درخت گردو و انواع ارقام گردوی مناسب کشت و نکاتی قبل از کاشت گردو

کاشت درخت گردو

درخت گردو یکی از پر طرفدارترین و پرمصرف ترین محصولاتی است که درآمد بالایی را نصیب باغداران می­کند. ارزش بالای غذایی و فواید گردو این گیاه مفید آن را تبدیل به یکی از بهترین میان وعده ها کرده است. تنه درخت گردو نیز در صنایع چوب بسیار ارزشمند و پرمصرف است.

اگر قصد پرورش نهال گردو را دارید بهتر است قبل از هر کاری با درخت گردو، انواع و ارقام گردوی مناسب کشت و نکاتی قبل از کاشت گردو آشنا شوید. با ما همراه باشید تا از سیر تا پیاز مراحل کاشت، داشت و برداشت گردو و از ارقام و نژاد درخت گردو برایتان بگوییم.

آشنایی با درخت گردو

جوز یا گردو از خانواده راش سانان است. درخت گردو درکشورهایی مانند چین، ژاپن، فرانسه وآمریکا کشت می شود. معروف ترین گردوی دنیا گردوی ایران است، اولین و شناخته شده ترین گردوی خاور میانه، گردوی ایرانی است که پس از خاورمیانه راهی یونان و روم و از آنجا به انگلستان و آمریکا رسید. درخت گردو یکی از بلند قامت ترین درختان است که از 10 تا 250 متر نیز قابل بلند شدن است. گردو جزو خوراکی های مفید وخوشمزه ای است که هم به تنهایی، هم به صورت ترکیبی در غذاها، دسرها، شیرینی ها و بستنی ها و غیره استفاده می شود.

درخت گردو در چه اقلیمی رشد بهتری دارد؟

هر نژاد درخت گردو نیاز به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی متفاوتی دارد. بنابراین قبل از خرید نهال گردو بهتر است با انواع نهال هایی که مناسب شرایط آب و هوایی محل زندگی شما است آشنا شوید.

فرقی ندارد نهال گردو از چه نژادی باشد اما بهترین مکان برای رشد ارقام درخت گردو مناطق سردسیر و کوهستانی است. دمای مناسب برای رشد درخت گردو بین 7 تا 21 درجه است و تحمل دمای منفی 29 درجه خارج از تحمل این گیاه است. گرمای سوزان تابستان هم اگر بیش از 43 درجه باشد به مغز گردو آسیب می­زند. قبل از کاشت گردو باید میزان سرمای محیط را در نظر بگیرید، چون رشد و باردهی درخت گردو ارتباط مستقیمی با میزان سرمای هوا و ارتفاع از سطح دریا دارد. بهترین گردو در ایران مربوط به استانهای خراسان، آذرباییجان، دامنه های زاگرس و دامنه های البرز است.

 

درخت گردو

 

سه دلیل محبوبیت کاشت درخت گردو

مهم ترین دلیلی که کشاورزان و باغداران را به کاشت درخت گردو ترغیب می­کند، عمر بالای باردهی این درخت پرثمر است که از 60 تا 80 سال متغیر است. مهم تر از آن زمان کوتاه ثمردهی این درخت است که طی چند سال به درختی زیبا و پربازده تبدیل می شود.

نگهداری طولانی میوه و انبارداری آن هم از دلایل دیگر محبوبیت کاشت نهال گردو است چون میوه درخت گردو تا یکسال هم قابل نگهداری است. و در نهایت عمر بالای انواع درخت گردو است که گاهی تا پانصد سال هم به درازا کشیده شده است.

خاک مناسب برای رشد و باردهی درخت گردو کدام است؟

درخت گردو جزو گیاهان مقاومی است که در خاک های مختلف، قابلیت رشد و باردهی دارد ولی مناسب ترین خاک برای این گیاه، خاک مرطوب است که کمی ماسه ای و عمیق نیز باشد. البته ارقام درخت گردو در خاک های قلیایی نیز رشد خوبی داشته و قابل پرورش است. ریشه های درخت گردو نیاز به جای وسیعی دارد تا بتواند گسترده شده و درخت تنومندی را تشکیل دهد بنابراین بهتر است فاصله مناسبی میان نهال های گردو ایجاد کنید.

آماده سازی بستر خاک برای کاشت نهال گردو

برای آماده کردن بسترخاک بهتر است یک سال قبل از آغاز کشت گردو، عملیات آماده سازی نهالستان گردو را شروع کنید. قبل از کشت گردو، بهتر است در خاک گیاهی که نقش اصلاح کننده را دارد، مانند آفتابگردان بکارید. در فصل پاییز قبل از کشت نهال گردو بهتر است از کودهای پتاسیمی و فسفره استفاده کنید. با افزودن مواد آلی هنگام شخم زدن خاک، عملیات آماده سازی بستر خاک برای پرورش نهال گردو را آغاز کنید.

قبل از آغاز به کشت گردو بهتر است نقشه ای برای محل کاشت درختان گردو آماده کنید و  مطابق نقشه چاله هایی به عمق یک متر حفرکنید. حفر چاله ها بهتر است در فصل پاییز باشد. کف هر چاله را با مقداری کود دامی و خاک سطحی پر کنید و سپس چاله ها را خاک بپوشانید و تا اوایل بهار صبر کنید تا خاک نشست کند. پس از آماده سازی بستر خاک می تواند برای کاشت نهال گردو اقدام کنید.

انواع درخت گردو

حفر گودال برای کاشت نهال گردو

برای حفر خاک و کاشت نهال گردو بهتر است زمین را به عمق 50 سانتی متر حفر کنید. عرض گودال هم بهتر است چیزی بین 80 تا 100 سانتیمتر باشد. برای رشد بهتر نهال از کمپوست تازه یا کود دامی که با کود شیمیایی مخلوط شده باشد استفاده کنید. برگ های خرد شده و کود چمنی هم می تواند برای رشد بهتر نهال مناسب باشد.

بعد ازکاشت نهال حتماً آن را به حد کافی آبیاری کنید، چون ممکن است ریشه نهال گردو به خاطر عدم دریافت رطوبت، ضعیف شده و قدرت جذب آب را از دل خاک نداشته باشد.

به خاطر داشته باشید که نهال های جوان گردو در سال های اولیه نیازمند آبیاری ممتد هستند. برای رفع این نیاز نهال جوان، استفاده از سیستم آبیاری قطره ای راه حل مناسبی است.

چطور از درخت های جوان گردو مراقبت کنیم؟

برای حفظ نهال گردو از سرما می­توانید از رنگ محافظتی سفید که در بازار موجود است، استفاده کنید. ایجاد تکیه گاه محکم برای تثبیت نهال جوان نیز اهمیت ویژه ای دارد و رشد نهال را سریع تر می­کند. بهتر است یک تکیه گاه چوبی با ارتفاع حداقل 60 سانتیمتر در کنار درخت گردو ایجاد کنید تا قدرت نگهداری درخت را داشته باشد. استفاده از چوب درخت بلوط انتخاب بسیار مطلوبی برای حفاظت از نهال جوان گردو است.

راه های تکثیر و ازدیاد درخت گردو

می­توانید برای ازدیاد درخت گردو از طریق کاشت بذر اقدام کنید. برای جوانه زدن بذر ها باید آنها را در عمق زیاد کاشت تا در اواخر اسفند و اوایل فروردین شاهد جوانه زدن بذرها باشید. خرید و کاشت نهال درخت گردو بهترین و مناسب ترین راهکار برای ازدیاد و تکثیر درخت گردو است.

بهترین نژاد درخت گردو را بشناسیم

اگر قصد احداث باغ گردو را دارید، بهتر پیش از اقدام با نژادهای مختلف درخت گردو آشنا شوید تا با انتخاب رقم مناسب منطقه تان بهترین محصول را برداشت کنید. بهترین نژاد های درخت گردو نوع پیوندی است که جوانه های جانبی داشته باشدطوری که هر کدام از جوانه ها قادر به تولید جوانه های جدید و میوه گردو باشند. بهترین نژاد های درخت گردو مناسب با انواع اقلیم آب وهوایی به شرح زیر است.

 • نهال گردوی کانادایی

یکی از بهترین و تجاری­ترین انواع درخت گردو که در ایران بسیار پربازده است، نهال گردوی کانادایی است. این نهال همان طورکه از نامش پیدا است، بومی آمریکای شمالی است و جزو نهال های دیرگل به شمار می­رود. اگر در منطقه سردسیر و کوهستانی هستید، خرید نهال گردوی کانادایی بهترین انتخاب برای شما است چون این نژاد درخت  گردو در برابر سرما مقاوم بوده و میوه درشتی نیز دارد، ضمن آن که در برابر بیماری ها و آفات بسیار مقاوم است. این نژاد گردو در سال اول شروع به محصول دهی کرده و ظرف مدت 5 سال به تولید محصول اقتصادی می رسد. مزیت دیگر این نژاد، سازگاری در مناطق کم آب است.

 

نهال گردوی کانادایی

 • نهال گردوی اسرائیلی پا کوتاه

باغداران عزیزی که در مناطق سردسیر و کوهستانی زندگی می­کنند و به دنبال ارقام درخت گردو هستند که در برابر یخ زدگی مقاوم باشد، می­توانند خرید نهال گردوی اسرائیلی پاکوتاه را در صدر برنامه هایشان قرار دهند. چون این نژاد درخت گردو به خوبی با مناطق سردسیر سازگاری داشته و در برابر یخ زدگی مقاوم بوده و در کوتاه ترین زمان بازدهی بالایی دارد.

نهال گردوی اسراییلی پاکوتاه

 

 • نهال گردوی تویسرکان

از بهترین نژاد درخت گردو در ایران، گردوی تویسرکان است. این نهال بومی همدان است و بهترین عملکرد را در یک هکتار دارد. این نوع نهال گردو قدرت رشد بالایی داشته و گردوهایی با رنگ، اندازه و طعم ویژه و با کیفیتی تولید می­کند.

نهال گردوی تویسرکان

 

 • نهال گردوی پیوندی

نهال گردوی پیوندی یا اصلاح شده جزو نژادهای درخت گردوی برتر و پر طرفداری است که در شرایط مختلف آب و هوایی، سازگار بالایی داشته و پس از یک سال کشت به ثمر می­رسد. در میان انواع درخت گردو این نهال بعد از 5 تا سال به تولید انبوه می رسد. به علاوه این نژاد باردهی فوق العاده ای دارد ولی نسبت به آفات گیاهی حساس است.

نهال گردوی پیوندی

 

 • نهال گردوی چندلر

یکی از بهترین نژادهای درخت گردو نهال گردوی چندلر است که در میان ارقام تجاری بسیار مطرح است. این نژاد نه تنها رشد بالایی داشته و جوانه های زیادی تولید می­کند، درمدت کوتاهی نیز به بازدهی و سود می رسد.

 

درخت گردوی چندلر

 • نهال گردوی فرانکت

نهال گردوی فرانکلت جزو نهال های تجاری است که جزو نژاد درخت گردو دیر گل به حساب می­آید. در میان انواع درخت گردو باردهی این نوع گردو متوسط است و از این نوع نهال می­توانید پس از 3 تا 5 سال گردو برداشت کنید.

 

نهال گردوی فرانکت

 

چهار علت بار ندادن درخت گردو

شاید سوالی که ذهن بسیاری از باغداران را به خود مشغول کرده، دلایلی است که مانع از باردهی درخت گردو می­شود. هرچند پرورش درخت گردو کار سخت و پیچیده ای نیست، اما نیاز به دقت و مراقبت زیاد دارد.

برخی دلایل بار ندادن درخت گردو به شرح زیر است.

1-عدم هرس درخت گردو در زمان مناسب

هرس به موقع درخت گردو باعث قوی شدن اسکلت و تقویت شاخه ها می­شود. بهتر است این کار را قبل از متراکم شدن شاخه ها انجام دهید. البته ممکن است عدم باردهی به دلیل فاصله مناسب میان نهال های گردو نیز باشد. هرس باردهی که شامل حذف شاخه های مزاحم و خشک است، بهتر است اواخر اسفند و یا تابستان باشد.

2-عدم آبیاری مناسب

آبیاری گردو در سال های اولیه اهمیت زیادی داشته و تاثیر زیادی در رشد و عملکرد درخت دارد. در مناطق کم باران بهتر است از آبیاری مصنوعی برای درخت گردو استفاده کنید. عدم توجه به نیاز ارقام درخت گردو برای آبیاری، رشد درخت را مختل کرده و باعث کاهش کیفیت میوه درخت می شود. به خاطر داشته باشید که گردو در برابر غرقاب شدن نیزحساس است و آبیاری باید به اندازه و در زمان مناسب صورت بگیرد. آبیاری گردو در پاییز و زمستان باعث سرمازدگی گیاه می­شود و باغداران عزیز می­دانند که از اواخر مهر تا ابتدای بهار درخت گردو نیاز به آبیاری ندارد.

3-عدم توجه به تغذیه نهال

کمبود عناصر مورد نیاز گیاه باعث کمرنگ شدن شاخ و برگ گیاه و کاهش رشد و کم شدن میوه ها می شود. باید از کودهای آلی، حیوانی و غیره در زمان مناسب برای رشد بهتر نهال گردو استفاده کنید. کارشناسان وبسایت نیازگیاهان آماده مشاوره و آموزش به باغداران عزیزی هستند که به دنبال کاشت انواع درخت گردو هستند.

4-مبارزه نکردن با آفت های آسیب زا

سم پاشی و تدابیر بهداشتی مورد نیاز برای گیاه، باعث در امان ماندن از آفات و بیماری های وارده به گیاه می­شود. با ورود به وبسایت نیازگیاهان و آشنایی با انواع کود کشاورزی، می­توانید با کیفیت ترین و مناسب ترین کود برای رشد نهال گردو را به صورت آنلاین خریداری کنید.

 

آفات درخت گردو

 

درخت گردو را درحیاط منزل نکارید؟!

شاید شما هم شنیده باشید که می­گویند زیر درخت گردو نخوابید، چون سنگینی آن شما را می­گیرد. البته این حرف چندان منطق علمی ندارد، اما شاید دلیل ان آسیبی باشد که درخت گردو به گیاهان مجاور خود وارد می­کند. مطالعات نشان داده که گردو دارای ماده ای به نام ژوگلوم است که برای سایر گیاهان مضر بوده و ممکن است به آنها آسیب برساند. سمی که درخت گردو ایجاد می­کند مهار کننده تنفس است و گیاهان حساس را از انرژی مورد نیاز برای فعالیت متابولیکی محروم می کند.

بنابراین بهتر است درخت گردو را در حیاط خانه خود نکارید، اگر هم این درخت را در حیاط کاشتید، بهتر است گیاهانی مانند کلم، بادمجان، فلفل، سیب زمینی، ریواس، گوجه فرنگی، انواع سبزیجات و غیره را درکنار درخت گردو نکارید.

خرید ارقام نهال گردو و کود گردو به صورت آنلاین

برای خرید ارقام درخت گردو و نیز نهال گردو از نژادهای مختلف، می­توانید با تماس با شماره 09130072826 و با استفاده از مشاوره و آموزش کارشناسان سایت به صورت آنلاین خریدی مطلوب و خوشایند داشته باشید. خرید انواع نهال گردو متناسب با اقلیم و شرایط آب و هوایی محل زندگی از اهمیت بالایی برخوردار استوبه همین منظور نیاز است پیش از اقدام به تاسیس باغ گردو از یک کارشناس خبره کشاورزی مشاوره دریافت نمایید. کارشناسان وبسایت نیازگیاهان علاوه بر معرفی بهترین نژادهای گردو با ارائه برنامه غذایی متناسب با نژاد انتخابی شما و آب و هوای منطقه، به مقاوم شدن درختان گردو در برابر آفات، بیماری ها و تنش هایی از قبیل سرما، به شما برای داشتن باغ گردویی سالم و شاداب کمک می کنند. خرید انواع نهال گردو در وبسایت نیازگیاهان با کارت سلامت و قرنطینه، شما را به اهداف تان برای داشتن باغی پرثمر می رساند.

 

 

 

 

خرید کود

نیاز گیاهان را چگونه رفع کنیم؟

icon

برای رفع نیازهای درختان ، محصولات مزرعه و یا گل و گیاه های خونه ات فکری کردی؟

با مشاوران ما تماس بگیر و از خدمات مشاوره ای رایگان وبسایت نیاز گیاهان پیش از خرید هر محصولی به صورت رایگان استفاده کن.

 

پیامت میتونه شروع یک مکالمه سازنده باشه.
icon

مطالب مرتبط :

دیدگاه شما

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp