کود NPK – راهنمای جامع خرید کودهای ان پی کا

کود npk چیست؟

درک اعداد و ارقام مربوط به کود NPK، در اینکه کدام گزینه برای گیاه شما مناسب‌تر است، اهمیت زیادی دارد. حتماً برای شما هم پیش آمده که درحالیکه جلوی قفسه کودهای NPK در فروشگاه محصولات کشاورزی ایستاده‌اید و یا در فروشگاه‌های آنلاین به دنبال خرید یک تقویت‌کننده مناسب برای گیاهاتان می‌گردید، با اعداد ارقام گیج‌کننده‌ای مواجه شوید.

اعدادی مثل ۲۰-۲۰-۲۰ یا ۱۰-۱۰-۱۰ و یا ۱۰-۸-۱۰ که بر روی بسته‌بندی کودهای NPK نوشته شده و شما را سردرگم می‌کنند. ممکن است از خودتان بپرسید، «این اعداد چه معنی می‌دهند؟» خوب این اعداد نشان‌دهنده مقادیر NPK موجود در کود موردنظر است. حالا یک سؤال دیگر در ذهن شما شکل می‌گیرد، «NPK چیست؟»

برای اینکه پاسخ این سؤال و سؤالات دیگری که ممکن است بعداً برایتان پیش بیاید را بفهمید، بهتر است به خواندن این مقاله جالب ادامه دهید.

 

اعداد موجود بر روی بسته‌بندی کود NPK به چه معنا هستند؟

 

کود npk چیست؟

 

سه عدد موجود بر روی بسته‌بندی کود NPK، مقدار سه ماده مغذی اصلی مورد نیاز گیاهان را نشان می‌دهد. این مواد مغذی عبارتند از: نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) یا به اختصار NPK.

هرچه مقدار این اعداد بیشتر باشد، ماده مغذی غلظت بیشتری در کود دارد. به عنوان مثال، کودی که بر روی بسته‌بندی آن اعداد ۵-۵-۲۰ درج شده، دارای محتوای نیتروژن چهار برابر بیشتر از فسفر و پتاسیم است. اما کودی که بر روی آن اعداد 20 -20 -20 یا 10-10 -10 نوشته شده، به میزان برابری از نیتروژن، پتاسیم و فسفر برخوردارند.

از طرفی اگر یک کود دارای تک ماده مغذی باشد، جای اعداد دیگر صفر گذاشته می‌شود. برای مثال کود NPK با مشخصات ۰-۰-۱۰  فقط و فقط از عنصر نیتروژن برخوردار است. این اعداد که به آنها مقدار یا ارزش NPK نیز گفته می‌شود، باید روی هر کودی که خریداری می‌کنید، اعم از ارگانیک یا شیمیایی درج شده‌باشد.

 

NPK چیست و چه اهمیتی دارد؟

اکنون که می‌دانید اعداد موجود بر روی بسته‌بندی کود NPK به چه معناست، باید بدانید که چرا استفاده از NPK برای گیاهان شما اهمیت دارد. همانطور که می‌دانید همه گیاهان برای رشد به غذا نیاز دارند. درست مثل ما انسان‌ها که باید در برنامه غذایی روزانه یا هفتگی خود؛ مقدار مشخصی از پروتئین، چربی، کربوهیدارت، ویتامین و قند بگنجانیم، گیاهان نیز نیازمند دریافت مواد مغذی حیاتی به میزان مشخص هستند.

به این ترتیب سه ماده مغذی اصلی که گیاه بدون وجود آنها از بین می‌رود و باید در اندازه و زمان مناسب به خورد آن داده‌شود، عبارتند از:

 • نیتروژن (N)

  که تا حد زیادی مسئول رشد برگ‌های سبز در گیاه است. این ماده به تولید کلروفیل و بهبود فرآیند فتوسنتز کمک می‌کند. همچنین انتقال انرژی به اندام‌های مختلف گیاه در جهت تحریک متابولیسم آن توسط نیتروژن انجام می‌گیرد.

 • فسفر (P)

  که رشد ریشه، گل و میوه را در گیاه به عهده دارد. این ماده جذب و تبدیل انرژی خورشید را در گیاه به میزان قابل‌توجهی ارتقاء می‌دهد. همین موضوع موجب فراهم کردن متریال مورد نیاز برای فتوسنتز و کلروفیل‌سازی در گیاه می‌شود.

 • پتاسیم (K)

  که به عملکرد صحیح گیاه در مراحل مختلف رشد و باروری کمک می‌کند. پتاسیم مسئول رشد سلول‌ها و بهبود ساختار آنها است. وجود این عنصر باعث می‌شود که گیاه به اندازه کافی قوی باشد، تا بتواند در مقابل هر گونه تنش و عامل محیطی مقاومت کند.

کود NPK

 

اعداد مربوط به کودهای NPK را بشناسید و به کار ببرید!

اگر قصد دارید گیاهی بکارید و یا گیاه کاشته‌شده‌ای را رونق و سرسبزی ببخشید، باید بدانید که دقیقاً چه نیازهایی دارد. بنابراین هر کسی که در صنعت کشاورزی فعالیت کرده و به نوعی با کشت و پرورش گیاهان سر و کار دارد، باید شناخت دقیقی از انواع اصلاح‌کننده خاک و گیاه داشته‌باشد. به علاوه تولید و وارد کننده‌گان انواع کود طبیعی و شیمیایی نیز، موظف به کسب اطلاعات کامل در مورد این متریال هستند.

شما با دانستن این اطلاعات از مزایای زیر بهره می‌برید:

 • انتخاب کود مناسب گیاه

  هر گیاهی به فراخور ویژگی‌های ژنتیکی و خانوادگی، دارای حساسیت‌ها و نقطه‌ ضعف و قوت‌های متفاوتی است. بنابراین تقویت گیاه در جهت از بین بردن حساسیت‌ها و بالابردن توان و مقاومت آن، یکی از اصول کشاورزی و باغداری است.

دانستن مقادیر NPK در یک کود به شما کمک می‌کند که، تقویت‌کننده مناسب گیاه خود را با توجه به ویژگی‌های عنوان‌شده خریداری و اعمال کنید. به عنوان مثال، اگر قصد پرورش سبزیجات برگ‌دار را دارید، بهتر است از کودی استفاده کنید که مقدار نیتروژن بیشتری داشته‌باشد. چرا که نیتروژن در رشد برگ گیاهان نقش قابل‌توجهی دارد.

یا اگر می‌خواهید یک باغ پرورش گل راه بیندازید، بهتر است از کودی با مقادیر فسفر بالا استفاده کنید. این اقدام موجب می‌شود که تعداد و کیفیت شکوفه‌های گل به طور محسوسی بیشتر شود.

 

کود npk

 

 • انتخاب کود npk مناسب برای خاک

  بستر گیاه که مواد مغذی و رطوبت موردنیاز خود را از آن دریافت می‌کند، خاک است. برای اینکه بهترین کود را انتخاب کنید، باید ویژگی‌های خاک خود را بشناسید. برای مثال ممکن است منایع نیتروژن در خاک شما به حدی کم باشد، که نتواند پاسخ نیاز گیاه موردنظرتان را بدهد. بنابراین شما می‌توانید کود NPK دارای مقادیر بیشتری از نیتروژن را به کار ببرید.

 • انتخاب کود npk مناسب منطقه و اقلیم

  اینکه شما در چه منطقه‌‌ای و با چه نوع اقلیم و اکوسیستمی قرار دارید، شرط انتخاب کود مناسب است. هر نوع اقلیمی به فراخور گرم و خشک یا سرد و کوهستانی بودن و یا میزان و سطح بارندگی کمبودهایی برای پرورش گیاهان مختلف دارد.

همچنین منابع طبیعی موجود در منطقه که بر روی غنا و کیفیت خاک تأثیر می‌گذارند، مشخص می‌کند که آن بخش چه نیازهایی دارد. با توجه به این موارد، شما می‌توانید تصمیم بهتری در زمینه خرید و اعمال مناسب‌ترین نوع کود NPK بگیرید.

 

 

نکات کاربردی در مورد انتخاب مناسب‌ترین کود NPK

همانطور که توضیح دادیم، پیدا کردن کود NPK مناسب گیاه شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. در اینجا نکات مهمی را در مورد کود مناسب گیاهان مختلف عنوان می‌کنیم:

 • اگر می‌خواهید گیاهتان میوه بیشتری عمل آورد، کودی با مقادیر نیتروژن، فسفر و پتاسیم برابر، بهترین روش برای تغذیه آن نخواهد بود. بدین منظور بهتر است کودی را انتخاب کنید، که عدد وسطی آن (که متعلق به مقدار فسفر است)، بیشتر از دو عدد دیگر باشد.

به این ترتیب میوه‌دهی گیاه به میزان قابل‌توجهی بهبود پیدا می‌کند. مثال خوبی از این فرمول پرورش گوجه‌فرنگی است، که کود NPK مناسب آن ۵-۱۰-۵ یا ۱۰-۲۰-۱۰ است.

 • اگر می‌خواهید رشد برگ‌های سبز گیاهانتان از لحاظ کیفیت و کمیت بهبود پیدا کند، از کود NPK دارای نیتروژن بیشتر استفاده کنید. این نوع کود در روی بسته‌بندی خود عدد اول ارزش NPK را بزرگتر از دو عدد دیگر درج‌کرده‌اند.

برای مثال برای پرورش کاهوهایی با برگ بیشتر و باکیفیت‌تر از کودی با ارزش NPK-10-5-5 استفاده کنید.

 • با توجه به اینکه در پایان فصل رشد و نمو گیاهان و با سرد شدن هوا، گیاه باید مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی داشته‌باشد، کودی NPK با مقدار پتاسیم بیشتر بهترین گزینه برای گیاه شما است. این نوع کود که آخرین عدد ارزش NPK در آنها بیشتر از دو عدد دیگر است، موجب رشد ریشه و ساقه گیاه شده و همچنین ساختار سلولی گیاه را بهبود می‌بخشد.
 • محبوب ترین و پرکاربرد ترین کود NPK در کود سه بیست که به طور مساوی از هر سه عنصر اصلی گیاه را در خود دارد.
 • یک فرمول عمومی ۳-۱-۵ و ۲-۱-۵ برای ارزش NPK وجود دارد، که معمولاً بر روی اکثر گیاهان جواب می‌دهد. اگرچه که این کود مقدار برابری از سه عنصر رشد گیاه را ندارد، اما یک تقویت‌کننده کامل محسوب می‌شود.
 • اگر از کود دارای مقادیر برابر نیتروژن، فسفر و پتاسیم استفاده می‌کنید، بهتر است فقط یک بار در سال این کار را انجام دهید. همچنین مطمئن شوید که آب کافی به گیاهان خود می‌رسانید، تا مواد مغذی از ریشه گیاه دور نشود.
 • بهترین روش کوددهی به گیاه، استفاده از فرمولی است که مستقیماً نیازهای گیاه شما را هدف قرار می‌دهد. حتی گاهی لازم است که چندین کود را با هم استفاده کنید تا گیاهان بارور و محصول‌دهی را داشته‌باشید.
 • برای جذب بهتر عناصر مورد نیاز در گیاه می توانید از کود اسید هیومیک در کنار کود NPK استفاده کنید. اسید هیومیک علاوه بر کاهش شوری خاک فرم مولکولی عناصر مغذی مورد نیاز گیاه را به صورت کلاته در می آورد تا ریشه ها به راحتی مواد مغذی را از خاک دریافت کنند.

 

فواید کود ان پی کا چیست؟

 

خرید عمده کود NPK

مطمئناً با مطالعه این مقاله، اهمیت و ضرورت استفاده از کودهای حاوی NPK برایتان مشخص شد. پس بهتر است بدون تردید و تعلل اقدام به خرید این نوع تقویت‌کننده‌ها کرده و باغ و زمین کشاورزی خود را رونق ببخشید.

خوشبختانه فروشگاه اینترنتی ایران‌کود عرضه‌کننده انواع کود حاوی NPK طبیعی به صورت عمده و جزئی بوده و در این زمینه خدمات قابل‌توجهی ارائه می‌دهد. شما از طریق یک تماس ساده ( 09120809366 ) با کارشناسان ما می‌توانید، از مشاوره رایگان متخصصان ما بهره‌مند شده و خرید کود NPK و یا خرید کود اسید هیومیک را در محل تحویل بگیرید.

نیاز گیاهان را چگونه رفع کنیم؟

icon

برای رفع نیازهای درختان ، محصولات مزرعه و یا گل و گیاه های خونه ات فکری کردی؟

با مشاوران ما تماس بگیر و از خدمات مشاوره ای رایگان وبسایت نیاز گیاهان پیش از خرید هر محصولی به صورت رایگان استفاده کن.

پیامت میتونه شروع یک مکالمه سازنده باشه.

خرید کود

مطالب مرتبط :

دیدگاه شما

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram