فواید اسید هیومیک انگور

اسید هیومیک انگور

نقش پررنگ اسید هیومیک در تولید انگور باکیفیت

کشت و زرع گیاه انگور به گونه‌ای که بدون آسیب زدن به محیط زیست، محصول با کیفیتی را تولید کند، یکی از دغدغه‌های پرورش دهنده‌گان این میوه لذیذ و پرخاصیت می‌باشد. یکی از راه‌های رسیدن به این رویکرد، استفاده از کود و اصلاح‌کننده‌های خاک و گیاه می‌باشد. اما اگر بخواهیم دوستی با محیط زیست را هم‌راستای با پرورش انگور باکیفیت پیش ببریم، باید استفاده از کودهای شیمیایی را برای همیشه کنار بگذاریم.

خوشبختانه بالا رفتن سطح شناخت محققانی که دغدغه پایداری محیط زیست و همچنین حفظ سلامت ما را دارند، موجب عرضه انواع کودهای طبیعی به بازار شده‌است. کودهای طبیعی نه تنها آسیبی به محیط زیست و منابع آب‌های زیرزمینی وارد نمی‌کنند، بلکه با از بین بردن سموم درون خاک محصولات سالم‌تری را به سبد محصولات کشاورزی خانواده‌ها اضافه می‌کنند.

یکی از انواع کودهای طبیعی، اسید هیومیک می‌باشد. اسید هیومیک که به اصطلاح هیومیک اسید نیز نامیده می‌شود، خواص منحصر به فردی داشته و کیفیت خاک، گیاه و محصول نهایی را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

 

گیاه انگور برای رشد بهتر به چه عناصری نیاز دارد؟

 

کود انگور

 

نیتروژن، فسفر، پتاسیم و ریزمغذی‌هایی مانند کود آهن ، بورون، منگنز و زینک از جمله عناصری هستند، که گیاه انگور برای رشد و تولید محصولات باکیفیت و سالم به آن نیاز دارد. نیتروژن یکی از مهم‌ترین و در عین حال محدودترین مواد مغذی‌ است، که باید در دسترس خاک و گیاه قرار بگیرد. رفع نیاز خاک و گیاه به نیتروژن در فصل بهار، برای گیاه انگور اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند.

درخت انگور علاوه بر جذب نیتروژن از خاک، باید از تقویت‌کننده‌های حاوی نیتروژن نیز برخوردار باشد. به این طریق ریشه گیاه می‌تواند در بافت خاک توسعه پیدا کرده و نیاز خود را به مواد مغذی دیگر نیز برطرف کند.

 

تأثیر اسید هیومیک بر روی ریشه گیاه انگور

 

کود انگور

 

کیفیت، ساختار، قدرت و استحکام سیستم ریشه نقش مهمی در رشد فیزیولوژیکی و شیمی‌حیاتی گیاه انگور دارد. در واقع جذب مواد مغذی و آب توسط گیاه انگور از دریچه ریشه صورت می‌گیرد. ریشه عامل نگه داشته‌شدن گیاه انگور در خاک است. همچنین ریشه پتانسیل بازآفرینی انگور را دارد.

در واقع هر گیاهی بدون ریشه، گیاه مرده به حساب می‌آید. ریشه اگر سالم و قوی باشد، می‌تواند بارها و بارها ساقه و برگ آسیب‌دیده گیاه انگور را ترمیم کند. بنابراین سیستم ریشه‌ای قدرتمند در درخت‌های انگور، کلید تولید میوه با کیفیت و پربازده می‌باشد.

رشد و توسعه ریشه انگور در خاک به سن، تنوع زیستی، ساقه زیرزمینی، آب‌ و هوا، در دسترس بودن موادمغذی و تنش‌های محیطی وابسته می‌باشد. درخت‌های انگور با ریشه‌های کوچک اگرچه پتانسیل رشد افقی و عمودی را دارند، اما تحت تأثیر کوچکترین آسیب‌های محیطی ممکن است از بین بروند. ریشه درختان انگور تحت تأثیر عواملی چون دما، بافت خاک، آب، مواد مغذی، پی‌اچ، خاک ورزی و وجود مواد طبیعی رشد می‌کند.

انگور به طور معمول در مناطق خشک و نیمه خشک و البته در زمین‌های سیراب پرورش پیدا می‌کند. زمین‌هایی که ممکن است بارها تحت تأثیر غلظت نمک و کمبود آب دچار آسیب شده‌باشند. در این شرایط اسید هیومیک، چالش‌هایی که مانع رشد مناسب و ثمردهی درخت‌ انگور می‌شود را، از سر راهش برمی‌دارد.

اسید هیومیک در خاک کشت انگور تخلخل ایجاد کرده و به این طریق یک تهویه طبیعی ایجاد می‌کند. به علاوه هیومیک اسید موجب بهبود سیستم ریشه، بالا بردن جذب مواد مغذی توسط ریشه، افزایش فعالیت آنزیم‌ها در اطراف ریشه و ایجاد تنوع در قارچ‌ها و باکتری‌های مفید بستر خاک برای تحریک رشد گیاه می‌باشد.

در سال ۲۰۱۶ نتایج بررسی‌های چند محقق نشان داد که، سازوکار اسید هیومیک برای اصلاح و تقویت خاک و گیاه؛ تثبیت نیتروژن، انحلال‌پذیری، جذب آهن، تنظیم سطح هورمون‌های گیاهی و تعدیل آنتی‌بیوتیک‌ها و دیگر آنزیم‌ها می‌باشد.

 

استفاده از اسید هیومیک برای زراعت انگور

اسید هیومیک از جنبه‌های مختلف، تأثیر مثبتی بر مراحل کشت و زرع انگور دارد. علاوه بر اینکه این کود طبیعی موجب گسترش ریشه درخت انگور در خاک می‌شود، تغییرات ساختاری قابل‌توجهی نیز در بستر خاک پرورش آن ایجاد می‌کند. دیگر تأثیرات اسید هیومیک در تولید محصولات باکیفیت زراعت انگور عبارتند از:

 • بالا بردن محتوای کلروفیل برگ گیاه انگور؛
 • کاهش NO­­3 –N توسط تصفیه خاک و نیترات زدایی
 • تنظیم پی‌اچ خاک بستر پرورش گیاه انگور
 • بالا بردن ظرفیت حفظ آب و هوا در خاک
 • تنظیم جمعیت میکروبی در خاک
 • تراز کننده یا بافر برای خاک پرورش گیاه انگور
 • افزایش فعالیت‌های باکتریایی مفید و سازنده در زمین زراعت انگور
 • تحریک آنزیم‌های موجود در خاک و گیاه انگور به فعالیت بیشتر
 • ایجاد تنوع میکروبی در خاک
 • افزایش میزان جذب نیتروژن از طریق ریشه گیاه انگور

هیومیک اسید همان چیزی است که گیاهتان نیاز دارد.

 

عملکرد اسید هیومیک در خاک پرورش انگور، نه تنها اصلی‌ترین بخش گیاه یعنی ریشه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بلکه ساقه، برگ و محصول نهایی را نیز به طور شگفت‌انگیزی جان می‌بخشد.

 

خرید اسید هیومیک برای زراعت انگور

 

کود انگور

 

تحقیقات گسترده‌ای بر روی نقش هیومیک اسید در کم‌وکیف محصول گیاه انگور در مناطق مختلف جهان انجام گرفته‌است. چیزی که واضح است، خاک حاوی اسید هیومیک، انگور خوش‌طعم‌تر، خوش آب و رنگ‌تر و پرخاصیت‌تری تولید می‌کند.

علاوه بر تأثیر اسید هیومیک بر بالا رفتن کیفیت محصول نهایی گیاه انگور، افزایش حاصل‌خیزی و ثمردهی این گیاه از اثرات استفاده از اسید هیومیک در زمین‌های زراعت انگور می‌باشد.

خوشبختانه اسید هیومیک در بازار صنعت کشاورزی به دو صورت مایع و پودری عرضه می‌شود. اسید هیومیک مایع با کاربرد ساده و صرفه اقتصادی قابل‌توجه خود، می‌تواند بهترین تقویت‌کننده برای زمین‌های پرورش گیاه انگور باشد.

ما در سایت نیاز گیاهان  اسید هیومیک مایع شوک را در بسته‌بندی‌های بیست کیلویی عرضه می‌کنیم. این کود ارگانیک مایع کیفیت بالایی دارد و موفقیت کسب‌وکار کشاورزی شما را تضمین می‌کند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اسید هیومیک مایع شوک با مشاوران زبده و کاربلد ما تماس بگیرید.

تیم حرفه‌ای ما با تجربه و علم گسترده‌ای که در زمینه کشاورزی و زراعت دارند، به شما در زمینه کسب‌وکار کشاورزیتان مشاوره می‌دهند. حتی شما می‌توانید از مشاوران ما برنامه غذایی متناسب با منطقه، نوع محصول، ظرفیت، شرایط و مطالباتتان به عنوان پرورش دهنده گیاه انگور دریافت کنید.

 

خرید کود

نیاز گیاهان را چگونه رفع کنیم؟

icon

برای رفع نیازهای درختان ، محصولات مزرعه و یا گل و گیاه های خونه ات فکری کردی؟

با مشاوران ما تماس بگیر و از خدمات مشاوره ای رایگان وبسایت نیاز گیاهان پیش از خرید هر محصولی به صورت رایگان استفاده کن.

 

پیامت میتونه شروع یک مکالمه سازنده باشه.
icon

مطالب مرتبط :

اسید هیومیک برای گردو

فواید اسید هیومیک برای گردو

کدام ماده ارگانیک برای کوددهی باغ گردو مناسب‌تر است؟ شاید خیلی از مناطق دنیا در صنعت کشاورزی خود، بخشی را به کاشت و برداشت گردو اختصاص داده‌باشند. اما باغداران ایرانی

استفاده از اسید هیومیک

راهنمای جامع استفاده از اسید هیومیک

چگونه از اسید هیومیک در پرورش گیاهانمان استفاده کنیم؟ اگر شما هم مانند ما دغدغه پرورش گیاهانی سالم و پرمحصول را دارید، بهتر است یاد بگیرید که چطور از هیومیک

دیدگاه شما

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp