حل می‌کند. بدین ترتیب غلظت نمک در خاک کم شده و گیاه کمترین آسیب ممکن را از وجود نمک می‌بیند.

 

 • تراشیدن

  یکی از روش‌های دفع نمک، تراشیدن آن از لایه‌های سطحی خاک بوسیله دستگاه‌های مخصوص است. این تکنیک اثربخشی کمی داشته و نتایج آن نیز کوتاه مدت است.

 • شست‌وشو

  یکی از قدرتمندترین تکنیک‌ها در دفع نمک موجود در خاک، شست‌و‌شو است. آب شیرین و ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند نمک را در خود حل کند. سپس محلول نمک و آب شیرین به راحتی از زمین کشاورزی شسته شده و دفع می‌شوند.

ترجیحاً شست‌وشو باید زمانی انجام شود که میزان رطوبت خاک کم و سطح آب زیرزمینی عمیق باشد. شست‌وشو در ماه های تابستان تأثیرگذاری کمتری دارد. زیرا مقادیر زیادی آب در اثر تبخیر از بین می رود. اگر آب شیرین کافی در دسترس نباشد، می توان از آب کم شور نیز به این منظور استفاده کرد.

 

 • زهکشی اصولی

  در فصل بارش، تجمع آب باران در مناطقی که ارتفاع کمی داشته و یا دارای شیب مناسب هستند، اتفاق می‌افتد. این آب اگر به‌درستی تخلیه نشود، موجب تجمع نمک در سطح خاک می‌شود. همین نمک به مرور زمان به درون خاک نفوذ کرده و به ریشه گیاهان اختلال وارد می‌کند.

همچنین ورود آب باران به منابع آب زیرزمینی در عرض پنج تا ده سال به نزدیک دو متر رسیده و منجر به تجمع نمک‌ها به دلیل تبخیر از سطح می‌شود. زهکشی اصولی می‌تواند آب اضافی را به موقع و در جهت مناسب تخلیه کرده و از این رویداد جلوگیری کند. همچنین می‌توان با ایجاد جدول آب بین یک و نیم تا سه متر نسبت به تخلیه آب باران و پیشگیری از شور شدن خاک اقدام کرد.

 

 • آبیاری صحیح و زمان‌بندی شده

  یکی از روش‌های کاربردی در دفع نمک اضافی موجود در خاک، آبیاری منظم است. آبیاری بارانی یا قطره‌ای نیز یک روش ایده‌آل برای آبیاری مکرر و مقرون به صرفه محسوب می‌شود. تکنیک آبیاری سیلابی در این مورد جواب نمی‌دهد.

 

راهنمای نمک‌زدایی خاک با استفاده از اسید هیومیک

اولین اقدامی که در جهت نمک‌زدایی خاک‌های شور باید انجام داد، زهکشی مناسب است. در این مرحله شما باید شیب زمین و جریان آب را بررسی کرده و روش زهکشی را متناسب با آن انتخاب کنید. سپس نوبت به اعمال اسید هیومیک می‌رسد. بهترین روش برای به کارگیری این ماده به صورت کود مایع و محلول‌پاشی آن بر روی گیاه است.

 

مدیریت حاصلخیزی خاک از طریق استفاده مناسب از کود

 

اسید هیومیک و اصلاح خاک

شوری خاک یکی از بزگترین چالش‌هایی است که جهان با آن سر و کله می‌زند. چرا که کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی که خوراک اصلی مردم کره زمین است، تحت تأثیر این معظل افت می‌کند. از طرفی خاک‌های شور از نظر قدرت باروری ضعیف بوده و نمی‌توان بهره‌وری قابل‌توجهی از آنها داشت.

استفاده از اسید هیومیک مایع ، این چالش را به راحتی برطرف کرده و راه‌حل قدرتمندی برای این مشکل محسوب می‌شود. خرید اسید هیومیک مایع یک راهکار اقتصادی و مؤثر برای اصلاح ساختار خاک در جهت تولید محصولات کشاورزی با کیفیت است.

برای خرید اسید هیومیک مایع می‌توانید با کارشناسان ما در تماس برقرار کرده و سفارش خود را ثبت کنید. شما حتی می‌توانید مشکل شوری خاک خود را با کارشناسان ما در میان گذاشته و از مشاوره تخصصی آنها در این زمینه استفاده کنید.

شماره تماس جهت دریافت مشاوره رایگان : 09130072826

خرید کود

نیاز گیاهان را چگونه رفع کنیم؟

icon

برای رفع نیازهای درختان ، محصولات مزرعه و یا گل و گیاه های خونه ات فکری کردی؟

با مشاوران ما تماس بگیر و از خدمات مشاوره ای رایگان وبسایت نیاز گیاهان پیش از خرید هر محصولی به صورت رایگان استفاده کن.

 

پیامت میتونه شروع یک مکالمه سازنده باشه.
icon

مطالب مرتبط :

دیدگاه شما

انتشار یافته: 2
 1. رضا آزاد راد
   
   
  1399/12/03 - 2:06

  سلام با تشکر
  محصول از کیفیت عالی برخوردار بود

  1.  
    
   1399/12/05 - 7:53

   درود جناب آزاد
   خوشحالیم که از محصول رضایت داشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp