کود فروت ست و اهمیت استفاده از آن

کود فروت ست

افزایش محصول و میوه های سردرختی بزرگترین هدف کشاورزان و باغداران عزیزی است که ثمره  یک سال رنج و زحمت شان را می­خواهند به چشم ببینند. اگر دغدغه اصلی شما هم افزایش کیفیت و باروری گیاهان با خرید کود فروت ست است، تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا از کود فروت ست و دلایل استفاده از فروت ست در باغات برایتان بگوییم .

فروت ست یعنی چه؟

Fruit set  فروت ست   یک عبارت انگلیسی است که به معنای تنظیم میوه است. البته به مرحله شروع تشکیل میوه نیز فروت ست می گویند.

کود فروت ست چیست؟

کود فروت ست نوعی کود شیمیایی است که دلیل این نامگذاری، استفاده از آن در زمانی است که گل تصمیم به تقسیم سلولی دارد. به عبارت دیگر فروت ست، روش خاصی از کوددهی است که مواد مورد نیاز گیاه را در بازه زمانی مشخص به خاک افزوده تا قدرت باردهی و تولید جوانه را در گیاه به حداکثر برساند.

عناصر تشکیل دهنده فروت ست

کود فروت ست از چند عنصر اصلی و مهم مورد نیاز گیاه تشکیل شده است. این عناصر عبارتند از بور، ازت، روی و فسفر که هر کدام نقش ویژه ای در رشد گیاه و افزایش جوانه زنی آن دارند. در ضمن برای افزایش مقاومت گیاه از تلفیق کود آمینو اسید، کود فولیک اسید و کود جلبک دریایی نیز در این کود استفاده می شود.

بهترین زمان برای استفاده از کود فروت ست

قبل از خرید فروت ست از سایت نیازگیاهان ، خوب است بدانید بهترین زمان استفاده از این کود در دو مرحله از رشد گیاه است. مرحله اول استفاده از فروت ست در باغات، بلافاصله پس از برداشت میوه و مرحله دوم استفاده از فروت ست، زمان تورم جوانه ها در فصل بهار است.

محلول پاشی فروت ست

استفاده از کود فروت ست در باغات زمان برداشت محصول

بهترین زمان برای استفاده از فروت ست در باغات، پس از برداشت محصول است. بهتر است تا قبل از ریزش برگ ها، جوانه های درخت را تقویت کنید. چون بخش عمده عناصر عذایی جذب شده از ریشه، توسط محلول پاشی در جوانه و شاخه برای جوانه سال بعد ذخیره می شود.

استفاده از کود فروت ست در باغات و در زمان تورم جوانه

استفاده از فروت ست برای تورم جوانه، بهتر در اواخر اسفند یا اوایل بهار باشد، چون در این زمان میان فعال شدن ریشه و قسمت های هوایی، اختلاف زمانی وجود داشته و چون ریشه ها در زمان جوانه زنی گیاه فعال نیستند، نمی توانند مواد غذایی مناسب را در اختیار جوانه قرار بدهند. در این زمان است که فعال شدن جوانه مختل شده و باروری و تولید محصول کم می شود. بنابراین بهترین زمان برای محلولپاشی فروت ست، زمانی است که مواد غذایی به سرعت و در زمان مناسب برای رشد در اختیار جوانه قرار بگیرد تا تشکیل گل و گرده افشانی با راندمان بالا ادامه پیدا کند.

 

کود مناسب زمان تورم جوانه

استفاده از فروت ست در بهار یا پاییز؟

چون در فصل بهار فعالیت ریشه کمتر شده و به تبع آن جذب عناصر عذایی کمتر نیز می شود، محلولپاشی فروت ست تأثیر کمتری نسبت به فصل پاییز و پس از برداشت محصول دارد. محلولپاشی کود در فصل بهار تاثیر 30 درصدی بر گیاه داشته و استفاده از کود فروت ست در فصل پاییز و محلولپاشی فروت ست پس از برداشت محصول، تأثیر 70 درصدی برای تشکیل میوه و جوانه زدن گیاه دارد.

نکات طلایی برای استفاده از کود فروت ست

 • برای تاثیر بیشتر کود شیمیایی مانند کود فروت ست، باید آن را در زمان مناسب به گیاه برسانید.
 • فرآیند محلولپاشی فروت ست را باید در هوای ملایم اول صبح یا عصر انجام دهید، به یاد داشته باشید به هیچ  وجه در هوای گرم گیاهان را محلولپاشی نکنید.
 • دقت داشته باشید نیاز گیاهان جوان به فروت ست، کمتر از نیاز گیاهان مسن است.
 • در استفاده از فروت ست برای گیاهانی که در مرحله میوه دهی هستند، باید دقت بیشتری به خرج داده و زیاد از محلول های شیمایی استفاده نکنید.
 • از ترکیب فروت ست با کودهای حاوی گوگرد و روغن های معدنی بپرهیزید.
 • در مناطقی که میزان بور در آبیاری و برگ بالا است به خاطر مسمومیت عنصر بور، نباید از کود فروت ست استفاده کرد.

 محلولپاشی فروت ست برای درختان باید در فصل سرد سال که جوانه ها هنوز متورم نشده اند انجام شود تا شرایط لازم را برای بیدار شدن به موقع جوانه های رویشی و زایشی فراهم کند و در گرده افشانی و تشکیل لقاح تأثیر مثبتی داشته باشد.

میزان و نحوه مصرف کود فروت ست

پس از خرید کود فروت ست باید بدانید نحوه مصرف فروت ست به صورت محلول پاشی و به میزان 1 در هزار در زمان جوانه زنی و قبل از باز شدن گل ها است.

میزان مصرف فروت ست پس از برداشت محصول 2 در هزار است. نحوه مصرف فروت ست یه این ترتیب است که ابتدا باید ظرف محتوی کود را خوب به هم بزنید و مخلوط کنید؛ سپس آن را در اندازه گفته شده در مخزن ریخته و آب مورد نیاز را اضافه کرده و از آن استفاده کنید.

دقت داشته باشید هرگز از محلولپاشی فروت ست در زمان گل دهی و گرده افشانی استفاده نکنید.

فروت ست برای درختان

سه فایده مهم مصرف کود فروت ست

 1. استفاده از فروت ست، مقاومت گیاه را در برابر عوامل محیطی مانند تگرگ، برف، باران و سرما افزایش می دهد.
 2. کود فروت ست تأثیر بسزایی در خوشه بندی و تلقیح گیاه داشته و باعث افزایش عملکرد محصول و حفظ مرغوبیت آن می شود.
 3. از جمله دلایل استفاده فروت ست در باغات، نقش اساسی آن در تشکیل و تکامل تخمک و افزایش گرده افشانی برای بهار سال بعد است.

 

پنج  دلیل قانع کننده برای استفاده از فروت ست در باغات

 1. کود فروت ست باعث می شود گیاه در دوران خواب، عناصر مهم غذایی را در جوانه خود ذخیره کرده تا در زمان جوانه زنی و آغاز رشد، فعالیت زیستی گیاه مختل نشود و توانایی مقاومت در برابر باد و باران وسرما را داشته باشد.
 2. فروت ست باعث افزایش فرایند گرده افشانی و جوانه زنی دانه گرده، تشکیل میوه و سال آوری درختان می شود.
 3. کاهش ریزش میوه و برگ و نیز افزایش میوه دهی گیاه از دلایل استفاده از فروت ست در باغات است.
 4. استفاده از کود فروت ست باعث ایجاد لقاح بهتر در گیاه می شود.
 5. استفاده از فروت ست برای درختان میوه، مانند درخت سیب، مرکبات، شلیل، هلو و سایر درختان باغی رواج  بیشتری دارد.

سال آوری یعنی چه؟

سال آوری یعنی تولید بیشتر محصول در یک سال که به دنبال آن تولید محصول کمتر در سال بعد است. دلیل افزایش و باروری بیشتر درخت در یک سال تولید جوانه های زایشی و گل بیشتر در سال است. دلیل تولید محصول کمتر در سال کم بار، تعداد کمتر جوانه های زایشی است که به تولید میوه منتهی می شود.

کود جلوگیری از سال آوری

 

تاثیر فروت ست در سال آوری محصول

یکی از راهکارهای کشاورزان و باغداران برای جلوگیری از سال آوری درختان باغ، استفاده از کود فروت ست است. در واقع در سالی که درختان پربار و پر محصول هستند باید با تغذیه کافی و تامین مواد غذایی مورد نیاز برای میوه ها، مانع از مصرف مواد غذایی لازم برای جوانه های سال بعد شوند و تولید جوانه ها در سال بعد را افزایش دهند. از تاثیر محلولپاشی فروت ست پس از برداشت محصول در پربار کردن و افزایش جوانه های زایشی درختان در سال بعد نباید غافل شد.

خرید کود فروت ست از وبسایت نیازگیاهان

تامین نیاز کوددهی درختان با استفاده از فروت ست در باغات باعث افزایش و تولید محصول بی نقص و با کیفیت می شود. اما باید دقت داشته باشید کوددهی در زمان مناسب و به مقدار کافی هم در حصول نتیجه مطلوب بی تأثیر نیست. کشاورزان و باغداران عزیزی که به دنبال خرید فروت ست و دلایل استفاده از فروت ست در باغات هستند، می توانند با تماس با کارشناسان  وبسایت نیازگیاهان (09130072826) ضمن دریافت مشاوره و آموزش بهترین نوع کود را به صورت آنلاین خریداری کنند.

 

 

 

 

 

خرید کود

نیاز گیاهان را چگونه رفع کنیم؟

icon

برای رفع نیازهای درختان ، محصولات مزرعه و یا گل و گیاه های خونه ات فکری کردی؟

با مشاوران ما تماس بگیر و از خدمات مشاوره ای رایگان وبسایت نیاز گیاهان پیش از خرید هر محصولی به صورت رایگان استفاده کن.

 

پیامت میتونه شروع یک مکالمه سازنده باشه.
icon

مطالب مرتبط :

دیدگاه شما

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp