کود درشتی خرما (افزایش بار در نخلستان خرما)

کود درشتی خرما

خرما به دلیل ارزش تغذیه‌ای بالا، از جمله محصولاتی است که تقاضای زیادی برای مصرف آن وجود دارد. این روزها خرما در کیفیت بسیار بالایی تولید و عرضه می‌شود. یکی از فاکتورهای مهم در افزایش فروش خرما بزرگ بودن و درشتی آن است و بهترین روش‌ها برای درشتی خرما، استفاده از کود درشتی خرما است.

باغداران بسیاری به کشت و پرورش خرما مشغول هستند و سوال بسیاری از آن‌ها این است که بهترین کود برای درشت شدن خرما چه کودی است. در این مقاله سه مدل از بهترین کودهای درشتی خرما که متعلق به برندهای معتبر جهانی هستند را معرفی کرده‌ایم. دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله همراه نیاز گیاهان باشید.

برای درشت شدن خرما چه راهی وجود دارد؟

اندازه خرما تاثیر زیادی بر روی بازار پسندی آن دارد. به همین دلیل از همان ابتدای رشد خرما بایستی به این نکته توجه داشت و شرایط مناسبی را فراهم آورد تا خرما از درشتی و کیفیت مطلوب برخوردار باشد.

 به همین دلیل استفاده از کود درشتی مناسب، برای درشتی و افزایش کیفیت خرما اهمیت زیادی دارد. این کودها با تامین تمام مواد مغذی مورد نیاز خرما، موجب افزایش کیفیت و درشتی آن می‌شوند.

کودهای درشتی، حاوی درصد مناسبی پتاسیم هستند که به رشد موثرتر گیاه کمک زیادی می‌کنند. استفاده از این کودها در کنار مواردی همانند: دریافت نور خورشید در حد مناسب، خاکی با زهکشی درست، آبیاری صحیح و… شرایط مناسبی را برای درشتی و کیفیت بالای خرما فراهم می‌آورند.

بهترین کود برای درشت شدن خرما و افزایش محصول

در صورتی که قصد دارید، محصولی با کیفیت و سالم داشته باشید، بایستی از کود مناسب بهره بگیرید. از جمله بهترین کودها برای درشتی خرما، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

کود پتاس بالا 60 درصد شوک (K60)

محصولی عالی از برند شوک «SHOCK»، ساخت کشور آمریکا و کمپانی پَن اَمریکن است. این کود به شکل مایع با فناوری نانوتکنولوژی تولید شده است و سرعت جذب بسیار بالایی دارد. کود پتاس بالا 60% شوک، تقسیم سلولی در گیاه را بالا می‌برد و موجب افزایش حجم و تناژ محصول می‌شود.

کود پتاس بالا شوک برای خرما

همچنین این کود، گیاه را در برابر تنش‌های محیطی مقاوم می‌کند و سبب تقویت سیستم ایمنی آن در برابر بیماری‌ها و تغییرات دمایی می‌شود. از آنجایی‌که این کود حاوی 60% پتاسیم قابل جذب است در بهبود حجم و تناژ خرما بسیار موثر است. کود پتاس بالا (K60)  فاقد نمک و کلراید است در نتیجه استفاده از آن خطر مسمومیت گیاه را به همراه ندارد. 

 شما می‌توانید جهت خرید کود پتاس بالا شوک به صفحۀ نام‌برده مراجعه کنید و این کود را در حجم‌های مختلف از جمله 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری سفارش دهید و درب منزل تحویل بگیرید.

کود پتاس بالا (K66) جنریت

این کود محصولی خاص از برند جنریت «GENERATE» تولید کشور آمریکا است. در ترکیبات این کود 66% پتاسیم، 4% آهن و 10% آمینواسید به‌کار رفته است و از خلوص و کیفیت بسیار عالی برخوردار است.

این کود بیشترین میزان پتاسیم قابل جذب را دارد که در درشتی و افزایش تناژ خرما تاثیرگذار است. آمینو اسید موجود در کود پتاس بالا (K66)، جذب پتاس را در گیاه افزایش می‌دهد. آهن در این کود، سبب بهبود جذب عناصر ضروری و مورد نیاز گیاه می‌شود. 

کود پتاس بالا جنریت برای خرما

اگر کنجکاو هستید قیمت کود پتاس بالا (K66) جنریت را بدانید، حتماً به صفحۀ مربوط به آن مراجعه کرده و تصمیم خود را برای خرید کود نهایی کنید.

کود مولتی کمپلکس جنریت

از جمله بهترین کودهای درشتی خرما می‌توان به کود مولتی کمپلکس جنریت اشاره کرد. این کود از خلوص و کیفیت بالایی برخوردار است و حاوی عناصر NPK و ریز مغذی‌های مورد نیاز گیاه است. 

در این کود ترکیبات مفید زیادی همانند: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، آهن، گوگرد، روی، مس، منگنز، برم، مولیبدنیوم، 13 نوع آمینو اسید، جلبک دریایی، ویتامین‌های اکسین، E، B1، C ،B2 به کار رفته است.

این کود، سبب بهبود کیفیت و افزایش حجم و تناژ خرما می‌شود و از ریزش آن در طی دورۀ رشد جلوگیری می‌کند. کود مولتی کمپلکس جنریت، قابلیت جذب بالایی دارد و به سرعت از طریق برگ و ریشه جذب گیاه می‌شود.

کود مولتی کمپلکس جنریت برای خرما

اگر می‌خواهید اقدام به خرید کود مولتی کمپلکس جنریت کنید، می‌توانید به صفحۀ نام‌برده مراجعه کرده و سفارش خود را ثبت کنید. در ادامه روش استفاده از کودها را شرح می‌دهیم.

بهترین روش استفاده از کود درشتی خرما

علاوه بر اینکه به معرفی بهترین کودها برای درشت شدن خرما پرداخته شد، بهتر است کسانی که نخلستان خرما دارند درباره نحوه استفاده صحیح از این کودها نیز اطلاعات کاربردی داشته باشند تا محصولی درشت و باکیفیت‌تر داشته باشند. 

با توجه به اهمیت زمان صحیح استفاده از کود درشتی خرما، نحوه استفاده و مقدار کود مورد نیاز، در زیر به شرح و بررسی هر یک از این موارد پرداخته‌ایم:

  • بهترین زمان استفاده از کود درشتی خرما

زمان مناسب برای استفاده از هر 3 مدل کود پتاس بالا (K66) جنریت، کود پتاس بالا 60 شوک و کود مولتی کمپلکس جنریت، زمانی است که خرما در مرحله فندقی شدن قرار دارد. برحسب نیاز خاک و درخت خرما از همان ابتدای کاشت می‌توان از این کودها استفاده نمود.

  • نحوه استفاده از کود درشتی خرما

کود پتاس بالا 60% شوک (k60)، کود پتاس بالا (K66) جنریت و مولتی کمپلکس جنریت را می‌توان به 2 صورت آبیاری و محلول پاشی استفاده کرد. توجه داشته باشید زمانی که درخت خرما کمبود شدید پتاسیم دارد، روش محلول پاشی از اثرگذاری بیشتری برخوردار است.

  • میزان استفاده از کود درشتی خرما

کود پتاس بالا 60% شوک k)60)، کود پتاس بالا (K66) جنریت و مولتی کمپلکس جنریت، میزان استفاده یکسانی دارند. در شیوه آبیاری 5 لیتر از این کودها را با میزان مناسبی آب ترکیب نمایید و کوددهی را انجام دهید. 

در روش محلول پاشی نیز 2 لیتر از کود را با 1000 لیتر آب حل کنید و از آن برای کوددهی استفاده نمایید. کوددهی به روش محلول پاشی بهتر است به شیوه‌ای انجام شود که کاملاً برگ‌های گیاه خیس شود.

فرآیند خرید بهترین کود درشتی خرما

برای خرید بهترین کود درشتی خرما، توجه به قیمت و کیفیت آن از اهمیت زیادی برخوردار است. توجه داشته باشید زمانی که کودهای با قیمت پایین را خریداری می‌کنید؛ این احتمال وجود دارد که از کیفیت خوب و قابل قبولی برخوردار نباشند و موجب آسیب به محصولات شوند.

مجموعه نیاز گیاهان از جمله واردکنندگان معتبر انواع کود است که دارای 15 سال سابقه کاری است. جهت خرید هرکدام از کودهای درشتی معرفی شده در بالا، می‌توانید از فروشگاه وبسایت نیاز گیاهان خرید خود را انجام دهید.

سخن نهایی

همانطور که اشاره شد، کودهای درشتی به دلیل وجود پتاسیم در درشت شدن خرما بسیار موثر هستند. کود پتاس بالا 60% شوک (K60)، کود پتاس بالا (K66) جنریت و کود مولتی کمپلکس جنریت، بهترین کودها برای درشتی و افزایش تناژ خرما می‌باشند. این کودها تمامی نیازهای درخت خرما را برای رشد بهتر و درشتی به خوبی تامین می‌کنند. 

چنانچه نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره داشته باشید، می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده در وبسایت با مجموعۀ ما تماس گرفته و از مشاوره تخصصی به صورت رایگان بهره‌مند شوید. همچنین در بخش دیدگاه‌ها منتظر دریافت سوالات و نظرات شما عزیزان هستیم و در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان عزیز خواهیم بود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.1 / 5. امتیاز های این مقاله: 17

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها