کود سولفات پتاسیم (سولوپتاس) چیست؟

کود سولفات پتاسیم

کود سولفات پتاسیم یا سولو پتاس یکی از کودهای مفید برای رشد و باروری گیاهان است، برای همین کشاورزانی که خرید سولفات پتاسیم را در صدر برنامه هایشان قرار می دهند با تولید محصولی ایده آل و با کیفیت به درآمدی مطلوب خواهند رسید. اگر تا پایان مقاله با ما باشید همه چیز را درباره خرید سولو پتاس، سامانه های فروش سولفات پتاسیم، بهترین زمان و نحوه مصرف و غیره را برایتان خواهیم گفت.

کود سولفات پتاسیم چیست؟

کود سولفات پتاسیم Potassium sulfate که نام تجاری آن کود سولوپتاس است از جمله کودهای شیمیایی پرمصرفی است که به خاطر وجود پتاسیم و گوگرد، محبوبیت زیادی دارد. کود سولوپتاس از کاتیون های پتاسیم و آنیون سولفات، تشکیل شده است. نقش پتاسیم در ترکیب این کود باعث افزایش سرعت فتوسنتز، نقل و انتقال بهتر مواد غذایی، پروتئین، آمینو اسید و غیره در ساقه و آوند گیاه می شود. افزایش مقاومت میوه و گیاه در برابر سرما، گرما و شوری از سایر فواید خرید کود سولوپتاس برای گیاه است.

کود سولقور پتاسیم

شش دلیل برای خرید کود سولفات پتاسیم

پتاسیم جزو عناصری است که در ساختار گیاهان از برگ تا میوه و غیره وجود ندارد، ولی نقش حیاتی در رشد گیاه دارد. برخی فواید کود سولفات پتاسیم به شرح زیر است.

1-تأثیر پتاسیم بر افزایش فتوسنتز گیاه، کاهش پتاسیم درگیاه باعث کاهش سرعت فتوسنتز می شود.

2-انتقال قند به بخش های مختلف گیاه، اگر میزان انتقال قند در گیاه از طریق آوندها کاهش پیدا کند، میوه های درختان بی طعم و نیمه رسیده خواهند شد.

3-کمک به جابجایی و انتقال مواد غذایی، شادابی و سرسبزی تمام بخش های گیاه نتیجه انتقال مواد غذایی توسط سولفات پتاسیم است.

4-کمک به سنتز پروتئین و کمبود پتاسیم در گیاه باعث می شود نیترات و آمینو اسیدها خام در انتهای گیاه باقی مانده و در صورت استفاده انسان یا حیوان از محصول تولیدی، سموم زیادی وارد بدنشان شده که بسیار خطرناک است.

5-افزایش سولفات پتاسیم در خاک شور، مقاومت و تحمل گیاه و  نیز قدرت باروری آن را افزایش می­دهد.

6-افزایش مقاومت گیاه در برابر آفت ها، پتاسیم و گوگرد با مقاوم سازی ساقه و شاخه ها، ورود آفات به داخل گیاه را مشکل کرده و مقاومت آن را در برابر آفات و شته ها را افزایش می دهد.

 

افزایش باردهی و درشتی میوه با سولوپتاس

به طور کلی برای درشتی میوه، افزایش باردهی و افزایش تناژ برداشت در درختانی مانند:  هلو، آلو، شلیل، پرتقال، سیب، انار، انگور، گیلاس، کیوی، بادام، گردو، خرما انجیر، لیموترش،زردآلو، انبه، گلابی، و سایر درختان و نیز برای صیفی‌جاتی همچون: گوجه‌فرنگی،سیب‌زمینی، بادمجان، فلفل، هندوانه، کدو و… نیاز به کوددهی مناسب می باشد.

برای اینکه گیاه بتواند بهترین عملکرد را داشته و با افزایش میزان باردهی و درشتی میوه ها و در نتیجه افزایش تناژ برداشت، زحمات کشاورز و باغدار را بی پاسخ نگذارد، باید به خوبی تغذیه و تقویت شود. علاوه بر مواردی که ذکر شد افزایش میزان قند و شیرینی میوه و همچنین افزایش مدت زمان انبارداری از مزایای کوددهی و تغذیه مناسب گیاهان است.

عنصر پتاسیم پس از جذب بر اسجاد دیواره سلولی مستحکم و تقسیم سلولی در گیاهان و همچنین افزایش سوخت و ساز مواد هیدروکربنه نقش بسزایی در کیفیت محصول نهایی دارد.

شما با استفاده از کود سولوپتاس علاوه بر مزایای جذب پتاسیم توسط گیاه، از فواید بی نظیر گوگرد در افزایش مقاومت گیاه در برابر آفات و بیماری ها و تنش های محیطی بهره خواهید برد.

همچنین از فواید عنصر کلسیم در رشد و نمو دیواره های سلولی و افزایش مقاومت گیاه غافل نشوید. استفاده از کود نیترات کلسیم در برنامه کوددهی کمک بسزایی در رشد مطلوب تر و در نتیجه کیفیت نهایی بهتر میوه خواهد داشت.

برای آشنایی با روش های  درشت شدن میوه و معرفی کودهای مناسب  برای درشتی و افزایش میزان برداشت میوه با کارشناسان نیاز گیاهان (09130072826) تماس حاصل فرمایید.

کود سولوپتاس

 علایم کمبود پتاسیم در درختان

-درختی که با کمبود کود سولوپتاس مواجه است، ساقه هایش توانایی نگهداری میوه های رسیده را نداشته و در حالی که هنوز میوه کاملاً رسیده نشده، می ریزند.

-گیاهی که با کمبود پتاسیم روبرو است، برگ های انتهایی اش زرد شده و از لبه ها شروع به خشک شدن می­کنند، چون مواد غذایی به طورکامل به آنها نمی رسد.

-کوتاه ماندن ساقه گیاه نیز از عوارض کمبود پتاسیم است.

-کوچک ماندن، بی طعم و بی مزه بودن میوه از علایم دیگر کمبود پتاسیم است.

-حمله آفات به شاخ و برگ گیاه از نشانه های دیگر کمبود پتاسیم در گیاه است.

-کمبود پتاسیم برگ های پهن را زرد کرده و باعث سوختگی لبه ها می­شود و برگ های تیز به رنگ قرمز در می آیند.

علائم کمبود پتاسیم

ترکیب کود سولفات پتاسیم

سولفات پتاسیم از 51 درصد اکسید پتاسیم k2o  و گوگرد 46 درصد so3 تشکیل شده است. کود سولو پتاس از کاربردی ترین و بی ضررترین کود شیمیایی غیر آلی است که منبع خوبی برای تامین پتاسیم گیاه در مراحل پایانی رشد محسوب می شود.

اشکال مختلف کود سولفات پتاسیم

کشاورزان و باغداران عزیزی که قصد خرید سولفات پتاسیم را دارند خوب است بدانند که این  کود به سه روش پودری، مایع و محلولپاشی در بازار موجود است. کود سولفات پتاسیم پودری را به صورت چالکود استفاده می کنند. از آنجا که حلالیت پودر سولفات پتاسیم بالا است، می­توان آن را به صورت محلولپاش نیز استفاده کرد.

تفاوت کود سولو پتاس مایع و جامد

قبل از هر چیز باید بدانید تفاوت اصلی میان کود مایع و جامد در شکل ظاهری و فیزیکی آنها است. همان طور که می دانید فروش سولفات پتاسیم به صورت مایعی روان است که استفاده راحت تری دارد.

با وجود آن که هر دو نوع کود پتاسیم جامد و مایع، مقدار محصول و سرعت رشد را افزایش می دهند، اما هر کدام عملکرد مخصوص به خود را دارند. کود مایع بازدهی بیشتری نسبت به کود جامد داشته و ضمن رشد گیاه، باعث بهبود طعم نهایی میوه می­شود. تفاوت در نوع بسته بندی نیز از  نقاط تمایز این دو نوع کود است.

کود سولوپتاس مایع

نحوه و میزان مصرف کود سولفات پتاسیم

میزان مصرف کود سولو پتاس بستگی به نوع کشت و سن درخت دارد. حداکثر غلظت کود مصرفی برای درختان نباید از 100 گرم در لیتر بیشتر باشد.

تعداد دفعات مصرف کود هم  بستگی به نوع خاک دارد. در خاک های شنی که بافت سبکی دارند، دفعات بیشتر با مقدار کمتر از این کود را باید مصرف کرد. در خاک های رسی که بافت سنگین تری دارند، میزان مصرف کود کمتر از خاک های شنی است.

میزان مصرف کود سولوپتاس به ازای هر درخت به 100 تا 150 گرم است.

برای هر هکتار10 تا 15 کیلوگرم کود سولوپتاس را می توانید مصرف کنید.

برای محلول پاشی نیز 100 تا 120 گرم از کود را باید در یک لیتر آب حل کنید.

مصرف کود سولفات پتاسیم مایع به صورت محلولپاشی برای گیاهان زراعی 6تا 8 در هکتار است. برای باغات 8 تا 10 کیلوگرم در هکتار است. برای گلخانه هم 4تا 6 کیلوگرم در هکتار می توان از این کود استفاده کرد.

بهترین زمان مصرف سولوپتاس

از انجا که جذب پتاسیم مورد نیاز گیاهان در مراحل اولیه رشد بیشتر بوده، بنابراین بهتر است هنگام کاشت محصول، مراحل اولیه رشد، قبل از شروع رشد میوه در اوایل بهار و حین رشد میوه این کود را مصرف کنید.

در درختان میوه، برای اثر بخشی بیشتر سولو پتاس را بهتر است بعد از گلدهی و در طول دوره رشد استفاده کنید.

البته زمان رسیدن میوه هم وقت خوبی برای مصرف این کود است.

به خاطر داشته باشید چون کود سولفات پتاسیم در آب قابل حل است و گاهی نیز شاخص نمک بالایی دارد، بنابراین ممکن است هنگامی که به دانه یا پیوند نزدیک می شود به جوانه زنی گیاه آسیب برسانند.

دقت کنید از کود سولفات پتاسیم در خاک های لومی شنی، شنی یا خاک های آلی توصیه نمی شود؛ چون بارش های فصلی این کود را شسته و از بین می برد. ( استفاده از کود اسید هیومیک باعث جذب بهتر آب در خاک های لومی شنی می گردد.)

خرید کود سولفات پتاسیم با ضمانت کیفیت

فروش سولفات پتاسیم یا هر کود شیمیایی، آلی و غیره تنها هدف سایت نیاز گیاهان نیست؛ بلکه هدف اصلی سایت ما ارائه برنامه غذایی مناسب با محصول و منطقه شما است. کود سولفات پتاسیم عرضه شده در سایت پلنتزنید از بهترین مواد است که می توانید به صورت عمده یا جزئی آن را تهیه کنید. برای سفارش آنلاین انواع کود کشاورزی می توانید با کارشناسان سایت در زمینه خرید، مشاوره و غیره در تماس باشید . شماره تماس جهت ثبت سفارش و خرید کود سولوپتاس و خرید نیترات کلسیم  09130072826

 

خرید کود سولفات پتاسیم

خرید کود

نیاز گیاهان را چگونه رفع کنیم؟

icon

برای رفع نیازهای درختان ، محصولات مزرعه و یا گل و گیاه های خونه ات فکری کردی؟

با مشاوران ما تماس بگیر و از خدمات مشاوره ای رایگان وبسایت نیاز گیاهان پیش از خرید هر محصولی به صورت رایگان استفاده کن.

 

پیامت میتونه شروع یک مکالمه سازنده باشه.
icon

مطالب مرتبط :

دیدگاه شما

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp