کود کلسیم برای گوجه فرنگی و تاثیرات معجزه آسای آن

کود کلسیم برای گوجه فرنگی

کود کلسیم به رشد و تقویت گوجه‌فرنگی و سلامت خاک کمک شایانی می‌کند و میزان محصول و کیفیت آن را به طرز چشم‌گیری افزایش می‌دهد. این عنصر مغذی، نقش بسیار مهمی در استحکام ساختار این گیاه دارد و به عنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل موثر در پیشگیری از بیماری‌ها و آفت‌ها عمل می‌کند.

اگر به دنبال پاسخ سوالات خود پیرامون این کود هستید با ما همراه باشید تا علاوه بر رفع ابهامات شما، با بهترین کود کلسیم برای گوجه‌فرنگی و نحوه و میزان مصرف آن با جزییات بیشتر آشنا شوید.

چکیده‌ای از آنچه در این متن گفته شد
کود کلسیم سبب تقویت دیواره‌های سلولی گوجه‌فرنگی می‌شود و از ریزش شکوفه‌ها و پوسیدگی محصول جلوگیری می‌کند. همچنین نفوذ آب و جذب مواد غذایی توسط گیاه را تسریع می‌بخشد.
کود کلسیم باعث حفظ و پایداری سلول‌ها و افزایش قدرت بافت‌های گیاهی می‌شود و به تقویت روزنه و ایجاد قوای بافتی گیاهان گوجه‌فرنگی کمک می‌کند.
افزایش مدت انبارداری محصول گوجه‌فرنگی و بهبود کیفیت، رنگ و طعم این محصول از دیگر تأثیرات کود کلسیم برای گوجه‌فرنگی است.

معرفی کود کلسیم و اثرات آن بر روی گوجه‌فرنگی

کود کلسیم به عنوان یک نیاز اساسی در رشد و سلامت گوجه‌فرنگی بسیار موثر است. این کود به همراه منیزیم و گوگرد، یکی از مواد مغذی ثانویه در تقویت این گیاه محسوب می‌شود و در بهبود کیفیت و میزان محصول بسیار موثر است.

افزایش تناژ گوجه فرنگی با مصرف کود کلسیم

از طرفی حضور کلسیم در خاک به بهبود نفوذ آب و جذب بهتر مواد غذایی توسط گیاه گوجه‌فرنگی کمک می‌کند و استفاده منظم از آن کیفیت و عملکرد محصول را بهبود می‌بخشد. این کود با خنثی کردن عناصر سمی موجود در خاک از بروز مشکلات احتمالی نیز جلوگیری کند. برخی از مهم‌ترین خواص کود کلسیم برای گوجه‌فرنگی به شرح زیر است:

 1. تقویت دیواره‌های سلولی و افزایش استحکام آنها
  کلسیم موجود در کود به ترکیبات پکتات کلسیم تبدیل می‌شود و به دیواره‌های سلولی ثبات می‌بخشد که این فرآیند از شکستن آنها و حساسیت نسبت به بیماری‌ها و آفات جلوگیری می‌کند.
 2. افزایش مقاومت گیاهان در برابر تنش‌های محیطی
  کود کلسیم با بهبود عملکرد روزنه و ایجاد قوای بافتی، گیاهان گوجه‌فرنگی را در برابر تنش‌های محیطی مانند گرما و سرما مقاوم می‌کند.
 3. حفظ و پایداری سلول‌های گیاهی و افزایش قدرت بافت‌ها
  وجود کلسیم در سلول‌ها و بافت‌ها، از تخریب و آسیب به ساختارهای سلولی جلوگیری می‌کند و پایداری و مقاومت آنها را افزایش می‌دهد.
 4. افزایش مدت انبارداری محصول گوجه‌فرنگی
  کلسیم با کاهش تولید اتیلن و حفظ سفتی و تردی بافت میوه‌ها، عمر نگهداری آنها را بالا می‌برد.
 5. بهبود کیفیت، رنگ و طعم گوجه‌فرنگی
  حضور کلسیم در گوجه‌فرنگی باعث بهبود خصوصیات ظاهری و ذایقه‌ای آن می‌شود.
 6. تنظیم Ph سلول
  کلسیم کمک می‌کند تا پی اچ سلول در محدوده‌ مناسب خود باقی بماند که چنین خاصیتی برای رشد و عملکرد گیاه گوجه‌فرنگی حیاتی است.
 7. افزایش نفوذپذیری و تراوایی غشا
  حضور کلسیم سبب افزایش نفوذپذیری و تراوایی غشای سلولی می‌شود که این ویژگی نقش مهمی در فرآیندهای غذایی و تنفس گیاهان گوجه‌فرنگی دارد.

با توجه به این موارد، حتما این کود را در برنامه کوددهی گوجه فرنگی قرار دهید.

معرفی بهترین کود کلسیم برای گوجه‌فرنگی

معمولا مشتریان هنگام خرید کود کلسیم با برندهای متفاوتی مواجه می‌شود و همین مسئله، انتخاب محصول باکیفیت را سخت‌تر می‌کند. برای برطرف شدن این دغدغه، می‌خواهیم در این قسمت، بهترین برند کود کلسیم برای گوجه‌فرنگی را به شما معرفی کنیم:

کود کلسیم شوک

کود کلسیم شوک به روش نانو تکنولوژی تولید می‌شود و فرآیند جذب و اثرگذاری را برای محصول تسریع‌ می‌بخشد. این عنصر حیاتی استحکام دیواره سلولی گیاه گوجه‌فرنگی را تقویت می‌کند و مصرف آن در افزایش طول عمر و طراوت این محصول و کیفیت بالای آن موثر است.

این کود علاوه بر اینکه کمبود کلسیم را برطرف می‌کند به گیاه گوجه‌فرنگی در جذب بهتر سایر عناصر مغذی موجود در خاک یاری رسانده و سرعت پاسخ‌دهی گوجه‌فرنگی به هورمون رشد را افزایش می‌دهد. سایر مزایای کود کلسیم شوک برای گوجه‌فرنگی شامل موارد زیر است:

 • جلوگیری از پوسیدگی گوجه‌فرنگی 
 • بهبود ماندگاری محصول پس از برداشت و نگهداری آن
 • افزایش اندازه محصول
 • قابلیت جذب از طریق برگ و ریشه
 • موثر در تشکیل بافت‌های جدید
 • افزایش جذب نور توسط گیاهان گوجه‌فرنگی
 •  تنظیم فرایندهای رشدی گیاه

روش مصرف کود کلسیم برای گوجه‌فرنگی

مصرف کود کلسیم برای گوجه‌فرنگی به دو روش محلول‌پاشی و آبیاری صورت می‌گیرد. انتخاب هر یک از این روش‌ها به شرایط محصول، مرحله رشد آن و امکانات کشاورز بستگی دارد. 

در روش محلول‌پاشی، پس از حل شدن کود در آب، محلول را بر روی برگ‌ها و ساقه‌های گیاه گوجه‌فرنگی اسپری می‌کنند. این روش، جذب سریع‌تری نسبت به آبیاری دارد و مواد مغذی مستقیماً از طریق برگ‌ها جذب می‌شوند.

برداشت گوجه فرنگی با کیفیت به کمک کود کلسیم

در روش آبیاری، کود در آب مخلوط می‌شود و از طریق سیستم‌های آبیاری گوجه فرنگی مانند آبیاری قطره‌ای یا غرقابی به ریشه‌های گیاهان گوجه‌فرنگی منتقل می‌شود. در این روش مواد مغذی به طور مستقیم به ریشه‌ها می‌رسد و در دسترس گیاه قرار می‌گیرند.

مقدار مصرف کود کلسیم برای گوجه‌فرنگی

هنگام استفاده از کود کلسیم برای پرورش گوجه‌فرنگی در روش محلول‌پاشی، مقدار ۳ تا ۵ لیتر کود را به ازای هر هکتار با ۴۰۰ تا ۸۰۰ لیتر آب مخلوط کرده و با سم پاش پمپی بر روی گیاه اسپری می‌کنند.

اما در روش آبیاری 10 تا ۲۰ لیتر کود کلسیم را به صورت محلول در آب در شیر بشکه آماده می‌کنند و سپس به زمین محصول انتقال می‌دهند. برای اطلاع از مقدار دقیق مصرف کود کلسیم برای مزارع گوجه فرنگی خود، توصیه می‌کنیم حتما با متخصصین نیاز گیاهان مشورت نمایید.

Hidden

زمان مصرف کود کلسیم برای گوجه‌فرنگی

استفاده به موقع از کود کلسیم برای کاشت گوجه فرنگی بسیار اهمیت دارد، زیرا این کود می‌تواند فرآیند رشد را سرعت ببخشد و عملکرد محصول را ارتقا دهد. از این‌رو بهترین زمان مصرف این کود پس از برداشت محصول و هنگام اعمال کود زمستانه است، تا خاک بازدهی بهتری در فصل بعدی داشته باشد و مواد مغذی مورد نیاز گیاه را تامین کند.

خرید کود کلسیم برای گوجه‌فرنگی

جهت خرید کود کلسیم شوک برای گوجه‌فرنگی می‌توانید به فروشگاه نیاز گیاهان مراجعه کنید و این محصول را در اندازه‌های مختلف یک، پنج و بیست لیتری براساس نیاز خود تهیه نمایید.

این فروشگاه با افتخار، نیاز کودی محصولات کشاورزان را بصورت آنلاین در هر جای کشور تامین می‌کند. از این‌رو توصیه می‌کنیم جهت خرید کود کود کلسیم با کیفیت و کسب اطلاعات بیشتر به صفحه محصول مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
برای این که گوجه فرنگی ها ظاهر بازارپسند تری داشته باشند می توانید از برخی کودها مانند کود پتاس بالا استفاده کنید. برای آشنایی با این کود و نحوه اثرگذاری بر عملکرد بوته گوجه فرنگی مقاله «کود پتاس برای گوجه فرنگی» را مطالعه کنید.
یکی از کودهای بسیار مناسب برای افزایش باروری بوته های گوجه فرنگی کود کامل ده ایکس شوک است. در همین راستا مطالعه مقاله «کود ده ایکس شوک برای گوجه فرنگی» را به شما پیشنهاد می کنیم.

سوالات متداول

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها