افزایش باردهی درخت گردو با کود دهی به موقع و مناسب

کود دهی به درخت کود

 

اگر به دنبال افزایش باردهی درخت گردو با کوددهی به موقع و مناسب هستید، باید با کوددهی درخت گردو که از اساسی ترین نیازهای درخت است آشنا شوید.

فایده درخت گردو فقط محدود به میوه مفید آن نمی­شود و علاوه بر فواید مغز گردو که یکی از با ارزش ترین مواد غذایی است، کیفیت بالای چوب گردو، این درخت را به یکی از بهترین محصولات باغی تبدیل کرده است. پس اگر می خواهید در تولید میوه و درخت گردو جزو برترین ها باشید، تا پایان مقاله ما را همراهی کنید تا با کوددهی درخت گردو، بهترین کود درخت گردو، زمان مناسب کوددهی و غیره آشنا شوید.

 درخت گردو چه نیازی به کوددهی دارد؟

باغداران با درخت گردو و انواع ارقام گردوی مناسب کشت و نکات قبل از کاشت گردو آشنا هستند ومی دانند درخت گردو چون ارزش غذایی بالایی دارد در مقایسه با سایر درختان نیاز تغذیه ای بالاتری هم دارد. نوع تغذیه درخت گردو تأثیر چشمگیری در تولید میوه باکیفیت دارد. از آنجا که نیاز درختان جوان به کوددهی بیشتر از نیازدرختان بالغ است ضرورت کوددهی درخت گردو در سال های اولیه کاشت، اهمیت بیشتری دارد. با کوددهی درخت گردو در سال های اول ریشه آن را تقویت کرده و عناصر و ترکیبات ضروری لازم برای رشد و تقویت ریشه را به آن می­رسانید.

کود مخصوص درخت گردو

 

عناصر مفید موجود در کود گردو  

یکی از راه های افزایش محصول درخت گردو کوددهی به موقع ومناسب است. برای باروری بیشتر و تولید محصول بهتر، درخت گردو نیاز به نیتروژن دارد تا علاوه بر افزایش کیفیت، سرعت رشد را نیز بالا ببرید. فسفر و پتاسیم نیز دو عنصر مهم برای رشد بهتر و بیشتر درخت گردو هستند. استفاده از کودهای مناسب حاوی عناصر فسفر، پتاسیم و نیتروژن باغداران وکشاورزان گردوکار را به محصول پربارتر و درآمد بالاتر هدایت می­کند. برای رشد بهتر و سلامت بیشتر درخت گردو و همچنین باردهی عالی و با کیفیت، پیشنهاد می کنیم استفاده از عناصری همچون روی، منگنز، مس، بور و آهن را در برنامه کوددهی درختان گردو لحاظ کنید.

بهترین زمان کوددهی درخت گردو

یکی از مسائل مهم که نتیجه مستقیمی درافزایش رشد و بالندگی گیاهان دارد، استفاده به موقع از کودهای مناسب است. درخت گردو نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیاز به کوددهی در زمان مطلوب دارد. ایده آل ترین زمان برای کوددهی درخت گردو فصل بهار است که شروع دوره رشد و محصول دهی گردوی جدید است. بهتر است کوددهی درخت گردو را از فصل بهار آغاز کنید وتا پاییز به پایان برسانید.

یک پیشنهاد برای تشخیص نوع و میزان کوددهی درخت گردو

یکی از شیوه های رایج تجاری برای تشخیص نوع و میزان کود مورد نیاز برای درخت گردو که در دنیا مرسوم است روش آزمایش برگ های درخت گردو است. وسعت و مساحت زمین و نیز نوع خاک کشت شده از اهمیت بالایی برای انتخاب بهترین کود درخت گردو برخوردار است. کشاورزان می­توانند در تابستان هر سال با جمع آوری حداقل 100 برگ درخت گردو آنها را به آزمایشگاه برای تجزیه وتحلیل بفرستند تا تشخیص دهند برگ ها به کدام ماده مغذی نیاز بیشتری داشته و با استفاده از راهنمایی کارشناسان مربوطه بهترین کود درخت گردو را برای باغ خود فراهم کنند.

 

کود مخصوص گردو

 

نحوه کوددهی درخت گردو

همان طورکه اشاره شد قبل از خرید کود کشاورزی برای درخت گردو باید علاوه بر آنالیز خاک، برگ درخت گردو را هم بررسی کنید تا به نیازهای آن پی ببرید.

از آنجا که ریشه درختان گردو نفوذ عمیقی به درون خاک دارند و تا ارتفاع 5 متری قابلیت نفوذ دارند، بنابراین باید  خاک را در ابعاد گسترده در اطراف درخت گردو کوددهی کنید. پس از تشخیص نیاز درخت و خاک می­توانید کوددهی درخت گردو را شروع کنید. دقت داشته باشید اگر امکان کوددهی درخت گردو در مقیاس وسیع و خاک های اطراف را ندارید می­توانید کود را فقط پای درخت گردو بریزید ولی به خاطر داشته باشید که کوددهی بیشتر از نیاز، باعث آسیب زدن و از بین بردن ریشه می شود.

نکاتی مهمی که هنگام کوددهی درخت گردو نباید فراموش کنید

-هرچند از نیاز ریشه نهال گردو نباید غافل شد ولی این نکته را نباید از یاد ببرد که هرگز ریشه نهال گردو نباید در تماس مستقیم با کود قرار بگیرد چون باعث از بین رفتن ریشه می شود. توصیه می­شود قبل از ریختن کود با یک لایه خاک اطراف ریشه را بپوشانید سپس در لایه های بعدی از کود استفاده کنید.

-نکته مهم دیگری که نباید از آن غافل بود، میزان صحیح استفاده از کود است. باید تناسب لازم میان کوددهی و سن درخت برقرار کنید. به نسبت هر سال افزایش سن درخت گردو، باید میزان کوددهی را 10 درصد افزایش دهید.

-آبیاری پس از کوددهی درخت گردو از اهمیت بالایی برخوردار است. آبیاری خاک پس از کوددهی باید کاملاً سطحی و اصولی باشد تا مواد ضروری به تمام نقاط خاک برسد. چنانچه در آبیاری دقت لازم را به خرج ندهید، محصول درخت گردو در سال ها آینده کاهش پیدا می­کند.

-کشاورزانی که باغ گردو در حجم وسیعی دارند لازم است که بدانند نهال گردو پس از کاشت وارد فاز مراقبت می شود تا بازدهی و عملکرد مطلوبی داشته باشد. عملکرد مناسب و مراقبت های پس از کوددهی منجر به باردهی اصولی و سودآوری بهتر درخت گردو می­شود.

انواع کودهای مورد نیاز درخت گردو

کشاورزان عزیزی که قصد احداث باغ گردو دارند باید بدانند درخت گردو به انواع مختلفی از کودها نیاز دارد. عناصری مانند ازت، پتاسیم، فسفر، آهن، روی، مس، منگنز و غیره که از بهترین کود درخت گردو هستند را حتماً باید همراه خاک مخلوط شده و در چاله های حفر شده ریخت. انواع کودهای مورد نیاز درخت گردو به شرح زیر است.

کود NPK

اگر برای افزایش باردهی درخت گردو با کوددهی به موقع و مناسب از کود NPK استفاده می­کنید باید بدانید حرف N  مخفف نیتروژن موجود در کود است. حرف K  مخفف پتاسیم و حرف P مخفف فسفر است. این عناصر برای رشد گیاه ضروری و موثر هستند. کود ان پی کا دارای چرخه فرمولی است که باید در اوایل فصل با نیتروژن بالا کوددهی را با این کود شروع کنید. ترکیب این کود در اوایل فصل بهتر است به ترتیب 30.20.10 باشد و رفته رفته به 20.20.20 تغییر کند. این تغییرات در راستای کم شدن نیتروژن و افزایش فسفر و پتاسیم است. طوری که قبل از برداشت محصول، پتاسیم در بالاترین حد و میزان نیتروژن کود NPK  در کمترین میزان باشد.

کود ترکیبی میکرو کمپلکس

کود میکروکمپلکس ترکیبی از ریزمغذی‌های موردنیاز گیاه است، که از چندین جنبه مختلف به آن سود می‌رساند. در واقع مجموعه‌ای از عناصر معدنی و آلی در این کود جمع‌آوری شده، تا میزان متعادلی از موادغذایی را در دسترس گیاه قرار دهد. به این ترتیب فرآیندهای کشاورزی و زیست‌محیطی با وجود این ماده پرفایده بهینه‌سازی می‌شوند.

-کود آلی یا حیوانی

از انواع کودهای آلی برای رشد بهتر درخت گردو باید همراه با کود شیمیایی در زمستان به صورت چال کود استفاده کنید. چال کود گودالی به عمق یک متر و عرض 40 سانتیمتر در طول یک متر است که در سایه انداز درخت حفر می شود.

اسید هیومیک

افزودن اسید هیومیک به زمین باغات گردو، ضعف و کمبودهای خاک را برطرف کرده و آن را برای محصول‌دهی سالانه آماده می‌کند؛

ما در مقاله  فواید اسید هیومیک برای گردو مزیت های این ماده معدنی برای گردو را به طور کامل شرح داده ایم.

نیاز درخت گردو به کوددهی در دوران های مختلف رشد

مصرف بهترین کود درخت گردو از ازت و پتاسیم گرفته تا کودهای آلی، باید مناسب با نیاز درخت بوده و در زمان مناسب نیز صورت پذیرد. کوددهی درخت گردو در زمان نامناسب و به مقدار نادرست باعث کاهش کیفیت و عملکرد نهال میوه می شود.

نیاز نهال گردو به کوددهی 2 تا 3 هفته قبل از بهار و باز شدن جوانه ها است. کوددهی در سال های اول نهال گردو باید به شکل خاکی که پایه نام دارد انجام شود.

درخت گردوی 15 ساله نیاز به یک کیلوگرم سولفات پتاسیم، 500 گرم سولفات روی و 500 گرم سولفات آهن نیاز دارد. بهتر است این مقادیر را روی کود حیوانی در چالکود بریزید و بقیه چاله حفر شده را با برگ های خشک پرکنید و در نهایت چالکود را با خاک مرغوب پر کنید.

اگر به دنبال افزایش باردهی درخت گردو با کوددهی به موقع ومناسب هستید از کودهای ازته مانند نیترات و اوره در صورت عدم محدودیت آبیاری در دو نوبت استفاده کنید. استفاده از این نوع کود در دو نوبت لازم است نوبت اول اسفند ماه است که می­توانید 300 گرم نیترات آمونیوم 300 گرم نیترات آمونیاک را در اوایل بهار به عنوان کود به درخت گردو بدهید.

 

کود درخت گردو

 

انواع روشهای کوددهی درخت گردو

1-کوددهی به روش آبیاری تشتی

در روش کوددهی به روش آبیاری تشتی همه کودهای فسفره و پتاسه و به اندازه نیمی از کود نیتروژن را باید قبل از بهار وخارج شدن جوانه برای درختان گردو استفاده کنید. زمان مصرف نیمه دیگر کودها فصل بهار و پس از شروع رشد و آبیاری درختان گردو است.

2-روش چالکود

در روش چالکود در زمستان سایه انداز درخت و نزدیک ریشه چاله ای حفر می کنند و ترکیبی از کودهای آلی و شیمیایی به ترتیبی که قبلاً گفته شد پرمیکنند.

3-محلول پاشی

در روش محلول پاشی می­توان در فصل رشد به میزان 2 تا 5 در هزار از کود درخت گردو  بر روی درختان گردو محلول پاشی کرد.

 

کود دهی گردو

 

افزایش محصل درخت گردو با کوددهی مناسب

آشنایی با روش­های کوددهی درخت گردو هرچند باعث باردهی بیشتر و افزایش محصول درخت گردو می شود ولی نیاز به رعایت نکات ظریفی برای مصرف دقیق و در زمان مناسب دارد. کارشناسان وبسایت نیازگیاهان راهنمای خوبی برای کشاورزان و باغداران عزیزی هستند که به دنبال تغذیه مناسب و افزایش بهره وری درختان گردو هستند.

وبسایت نیازگیاهان ارائه دهنده انواع کود کشاورزی مورد نیاز گیاهان در دوره های مختلف رشد است. همراهی با کشاورزان و باغداران عزیز در تمام مراحل رشد تا تولید محصول پربازده، افتخار وبسایت نیازگیاهان است.

 

 

 

خرید کود

نیاز گیاهان را چگونه رفع کنیم؟

icon

برای رفع نیازهای درختان ، محصولات مزرعه و یا گل و گیاه های خونه ات فکری کردی؟

با مشاوران ما تماس بگیر و از خدمات مشاوره ای رایگان وبسایت نیاز گیاهان پیش از خرید هر محصولی به صورت رایگان استفاده کن.

 

پیامت میتونه شروع یک مکالمه سازنده باشه.
icon

مطالب مرتبط :

دیدگاه شما

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp