کود فولویک اسید چیست؟

کود فولویک اسید در اصل یک ماده هیومیکی می باشد که از تجزیه باقی مانده موجودات زنده به وجود می آید و بدون اینکه آثار زیان باری بر محیط زیست داشته باشد برای کوددهی محصولات کشاورزی و باغداری استفاده می شود.

این محصول یک الکترولیک آلی معدنی بسیار مفید و قوی می باشد که به سلول ها در حین بازسازی انرژی زیادی منتقل می کند. کود فولویک اسید ضمن ورود به بافت گیاه، عناصر ماکرو را همراه با خود از قسمت سطحی گیاه به بافت گیاه وارد میکند.

این کود می تواند سلامت گیاهان را تضمین کرده و البته بهتر است بدانید که کود گیاهی اسید فولویک ماده ای است که از اسید هیومیک به دست می آید و خواص بسیار زیادی دارد که می توان از آن برای رشد گیاهان استفاده کرد و مراحل رشد گیاه به خوبی انجام شود.

کود فولویک اسید چه ساختاری دارد؟

کود فولویک اسید

این کود گیاهی شامل گروهی از ویتامین ها می باشد که برای انتقال دسته های تک کربنه نقش بسیار موثری ایفا می کند و در بیشتر مسیرهای بیوشیمیایی مانند: بیوژنز، متیل، سنتز ویتامین ها و برخی از آمینو اسیدها حضور دارد.

از لحاظ ساختاری، فولویک اسید دارای P آمینوبنزویک اسید بوده و متصل به L گلوتامیک اسید می باشد و فعال بودن این ویتامین ها تنها به کوآنزیم های اسید تتراهیدروفولیک و اسید تتراهیدروفولیک وابسته است.

فواید استفاده از کودهای گیاهی برای کشاورزی

برای تولید محصولات کشاورزی به خاکی مناسب و همچنین مواد غذایی قابل جذب برای انواع گیاهان و درختان نیاز است که برای افزایش عملکرد در گرو سلامت خاک می باشد و مواد آلی نقش بسیار مهمی در کیفیت و باروری خام دارند که البته باروری خاک نیز به مواد موجود در کود و نوع مواد آلی و معدنی آن وابسته است.

مدت زمان زیادی است که از کودهای شیمیایی برای کوددهی استفاده می کنند که علاوه بر مخرب کردن خاک مشکلات زیست محیطی بسیاری نیز به وجود آورده و در نتیجه باعث تولید محصولات بی کیفیت نیز می شود. فواید فولیک اسید برای درختان و گیاهان از جمله کارهایی است که می توان برای کشاورزی استفاده کرد و به محصولی با کیفیت رسید.

کودهای شیمیایی مواد سمی را در خاک وارد می کنند و این مواد سمی به آب های زیرزمینی وارد می شود که به طور کلی خسارات بسیار زیادی به مابعی آبی و خاک زمین وارد می شود. دلایل فقر آهن در خاک ناشی از پایین آمدن مواد آلی است که این مواد معدنی به شکل هوموس و هیومیک می باشند که در صورت نبود آنها رطوبت و حاصلخیزی خاک نیز کاهش پیدا می کند.

برای جلوگیری از این کار به توصیه تولید کنندگان کودهای گیاهی مانند: هیومیک اسید کود و فولویک اسید برای باروری خاک، رطوبت، حاصلخیزی لازم و ضروری است و ضمن اینکه با این کودهای گیاهی می توان مواد غذایی موردنیاز گیاه را فراهم کرد و  در کنار آن نیز میتوان انرژی موجودات زنده مانند باکتریها، کرم های خاکی و قارچ ها را که باعث می شود شرایط شیمیایی و فیزیکی بهبود پیدا کند را نیز تامین کرد.

کود فولویک اسید ✔️ فولویک اسید برای گیاهان ✔️ اسید فلویک مایع ✔️ فواید فولیک اسید برای درختان ✔️ هیومیک اسید کود ✔️ کشاورزی و باغبانی ✔️ خواص فولویک اسید رایط شیمیایی و فیزیکی خاک به عواملی مانند:

 • هدایت هیدرولیکی
 • میزان گنجایش نگه داری رطوبت
 • درجه تراکم
 • مقدار مقاومت در برابر فرسایش بادی و آبی
 • وزن ظاهری قابل قبول

وابسته است که با کوددهی با کیفیت و گیاهی می توان به تقویت شدن هر یک از این موارد کمک بسیار زیادی کرد.

در این مطلب از سایت Plantsneed با ترکیبات اسیدهای آلی بهتر آشنا می شوید. اسیدهای آلی از جمله فراوان ترین شکل های مواد آلی موجود در طبیعت می باشند که این ترکیبات هوموسی در تمامی محیط های خاکی و آبی یافت می شود و هوموس به صورت مستقیم جذب عناصر غذایی ماکرو مثل: نیتروژن، گوگرد، فسفر و دارای عناصر میکرو مانند: آهن، منگنز و مس هستند.

دو نوع اسید آلی و البته بسیار ضروری برای گیاهان و درختان اسید فلویک مایع، پودری و اسید هیومیک است که در دسته هیومین ها قرار میگیرند که به طور کلی به آنها ترکیبات هوموسی مواد آلی نیز میگویند و تغییراتی از نظر اندازه مولکولی و ساختار شیمیایی دارند که از منابع مختلفی مانند: خاک، پیت، هوموس، لیگنت اکسید شده و زغال سنگ به دست می آیند.

فولویک اسید و عملکرد آن در گیاهان

این کودگیاهی نقش بسیار موثری در بیوسنتز اسیدهای آمینه و اسیدهای نوکلئیک دارد که محققین در این زمینه می گویند مشتقات این کود می تواند در فرآیندهای متابولیسمی سلول های زنده بسیار مفید عمل کند و با استفاده از این کودهای گیاهی در تحقیقی مشخص شده است که مواد ضروری دانه هایی مانند جو و گندم بسیار افزایش پیدا کرده است.

نقش مهم کود اسید فلویک هدایت کردن مواد غذایی می باشد که باعث می شود همه مواد غذایی مورد نیاز برای گیاه به راحتی به وسیله ریشه جذب شوند. برای تقسیم سلولی و مقاوم شدن آنها فولویک اسید یک منبع غذایی بسیار عالی است که باعث تحریک متابولیسم گیاه و بالا بردن فعالیت آنزیم شده و به عنوان کاتالیزور در تنفس گیاه عمل می کند.

همچنین برای افزایش ظرفیت تولید، از طریق افزایش سنتز کلروفیل فولویک اسید گزینه بسیار خوبی است و می توان در کشت های هیدروپونیک و بدون خاک نیز از این کودگیاهی استفاده کرد.

کود فولویک اسید ✔️ فولویک اسید برای گیاهان ✔️ اسید فلویک مایع ✔️ فواید فولیک اسید برای درختان ✔️ هیومیک اسید کود ✔️ کشاورزی و باغبانی ✔️ خواص فولویک اسید 

در ادامه به برخی از خواض اسید فلویک اشاره می شود:

 • بالابردن محتوای مواد غذایی موجود در گیاهان
 • بیشتر شدن رشد ریشه ها
 • افزایش جذب عناصری مانند آهن برای رشد گیاه
 • بالارفتن سرعت فتوسنتز در گیاه
 • تولید محصولات با کیفیت تر
 • قدرت جوانه زنی بیشتر بذر
 • مقاوم شدن گیاه در برابر خشکی
 • فعالیت بالای میکروارگانیسم های خاک
 • مقاوم شدن گیاه در مقابل شوری و کم آبی
 • افزایش مقدار مواد آلی خاک

برای تهیه انواع کودهای گیاهی با کیفیت مانند: هیومیک اسید  و کود فولویک اسید می توانید از طریق همین صفحه اقدام کرده و مرغوب ترین نوع کود را تهیه کنید. کارشناسان کشاورزی وبسایت نیاز گیاهان ضمن ارائه باکیفیت ترین محصول کوددهی مناسب برای کشاورزی و باغداری نحوه استفاده از این کود را به صورت دقیق و اصولی آموزش می دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک و فولویک اسید می توانید از طریق تماس با شماره 09120809366 اقدام کنید.

دیدگاه شما

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
icon
icon
اسید هیومیک مایع شوک
icon
آموزش تکثیر سانسوریا
دانشنامه

روش­های تکثیر سانسوریا

اگر شما هم جزو علاقه مندان به گیاه مقاوم و زیبای سانسوریا هستید و می­خواهید با روش­های تکثیر سانسوریا آشنا شوید با ما همراه باشید تا روش های مختلف تکثیر

ادامه مطلب
کود میکرو کمپلکس مایع نمسیس
دانشنامه

کود میکرو کمپلکس

کود میکرو کمپلکس، دستچینی از مواد مغذی و محرک‌های رشد طبیعی است، که متریال متابولیسم ثانویه گیاه را فراهم می‌کند. با وجود این کود، گیاه از سطح عملکرد و انرژی

ادامه مطلب
کود نیترات کلسیم
دانشنامه

کود نیترات کلسیم چیست؟

کود نیترات کلسیم ( Calcium Nitrate Fertilizer) از جمله کودهای شیمیایی محلول در آب است. نیترات کلسیم دو فاکتور نیتروژن و کلسیم را به طور همزمان به گیاه وارد می­کند.

ادامه مطلب

هیومیک اسید زیرخاکی صنعت کشاورزی

اهمیتی که اسید هیومیک برای صنعت کشاورزی دارد، از این جهت است که ثمربخشی خاک و در نتیجه بازدهی پروسه‌های کشت و زرع را به میزان قابل‌توجهی بالا می‌برد. اسید هیومیک نه تنها خاک و بستر پروش گیاهان را تقویت می‌کند، بلکه محصولاتی که از کشاورزی به دست می‌آید را به لحاظ کیفی متحول می‌کند.

اسید هیومیک