تأثیر کود مرغی برای گردو و روش مصرف آن

کود مرغی برای گردو

کشت درخت گردو یکی از پرسودترین موارد کشاورزی است اما به این شرط که به خوبی از درختان مراقبت شود تا بهترین بهره‌وری و بیشترین عمر را داشته باشند. برای بالا بردن عملکرد درختان گردو، در مرحله اول باید به شکل منظم آنها را آبیاری کنید و از مناسب بودن تراکم بین درختان اطمینان حاصل کنید.

اما این کافی نیست! استفاده از کودهای آلی یا شیمیایی مناسب مانند کود مرغی برای گردو می‌تواند تغذیه مناسب برای آن‌ها را فراهم کند و رشد و توسعه آنها را بهبود بخشد.

یکی از کودهای فوق‌‌العاده برای این درختان کود مرغی است که در این مقاله در مورد تأثیرات آن در بهره‌وری و رشد درخت توضیح خواهیم داد.

چکیده
کود مرغی حاوی عناصر لازم برای گیاه به ویژه نیتروژن است و با تأثیر روی ساختار خاک، باعث تقویت ریشه‌ها و افزایش رشد رویشی درخت گردو می‌شود. 
کود مرغی شوک مایع از بهترین کودهای مرغی موجود در بازار است. 
این کود جذب مواد مغذی را در درخت بالا برده و از این طریق باعث باردهی بیشتر درخت گردو می‌شود. 
بهترین زمان برای استفاده از این کود در آغاز فصل رشد یعنی اوایل بهار است. 
از کود مرغی در فصل پاییز که زمان برداشت محصول و ورود درخت به فاز استراحت است، نباید استفاده کرد.

فواید کود مرغی برای گردو

کاشت گردو در ایران، به دلیل مرغوبیت گردوی ایرانی و محبوبیت آن برای صادرات سود بسیاری به همراه دارد. اما همان‌طور که گفته شد برای بهره‌وری کافی درخت گردو به کوددهی و مراقبت نیاز است.

فواید کود مرغی برای گردو

کود مرغی حاوی مقادیر زیادی از عناصر غذایی مورد نیاز برای رشد یک درخت سالم است که از جمله این مواد مغذی می‌توان به نیتروژن، فسفر و پتاسیم اشاره نمود. جالب است بدانید افزایش نیتروژن در خاک که یکی از اثرات کود مرغی است منجر به رشد بهتر و افزایش شاخ و برگ بیشتر می‌شود.

وجود عناصری مانند کلسیم، روی، منیزیم، آهن و فسفر در کود مرغی باعث افزایش فتوسنتز برگ‌ها و در نتیجه سرسبزتر شدن آن‌ها می‌شود. این مسئله به افزایش رشد رویشی درخت کمک شایانی می‌کند. بنابراین کود مرغی را می‌توان یک منبع طبیعی و ارزان قیمت برای رشد و تقویت درختان گردو معرفی کرد.

بهترین کود مرغی برای گردو

یک کود مرغی خوب باید حاوی املاح معدنی اصلی نظیر کلسیم، منیزیم، فسفر، پتاسیم و همچنین عناصر ریز مغذی مثل مس، منگنز، آهن و روی باشد. به علاوه موادی همچون ازت، اسیداوریک، فیبر و پروتئین نیز جزء مواد اصلی یک کود مرغی اعلی و مرغوب محسوب می‌شوند.

یکی دیگر از شرایط تشخیص کود مرغی مرغوب، فراوری شدن آن به روش درست است. کود مرغی که تازه و خام باشد و یا زیادی خشک شده باشد می‌تواند به درخت گردو آسیب بزند.

در واقع کود تازه درصد بالایی از نیتروژن دارد و این مقدار زیاد می‌تواند باعث سوختگی برگ‌ها شود. در عین حال خشک بودن زیادی این کود هم می‌تواند باعث کمبود نیتروژن شود.

با توجه به نکاتی که ذکر شد کود مرغی شوک مایع تولید شده توسط شرکت آمریکایی پن یکی از بهترین این کودها است. لازم به ذکر است که تمامی کودهای برند شوک با فناوری نانو تولید می‌شوند.

کود مرغی شوک مایع

اگر به دنبال کودی هستید که ساختار خاک درخت گردو را به خوبی تقویت کند و سرعت جذب بسیار بالایی نیز داشته باشد، کود شوک مایع یکی از بهترین کودها به شمار می‌رود.

در ترکیبات اصلی این کود از موادی همچون نیتروژن، فسفر و پتاسیم استفاده شده که مهم‌ترین مواد برای تنظیم رشد درخت گردو و افزایش مقاومت درخت در برابر آفت‌ها است.

این کود به دلیل بهبود بخشیدن ساختار خاک و تغذیه ریشه‌ها باعث افزایش مقاومت درختان گردو در برابر بیماری‌ها و آفات و همین طور تنش‌هایی مانند سرما و خشکی می‌شود.

این کود علاوه بر اصلاح ساختار خاک، زهکشی آن را بهبود می‌بخشد و در نتیجه اکسیژن رسانی به گیاه افزایش می‌یابد.کود مرغی شوک مایع کیفیت بسیار عالی و جذب بالایی دارد. این ویژگی‌ها باعث می‌شود این کود یکی از بهترین پیشنهادها برای درخت گردو باشد:

  • جذب سریع
  • اصلاح ساختار خاک و حاصلخیزی بیشتر آن 
  • خلوص بالا
  • افزایش رشد و بهره‌وری بیشتر درخت گردو 
  • افزایش مقاومت درخت در برابر آفات 
  • حفظ رطوبت خاک 
  • افزایش جذب مواد مغذی 

زمان مصرف کود مرغی برای گردو

به طور کلی این کود در همه‌ی مواقع بهترین تأثیر خود را ندارد و مهم است که شرایط گیاه در نظر گرفته شود. در فصل بهار که اوایل رشد درخت گردو است، ریشه‌ی درخت نیاز به مقادیر زیادی نیتروژن دارد تا بتواند برگ و ساقه‌های جدید تولید کند. به همین دلیل بهترین زمان برای استفاده از کود مرغی برای درخت گردو اوایل فصل بهار می‌باشد. 

اما به یاد داشته باشید که استفاده از کود مرغی در فصل پاییز تأثیر چندانی روی درخت نمی‌گذارد و بیشتر اتلاف وقت، انرژی و سرمایه محسوب می‌شود؛ زیرا این زمان اواخر زمان رشد و برداشت گردو است.

در این زمان درختان آرام‌آرام به خواب زمستانی رفته و این کود چندان جذب نمی‌شود. بنابراین توصیه می‌شود استفاده از کود مرغی را در فصل پاییز انجام ندهید.

روش مصرف کود مرغی برای گردو

این کود به دلیل اینکه بیشترین تأثیر را از طریق ریشه می‌گذارد و باید جذب خاک شود، به روش آبیاری استفاده می‌شود. در این روش کود مرغی را به نسبت مناسب با آب مخلوط کرده و درختان گردو را با آن آبیاری کنید.

آبیاری درختان گردو با کود مرغی باید به نحوی انجام شود که کود به صورت یکنواخت در خاک پخش شده و جذب ریشه‌ی درختان شود. توجه کنید که کود مرغی حتماً باید با آب خالص مخلوط شود تا خاصیت خود را از دست نداده و تأثیر کافی را داشته باشد.

تأثیر کود مرغی برای گردو

مقدار مصرف کود مرغی برای گردو

در استفاده‌ی کود برای درختان گردو مهم است که مقدار دقیق و به اندازه از کود مصرف شود تا درخت به اندازه‌ی کافی از مواد مغذی بهره‌مند شود و از طرفی در اثر استفاده‌ی نابجا و بیش از حد نیز آسیب نبیند.

مقدار مصرف کود مرغ برای گردو با توجه به سن درخت، نوع خاک، شرایط آب و هوایی و دیگر عوامل متفاوت است. اما به طور کلی کود مرغی به مقدار زیر برای درخت گردو توصیه می‌شود:

روش مصرفمقدار مصرف
آبیاری30 تا 50 لیتر به صورت شیر بشکه

مقدار مصرف ذکر شده باتوجه به سن درخت متفاوت است؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود برای تعیین میزان دقیق مصرف کود مرغی برای درخت گردو با متخصصین نیاز گیاهان صحبت کنید و از آنها مشاوره بگیرید.

Hidden

خرید کود مرغی برای گردو

برای خرید کود مهم است که از کجا خرید کنید، چرا که همه‌ی کودها اصالت و کیفیت ندارند. به همین دلیل خرید کود از فروشگاه‌های معتبر انتخاب اکثر کشاورزان با تجربه است.

با خرید از فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان علاوه بر اینکه می‌توانید از اصالت کالا، کیفیت و مرغوبیت آن اطمینان حاصل کنید؛ امکان گرفتن مشاوره‌ی رایگان از کارشناسان را هم خواهید داشت.

سخن پایانی

کود مرغی برای گردو نوعی کود طبیعی و مقرون به صرفه برای تقویت ریشه و غنی سازی خاک است که استفاده از آن نتایج مطلوبی به همراه دارد.

افزایش رشد رویشی و تقویت ریشه‌های درخت در نهایت منجر به بهبود کیفیت گردوهای تولید شده می‌شود. در این مقاله سعی کردیم علاوه بر بیان فواید کود مرغی برای درخت گردو، روش مصرف و میزان استفاده از آن را نیز توضیح دهیم.

مطالب مرتبط
اگر به عنوان یک باغدار علاقه‌مند به کاشت بذر گردو هستید، با مطالعه مقاله «کاشت بذر گردو» می‌توانید اطلاعات لازم در این باره را به دست بیاورید. 
استفاده از کودهای پتاس بالا باعث بهبود کیفیت گردو می‌شود. در مقاله «کود پتاس برای گردو» مفصلاً به اثرات این کود و روش مصرف آن پرداخته‌ایم. 
اسید آمینه عنصری ضروری برای افزایش مقاومت درختان گردو در برابر شرایط محیطی است. برای آشنایی با روش مصرف و فواید این کود می‌توانید مقاله «اسید آمینه برای گردو» را مطالعه کنید. 

سؤالات متداول

1. مهم‌ترین فایده کود مرغی برای درخت گردو چیست؟

این کود باعث افزایش رشد شاخه‌ها و وسعت درخت می‌شود بنابراین به طور مشهودی روی افزایش باردهی درخت اثرگذار است.

2. بهترین کود مرغی برای درخت گردو کدام است؟

کود مرغی شوک مایع بهترین کود مرغی برای درخت گردو است.

3. از کود مرغی در چه زمانی استفاده می‌شود؟

بهترین زمان برای استفاده از این کود در فصل بهار که درخت شروع به رشد می‌کند، است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها