کود پلت مرغی چیست؟ کاربرد آن در کشاورزی و باغداری

کود پلت مرغی چیست؟

آیا می دانید کود پلت مرغی چیست و مناسب چه محصولاتی می‌باشد؟ اگر کشاورز یا باغداری هستید که به تازگی نام این کود ارگانیک را شنیده‌اید و کنجکاو هستید بدانید این کود چیست و چه مزیتی نسبت به کود حیوانی خام دارد، در ادامه همراه ما باشید. قصد داریم به توضیح کامل این کود به همراه تمام مزایای آن بپردازیم.

خلاصه‌ای از این مقاله
کود پلیت مرغی چیست؟ کود پلت مرغی از باقیماندۀ فضولات مرغی تهیه می‌شود که این فرایند، نحوه مصرف این کود را آسان می‌کند.
این کود غنی از نیتروژن، فسفر، پتاسیم و دیگر مواد مغذی است که معمولاً بهترین زمان آن فصل بهار و پاییز است و می‌تواند خاک را اصلاح کرده و گیاهان را برای رشد بهتر تقویت کند.

کود پلت مرغی چیست؟

استفاده از کودهای حیوانی، بهترین روش برای پربار کردن و تقویت محصولات است که هیچ گونه آسیبی نیز به گیاهان وارد نمی‌کند. پلت مرغی نیز یکی از همین کودها است که استفاده از آن فواید بسیاری دارد.

کود پلت مرغی به طور طبیعی غنی از نیتروژن، فسفر، و پتاسیم است که سه عنصر درشت مغذی ضروری برای گیاهان هستند. علاوه بر این، حاوی مقدار مناسبی از سایر مواد مغذی مانند کلسیم و منیزیم است که به تقویت ساختار گیاه و بهبود عملکرد خاک کمک می‌کنند.

فرایند تولید کود پلت مرغی

تولید کود پلت مرغی یک فرآیند چند مرحله‌ای است که هدف آن تبدیل فضولات مرغی به یک محصول کاربردی، بهداشتی و آسان برای استفاده است. فرآیند با جمع‌آوری فضولات مرغی از مزارع پرورش طیور شروع می‌شود.

سپس فضولات از مواد زائد دیگر جدا می‌شود تا تنها ماده اولیه خالص برای تولید کود باقی بماند. فضولات مرغی خیس و تازه خشک می‌شوند تا رطوبت آنها به اندازه قابل قبولی کاهش یابد. کاهش رطوبت به جلوگیری از رشد میکروبی و سهولت در فرآیند تولید کمک می‌کند.

گاهی اوقات، فضولات خشک شده به مدت چند هفته تا چند ماه کمپوست می‌شوند تا تجزیه بیولوژیکی بیشتری اتفاق بیفتد که این کار به کاهش بو، از بین بردن بیماری‌های احتمالی و بهبود خواص کود کمک می‌کند.

پس از خشک‌ کردن و کمپوست کردن، فضولات خشک به آسیاب منتقل شده و آسیاب می‌شوند. سپس پودر حاصل از فضولات آسیاب شده از طریق یک دستگاه پلت‌سازی عبور داده می‌شود. در این مرحله، فشار و گرما (و گاهی اوقات آب یا بخار) به کار گرفته می‌شود تا پودر به شکل پلت‌های کوچک و سفت درآید. این فرم پلت به کاربرد راحت‌تر و دوز دقیق‌تر کود کمک می‌کند.

پلت‌های تازه تولید شده خنک شده تا به دمای محیط برسند. پس از خنک شدن، آنها را بسته‌بندی کرده و برای فروش راهی بازار می‌کنند.

البته در طول فرآیند تولید، نمونه‌برداری‌ها و آزمایش‌های کنترل کیفیت برای اطمینان از ایمنی و اثربخشی کود انجام می‌شود که شامل آزمایش عاری بودن کود از هر گونه فلزات سنگین و وجود میکروب‌ها می‌باشد.

پلت مرغی برای چه محصولاتی مناسب است؟

استفاده از کود پلت مرغی برای محصولات زراعی، مانند گندم، زعفران و محصولات باغی مانند پسته، انگور، مرکبات و… بسیار مفید می‌باشد و تمامی کشاورزان و باغداران از آن به عنوان یکی از کامل‌ترین کودها یاد می‌کنند.

اگر می‌خواهید با کاربرد کود پلت مرغی برای گیاهان مختلف آشنا شوید و بدانید این کود چگونه باعث افزایش کیفیت محصول می‌شود، حتماً مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

فواید کود پلت مرغی چیست؟

کود پلت مرغی مزایای فوق‌العاده زیادی برای گیاهان دراد که در ادامه هر کدام را بررسی می‌کنیم:

 • رشد بهتر محصول

 همانطور که گفته شد، کود پلیت مرغی، حاوی مقادیر زیادی از عناصر ماکرو است که هر کدام نقش بسیار مهمی در کیفیت و سرعت رشد گیاه دارند. نیتروژن و پتاسیم موجود در کود پلیت مرغی، برگ‌هایی سبز و سالم همراه میوه‌هایی با شکل و طعم مناسب به شما هدیه می‌دهد. این کود با داشتن مواد مغذی دیگر، به بهبود عمر مفید گیاه نیز کمک می‌کند.

 • جلوگیری از فرسایش خاک

 یکی از ویژگی‌های کود پلت مرغی، نگه داشتن آب در زمان طولانی در خاک است که همین امر باعث می‌شود خاک در مدت طولانی‌تری، سالم‌ بماند. همچنین وجود عناصر غنی در کود پلیت مرغی، باعث جذب بیشتر نور و انرژی به خاک و گیاه می شود.

 • اصلاح ساختار خاک

استفاده از کود پلت مرغی در خاک، به بهبود ساختار و تهویه خاک و افزایش فعالیت بیولوژیکی خاک کمک می‌کند؛ این مزیت، زمینه‌ساز شرایط بهتر برای رشد ریشه‌ها و فعالیت میکروبی خاک می‌شود.

افزودن این کود به خاک، با افزایش ماده آلی و بهبود قابلیت نگهداری آب خاک، به تقویت ساختار خاک کمک کرده و به این ترتیب، گردش هوا و دسترسی اکسیژن به ریشه‌ها را آسان می‌کند.

اصلاح ساختار خاک با کود پلت مرغی

اگر خاک مزرعه یا باغ شما رسی است احتمالاً چسبندگی بیشتری دارد. کود پلت مرغی با ایجاد فضاهای خالی بیشتر بین گیاهان، این چسبندگی را کاهش می‌دهد تا ریشه‌ها تنفس بهتری داشته باشند.

 • قیمت مناسب و مقرون به صرفه 

کود پلت مرغی به دلیل فرآیند تولید نسبتاً آسان و قیمت مناسبی که دارد بین کشاورزان و باغداران محبوبیت زیادی دارد.

 • کودی طبیعی و ارگانیگ

به دلیل اینکه کود پلت مرغی از منابع تجدیدپذیر به دست می‌آید، یک گزینه پایدار و دوستدار محیط زیست است. تبدیل فضولات مرغی به کود پلت مرغی کمک می‌کند تا از تولید گاز متان که یک گاز گلخانه‌ای قوی است، جلوگیری به عمل آید. این گاز به دلیل تجزیه طبیعی فضولات دامی در محیط‌های بدون اکسیژن منتشر می‌شود.

بهترین کود پلت مرغی با جذب سریع

کود پلت مرغی در دو نوع جامد و مایع در بازار وجود دارد. شکل جامد آن به آرامی در خاک تجریه شده و مواد مغذی را در طولانی مدت آزاد می‌کنند. در حالیکه ما برای کود دهی نیاز داریم تا کود سریعاً نتیجۀ مصرف را نشان دهد و مواد مغذی به سرعت در دسترس گیاهان قرار گیرد.

بنابراین فرم مایع این کود به ویژه اگر با تکنولوژی نانو کود تهیه شده باشد، از ارزش بالاتری برای گیاهان برخوردار است.

کود پلت مرغی شوک که حاوی نیتروژن، فسفر، پتاسیم، اسید آمینه و هیومیک اسید است علاوه بر تغذیۀ خاک و اصلاح آن، به رشد و سبزینگی گیاه، رشد بهتر ریشه‌ها و بالا بردن مقاومت گیاه در برابر شرایط نامساعد محیطی نیز کمک می‌کند.

این کود در سه بسته بندی یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری وجود دارد که بسته به نیازتان می‌توانید هر کدام را تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مانند ترکیبات، مقدار مصرف و… بر روی صفحۀ محصول کلیک کنید.

نحوه مصرف کود پلت مرغی

اگر از نوع جامد این کود بخواهید مصرف کنید دو راهکار دارید:

 1. اولین روش نیز به این صورت است که کود را در کرت‌ها و شیارهای کشت، در باغات و گلخانه پخش نمایید.
 2. چالکود، دومین روش برای استفاده از این کود است که برای گلخانه‌ها نیز کاملاً مناسب می‌باشد.

اگر نوع مایع که بهترین نوع کود پلت مرغی است را تهیه کرده‌اید، به دو روش محلول پاشی و آبیاری می‌توانید از آن استفاده کنید:

 • در روش محلول پاشی، میزان کود مورد نیاز را با آب ترکیب کرده، داخل سمپاش ریخته و محلول پاشی را به اندازه‌ای انجام دهید که خیس شدن گیاه را با چشم مشاهده کنید.
 • در روش آبیاری می‌توانید کود را با آب داخل یک بشکه ترکیب کرده و شیر آن را بر سر راه آبیاری باز کنید تا کود به تمام نقاط مزرعه یا باغ برسد.

بهترین زمان کود دهی به روش محلول پاشی و آبیاری، صیح یا بعد از ظهر است که کود توسط گرما تبخیر نشود.

در چه فصلی از پلت مرغی استفاده کنیم؟

استفاده از کود پلت مرغی برای محصولات زراعی، بسیار مفید است اما شما باید بدانید که در چه زمانی و به صورت آن را به خاک اضافه کنید. بهترین فصل استفاده از کود پلت مرغی، بهار و پاییز است.

تقویت گیاهان با کود پلت مرغی
 • استفاده از کود پلیت مرغی در اوایل بهار، قبل از کاشت و رشد، می‌تواند به ایجاد ریشه مستحکم برای رشد گیاهان در طول فصل کمک کند. این فصل، زمان مناسبی برای افزودن کود به خاک است چرا که می‌تواند یک شروع پرقدرت برای گیاهان را رقم بزند.
 • استفاده از کود پلیت مرغی در پاییز، به خصوص در مناطقی که زمستان‌های سرد دارند، می‌تواند به آماده‌سازی گیاهان برای سرما و بهبود ساختار خاک کمک کند. کود دهی در این زمان به خاک اجازه می‌دهد تا در طول زمستان مواد مغذی را جذب کرده و برای فصل رشد بعدی آماده باشد.

سخن نهایی

در یان مقاله به طور کامل توضیح دادیم که کود پلت مرغی چیست؟ و فرایند تولید آن و مزایای متعددی که برای گیاهان دارد را بررسی کردیم. از این کود به منظور تقویت گیاهان و اصلاح ساختار خاک، معمولا در بهار و پاییز استفاده می‌شود.

شما تا به حال از کود پلت مرغی استفاده کرده‌اید؟ با وجود توضیحاتی که دادیم، ترجیح می‌دهید از کود مرغی خام استفاده کنید یا کود مرغی پلیت شده؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

بهترین کودی که کاملا برای اصلاح ساختار خاک تولید شده و توانایی تنظیم ph خاک در محدودۀ مناسب را دارد، کود هیومیک اسید است. پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید تا با گنجینه‌ای از فواید این کود آشنا شوید.
اگر به کشت گندم مشغول هستید خوب است بدانید کود مرغی برای گندم هم بسیار پرکاربرد است. برای اطلاع از زمان مصرف این کود، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 5 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها