احداث باغ گردو، سرمایه گذاری بلند مدت با بازدهی بسیارعالی

احداث باغ گردو

کسانی که به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت با بازدهی عالی هستند، می دانند احداث باغ گردو زودبازده ترین و پرسودترین گزینه است. مطابق دستورالعمل احداث باغ گردو باید بدانید که باغ گردو جزو طرح های بلند مدت است که پس از 6 تا 7 سال به بار نشسته و هر درخت تا 18 کیلوگرم محصول خواهد داد. مزیت دیگر احداث باغ گردو برای باغداران وکشاورزان باردهی درخت گردو است که تا سال ها ادامه دارد. اگر می­خواهید با اصول احداث باغ گردو وچگونگی این کار آشنا شوید تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

فواید گردو از پوست تا میوه

فواید احداث باغ گردو آن قدر زیاد است که شما می­توانید از میوه تا پوست سبز آن بهره بردای وتولید درآمد کنید.

میوه درخت گردو

بخش اصلی گردو همان میوه یا مغز آن است که ارزش غذایی فوق العاده بالایی داشته و به صورت خام یا پخته قابل استفاده است.

برگ گردو

برگ درخت گردو حاوی ژوگلون و هیدروگلوژن است و دلیل سیاه شدن دست ها در تماس با پوست تازه همین ژوگلون است. در طب سنتی از برگ گردو به عنوان داروی ضد کرم استفاده می شود. جوشانده برگ گردو در کاهش قند خون موثر است و برای تصفیه خون نیز کاربرد دارد. برگ گردو ضد ورم و ضد سم است و برای بهبود تبخال نیز موثر است.

پوست سبز گردو

علاوه بر برگ، پوست سبز گردو خاصیت ضد باکتری داشته و نفتالن موجود در آن خاصیت ضد باکتری دارد  از پوست سبز گردو به عنوان دورکننده حشرات  وبید استفاده می­شود. از پوست سبز گردو در رنگرزی، دارو سازی، ساخت مواد آرایشی و چرم سازی استفاده می شود. پوست سبز گردو را می­توان به عنوان کود هم مصرف کرد.

از پوست سبز گردو در چاه های نفت و گاز برای جلوگیری از هرز رفتن گل حفاری نیز استفاده می شود.

فواید احداث باغ گردو

 

چوب درخت گردو

چوب گردو چون مقاومت بالایی در برابر فشار، خمش، رطوبت وکشش دارد در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد. خراطی، منبت کاری، ساخت مجسمه و اشیاءدکوری، ساخت مبلمان، روکش چوب و غیره  از فواید چوب درخت گردواست که بسیار همپرمصرف و محبوب است.

روغن گردو

از روغن گردو در صنایع خوراکی و دارویی وکارهای صنعتی و هنری استفاده می شود.

مراحل احداث باغ گردو

از جمله اصول احداث باغ گردو انجام مراحله به مرحله آن است.

مکان یابی باغ گردو

خوب است بدانید چو ندرختان گردو در عرض جغرافیایی 30-55 درجه شمالی رشد می­کنند وکشور ایران هم در مدار جغرافیایی 20-49 درجه شمالی قرار دارد، بیشتر نقاط ایران برای احداث باغ گردو مناسب هستند به جز مناطق جنوبی ایران مانند حاشیه خلیج فارس ودریای عمان که شرایط خوبی برای رشد درخت گردو ندارند. بهترین مکان احداث باغ گردو ارتفاع 800 تا 2500 متری از سطح دریا است.

تعیین اقلیم

از جمله دستورالعمل احداث باغ گردو کاشت آن در شرایط آب و هوایی مدیترانه ای است که تابستان معتدل و زمستان سرد داشته باشد. سرمای شدید فصل بهار برای درختان گردو اصلا مناسب نیست و گردوها را می­سوزاند. یکی از اصول احداث باغ گردو انتخاب منطقه ای است که سرمای ناگهانی فصل بهار را نداشته باشد.

 خاک مناسب احداث باغ گردو

از مهمترین دستورالعمل احداث باغ گردو عدم کاشت در خاک رس است چون در خاک رس رشد خوبی نخواهد داشت. اگر به دنبال محصول مفید و پربازده درختان گردو هستید بهتر است درخت گردو را در خاک نیمه سنگین شنی و رسی لومی یکدست با عمق زیاد حداقل سه متری بکارید. خاک لومی در مقایسه با خاک شنی حاصل خیزتر است چون رطوبت موجود در خاک را به خوبی حفظ می­کند. از جمله اصول احداث باغ گردو کاشت آن در خاکی است که شوری 4 میلی موس بر سانتی متر داشته باشد و پ هاش 5و 6 دهم تا 5 و 7 دهم مناسب ترین میزان برای رشد درخت گردو است چون در این وضعیت جذب مواد غذایی از آن بهتر انجام می شود.

تامین آب مورد نیاز

یکی از مراحل دیگر احداث باغ گردو تأمین آب مورد نیاز است. درختان گردو بر اساس منطقه ای که گردو در آن کشت می­شود بین 8 تا 10 هزار مترمکعب برای هر هکتار به آب نیاز دارند. در سیستم آبیاری قطره ای 6 تا 8 هزار متر مکعب برای آبیاری هر هکتار کافی است.

الگوی کشت

یکی از اصول احداث باغ گردو تهیه الگوی کشت است تا درختان نورگیری کافی برای تولید محصول مرغوب داشته باشند. ایجاد فاصله مناسب میان درختان هم نور دریافت شده درختان را تأمین می­کند هم فضای کافی برای ریشه ها قرار می­دهد. انواع الگوی های کشت رایج در کشور الگوی مثلثی، لوزی، داربستی، مربعی، ومستطیلی است. نکته ای که نباید هنگام کاشت درختان گردو از یاد ببرید ایجاد فاصله مناسب میان درختان برای عبور و مرور وسایل نقلیه مورد نیاز در مراحل کاشت و برداشت است. اگر فاصله میان درختان مناسب و کافی نیست بهتر است برخی درختان را خشک کنید.

بهترین زمان کاشت درخت گردو

کشاورزان و باغداران عزیزی که قصد احداث باغ گردو دارند باید بدانند بهترین زمان برای کاشت نهال گردو اوایل بهمن تا انتهای اسفند است. البته در مناطق سردسیر بهتر است کاشت نهال را به پایان زمان سرما ویخبندان، یعنی اوایل بهار موکول کنید. لازم است بدانید کاشت نهال گردو در فصل تابستان آن را با کمبود آب شدید مواجه می­کند. دقت داشته باشید که پس از خرید نهال گردو بهتر است پیش از جوانه زنی آن را بکارید.

سرمایه لازم برای احداث باغ گردو

کشاورزان و باغداران عزیز می دانند که در طرح های کشاورزی مخصوصاً احداث باغ گردو باید نکات زیادی را مد نظر قرار دهند. یکی از مهم ترین اصول احداث باغ گردو برآورد هزینه احداث است که هر سال با افزایش تورم نرخ ها بالاتر رفته و افزایش پیدا میکند.

دستورالعمل احداث باغ گردو تأمین سرمایه ای معادل 40 تا 50 میلیون تومان است که پس از حدود ده سال به باردهی اقتصادی می­رسد. کلیه مراحل احداث باغ گردو از خرید نهال مرغوب گرفته تا کاشت، کود دهی گردو و تغذیه محصول، نیازمند رسیدگی کامل است. اگر زمین زراعی متعلق به خودتان نیست باید به این هزینه ها هزینه اجاره یا خرید زمین و آب را هم اضافه کنید.

لازم به ذکر است که سرمایه اولیه برای احداث باغ گردو در سال های اول چیزی بین 10 تا 20میلیون تومان است و پس از آن برای هر سال به طورمیانگین باید حدود 5 تا 10 میلیون تومان در سال هزینه کنید. اگر در احداث باغ گردو از نهال گردوی پیوندی استفاده کنید از سال پنجم برداشت محصول آغاز شده و هر سال که به عمردرخت افزوده می­شود میزان محصول تولیدی نیز بیشتر خواهد شد.

احداث باغ گردو

 

هر درخت گردو چند کیلو بار می دهد؟

باردهی درخت گردو به سن درخت بستگی دارد. هر چه سن درخت بیشتر باشد میزان محصول و بار آن بیشتر می شود. اوج محصول دهی درخت گردو دهه پنجم و ششم عمر درخت است.

درخت گردو در سال اول از 15 تا 25 سالگی بین 7 تا 10 کیلوگرم محصول می دهد.

محصول دهی درخت گردو در دهه 20 بین 15 تا 25 کیلوگرم است.

باردهی درخت گردو از دهه 30 تا 60 بین 20 تا 45 کیلوگرم است.

درخت گردوی بالغی که 60 تا 80 سال از عمرش میگذرد از 13 تا 55 کیلوگرم باردهی دارد.

درخت گردویی که از 80 تا 100 سال عمر دارد بین 13 تا 32 کیلوگرم است.

به خاطر داشته باشید اگر زمین حاصلخیز و خوبی داشته باشید برداشت محصول درخت گردو از 10 سالگی آغاز می شود.

علت بار ندادن درخت گردو

اگر درخت گردو را به موقع هرس نکنید و آبیاری کافی در مان لازم را انجام ندهید باردهی را به تأخیر می اندازید. از دیگر علت های بار ندادن درخت گردو، بی توجهی به تغذیه درخت و مبارزه نکردن با آفت های آسیب زا است.

فاصله مناسب میان درختان گردو چقدر باشد؟

یکی از دستورالعمل احداث باغ گردو رعایت فاصله میان هر درخت گردو است که از هر طرف باید10 متر باشد، چون این درخت تاج بزرگی دارد و پس از گذشت چند سال شاخ وبرگ درختان گردو در هم تنیده و مزاحم همدیگر می شوند و نیاز به فضای زیادی دارند. بسیاری از کشاورزان برای خالی نبودن فاصله میان درختان گردو، درخت هلو می­کارند و پس از به ثمر رسیدن درختان گردو درخت هلو را از میان بر می دارند. برخی کشاورزان از درختان گردوی پاکوتاه به جای درخت هلو میان درختان گردو استفاده می­کنند.

هرس کردن درختان گردو

از جمله اصول احداث باغ گردو کاشت درخت گردو به صورت مستطیل و در فواصل 9 تا 12 متری است که در فاصله 6 متری میان آنها درختان دیگر غرس می شوند.

پس از 10 تا 11 سال که از احداث باغ گردو و رشد درختان گذشت و شاخه ها به هم نزدیک شدند، اولین عمل تنک کردن انجام شده و درختان کاشته شده خارج می شوند در این مرحله با از میان برداشتن درختان اضافی فاصله درختان گردو به 9 متر می رسد.

در سال 18 تا 25 احداث باغ گردو برای دومین بار درختان گردو را تنک می­کنند و آنچه باقی می­ماند تنها درختان اصلی است و سایر درختان از داخل ردیف ها خارج شده و فاصله میان هر درخت از 6 تا 12 متر می رسد.

کاشت درخت گردو

درآمد احداث باغ گردو چقدر است؟

درآمد احداث باغ گردو را با توجه به میزان برداشت گردو محاسبه می­کنند. اگر به طور میانگین از هر هکتار 3 تن گردو برداشت کنید با محاسبه هر کیلو گردو به قیمت 130 هزار تومان در سال 1400 از یک هکتار باغ گردو 390 میلیون تومان میتوان درآمد داشت.

بهترین نوع درخت گردو برای احداث باغ گردو

بهترین ومرغوب ترین درخت گردوی ایران گردوی تویسرکان در همدان است که هم از نظر کیفیت هم از نظر چربی بسیار مرغوب است. بهترین گردوهایی که در ایران کاشته می شوند عبارت هستند از

 • گردوی تویسرکان
 • گردوی کاغذی
 • گردوی سنگی
 • گردوی اردهای سراب آذرباییجان شرقی
 • گردوی یماکویی
 • گردوی سوزنی
 • گردوی نوک کلاغی
 • گردوی ضیا آبادی
 • گردوی خوشه ای
 • گردوی شهمیرزاد
 • گردوی چندلر

 

بهترین نهال گردو برای احداث باغ گردو

هرچند درخت گردو در مناطق سردسیر رشد بهتری دارد ولی از سوی دیگر هم سرما و یخبندان به درخت گردو آسیب می زند بنابراین یکی از اصول احداث باغ گردو در مناطق سردسیر، کاشت نهال گردویی است که سازگار با این آب و هوا باشد. بهترین نهال برای مناطق سردسیر گونه های اصلاح شده درخت گردو است نهال مناسب مناطق سردسیر، نهال گردوی چندلر، فرنور است که دیر گل بوده ولی باردهی خوبی دارند و از خطر سرمای بهاره در امان می­مانند.

ساخت باغ گردو

 

سرشاخه کاری چیست؟

یکی از دستورالعمل احداث باغ گردو سرشاخه کاری است. سرشاخه کاری تغییر رقم یک درخت با پیوند به گونه دیگر است. زمان سرشاخه کاری به نوع پیوندی که قصد انجام ان را دارید بستگی دارد. پیوند انواع متفاوتی دارد که معروف ترین آنها نیمانیم، جانبی، اسکنه، زبانه ای و گاوه است. دقت داشته باشد که پیوند را در فصل زمستان انجام دهید.

احداث باغ گردو با بازدهی بسیار عالی

گردو جزو مهمترین محصولات باغی کشور و دومین محصول خشکبار ایران است که از نظر تولید در دنیا رتبه سوم را دارد. اگر قصد احداث باغ گردو را دارید می توانید از وبسایت نیازگیاهان اطلاعات لازم برای پرورش درخت گردو،خرید نهال گردو ، کود گردو وغیره را دریافت کنید. کارشناسان با تجربه و متخصصین وبسایت نیازگیاهان یاری گر و راهنمای شما برای اجرای دستورالعمل احداث باغ گردو هستند. می­توانید از آموزش های وبسایت نیازگیاهان در به کارگیری راهکارهای نوین برای یکدست کردن و برند سازی و از همه مهم تر تولید محصول اقتصادی و با کیفیت بهره مند شوید.

باغ گردو

 

خرید کود

نیاز گیاهان را چگونه رفع کنیم؟

icon

برای رفع نیازهای درختان ، محصولات مزرعه و یا گل و گیاه های خونه ات فکری کردی؟

با مشاوران ما تماس بگیر و از خدمات مشاوره ای رایگان وبسایت نیاز گیاهان پیش از خرید هر محصولی به صورت رایگان استفاده کن.

 

پیامت میتونه شروع یک مکالمه سازنده باشه.
icon

مطالب مرتبط :

دیدگاه شما

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp