کدام ماده ارگانیک برای کوددهی باغ گردو مناسب‌تر است؟

شاید خیلی از مناطق دنیا در صنعت کشاورزی خود، بخشی را به کاشت و برداشت گردو اختصاص داده‌باشند. اما باغداران ایرانی باکیفیت‌ترین گردو را در سراسر جهان تولید می‌کنند. درخت گردو جزء گیاهان پهن‌برگ به حساب آمده و در خانواده راش‌سانان قرار می‌گیرد.

مناطق مختلفی در کشور ما به پرورش درخت گردو مشغول هستند اما در این میان تویسرکان، خوانسار، مراغه، تفرش، آذربایجان شرقی و بافت شناخته‌شده‌ترینشان می‌باشند. اگر بخواهیم بازهم جامعه آماریمان را کوچکتر کنیم، گردوی تویسرکان به لحاظ کیفیت، خاصیت و طعم حرف اول را در کشور ما می‌زند.

سالهاست که پرورش گردو سودآوری اقتصادی قابل‌توجهی برای صنعت کشاورزی و باغداری کشور ما داشته‌است. در واقع ایران یکی از سه صادرکننده بزرگ گردو به سراسر جهان می‌باشد. امریکا و چین دو کشور دیگری هستند که محصول گردوی خود به کشورهای دیگر عرضه می‌کنند. این محصول لذیذ و پرطرفدار، علاوه بر اینکه در خیلی از غذاهای ایرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک خوراکی مقوی و خوش‌خور به حساب می‌آید، خاصیت درمانی نیز دارد.

 

چیزهایی که لازم است در مورد تغذیه باغ گردو بدانیم

 

فواید اسید هیومیک برای گردو

 

 • بیشتر موادمغذی که از خاک و محیط به درخت گردو می‌رسد، از طریق ریشه جذب می‌شود.
 • ریشه درخت گردو به سه روش؛ جریان توده‌ای (با آب)، پاشش و گیرش گیاهی، موادمغذی درون خاک را جذب می‌کند.
 • میزان جذب موادمغذی از طریق ریشه گیاه گردو به دما، رطوبت و شرایط خاک بستگی دارد.
 • نیتروژن، کلسیم، منیزیوم، سولفور و مولیبدنوم محرک‌های قدرتمند برای رشد درخت گردو به حساب می‌آیند؛
 • فسفر، پتاسیم، مس، منگنز، زینک و آهن محرک‌هایی برای رشد درخت گردو هستند که باید تقویت و اصلاح شوند؛
 • کودهای دارای NPK طبیعی بهترین تقویت کننده خاک و گیاه برای پرورش گردو می‌باشند؛
 • زینک یک ماده ضروری برای ثمردهی درخت گردو به حساب می‌آید؛

 

اسید هیومیک مایع بهترین تقویت‌کننده برای باغ شما

درخت گردو از دسته گیاهانی است که نسبت به وقت و هزینه‌ای که بر روی آن گذاشته می‌شود، بازدهی بالایی دارد. محصول درخت گردو جزء، محصولاتی است که با قیمت بالا خرید و فروش شده و همواره بازار پررونقی دارد. در واقع کمتر خانواده‌ای پیدا می‌شود که بخشی از سبد محصولات غذایی خود را به گردو اختصاص ندهند.

همه این موارد باعث شده که داشتن کسب‌وکاری چون کشت و پرورش گردو، سود اقتصادی قابل‌توجهی به دنبال داشته‌باشد. در واقع کافی است که باغدارانی که محصول باغشان گردو است، تمام تلاش خود را در جهت عمل آوردن گردوی باکیفیت به کار ببندند.

این تلاش شامل فراهم کردن بستر خاک خوب برای کاشت درخت گردو و همچنین تمام شرایطی است که این گیاه برای رشد و ثمربخشی به آن نیاز دارد. به دور از واقعیت نیست اگر بگوییم که اسید هیومیک بخش عمده‌ای از نیاز درخت گردو را فراهم کرده و چالش‌های به ثمر نشستن این گیاه را رفع و دفع می‌کند.

اسید هیومیک مایع، با کاربرد ساده و مزیت‌های بیشماری که برای پرورش درخت گردو دارد، می‌تواند بهترین تقویت‌کننده و اصلاح‌کننده بستر پرورش این گیاه پربازده باشد.

 

نحوه استفاده از اسید هیومیک برای تقویت باغات 

 

اسید هیومیک به دو صورت پودری و مایع در بازار عرضه می‌شود. هرکدام از این دو نوع اسید هیومیک روش استفاده خاص خودشان را دارند. اما به طور کلی بهترین روش برای تقویت خاک و گیاه گردو از طریق اسید هیومیک، شروع کوددهی همزمان با کاشت نهال گردو می‌باشد.

در واقع زمانیکه قصد کاشت نهال گردو را در زمین و منطقه مناسب دارید، باید گودالی به عمق یک و عرض نیم متر ایجاد کنید. توجه داشته‌باشید که این گودال در جهتی باشد، که سایه درخت روی آن می‌افتد. پس از آن مقداری از کود پودری اسید هیومیک را درون گودال حفر شده ریخته تا گودال پر شود. پس از این روی آن را با خاک بپوشانید.

البته کوددهی درخت گردو به اینجا ختم نمی‌شود. شما به عنوان باغداری که پرورش محصولی مانند گردو را به عنوان کسب‌وکار خود انتخاب کرده‌، موظفید که از کم‌وکیف خاک بستر درخت گردو و همچنین فراهم بودن شرایط مورد نیاز آن اطمینان کسب کنید.

 

عملکر اسید هیومیک در بستر خاک پرورش درخت گردو

 

هیومیک اسید برای گردو

 

استفاده از هیومیک اسید برای هر گیاه و درختی مفید و کاربردی می‌باشد. درخت گردو نیز از این قائده مستثنی نیست. از آنجاییکه خاک مناسب پرورش گردو نیاز قابل‌توجهی به نیتروژن، فسفر، پتاسیم، منیزیوم، منگنز و زینک دارد، اطمینان کسب کردن از جذب همه این مواد بوسیله ریشه یا شاخه و برگ درخت گردو الزامی‌است.

خوشبختانه اسید هیومیک نقش یک محرک را برای درخت گردو بازی کرده، که با وجود آن جذب مواد مغذی از طریق ریشه درخت گردو بیشتر می‌شود. در ادامه به چند مزیت بارز اسید هیومیک برای پرورش درخت گردو اشاره می‌کنیم:

 • افزودن اسید هیومیک به خاک پرورش درخت گردو، یک راه مقرون به صرفه برای تسهیل پروسه‌های رشد این گیاه می‌باشد؛
 • وجود اسید هیومیک در خاک بستر درخت گردو، جذب نور و رطوبت و در نتیجه سرعت فرآیند فتوسنتز را در گیاه افزایش می‌دهد؛
 • اسپری کردن محلول اسید هیومیک پودری و آب و یا اسید هیومیک مایع بر روی شاخه و برگ درخت گردو باعث رساندن مواد مغذی به طور مستقیم و با سرعت بیشتر به گیاه می‌شود؛
 • اسید هیومیک درخت گردو را از سرمازدگی، گرمازدگی و دیگر آسیب‌های محیطی حفظ می‌کند؛
 • اضافه کردن اسید هیومیک به خاک بستر درخت گردو، باعث عمل آمدن گردوهایی با مغز سالم‌تر، درشت‌تر، سنگین‌تر و باکیفیت‌تر می‌شود؛
 • افزودن اسید هیومیک به زمین باغات گردو، ضعف و کمبودهای خاک را برطرف کرده و آن را برای محصول‌دهی سالانه آماده می‌کند؛

 

فروش عمده اسید هیومیک برای گردو

اسید هیومیک مایع برند شوک، یک کود طبیعی دارای NPK می‌باشد، که می‌تواند کسب‌وکار باغداری شما را متحول کند. این تقویت‌کننده قدرتمند ثمردهی درخت‌های گردوی شما را چندبرابر کرده و خاکتان را جانی دوباره می‌بخشد.

ما در plantsneed.com به فروش عمده اسید هیومیک می‌پردازیم و بهترین کودهای ارگانیک و خدمات پس از فروش را در اختیار شما قرار می‌دهیم. شما می‌توانید با مشاوران ما تماس گرفته و به صورت رایگان پاسخ سؤالات تخصصی خود را در مورد کشت و پرورش درخت گردو و نحوه تقویت آن به دست آورید.

به علاوه تیم متخصص و با تجربه ما می‌توانند در زمینه تهیه برنامه غذایی برای انواع زمین‌های کشاورزی، باغات میوه و مزارع به شما کمک کنند.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

آخرین پست ها

اسید هیومیک

زیرخاکی صنعت کشاورزی