آموزش کاشت هویج

خوش رنگ شدن هویج

ریشه و منشاء اصلی هویج از دامنه ی کوههای افغانستان گرفته شده است. هویج در اروپا در حدود قرن دوازدهم ظاهر شد، و در رنگ های قرمز، زرد، نارنجی، بنفش و سفید بودند. هویج متعلق به خانواده چتریان (Umbelliferae) است و  با سبزیجاتی از جمله جعفری، کرفس، زردک، و رازیانه و موارد دیگر شباهت دارد. کاشت هویج از طریق بذر در باغ، جعبه های کاشت یا حتی در گلدان های بزرگ، بسیار آسان است، خاک را قبل از کاشت هویج تا زمانی که مناسب برای رشد شود، آماده کنید، هویج تقریباً در هر آب و هوایی رشد خواهد کرد. آموزش زیر مراحل کاشت هویج آبدار و زیبای را در مدت حدود 70 تا 80، شرح داده است.

 

انتخاب یک نوع هویج برای کاشت

یک نوع هویج که از لحاظ اندازه و شکل ریشه مناسب خاک شما باشد، انتخاب کنید. شش دسته اصلی از هویج وجود دارد که هر کدام دارای چندین زیر مجموعه هستند.
Chantenay: هویج رقم Chantenay، نیمه طویل و بی نوک می باشد که پنج تا شش اینچ (12 الی 15 سانتیمتر) در خاک رشد می کنند و در بسیاری از انواع خاک ها می توانند کاشته شود، البته خاک غنی و سنگین را ترجیح می دهد.
Ball-type: این نوع هویج به نام “Thumbelina” نیز شناخته می شود، هویج Ball-type بسیار شبیه هویج نوع Chantenay است، البته به اندازه آن بلند نیست.
Danvers: هویج نوع Danvers ، هویجی نیمه طویل و نوک دار است که برای رشد نیاز به خاک سنگین و غنی از مواد مغذی دارند. البته خاک نیز نباید زیاد عمیق باشد.
Nantes. اصالتاً هویج Nantes از کشور فرانسه می آید، که هویج های استوانه ای با نوک های گرد هستند که تا عمق بین شش الی نه اینچ (15-22 سانتیمتر) رشد می کنند. مانند هویج Danvers، در خاک غنی و کم عمق و سبک رشد می کنند.
Imperator. این نوع از هویج، معمولاً در فروشگاه های مواد غذایی یافت می شود،و به خاک عمیق و با تهویه خوب نیاز دارد. این نوع هویج از طریق ریشه های طولانی و دوک مانند قابل تشخیص هستند (طویل و نوک دار). به شرایط خاک بسیار حساس و خاصی نیاز دارند، پس مطمئن شوید که خاک شما عمیق، غنی و بادوام است، قبل از کاشت این گونه از هویج، از زهکشی خوب خاک اطمینان داشته باشید.
Amsterdam: اندازه ی این یک نوع هویج کوچک است و طول آن حدود 3 اینچ (7 سانتیمتر) است و خاک کم عمق یا فقیر برای رشد آنها مناسب تر می باشد.همچنین این نوع هویج ها را می توان زودتر برداشت کرد.

کود هویج

نوع بذر هویج خود را انتخاب کنید.

بذرهای هویجی که بصورت نارس و کال هستند را با یک لایه خاک رس بنتونیت بپوشانید یا با یک قارچ کش درمان کنید. گرچه این روش گرانتر می باشد، اما بذرهای هویج پوشیده با خاک رس در حفظ و نگهداری از رطوبت در طی جوانه زنی، بهتر از بذرهایی  که پوشش (روکش دار نیستند) روی آنها را نیست، عمل می کنند. اگر می خواهید فرایند جوانه زنی بذور هویج را آسانتر کنید، بذرهای روکش دار (coated seeds) را انتخاب کنید. در واقع، بذرهای روکش دار نسبت به بذرهای بدون روکش، به آسانی قابل استفاده هستند و  می توانید فاصله ی آنها را بخوبی کنترل کنید. فاصله دقیق نیاز به حذف گیاهانی است که در فرایند رشد تأخیر دارند.
توجه: بنتونیت ماده ای است معدنی از دسته رس ها یا شبه رس ها و از کانی های متورم شونده تشکیل شده است.خاک بنتونیت نوعی خاک رس و حاوی برخی مواد مغذی از جمله آهن، کلسیم و … برای گیاهان می باشد. که در کشاورزی کابردهای گسترده ای دارد.
coated seeds: بذرهای روکش دار بدلیل رنگ و وزن متفاوت از بذرهای معمولی، خیلی راحت قابل تشخیص می باشند. پوشش بذر بر روی شکل اصلی بذرها تأثیری نمی گذارد. اما بذور روکش دار بدلیل تماس بهتر با زمین کاشت باعث افزایش راندمان رشد می شوند و در اثر وزش بادهای شدید بدلیل وزن بیشتر این بذرها، امکان جابجایی بذور نخواهد بود.

 

آموزش آماده سازی باغ برای کاشت هویج

 1. یک مکانی از باغ با نور کامل یا جزئی برای کاشت هویج انتخاب کنید. اگرچه نور کامل برای رشد هویج بهتر است، اما هویج می تواند در مکان سایه دار مانند یک محصول آب و هوای فصل خنک، نیز کاشته شده و رشد کند.
 2. خاک را برای کاشت هویج نرم  کنید. مهمترین فاکتور زمانی که  هویج در حال رشد است اطمینان از این است که خاک به خوبی نرم شده باشد. برای نرم کردن و زیر و رو کردن کامل خاک در سرتاسر منطقه کاشت، از بیل استفاده کنید.
 3. pH خاک برای کاشت هویج را بررسی کنید. هویج برای رشد مناسب به خاک کمی اسیدی با pH بین 5.8 و 6.8 نیاز دارد. برای تست pH خاک از دستگاه های تست pH خاک و دستورالعمل های موجوداستفاده کنید.
 4. کوددهی به خاک را با کود کشاورزی، کمپوست و یا هر نوع دیگر از کودهای ارگانیک، آغاز کنید. حدود 4 اینچ یا 10 سانتیمتر، کمپوست آلی را با خاک مخلوط کنید. این کار به جوانه زنی بذرهای هویج در خاک و افزایش عملکرد کمک خواهد کرد.
کود رشد هویج
در مرحله رشد هویج استفاده از کودهای فسفر بالا جایگاه ویژه ای دارند

آموزش کاشت هویج

 1. سه هفته قبل از تاریخ آخرین سرمای بهاره، شروع به کاشت بذرهای هویج کنید. بعد از کاشت اولیه بذرهای هویج، بتدریج بذر های بیشتری را یکبار در هفته و بمدت دو تا سه هفته، بکارید.
  هویج علاقمند به آب و هوای سرد است. زمان کشت بذر هویج در مناطق سردسیر، پس از رفع سرمای بهاره در فصل بهار و در مناطق گرمسیر در پاییز و زمستان است.
  قبل از تصمیم گیری برای کاشت هویج، مطمئن شوید که خاک شما بخوبی شخم عمیق زده شده و نرم است.
  همچنین آموزش کاشت هویج در گلدان را یاد بگیرید. فرایند کاشت هویج ها در گلدان تقریباً مشابه با کاشت هویج در زمین یا جعبه کاشت است. شما فقط باید مطمئن شوید که گلدان به اندازه کافی عمیق است و اجازه ی گسترش ریشه ها را به گیاه می دهد.
 2. بذر هویج را بطور تصادفی و مستقیم در بستر کاشت بپاشید یا بصورت ردیفی بذرها را بکارید. در صورت استفاده از روش کاشت ردیفی، بذرهای هویج را با فاصله ی حدود 1-2 اینچ (2 الی5 سانتی متر) در عمق کم و بصورت سطحی ، و نه در عمق بیش از 1/2 اینچ (3 سانتی متر)، بکارید. فاصله ی ردیف های کاشت هویج نیز باید 8-10 اینچ (20-25 سانتی متر)  باشد.
 3. بذرهای هویج را با حدود نیم اینچ (1 سانتی متر) از خاک غنی پوشش دهید. شما می توانید برای پوشش بذور، از کمپوست، مخلوط خاک، و حتی مخلوطی از مقدار کمی شن و ماسه، به خصوص در مناطق گرمتر، استفاده کنید. شن و ماسه به رشد جوانه های هویج کمک می کند.
 4. جوانه های سبز شده ی هویج را بررسی کنید. بذرهای هویج حدود یک تا سه هفته پس از کاشت به بسته به درجه حرارت خاک، جوانه می زنند. هر چه خاک سردتر، جوانه زنی بذور هویج طولانی تر خواهد شد.
 5. آبیاری بوته های هویج پس از کاشت باید بسیار با دقت انجام شود. بذرهای هویج سبک و شکننده هستند و اگر شما  بیش از حد و یا شدید بذرها را آبیاری کنید، تمامی بذرهای هویج براحتی شسته می شوند و از دست می روند.
 6. خاک منطقه ی کاشت هویج را شخم بزنید. حدود یک هفته پس از کاشت بذرهای هویج، می توانید خاک را به آرامی شخم زده تا علف های هرز رشد نکنند. این کار باعث می شود هر نوع علف هرزی که ممکن است در خاک ریشه دار شده باشد از بین بروند. این کار را بسیار آرام و عمود بر ردیفهای کاشت هویج انجام دهید و مراقب باشید بذرهای هویج از بین نروند.
بهترین کود برای هویج
بهترین کود برای هویج، باید دارای مقادیر بالایی از دو عنصر فسفر و پتاسیم باشد.
خرید کود

نیاز گیاهان را چگونه رفع کنیم؟

icon

برای رفع نیازهای درختان ، محصولات مزرعه و یا گل و گیاه های خونه ات فکری کردی؟

با مشاوران ما تماس بگیر و از خدمات مشاوره ای رایگان وبسایت نیاز گیاهان پیش از خرید هر محصولی به صورت رایگان استفاده کن.

 

پیامت میتونه شروع یک مکالمه سازنده باشه.
icon

مطالب مرتبط :

دیدگاه شما

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp