هیومیک اسید ، گنج ماقبل تاریخ برای صنعت کشاورزی

اسید هیومیک چیست

اسید هیومیک از تجزیه اجساد گیاهان و جانوران و طی فرآیندهای طولانی مدت حاصل می‌شود. در واقع گیاهان و جانوران مدفون‌شده در خاک، در اثر تابش نور خورشید و با وجود گرما و رطوبت به منبع خوبی از مواد آلی و معدنی تبدیل شده‌اند، که یکی از این مواد معدنی هیومیک است. این ماده با ارزش گاهی از رسوباتی که از دوران ماقبل تاریخ به جا مانده‌است، به دست می‌آیند.

اهمیتی که اسید هیومیک برای صنعت کشاورزی دارد، از این جهت است که ثمربخشی خاک و در نتیجه بازدهی پروسه‌های کشت و زرع را به میزان قابل‌توجهی بالا می‌برد. هیومیک نه تنها خاک و بستر پروش گیاهان را تقویت می‌کند، بلکه محصولاتی که از کشاورزی به دست می‌آید را به لحاظ کیفی متحول می‌کند.

 

ویژگی‌های اساسی هیومیک اسید و مزیت‌های آن برای صنعت کشاورزی

مهم‌ترین ویژگی‌های هیومیک اسید، که مزیتی برای صنعت کشاورزی به حساب می‌آیند عبارتند از؛

 • افزایش محصول‌دهی؛ شاید مهم‌ترین ویژگی‌ هیومیک و مزیتی که برای صنعت کشاورزی دارد، تحریک آنزیم‌های موجود در خاک و کمک به افزایش محصول‌دهی باشد. اسید هیومیک با تکثیر میکروارگانیسم‌های مطلوب در خاک، به رشد گیاهان کمیت و کیفیت قابل‌توجهی می‌بخشد.

افزایش محصول کشاورزی

 • افزایش قابلیت‌‌های ریشه گیاه؛ وجود هیومیک در خاک، به ریشه گیاه کمک می‌کند که آب و مواد غذایی بیشتری را از خاک جذب کند. این موضوع باعث عمل آوردن محصولات با کیفیت‌تری می‌شود.
 • افزایش ظرفیت خاک در نگهداری رطوبت؛ به کار بردن هیومیک اسید در صنعت کشاورزی و ویژگی منحصر به فرد آن در حفظ رطوبت خاک باعث می‌شود، که به میزان قابل توجهی در مصرف آب صرفه‌جویی شود. در واقع ساختار هیومیک به گونه‌ای است که استفاده از آن در بافت خاک، آن را در مقابل خشکی مقاوم می‌کند. این موضوع در مناطق گرم و خشک و مزارعی که بودجه آبی محدودی دارند، اهمیت زیادی دارد.
 • ایجاد تعادل در خاک‌های اسیدی؛

هیومیک میزان PH خاک را تنظیم کرده و بر این اساس محیط را به لحاظ اسیدی و یا قلیایی بودن متعادل می‌‎کند.

 • جلوگیری از فرسایش خاک؛ پدیده فرسایش خاک ضرر و زیان زیادی برای صنعت کشاورزی به دنبال دارد. استفاده از این ماده معدنی (Humic Acid) به دلیل ترکیبات کلوییدی یا به اصطلاح چسب‌سانی خود، احتمال روی دادن این اتفاق را به حداقل ممکن می‌رساند. به عبارتی دیگر، خاک دارای هیومیک، قابلیت بالایی در حفظ کیفیت و کمیت ذرات و دانه‌های خاک دارد.

 

 • کمک به رشد عمودی گیاه؛ رشد عمودی گیاه نقش مهمی در جذب حداکثری مواد مغذی موجود در خاک توسط ریشه دارد. اسید هیومیک می‌تواند بستر مناسبی برای رشد عمودی گیاه در خاک ایجاد کند.
 • بالا بردن سطح ویتامین‌ها در خاک؛ هیومیک اسید ویتامین‌هایی نظیر؛ Zn، K+Fe، P و N را به خاک اضافه می‌کند. این موضوع خود نقش مهمی در بالا بردن کیفیت محصول نهایی دارد.
 • جذب یون‌های آهن؛ یکی از مزیت‌هایی که به کارگیری این ماده آلی برای صنعت کشاورزی دارد، بالا بردن توان جذب یون‌های آهن بوسیله ریشه گیاه است.
 • جلوگیری از ترک‌خوردگی؛ خاک دارای هیومیک اسید به دلیل همان ترکیبات کلوییدی که پیش از این ذکر شد، کمتر ترک می‌خورد. در واقع ترکیبات کلوییدی همانند یک چسب قوی دانه‌های خاک را به هم پیوند داده و به علاوه با قابلیتی که در حفظ رطوبت خاک دارد، ترکیب یکدستی از خاک را ایجاد می‌کند.
 • جلوگیری از وقوع سیلاب؛ قابلیت خاک‌های دارای اسید هیومیک در جلوگیری از سیلاب به دلیل ویژگی‌های خاص آن در پیشگیری از فرسایش خاک و هرز رفت آب می‌باشد. از آنجایی که این کود باعث ایجاد یک بافت منسجم در خاک می‌شود، احتماع وقوع سیلاب در اینگونه مزارع به حداقل ممکن می‌رسد.
 • بالا بردن میزان جذب نیتروژن؛ خاک‌های حاوی اسید هیومیک قابلیت قابل‌توجهی در جذب نیتروژن دارند. این قابلیت به رشد سریعتر گیاه و در نتیجه کوتاه‌تر شدن پروسه تولید محصولات کشاورزی کمک شایانی می‌کند. البته حفظ نیتروژن مزایای بیشماری برای خاک مزارع کشاورزی دارد.
 • افزایش هوادهی خاک؛یکی دیگر از ویژگی‌های خاک‌ حاوی این کود ، قابلیت آن در هوادهی می‌باشد. این ویژگی موجب کارآمد شدن خاک شده و بستری برای رشد بهتر ریشه گیاهان می‎سازد. به عبارتی دیگر، خاک دارای هیومیک بهتر و راحت‌تر نفس می‌کشد.

مزایای اسید هیومیک

 • جلوگیری از وقوع بیماری و آفت در خاک؛ ویژگی اسید هیومیک در افزایش جذب یون‌های آهن و همچنین ترکیباتی که در خود این ماده گران‌بها وجود دارد، احتمال وقوع بیماری‌های گیاهی نظیر فقر آهن را به صفر می‌رساند. اسید هیومیک همچنین یک ماده ضد آفت طبیعی به حساب آمده و از این لحاظ فواید قابل‌توجهی برای صنعت کشاورزی دارد.
 • کاهش میزان مواد سمی موجود در خاک؛ اسید هیومیک میزان مواد سمی موجود در خاک را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. این ویژگی به خاطر ترکیبات خاصی است که در بافت این ماده آلی و مغذی وجود دارد.
 • جلوگیری از وقوع واکنش‌های شیمیایی مضر در خاک؛ فسفر به خودی خود با مواردی مانند AL، MG، Fe و Ca واکنش نشان می‌دهد. این موضوع باعث می‌شود که گیاه، فسفر کافی برای رشد و نمو نداشته‌باشد. استفاده از هیومیک اسید در مزارع باعث جلوگیری از این‌گونه واکنش‌ها شده و در نتیجه فسفر کافی را برای مراحل رشد گیاه حفظ می‌کند.
 • بالا بردن طول عمر محصولات کشاورزی؛وجود هیومیک در خاک باعث می‌شود که ضخاکت دیواره‌های سلولی در  محصولات کشاوری بیشتر بشود. این موضع خود نقش مهمی در بالا بردن طول عمر مفید محصولات دارد.
 • افزایش جذب نور خورشید توسط گیاه؛ استفاده از اسید هیومیک در یک مزرعه کشاورزی موجب تیره شدن خاک آن می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که سطح خاک، نور بیشتری از خورشید را جذب کند. به این ترتیب پروسه پرورش گیاه با وجود نور بیشتر، سریع‌تر و باکیفیت‌تر انجام می‌گیرد. مطمئناً محصولی که از این‌گونه گیاهان به دست می‌آید نیز، کمیت و کیفیت بیشتری دارد.
 • سرعت بخشیدن به فرآیند فتوسنتز؛ وجود اسید هیومیک در خاک موجب بالا رفتن کلروفیل، آمینو اسید و شکر در گیاهان شده و همین موضوع باعث سرعت بخشیدن به فرآیند فتوسنتز می‌شود.
 • کاهش میزان نمک در خاک؛ هیومیک میزان نمک موجود در خاک را متعادل کرده و همین موضوع موجب جلوگیری از نابود شدن ریشه گیاهان در اثر غلظت بالای نمک در خاک می‌شود.
 • افزایش کیفیت و کمیت دانه‌ها یکی دیگر از مزایایی که هیومیک برای صنعت کشاورزی دارد، نقشی است که در ماندگاری دانه‌ها و رشد آنها به لحاظ کیفیت و کمیت بازی می‌کند. همچنین تقسیمات سلولی در گیاهانی که در خاک حاوی اسید هیومیک رشد می‌کنند، بیشتر است و در نتیجه محصول نهایی نیز کیفیت بالاتری دارد.

 

هیومیک ، بسترساز تقویت خاک و رشد گیاه

مزایای استفاده از هیومیک اسید برای صنعت کشاورزی آنقدر زیاد است که شاید ذکر همه آنها در این مجال نگنجد. علاوه بر صنعت کشاورزی، محیط زیست نیز منافع زیادی از به کارگیری هیومیک در مزارع پرورش گیاه می‌برد.

این ماده با ارزش به صورت طبیعی خاک را غنی کرده و هیچ ماده مضری را وارد محیط زیست نمی‌کند. مصرف آب در مزارع کشاورزی حاوی هیومیک به حداقل می‌رسد و به این ترتیب در منابع و هزینه‌های احتمالی صرفه‌جویی می‌شود.

به هرحال استفاده نکردن از این کود فوق العاده در مزارع و باغات، به منزله پس زدن برکتی است که این ترکیب منحصر به فرد می‌تواند به صنعت کشاورزی و محصولات ارگانیک ما ببخشد.

 

خرید کود اسید هیومیک

آیا دوست دارید که اسید هیومیک را آنلاین و به صورت غیرحضوری خریداری کنید؟ شکی نیست که پاسخ شما به این پرسش مثبت می‌باشد. خرید آنلاین هیومیک اسید مزایایی دارد، که چشم‌پوشی از آن امکان‌پذیر نیست. شما می‌توانید به راحتی و صرفا با یک تماس با شماره 09130072826 نسبت به خرید انواع کود هیومیک اسید اقدام کنید.

ما با عرضه ویژه «اسید هیومیک مایع شوک» در بسته‌بندی بیست لیتری و با خلوص نود و پنج درصد، سعی در اعتلای صنعت کشاورزی و رونق بخشیدن به مزارع، باغ‌ها، زمین‌های کشاورزی و حتی باغچه‌های کوچک خانه شما داریم.

 

 

 

خرید کود

نیاز گیاهان را چگونه رفع کنیم؟

icon

برای رفع نیازهای درختان ، محصولات مزرعه و یا گل و گیاه های خونه ات فکری کردی؟

با مشاوران ما تماس بگیر و از خدمات مشاوره ای رایگان وبسایت نیاز گیاهان پیش از خرید هر محصولی به صورت رایگان استفاده کن.

 

پیامت میتونه شروع یک مکالمه سازنده باشه.
icon

مطالب مرتبط :

اسید هیومیک انگور

فواید اسید هیومیک انگور

نقش پررنگ اسید هیومیک در تولید انگور باکیفیت کشت و زرع گیاه انگور به گونه‌ای که بدون آسیب زدن به محیط زیست، محصول با کیفیتی را تولید کند، یکی از

اسید هیومیک برای گردو

فواید اسید هیومیک برای گردو

کدام ماده ارگانیک برای کوددهی باغ گردو مناسب‌تر است؟ شاید خیلی از مناطق دنیا در صنعت کشاورزی خود، بخشی را به کاشت و برداشت گردو اختصاص داده‌باشند. اما باغداران ایرانی

استفاده از اسید هیومیک

راهنمای جامع استفاده از اسید هیومیک

چگونه از اسید هیومیک در پرورش گیاهانمان استفاده کنیم؟ اگر شما هم مانند ما دغدغه پرورش گیاهانی سالم و پرمحصول را دارید، بهتر است یاد بگیرید که چطور از هیومیک

دیدگاه شما

انتشار یافته: 9
 1.  
   
  1400/02/20 - 7:13

  هیومیک اسید همان چیزی است که گیاهتان نیاز دارد.

 2. حسینی راد
   
   
  1400/03/01 - 3:30

  هیومیک اسید رو میشه با کود های دیگه ترکیب کنیم و در یک نوبت آبیاری کنیم؟

  1.  
    
   1400/03/02 - 10:51

   درود جناب حسینی
   بله اسید هیومیک قابلیت اختلاط با سایر کود هارو دارد. پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین روش کوددهی برای افزایش باردهی و تناژ برداشتی رو مطالعه کنید.

 3. افسانه
   
   
  1400/03/06 - 9:51

  برای گیاهان اپارتمانی و افزایش پاجوش زدن میتونم از هیومیک اسید استفاده کنم؟

  1.  
    
   1400/03/06 - 9:23

   بله، هیومیک با تاثیر بر ریشه زایی گیاه و کمک به جذب بهتر عناصر توسط ریشه،در پاجوش زدن گیاهان تاثیر داره .
   برای کسب اطلاعات بیشتر می تونید مقاله اسید هیومیک برای گیاهان آپارتمانی رو مطالعه بفرمایید.

 4. jalili
   
   
  1400/03/06 - 12:54

  سلام برای درختان چند بار در سال و چه زمانی از اسید هیومیک میتونیم استفاده کنیم؟

  1.  
    
   1400/03/06 - 9:29

   درود جناب جلیلی، زمان مناسب برای استفاده از هیومیک اسید هنگام کوددهی به درختان است تا به جذب بهتر عناصر کمک کند. پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین روش کوددهی برای افزایش باردهی و تناژ برداشتی رو مطالعه بفرمایید.

 5. کرباسچی
   
   
  1400/03/06 - 3:26

  با سلام ، من کشت ارگانیک انجام میدم و از کود و سم شیمایی استفاده نمی کنم. اسید هیومیک کشت من رو از حالت ترگانیک خارج نمی کنه؟

  1.  
    
   1400/03/06 - 9:32

   سلام و درود؛
   هیومیک اسید یک ماده آلی و ارگانیک محسوب میشه و بروی اصلاح و تقویت خاک تاثیر داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp